منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • 9 چیزی که هرگز نباید هنگام درخواست افزایش حقوق بگویید

9 چیزی که هرگز نباید هنگام درخواست افزایش حقوق بگویید

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
9 چیزی که هرگز نباید هنگام درخواست افزایش حقوق بگویید

درخواست ترفیع یک تجربه استرس زا و اغلب ناخوشایند است. علاوه بر این، اگر نکات لازم را رعایت نکنید، این مشکل می تواند یکی از آسیب های خطرناک برای حرفه شما باشد.اگر هنگام ارائه این درخواست مراقب نحوه برخورد با کارفرمای خود نباشید، خود را تحقیر کرده و به جای نقاط قوت خود، نقاط ضعف خود را نشان خواهید داد و حتی به طور غیرمستقیم با سایر همکاران دچار سوء تفاهم خواهید شد. البته، مهم است که وقتی می خواهید یک ترفیع کسب کنید، زمین درست را ایجاد کنید. هر رئیس، کارمند و شرکتی متفاوت است، اما وقتی صحبت از درخواست افزایش حقوق به میان می آید، ویژگی های مشترکی وجود دارد که همه باید در نظر بگیرند. در اینجا 9 چیزی وجود دارد که نباید هنگام درخواست افزایش حقوق گفت:

1. “می دانم الان زمان مناسبی نیست، اما…”

مهم ترین نکته توجه به زمان مناسب برای درخواست افزایش حقوق است. اگر شرکت شما در حال حاضر از مزایای سود، فروش بالا و گسترش بی سابقه برخوردار است، راه برای درخواست افزایش حقوق برای شما باز است. اما از سوی دیگر، اگر شرکت تعداد مشخصی از کارمندان خود را به دلیل ناتوانی در پرداخت حقوق اخراج کرده باشد و کارمندان روزانه ایمیل هایی دریافت می کنند که در آن ایده هایی در مورد نحوه کاهش هزینه ها درخواست می شود، این یک پرچم قرمز برای درخواست شما است. به خصوص با توجه به وضعیت اقتصادی اخیر، مهم است که قبل از درخواست افزایش حقوق، وضعیت مالی شرکت خود را بدانید. رفتن به دفتر رئیس خود برای درخواست افزایش حقوق در روز بعد از گزارش ماهانه و اعلام رکود مالی شرکت باعث می شود رفتار شما غیرحرفه ای، خودخواهانه و فاقد درک متقابل به نظر برسد. بنابراین، عاقلانه است که درخواست خود را در حالی که شرایط مناسب است، مطرح کنید.

2. “از آن زمان تا به حال افزایش حقوق نداشته ام…

وقتی می خواهید مدیر خود را در این مورد متقاعد کنید، اشتباه می کنید. زیرا با طرح این سوال بر اثربخشی ارائه خود تاثیر می گذارید. اگر شما یک کارمند بالاتر از میانگین هستید و هنوز سه سال است که افزایش حقوق دریافت نکرده اید، پس پیشرفت نکرده اید، که خوب نیست مگر اینکه برای شرکتی در رکود کار کرده باشید. در یک دوره سخت اقتصادی در هر صورت، روی توانایی های خود تمرکز کنید، در مورد نقاط قوت خود و آنچه شما را به عنوان یک کارمند ارزشمند می کند صحبت کنید.

کلماتی که نباید در هنگام درخواست افزایش حقوق گفت

3. “کار سه نفر را انجام می دهم…”

آنچه شما می خواهید بگویید قطعا اشتباه است. گاهی اوقات فرصت بسیار خوبی برای انجام کار چند نفر می شود، باعث می شود مدیران به توانایی های شما اعتماد کنند. البته در هر صورت این یک ضعف شرکت است، این اختلال اغلب زمانی اتفاق می افتد که اقتصاد وارد رکود می شود و مانع از استخدام افراد جدید می شود. اما چیزی که فراموش می کنید این است که شما تنها کسی نیستید که تحت تأثیر این شرایط قرار گرفته اید، بهتر است بدانید که شما و همکارانتان در یک قایق هستید. شما باید بدون توجه به عنوان و حجم کاری خود به دنبال راهی برای برجسته کردن دستاوردها و سخت کوشی و رفتار متعهدانه خود باشید.

4. “من یک سال است که اینجا هستم…”

رئیس شما باید یک تقویم روی میز یا دیوار خود داشته باشد، در غیر این صورت HR اطلاعات فعلی استخدام و اخراج را در اختیار او قرار می دهد. پس چرا سعی کنید رئیس خود را با یادآوری مدت زمانی که در شرکت بوده اید تحت تأثیر قرار دهید؟ در واقع ذکر آن از شما پشتیبانی نمی کند مگر اینکه آن را در یک جلسه بررسی عملکرد سالانه مطرح کنید، بنابراین واقعاً انتظار ارتقاء فقط به این دلیل که یک یا دو سال در موقعیت خود تجربه دارید هیچ معنایی ندارد و شما کسری از هدف مستقیم هستید. سزاوار افزایش حقوق نیست و تاثیری در بهبود عملکرد شما ندارد. بنابراین اگر وارد دفتر رئیس خود شوید و بگویید: “بسیار خوب رئیس، من یک سال است که برای شما کار می کنم، بنابراین می خواهم یک افزایش حقوق بگیرم”، احتمالاً راه خوبی برای ارائه درخواست خود انتخاب نکرده اید. پس بهتر است خودتان را ثابت کنید، نه اینکه چقدر آنجا بوده اید.

5. “من هر کاری که خواستی انجام دادم…”

گاهی اوقات افراد فکر می کنند که استفاده از تعریف فوق به معنای ارتقاء رتبه است. اما این ایده خوبی برای ارتقا نیست زیرا شما فقط کار خود را انجام داده اید! شاید فراموش کرده باشید که برای انجام کارتان به شما پول می دهند. بدون شک، وقتی پول بیشتری می خواهید، رئیستان از شما می خواهد که به او بگویید چرا فکر می کنید لیاقت آن را دارید. اگر نمی توانید توضیحی بهتر از انجام کار و گفتن «خوب، کاری را که از من خواسته بودید انجام دهم» ارائه دهید، پس این یک مشکل بزرگ برای شما است و احتمالاً نباید نتیجه آن را بگیرید. به نفع شما درخواست کنید.به این دلیل که از نظر کارفرمایان افزایش حقوق برای افرادی که متعهد به تعالی و پیشرفت در جهت سود برای شرکت هستند قابل قبول است.

6. “من نیاز به ترفیع دارم چون مشکلات شخصی دارم…”

مواردی مانند داشتن فرزند، مراقبت از فرد بیمار، خرید خانه و نیاز به پرداخت وام مسکن، به نظر شما، آنها ممکن است برای ارتقاء شغلی توجیه شوند، اما اغلب این سوالات به مدیر شما مربوط نمی شود که آیا شما مستحق افزایش حقوق هستید یا خیر. وقتی از رئیس خود درخواست افزایش حقوق می کنید، به یک دلیل منطقی و قانع کننده نیاز دارید. بنابراین اگر روی مسائل شخصی تمرکز کنید که حتی به کار شما مربوط نمی شود، به طور خودکار در معرض خطر رد شدن قرار می گیرید زیرا رئیس شما فکر می کند که می خواهید او را با داستانی تحت تأثیر قرار دهید. البته بسیاری از کارفرمایان از مشکلات شما آگاه هستند و با شما همدردی می کنند، به خصوص اگر با رئیس خود رابطه خوبی داشته باشید و در مورد آنچه در گذشته اتفاق افتاده صحبت کرده باشید، اما این همدردی زمینه ای برای ارتقاء شغلی نیست.

کلماتی که نباید در هنگام درخواست افزایش حقوق گفت

7. «من 10 میلیون تومان افزایش حقوق می خواهم…»

هرگز برای ترفیع مبلغ زیادی درخواست نکنید. اما اگر با توجه به توانایی‌های خود آن را به طور جدی می‌خواهید، روی دستاوردهای حرفه‌ای خود متمرکز هستید و به رئیس خود ثابت کرده‌اید که ارزش سرمایه‌گذاری را دارید، از شما پرسیده می‌شود که چقدر افزایش حقوق می‌خواهید؟ بنابراین درخواست خود را به درستی دریافت کنید. اولین کاری که باید انجام دهید این است که عنوان شغل، حوزه کاری و سایر عناصر کاری خود را با استفاده از ابزارهای حقوق و دستمزد آنلاین ایران مانند وب سایت ایران کرفس www.iransalary.com اندازه گیری کنید تا ببینید واقعاً شغل شما چقدر ارزش دارد و چه چیزی در کار شما ارزشمند است. به میانگینی که به شما نشان داده می شود، درخواست افزایش حقوق کنید.

عوامل مختلفی وجود دارد که تعیین می کند چقدر باید درخواست کنید (وضعیت مالی شرکت، سابقه کاری، سطح تحصیلات، سطح تسلط به زبان انگلیسی، میزان سود مالی شما در شرکت و غیره). به خاطر داشته باشید که افزایش‌ها معمولاً در محدوده درصد مشخصی هستند، بنابراین اگر در حال حاضر حقوق خوبی دریافت می‌کنید و می‌خواهید 30 درصد افزایش داشته باشید، آماده باشید که برای مدیرتان گیج کننده به نظر برسد. به طور خلاصه، تحقیق خود را انجام دهید و سپس یک درخواست منطقی ارائه دهید.

8. “من متوجه شدم که همکارم بیشتر از من حقوق می گیرد…”

هرگز و هرگز خود را با سایر همکاران مقایسه نکنید. نمی توان به اندازه کافی تاکید کرد که این طرز تفکر چقدر وحشتناک است. اول از همه، شما را شبیه فردی می کند که در مورد حقوق همکارانتان کنجکاو است. دوم اینکه باعث می شود سطحی به نظر برسید، به خصوص که ممکن است همکارتان تحصیلات یا مهارت بیشتری نسبت به شما داشته باشد و شما از آنها اطلاعی نداشته باشید. به جای شکایت از شخص دیگری، روی نقاط قوت خود تمرکز کنید و به ارزش شرکت خود بیفزایید. آیا پروژه موفقی را مدیریت کرده اید؟ آیا با ارائه یک ایده عالی در منابع مالی شرکت صرفه جویی کردید؟ این چیزی است که شما نیاز دارید، نه خودنمایی با مقایسه خود با دیگران. علاوه بر این، اگر در آینده مجبور به همکاری نزدیک با همکاران مقایسه شده باشید، این امر منجر به سوء تفاهم اداری می شود.

9. “اگر نتوانم ترفیع بگیرم، از اینجا می روم…”

نگاه کنید، همه ما می دانیم که این تاکتیک اغلب کار می کند. گاهی اوقات مدیران مختلف می توانند از این رویکرد جسورانه کارکنان حمایت کنند. اما ما معتقدیم که سایر روش‌های بهتری که در این مقاله به آنها اشاره شد، کارآمدتر و مؤثرتر از توسل به رفتارهای اولتیماتوم‌وار هستند. اگر واقعاً آماده استعفا هستید در صورت رد درخواست شما، این ریسک را بپذیرید، در غیر این صورت از نظر رئیس خود مانند یک دروغگو به نظر می رسید و فرصت مذاکره بیشتر را از دست خواهید داد.

در نهایت، درخواست افزایش حقوق بستگی به این دارد که کار شما چقدر سازنده و ارزشمند است، بنابراین باید روی خودتان تمرکز کنید، نه روی عوامل دیگر.

9 چیزی که هرگز نباید در هنگام درخواست افزایش حقوق بگویید اولین بار توسط وبلاگ استعدادهای درخشان ایران نوشته شده است. به نظر می رسد.