منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • 6 تغییر ذهنی که شما را در شغل جدید شادتر و موفق تر می کند

6 تغییر ذهنی که شما را در شغل جدید شادتر و موفق تر می کند

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
6 تغییر ذهنی که شما را در شغل جدید شادتر و موفق تر می کند

تغییر در زندگی هر کسی می تواند هیجان انگیز و در عین حال کمی ترسناک و همراه با احساس عدم اطمینان باشد. چه بخواهید یک کارآفرین شوید، تجارت خود را گسترش دهید یا شغل خود را تغییر دهید، ممکن است در این مسیر با خطرات و چالش هایی روبرو شوید.

30 درصد از کسب و کارهای کوچک در دو سال اول و 50 درصد از مشاغل در سال پنجم شکست می خورند. اما در استارت آپ ها کمی عجیب است و نود درصد استارت آپ ها در نهایت شکست می خورند. این آمار در مورد مشاغل و سمت ها نیز صدق می کند و شصت درصد مدیران در دو سال اول ورود به سمت جدید شکست می خورند.

اگرچه وضعیت اقتصادی و عوامل مختلف دیگر می تواند بر این اعداد و میزان شکست افراد و سازمان ها در شرایط جدید تأثیر بگذارد، اما افراد زیادی نیز هستند که این آمارها را نادیده می گیرند و به سمت موفقیت پیش می روند. در بسیاری از موارد، به ویژه در مورد رهبری و مدیریت سازمان ها و استارت آپ ها، اغلب یکی از بزرگترین موانع موفقیت، افکار ذهنی است.

کارآفرینان و مدیران اجرایی می توانند با آمادگی ذهنی و عاطفی این خطرات را کاهش دهند. یعنی طرز فکر خود را تغییر دهند تا بتوانند با اعتماد به نفس بیشتری قدم بردارند، فاصله بین انتظارات و واقعیت را کاهش دهند و در نهایت شانس موفقیت خود و سازمانشان را افزایش دهند.

تغییر از وظیفه گرا به معنا گرا

وقتی معنای کار و مسئولیت های خود را بهتر درک کنید، ممکن است اشتیاق بیشتری برای انجام وظایف روزانه خود پیدا کنید. شما حتی آن اشتیاق به چیزهایی را خواهید یافت که واقعاً به آنها اهمیت نمی دهید. درک معنای کار شما را از دایره وظیفه گرایی خارج می کند و وارد دنیای دیگری می کند که در آن معنا و مفهوم کار چیزی متفاوت از معنای معمول است.

مفهوم ikigai در ژاپنی می تواند به شما کمک کند تا معنی و اهمیت بهتری در کار خود پیدا کنید. تمرکز اصلی ایکیگا چهار سوال است:

  1. تو چی دوست داری
  2. در چه کاری خوب هستید
  3. برای چه چیزی باید پول پرداخت کرد؟
  4. دنیا به چه چیزی نیاز دارد؟

نقطه تلاقی این چهار سوال نقطه ای است که می توانید در مورد خود و کارتان بیشتر بدانید. با دانستن اینکه در چه چیزی برتر هستید، برای چه چیزی حقوق می گیرید و دیگران چقدر برای شما ارزش قائل هستند، می توانید در کار خود احساس رضایت بیشتری داشته باشید.

پس از پاسخ به این سوالات، می توانید به نسخه ایده آلی از مفهوم کسب و کار خود برسید. فقط مراقب باشید که نسخه فانتزی کار خود را ایجاد نکنید و از پاسخ به سوالات شرایط تخیلی از وظایف و کار خود را ایجاد نکنید. شما باید انگیزه های درونی خود را با واقعیت بیرونی مطابقت دهید.

علاوه بر تحقیق و تفحص، برای کشف انگیزه های درونی تغییر و آماده سازی شرایط برای موفقیت، باید به عوامل و انگیزه های بیرونی نیز توجه کرد. با افرادی که در شغل جدید شما تجربه دارند صحبت کنید یا به امتحانات بروید و خود را در موقعیت هایی قرار دهید که شبیه به نقش جدید شما هستند. این به شما کمک می کند تا تصویری واقعی از کار خود ایجاد کنید.

تغییرات ذهنی برای موفقیت در شغل جدید

تغییر از نقاط ضعف به نقاط قوت

هنگامی که تغییر شغلی ایجاد می کنید، اعتماد به نفس اغلب در ابتدای آن تغییر به اوج خود می رسد و زمانی که هیجان فروکش می کند، شک و تردید جای اعتماد به نفس را می گیرد. افراد موفق دائماً توانایی ها و دستاوردهای خود را برای حفظ انگیزه و اعتماد به نفس در مواجهه با ناشناخته ها به خود یادآوری می کنند و از آن به عنوان عاملی برای مقابله با چالش های پیش روی خود استفاده می کنند.

مواردی را که در گذشته برای شما مفیدتر بوده است را یادداشت کنید. به کدام پروژه ها بیشتر افتخار می کنید؟ چرا؟ چگونه این پروژه ها را با موفقیت به پایان رساندید؟ برای موفقیت در این پروژه ها بر چه مهارت هایی تکیه کردید؟ چرا این پروژه ها مهم بودند؟ چه کسانی شما را در این پروژه ها همراهی کردند؟ از این پروژه ها چه آموختید؟ این پروژه ها چه تاثیری بر شما داشته است؟ چه کسانی دیگر تحت تأثیر این پروژه ها قرار گرفتند؟ چه چیزی در این پروژه ها ممکن بود؟

در صورت امکان و قبل از هر شیفت کاری، این نمونه ها را در جایی یادداشت کنید. این داستان ها نه تنها بینش ارزشمندی به شما می دهند، بلکه در روزهایی که پر از شک و تردید هستید و با یادآوری کارهایی که به خوبی انجام داده اید، می توانید بر بسیاری از چالش ها غلبه کنید، به آنها نیاز خواهید داشت.

از “من” به “ما” تغییر دهید.

بسیاری از ما می خواهیم مشکلات را به تنهایی حل کنیم یا به داشتن افراد خاصی عادت کرده ایم که به آنها تکیه کنیم. اگر قصد دارید به تنهایی کار کنید، خوب است بدانید که این مدل تنهایی، خلاقیت، ایده ها و فرصت رشد را از شما خواهد گرفت. داشتن شبکه ای از افراد به عنوان حامی به شما کمک می کند تا بر موانع غلبه کنید و به دیدگاه های مختلف و شبکه بزرگتری از افراد با مهارت های مختلف دسترسی پیدا کنید و شانس موفقیت شما را افزایش دهید.

افراد در شبکه فعلی شما ممکن است ایده های بیشتری در مورد حرفه شما داشته باشند و همچنین بدانند که در حرفه جدید شما چه چیزی ممکن است. آنها ممکن است منافع متضادی با شما داشته باشند، اما می توانند به شما کمک کنند تا با ترس هایتان روبرو شوید.

شما باید هدفمند با افرادی ارتباط برقرار کنید که می توانند آینده شغلی خوبی به شما ارائه دهند، نه اینکه فقط به دنبال افرادی باشید که با آنها احساس راحتی می کنید و در دسترس شما هستند.

برای شروع، خوب است که از حلقه خود خارج شوید و با افرادی که کار شما را انجام داده اند ارتباط برقرار کنید و شروع به برقراری ارتباط با آنها کنید. با افرادی که زمانی با آنها ارتباط داشتید ارتباط برقرار کنید اما ممکن است مدتی با آنها صحبت نکرده باشید. شروع گرم یا ذکر یک آشنای قبلی شانس دریافت پاسخ را افزایش می دهد، اما همچنین این امکان را برای فرد ایجاد می کند که به اینکه شما چه کسی هستید و چه کار می کنید اهمیتی نمی دهد.

سپس با افراد دیگر ارتباط برقرار کنید تا شبکه خود را گسترش دهید. به سراغ دوستی بروید که در موقعیت‌های سخت به حرف‌هایتان گوش می‌داد، رئیس سابقی که همیشه شما را در مورد مهارت‌هایتان تشویق می‌کرد، یا شریکی که بزرگترین مشوق شما بود و دائماً به توانایی‌ها و مهارت‌های شما اشاره می‌کرد.

تغییر از نیازهای مبهم به اهداف و مقاصد خاص

تغییرات ذهنی برای موفقیت در شغل جدید

اگرچه می‌توانید از تجربیات گذشته خود استفاده کنید، اما باید مهارت‌ها و رفتارهای متفاوتی را برای یافتن شغل جدید نشان دهید. با فرض اینکه شما همه الزامات را ندارید یا اینکه موفقیت گذشته شما برای موقعیت جدید شما خطرناک است. اولی مانع از تغییر شما می شود و دومی از یادگیری نقش جدید و الزامات آن جلوگیری می کند.

به جای ارزیابی فوری پایان هر موقعیت شغلی، خوب است از کلیت آن موقعیت اطلاعاتی به دست آورید و به سراغ الزامات دستیابی به اهداف بروید. ممکن است بخواهید بلافاصله وارد عمل شوید، اما باید مهارت هایی را یاد بگیرید. ممکن است بخواهید خودتان درباره شغل و الزامات آن مطالعه کنید، اما باید بیشتر در معرض دید قرار بگیرید و از دیگران بپرسید. شما ممکن است از آن دسته افرادی باشید که بیشتر روی انجام کارها تمرکز کنید، اما در عوض باید بر ایجاد روابط تمرکز کنید. برای شناسایی شکاف ها رویکرد متعادلی داشته باشید و از آنها به عنوان نقطه عطف استفاده کنید.

از نمای کلی به جزئیات تغییر دهید

قدم بعدی شما در این مسیر رویکردی قابل مدیریت و دست یافتنی تر برای پیشرفت پایدار ارائه می دهد. وقتی چشم انداز روشنی از موفقیت داشته باشید، برای رسیدن به آن هدف جاه طلب تر خواهید بود و دائماً خود را با دیگران مقایسه می کنید. این می تواند منجر به ناامیدی و دلسردی شود.

اگر مسیری مشترک برای موفقیت در نظر بگیریم، بیشتر در معرض خطر و شکست خواهیم بود. تقسیم هدف به مراحل کوچکتر و قابل کنترل تر به شما این امکان را می دهد که بر روی کار در حال انجام تمرکز کنید و یک قدم به سمت موفقیت حرکت کنید. همچنین به شما این امکان را می دهد که در هر مرحله از راه موفقیت را جشن بگیرید، که باعث می شود انگیزه بیشتری برای ادامه دادن داشته باشید و شما را در مسیر حرکت نگه می دارد.

برای رسیدن به موفقیت در هر کاری باید قدم های معقول و معقولی بردارید و کاری انجام دهید که موفقیت آن مطمئن باشد. کارهایی که تحت کنترل شما هستند کارآمدتر خواهند بود. همچنین، هنگامی که اهداف خود را به اهداف کوچکتر تقسیم می کنید، تمرینات کمتر دلهره آور به نظر می رسند زیرا هر قدم کوچک شما را به هدف نهایی نزدیک می کند.

جایی که اکنون هستید را به جایی که می خواهید باشید تغییر دهید

تغییرات ذهنی برای موفقیت در شغل جدید

وقتی افراد به خود ایمان داشته باشند و از توانایی خود برای رسیدن به اهداف خود آگاه باشند، ریسک های بیشتری را متحمل می شوند. بنابراین، آنها کمتر با تردید به خود، ترس و احساس بی کفایتی به جلو حرکت می کنند.

اما نباید فراموش کنیم که منفی بافی همیشه با همه افراد در تمام مراحل زندگی همراه خواهد بود. خوب است بدانید که حتی برای افراد با اعتماد به نفس، تسلیم شدن به این احساسات در دوران گذار طبیعی است. اعتقاد به اینکه هیچ کس نباید این احساسات را داشته باشد، فقط شک شما را به خود افزایش می دهد و زمان لازم برای ادامه حرکت به جلو را طولانی می کند.

برای رشد و توسعه حس اعتماد به نفس، باید با این احساسات مبارزه کنید. یاد بگیرید که چگونه با این افکار کنار بیایید و حتی با آنها درگیر نشوید. به جای توجه به افکار منفی، خوب است به دنبال لحظات مثبت در خود باشید و به آنها فکر کنید. از موفقیت‌های گذشته و موفقیت‌های شبکه‌تان استفاده کنید تا با اعتماد به نفس و چابکی بالاتری نسبت به قبل پیش بروید.

اگر به حرکت رو به جلو ادامه دهید، خواهید دید که فاصله بین شما و هدفتان به مرور زمان کاهش می یابد. این تغییرات را در حرفه جدید خود اعمال کنید تا خود را برای موفقیت آماده کنید.

The post 6 تغییر ذهنیت که شما را در شغل جدیدتان شادتر و موفق تر می کند اولین بار در وبلاگ استعدادهای درخشان ایران پدیدار شد. به نظر می رسد.