منو سایت

8 کتاب کدنویسی برای کودکان

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

علاوه بر منابع آنلاین، تعداد زیادی کتاب مرتبط با برنامه نویسی وجود دارد که به طور خاص برای نزدیک کردن این رشته به کودکان نوشته شده است. این هفته تصمیم گرفتیم کتاب‌هایی را انتخاب کنیم و تعدادی را به شما پیشنهاد کنیم کتاب های برنامه نویسی برای کودکان و نوجوانانبرخی از آنها بیشتر بر روی بخش عملی تمرکز دارند و پروژه های کدنویسی را ارائه می دهند که می توان آن ها را گام به گام دنبال کرد، در حالی که برخی دیگر برای معرفی مفاهیم اولیه به کوچولوها یا بیدار کردن حرفه ها از طریق مراجع و نمونه های موفق منتشر می شوند.

1. نحوه کدنویسی یک قلعه شنی

این داستان بخشی از مجموعه ای است که شامل دومین کتاب بسیار توصیه شده نیز می شود: نحوه کدگذاری ترن هوایی. هر دو کتاب بسیار بصری و درگیر هستند واژگان مرتبط با برنامه نویسی. این کتاب ها به صورت ساده و با استفاده از مثال های مناسب برای کودکان، مفاهیم کلیدی برای یادگیری برنامه نویسی را معرفی می کنند. حلقه ها یا متغیرها، از طریق ماجراهای شخصیت های خود. آنها اهمیت تقسیم مشکلات بزرگ به مشکلات کوچکتر را برای حل آسان توضیح می دهند، دستورالعمل های بسیار مشخصی را ارائه می دهند و مراحل ارائه شده را به ترتیب صحیح دنبال می کنند.

2. Hello Ruby: Adventures in Coding

این کتاب برای کودکان 6 سال به بالا نوشته شده است و مقدمه خوبی برای کدنویسی است. تفکر محاسباتی و حل مسائل مختلف از طریق ماجراهای روبی، دختری که تخیل غنی دارد، و شخصیت های دیگری که نماینده زبان های برنامه نویسی مختلف هستند، کودکان می توانند مفاهیمی مانند تجزیه، شناسایی الگوها یا ایجاد راه حل های گام به گام را بیاموزند. سلام روبی یک داستان بسیار بدیع است که در آن تصاویر بسیار مهم هستند و شامل فعالیت های بسیاری است که داستان را تکمیل می کند.

3. فلپ بالابر کامپیوتر و کدنویسی

این کتاب بیشتر تعاملی است زیرا دسترسی به محتوا از طریق برگه ها امکان پذیر است و ترکیبی از اطلاعات نظری کلی تر در مورد علوم کامپیوتر و بازی ها است که مفاهیم اولیه برنامه نویسی را معرفی می کند. در این صورت، کودکان می توانند یاد بگیرند که کامپیوتر چگونه کار می کند، چه قطعاتی دارد، چه چیزهایی زبانهای برنامه نویسی نحوه ذخیره اطلاعات در رایانه ها یا نحوه ارتباط رایانه های مختلف از طریق یک شبکه است. این شامل بسیاری از اطلاعات جالب در مورد ICT به روشی بصری و سرگرم کننده است و به لطف ترکیبی از توضیحات و بازی، خواندنی سرگرم کننده است.

4. نگاهی درونی به نحوه کار کامپیوترها داشته باشید

متعلق به همان مجموعه قبلی است و نیز هست یک کتاب تعاملی بالابر که به خوانندگان جوان این امکان را می دهد تا چیزهای جدیدی در مورد رایانه کشف کنند، به ویژه آنچه در داخل رایانه وجود دارد. این کتاب تاریخچه علوم کامپیوتر را مرور می کند: اولین کامپیوترها و ابرکامپیوترها، دنیای مدرن و اهمیت تکنولوژیکار اینترنت، کار کامپیوترهای داخل، زبان های برنامه نویسی… و همه چیز با استفاده از لحن بسیار آموزشی، زبان و فرمت اقتباسی توضیح داده شده است که همانطور که در کتاب قبلی بحث کردیم، کنجکاوی و تمایل کودکان به یادگیری را بیدار می کند.

5. کدنویسی پروژه ها در اسکرچ

این کتاب خوبی برای ورود به دنیای کدنویسی و شروع استفاده از اسکرچ است. توضیحات ساده و واضح است و به طور کلی بسیار زیاد است متمرکز بر تمرین، بنابراین خوانندگان می توانند بلافاصله شروع به یادگیری برنامه ریزی کنند. در همین سری کتاب‌ها می‌توانیم عنوان‌ها را پیدا کنیم برنامه نویسی بازی ها در اسکرچ، برنامه نویسی پروژه ها در پایتون و برنامه نویسی بازی ها در پایتون، سه راهنمای تصویری برای مبتدیان که با آن کودکان می توانند پروژه های مختلفی را با اسکرچ و پایتون بسازند که گام به گام توضیح داده شده است.

6. گریس هاپر: ملکه کدهای کامپیوتری

این کتاب مصور فرصتی عالی برای داستان گریس هاپر را کشف کنید، یکی از زنان بزرگی که معیاری در دنیای فناوری بوده است. نویسنده این داستان لوری والمارک است و عناوین دیگری مانند آدا بایرون لاولیس و ماشین تفکر یا زندگی دوگانه هدی لامارکه همچنین به دنبال برجسته کردن مشارکت این متخصصان در فیلدهای STEM و داستان های خود را برای دختران بیاورند تا آنها الگوهای STEM داشته باشند که باعث علاقه آنها به رشته های تحصیلی شود که معمولاً توسط مردان بیشتر از زنان دنبال می شود.

7. امی در کلید کد

این کتاب بسیار اصیل است، به خصوص به دلیل ساختار آن، نحوه نگارش متن سبکی که بین شعر و خطوط کد حرکت می کند که می توانیم از آن برای نوشتن برنامه استفاده کنیم. این داستان برای خوانندگان 10 تا 12 ساله در نظر گرفته شده است که دقیقاً سن شخصیت اصلی است. امی تازه وارد مدرسه شده است، یک تغییر سخت برای هر کسی، به خصوص در این سن. او احساس می کند کمی گم شده و مطمئن نیست که کیست و به کجا تعلق دارد، اما به آن پناه می برد کلاس های برنامه نویسیجایی که او یک دوست جدید پیدا می کند و در طول داستان می توانیم ببینیم که چگونه عشق خود به موسیقی را با علاقه جدید خود به برنامه نویسی رایانه ترکیب می کند.

8. کد دختر: بازی، ویروسی شدن و ساختن آن

در نهایت، ما همچنین کتابی را توصیه می کنیم که کمی متفاوت از بقیه لیست باشد، که در این مورد به طور خاص برای نوجوانان و نوجوانان طراحی شده است. جوانانی که می خواهند پروژه های خود را ایجاد کنند و ایده های خود را تحقق بخشند. این داستان واقعی دو نوجوان است که پس از آشنایی با یکدیگر در یک کلوپ کدنویسی شروع به کار با هم کردند و یک بازی ویدیویی ساختند که در فضای مجازی منتشر شد (تامپون ران). آنها توضیح می دهند که چگونه این تجربه را پشت سر گذاشته اند و چگونه ورودشان به صنعت فناوری بوده است، اما این در واقع کتابی است که می تواند الهام بخش بسیاری از نوجوانان، صرف نظر از علایقشان باشد، زیرا علاقه آنها هر چه که باشد، همیشه می توانند تلاش کنند تا روی پروژه های خود کار کنند. خود و این به آنها کمک خواهد کرد کشف کن آنها کی هستندعلایق آنها چیست و دوست دارند چه کار کنند.