منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • 9 نکته مهم برای نوشتن رزومه بدون سابقه کار

9 نکته مهم برای نوشتن رزومه بدون سابقه کار

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
9 نکته مهم برای نوشتن رزومه بدون سابقه کار

یافتن شغل و استخدام در زمانی که تجربه کاری ندارید فرآیند آسانی نیست. شاید از خود بپرسید که چگونه می توانید بدون داشتن سابقه کاری رزومه بسازید. موقعیت زیر را تصور کنید: «آگهی شغلی را دیدید که به تجربه کاری زیادی نیاز ندارد و فکر می‌کنید برای این موقعیت مناسب هستید. با در نظر گرفتن این موضوع، آیا رزومه ای برای این فرصت شغلی ارسال می کنید یا آن را منتقل می کنید؟ تجربه کاری شانس قبولی شما را افزایش می دهد، اما برخی از مشاغل در مقطع کارشناسی به تجربه کاری زیادی نیاز ندارند و مهارت ها و استعدادهای نرم متقاضی تاثیر بسزایی در پذیرش دارد. بنابراین، داشتن رزومه ای که مهارت های شما را به خوبی نشان دهد بسیار مهم است. اگر تجربه کاری زیادی ندارید و می خواهید یک رزومه حرفه ای و استاندارد برای خود بسازید، موارد زیر را در نظر بگیرید:

1. رزومه را با توجه به موقعیت طراحی کنید

اول از همه، قبل از ارسال رزومه، مطمئن شوید که رزومه خود را به طور خاص برای موقعیت شغلی مورد علاقه خود تنظیم کرده اید. این نکته بسیار مهمی است که ممکن است بسیاری از افراد از آن غافل شوند. اگر رزومه شما بدون سابقه کاری است، پس تمرکز اصلی شما باید روی مهارت های نرم و سخت شما باشد. برای انجام این کار، آگهی شغلی مورد نظر خود را به دقت بررسی کنید و تمام مهارت هایی را که به نظر می رسد کارفرما به دنبال آن است، یادداشت کنید. این ممکن است شامل مهارت هایی مانند جزئیات گرایی، تجربه خدمات مشتری و مدیریت زمان باشد.

برای ایجاد رزومه مختص به یک موقعیت شغلی، باید تمام نکاتی را که استخدام کننده ذکر کرده است در رزومه خود بگنجانید. می توانید این موارد را در قسمت ارائه بنویسید یا قسمتی با عنوان مهارت ایجاد کنید و مهارت های مورد نیاز را زیر آن بنویسید. این کار باعث می شود که استخدام کننده متوجه منحصر به فرد بودن رزومه شما شود و بداند که شما مهارت های لازم برای استخدام را دارید.

2. بخش درباره من را جدی بگیرید.

اولین بخشی که یک استخدام کننده در رزومه شما می بیند، بخش درباره من است. در این قسمت می توانید سه تا پنج خط در مورد خودتان و اینکه چرا کاندیدای خوبی برای این شغل هستید بنویسید. این قسمت باید برای شما خلاصه باشد و نیازی به اغراق نیست. درست است که سابقه کاری ندارید، اما همچنان می توانید در مورد شخصیت خود صحبت کنید.

3. در مورد تجربیات دیگر خود صحبت کنید

نوشتن رزومه بدون سابقه کار

به 10 سال گذشته خود فکر کنید و به پروژه هایی که در این مدت انجام داده اید فکر کنید. ممکن است برای یک موسسه خیریه کار کرده باشید یا به عنوان کارآموز کار کرده باشید یا حتی در یک سازمان داوطلب شده باشید یا پروژه ای انجام داده باشید. یا یک ارائه خاص و فعالیت تیمی را مدیریت کرده اید و یک نظرسنجی را تکمیل کرده اید. درست است که شما به طور تمام وقت مشغول به کار نیستید، اما فهرست کردن دستاوردهای خود و شرح فعالیت ها و وظایف خود می تواند مهارت ها و دیدگاه شما را برای شغلی که برای آن درخواست می کنید نشان دهد.

4. از کلمات کلیدی مناسب استفاده کنید

استخدام کنندگان رزومه شما را برای کلمات کلیدی با استفاده از خدمات ATS اسکن می کنند. اینها مهارت ها یا توانایی هایی هستند که با موقعیت شغلی مورد نظر مرتبط هستند و می توانید آنها را در آگهی استخدام مشاهده کنید. در واقع، شما باید زبان و لحن رزومه خود را با بیان استخدام کننده مطابقت دهید. اگر آگهی شغلی بر مهارتی مانند «رهبری» تأکید دارد، حتماً از این کلمه در رزومه خود استفاده کنید. حتی اگر به جای کلمه رهبری از کلمه “رزومه مدیریت” استفاده کنید، ممکن است استخدام کننده رزومه شما را نبیند زیرا سیستم ATS برای جستجوی کلمه “رهبری” تنظیم شده است.

مورد استفاده قرار گرفته رزومه ساز آنلاین ایران تلنت رزومه حرفه ای و استاندارد را به صورت رایگان در مدت زمان کوتاهی ایجاد می کند.

5. اشتیاق خود را ابراز کنید

اشتیاق یک جوینده کار برای یک موقعیت مورد نظر موثرتر از آن چیزی است که فکر می کنید! اگر بتوانید شخصیت و علاقه خود را برای موقعیت شغلی مورد نظر نشان دهید، شانس بیشتری برای انتخاب شدن دارید. اگر شخصیت شما با شرکت و موقعیت منطبق باشد، توجه استخدام کننده را به رزومه خود جلب می کنید. توجه داشته باشید که موقعیت شغلی مورد نظر نیاز به روحیه تیمی قوی دارد. می‌توانید به ویژگی‌های شخصیتی مانند مهارت‌های ارتباط بین فردی قوی، روحیه کار تیمی بالا و غیره اشاره کنید. از سایر نامزدها متمایز شوید.

6. بر تحصیلات خود تاکید کنید

نوشتن رزومه بدون سابقه کار

اگر تجربه کاری کمی دارید، برجسته کردن تحصیلات خود راهی عالی برای نشان دادن نقاط قوت، علایق و تجربیاتتان است. در رزومه خود، حتما دوره هایی را فهرست کنید که بر مهارت هایی که می توانند برای شغل مفید باشند تاکید دارند. این ممکن است شامل دوره هایی باشد که بر مهارت های فنی تمرکز دارند – مانند اقتصاد، ریاضیات یا علوم کامپیوتر. اما اهمیت دوره هایی مانند انگلیسی یا نوشتن را فراموش نکنید که می تواند شایستگی شما را در برقراری ارتباط یا سایر مهارت ها نشان دهد. شرح شغل را بررسی کنید تا ببینید چه مهارت هایی برای رشته مورد علاقه شما مطلوب است. معدل بالا همچنین می تواند نشان دهنده تمایل به کار سخت و استعداد برای رشته شما باشد. کارشناسان توصیه می کنند در صورتی که معدل بالاتر از 16 باشد، در رزومه خود معدل خود را درج کنید.

7. رزومه خود را با دقت تصحیح کنید

توجه خود را به جزئیات با بررسی کامل رزومه خود برای اشتباهات املایی، اشتباهات گرامری و ناهماهنگی نشان دهید. قبل از اینکه رزومه خود را برای کارفرما بفرستید، از یک دوست یا همکار بخواهید آن را بررسی کند. هر بار که رزومه خود را به روز می کنید، حتما آن را دوباره بررسی کنید.

8. اعتماد به نفس داشته باشید

کارفرمایان می خواهند بدانند که شما به دستاوردهای خود افتخار می کنید و به مهارت های خود اطمینان دارید. مطمئن شوید که با برجسته کردن بهترین و مرتبط ترین نقاط قوت و دستاوردهای شما، این در CV شما نشان داده می شود.

9. خلاصه را کوتاه نگه دارید

کارفرمایان اغلب چندین رزومه برای بررسی دارند و ممکن است کمتر از یک دقیقه برای خواندن رزومه شما وقت بگذارند. رزومه شما باید قدرتمند اما کوتاه باشد. استخدام کننده باید بتواند به راحتی بفهمد که چگونه سابقه و تجربه شما با پیشنهاد شغلی مطابقت دارد. حتماً فهرست نمونه های رزومه ما را برای الهام گرفتن بررسی کنید.

9 نکته مهم برای نوشتن رزومه بدون سابقه کار اولین بار در وبلاگ ایران تلنت. به نظر می رسد.