منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • ENIAC، اولین کامپیوتر الکترونیکی همه منظوره

ENIAC، اولین کامپیوتر الکترونیکی همه منظوره

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

پیشرفت های تکنولوژیکی که در نیمه اول قرن بیستم رخ داد، تولد رایانه ها را تسریع کرد. با اصول اولیه ماشین بابیج شروع کنیدبا تجربه استفاده از ماشین حساب های رومیزی، افزودن مواد بعدی از فناوری تلفن، و با نیازهای ارتش ایالات متحده (آنها می خواستند سلاح های توپخانه ای جدید در طول جنگ جهانی دوم تولید کنند)، تنها عنصر گمشده برای حرکت به سمت ایجاد رایانه هایی که ما می شناسیم. امروز بود الکترونیک.

در این زمینه، در دانشگاه پنسیلوانیا، فیزیکدان جان دبلیو ماکلی و مهندس الکترونیک جان پرسپر اکرت طراحی ماشینی را برای قرارداد با آزمایشگاه تحقیقات بالستیک (BRL) به دلیل نیازهای محاسباتی آنها توسعه داد. BRL ابزارهای محاسباتی مختلفی را استخدام کرده بود، اما ثابت شد که این ابزار سریع‌ترین است، بنابراین آنها تا 400000 دلار برای تکمیل توسعه آن سرمایه‌گذاری کردند. در اینجا چگونه است انیاک (Electronic Numerical Integrator and Computer) متولد شد و اولین کامپیوتر الکترونیکی دیجیتال همه منظوره شد.

ENIAC به طور مخفیانه در طول جنگ ساخته شد و از طرح اصلی، ماشینی برای حل محاسبات بالستیک، به وجود آمد. ماشین جهانی که می تواند به طور خودکار بسیاری از کارهای معمول دیگر را انجام دهد. به صورت عمومی منتشر شد 1946 پس از پایان جنگ: دارای 18000 لوله الکترونیکی، وزن 30 تن، مساحت 167 متر مربع و مصرف انرژی الکتریکی زیادی بود. ENIAC هنوز اعشاری و از نظر حافظه نسبتاً متوسط ​​بود، اما با این وجود می‌توانست محاسبات را بسیار سریع‌تر از ماشین‌های قبلی انجام دهد. میتواند انجام دهد. میتواند کار کند. میتواند عمل کند 5000 مجموع در ثانیه و آنها تنها در یک ساعت کاری را انجام دادند که تمام زنانی که برای BRL کار می کردند در دو ماه می توانستند انجام دهند. اکنون که جنگ بالاخره به پایان رسیده بود، کامپیوتر شروع به استفاده در زمینه علمی برای اهداف تحقیقاتی کرد.

اختراع ENIAC نقطه شروع برای توسعه بود نسل اول کامپیوترهای دیجیتال. این ماشین امکان محاسبات الکترونیکی را نشان داد و اساس بسیاری از پروژه های بعدی بود. در سال 1947، زمانی که ENIAC به مدت یک سال فعالیت می کرد، ACM تاسیس شده است. این یک سازمان حرفه ای بود که برای استقبال از ظهور یک حرفه جدید و به اشتراک گذاشتن ایده ها در مورد کاربردهای رایانه های دیجیتال و نحوه استفاده از آنها شکل گرفت. IBM اگر او کنترل این حرفه را به دست گرفت. در واقع، در همان زمان که شرکت جدول ساز به تجاری سازی ماشین حساب های الکترونیکی روی آورد، همچنین سعی کرد در برابر محبوبیت انیاک با ماشینی به نام واکنش نشان دهد. SSEC (Selective Sequence Electronic Calculator) که نسبت به اولی فاصله داشت، اما یکی از دلایلی بود که هیئت علمی مور مانع از ثبت اختراع ENIAC توسط Mauchly و Eckert شد. بنابراین آنها مدرسه را رها کردند و شروع به تجاری سازی و ثبت اختراع ایده های خود کردند. پروژه انیاک به تدریج کنار گذاشته شد و این دستگاه در سال 1955 کار خود را متوقف کرد.

تجاری سازی اولین کامپیوترها

در سال‌های بعد، Mauchly و Eckert روی چندین پروژه کار کردند که از اساس اولین ماشین آنها شروع شد. برخی از این پروژه ها هرگز تکمیل نشدند، در حالی که برخی دیگر مانند BINACیک کامپیوتر باینری که اولین کامپیوتر با دو پردازنده بود، کلید بود و برای آزمایش طراحی و برنامه نویسی استفاده شد. پروژه دوم این دو تکنسین بود UNIVACاولین کامپیوتری که به صورت تجاری فروخته شد. این دیگر نه تنها نیازهای محاسباتی را برآورده می کرد و نه کاربرد محدودی در زمینه های نظامی و علمی داشت، بلکه برای مدیریت نیز در نظر گرفته شده بود، رشته ای که تا آن زمان توسط جدول نویسان اداره می شد.

اگر چه منBM فرصتی برای تامین مالی UNIVAC داشت هنگامی که حامی اصلی او در یک تصادف جان خود را از دست داد، توماس واتسون پیشنهاد ماکلی و اکرت را رد کرد، زیرا او باور نداشت (هیچ کس در آن زمان چنین باوری نداشت) که کامپیوترها دارای پتانسیل تجاری هستند، حتی اگر انقلابی باشند، زیرا او معتقد بود که فقط چند نسخه باید داشته باشند. انجام شود. با این حال، علاوه بر استفاده توسط اداره سرشماری ایالات متحده، در سال 1954 UNIVAC برای اولین بار در یک شرکت خصوصی نصب شد و بلافاصله پس از آن حدود ده شرکت (از جمله IBM) وجود داشت که به دنبال نمونه آنها شروع به بازاریابی ماشین های مختلف کردند.

این کامپیوترهای نسل اولبر اساس لوله های الکترونی مانند لوله های مورد استفاده انیاک، شامل تمام این ماشین هایی است که تقریباً بین سال های 1946 تا 1956، زمانی که رایانه ها معرفی شدند، توسعه یافتند. ترانزیستورکه در سال 1948 پیشرفت تکنولوژیکی را کشف کردند که قدرت محاسباتی آنها را افزایش داد و منجر به تجاری سازی نسل دوم کامپیوترها شد.