منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • 5 سوالی که قبل از تبدیل شدن به یک فریلنسر باید از خود بپرسید

5 سوالی که قبل از تبدیل شدن به یک فریلنسر باید از خود بپرسید

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
5 سوالی که قبل از تبدیل شدن به یک فریلنسر باید از خود بپرسید

اگر روش کار حرفه ای خود را تغییر می دهید و دوست دارید از یک کارمند تمام وقت به یک فریلنسر تبدیل شوید، باید بگوییم که این تغییر می تواند نقطه عطفی در زندگی حرفه ای شما باشد. بسیاری از شرکت ها به جای استخدام در موقعیت های کاری خود به دنبال فریلنسرهای واجد شرایط هستند و تقاضا برای آنها در بازار کار بسیار زیاد است. شما نیز از این انتخاب خوشحال خواهید شد، زیرا به عنوان یک فریلنسر رئیس خود هستید و می توانید زمان خود را مدیریت کنید! در اینجا باید بگوییم که دنیا مطابق میل شما خواهد بود.

نیکول یانگ به عنوان یک مهندس آزاد تمام وقت، در کانال یوتیوب خود می گوید: یکی از بهترین چیزهای فریلنسینگ، انعطاف پذیری و استقلالی است که به دست می آورید. نیکول توضیح می‌دهد: «شما کنترل کاملی بر پروژه‌ها، مشتریان و زمانی که صرف هر پروژه می‌کنید دارید. در واقع، همه این موارد، فریلنسینگ را انعطاف‌پذیر کرد و بسیاری را به سمت خود جذب کرد.»

البته در کنار تمامی این مزایا، چالش های زیادی نیز در مدل کار آزاد خواهید داشت. یکی از مهمترین آنها این است که شما در پروژه های زیادی غرق خواهید شد که ادامه دادن به آن برای شما دشوار خواهد بود. برای کمک به تمرکز شما بر روی مدل کار فریلنسری، در این مقاله پنج نکته را برای هر شخصی در هر حرفه ای مانند برنامه نویس، طراح گرافیک، تولید کننده محتوا و غیره ذکر می کنیم. قبل از شروع کار آزاد باید بداند. اما قبل از آن، می توانید در مقاله چگونه یک فریلنسر شویم، در مورد ورود به این مدل کسب و کار بیشتر بخوانید.

هدف نهایی شما چیست؟

سوالاتی که قبل از تبدیل شدن به یک فریلنسر باید از خود بپرسید

برای قرار گرفتن در مسیر درست و عدم انحراف از آن، باید هدف خود را بشناسید. البته اولین چیزی که در پاسخ به سوال فوق به ذهن همه می رسد احتمالا پول است; اما سعی کنید بیشتر تمرکز کنید و ذهن خود را برای پاسخ دقیق تری آماده کنید. برای مثال، فریلنسینگ به نیکول کمک کرد تا از شغل بازاریابی به فناوری تبدیل شود.

البته این بدان معنا نیست که هدف شما نباید درآمد باشد. (فریلنسینگ به نیکول کمک کرد پس از ترک شغلش در طول همه گیری همه گیر، سرپا بماند.) اما حتی با هدف روشن کسب درآمد و درآمد، او هدف دیگری را دنبال می کرد: پیشرفت در یک زمینه جدید.

آیا می خواهید پول بیشتری در جیب خود ببندید یا امیدوارید که فریلنسری تنها منبع درآمد شما باشد؟ آیا از پذیرش تصادفی کار پروژه راضی هستید یا دوست دارید برای همیشه مشتری داشته باشید؟

تعیین اهدافتان به شما کمک می‌کند بدانید کدام مشاغل آزاد را ابتدا انتخاب کنید و در مذاکرات چه مواردی را در اولویت قرار دهید، و همچنین به شما کمک می‌کند در هنگام بروز چالش‌ها متمرکز و با انگیزه بمانید.

  • بیشتر بخوانید: چگونه یک فریلنسر موفق شویم؟

چه موقعیتی را برای خود متصور هستید؟

سوالاتی که قبل از تبدیل شدن به یک فریلنسر باید از خود بپرسید

فکر کردن در مورد جایگاه می تواند به شما کمک کند تا به عنوان یک فریلنسر به سمت آن کار کنید و پایه و اساس پیشرفت خود را ایجاد کنید. اما مکان دقیقا چیست و چگونه آن را پیدا می کنید؟

وقتی مردم به یک جایگاه خاص فکر می کنند معمولاً به یک پلتفرم خاص (مانند وردپرس) یا یک زبان برنامه نویسی خاص (مانند PHP) فکر می کنند، اما نیکول توصیه می کند یک قدم فراتر رفته و روی یک صنعت خاص تمرکز کنید.

به عنوان مثال، نیکول پس از همکاری با چندین برند مد و زیبایی، جایگاه خود را در تجارت الکترونیک پیدا کرد و به کسب و کارهای کوچک و کارآفرینان در برندسازی و ایجاد هویت کمک کرد.

آیا می بینید که به استارت آپ ها کمک می کنید تا پایدارتر شوند و در واقع به جایگاه شرکت های بزرگ برسند؟ آیا صنعت یا صنایع خاصی وجود دارد که می خواهید در آن کار کنید؟ اگر چنین است، کدام یک از این صنایع برای پیشرفت به مهارت های فعلی شما نیاز دارند؟

مهارت های خود را دسته بندی کنید و نقاط قوت خود را شناسایی کنید. چه کاری می توانید بهتر از دیگران انجام دهید؟

استفاده از نقاط قوت خود در زمینه های دیگر راهی عالی برای متمایز کردن خود از رقبایتان است. به عنوان مثال، به عنوان نیکول، می‌توانید از مهارت‌های بازاریابی خود در هنگام کار با مشتریان، کمک به برندسازی، تقویت و تقویت کمپین‌های بازاریابی شبکه‌های اجتماعی و ایمیل، علاوه بر مهارت‌های مهندسی خود استفاده کنید. نیکول در این رابطه می گوید: «کارفرمایان به چیزی بیش از یک وب سایت خوب نیاز دارند. آن‌ها می‌خواهند برندشان در تمام شبکه‌های اجتماعی شناخته شود و تثبیت شود، و شما باید این کارها را با مهارت‌های خود انجام دهید.»

چگونه قراردادها را مدیریت خواهید کرد؟

سوالاتی که قبل از تبدیل شدن به یک فریلنسر باید از خود بپرسید

به عنوان یک فریلنسر باید برای هر پروژه قرارداد داشته باشید تا بتوانید انتظارات و درخواست های خود را به وضوح بیان کنید و البته امنیت پروژه را تضمین کنید. در واقع آخرین مشکل و چالش شما در مدل کار آزاد باید اختلاف و درگیری بر سر پولی باشد که کارفرما از پرداخت آن خودداری می کند. اولین جزئیاتی که باید در مورد قراردادهای خود بدانید این است: آیا می خواهید ساعتی حقوق بگیرید یا ترجیح می دهید ماهانه حقوق بگیرید؟ نظرات مختلف زیادی وجود دارد، بنابراین شما باید دریابید که چه چیزی برای شما و سبک کاری شما بهتر است.

وقتی مشتری مایل به همکاری دارید، ابتدا باید به نحوه کار خود فکر کنید و در بیان مسائل مهم در قرارداد عجله نکنید. در برخی از پروژه ها ممکن است با کارفرمایی مواجه شوید که پس از مدتی انتظار دارد بیشتر از آنچه در ابتدا از شما خواسته است انجام دهید. باید خود را برای این مواقع آماده کنید و از همان ابتدا هر آنچه لازم است را در قرارداد بگنجانید.

البته، هیچ کس نمی خواهد با دو برابر حقوق اعلام شده کار کند، اما همچنین نمی خواهد به رابطه مشتری (یا شهرت خود) آسیب برساند. داشتن یک قرارداد کتبی کامل (نمونه‌هایی از قراردادهای آماده را می‌توانید در گوگل پیدا کنید) که محدوده کار، میزان پرداخت و زمان و نحوه دریافت پرداخت را مشخص می‌کند، از این شرایط ناخوشایند جلوگیری می‌کند. حتی می توانید برخی از روش های ارتباطی را در قرارداد بگنجانید – مواردی مانند تعداد جلسات در هفته و مدت زمان پاسخگویی به ایمیل ها.

حتی اگر توانایی مالی دارید، بهتر است از همان ابتدای فعالیت فریلنسری خود با کمک یک وکیل قراردادی را تنظیم کنید تا از هر گونه پرونده سختی در طول پروژه ها جلوگیری کنید. بنابراین هنگام پذیرش هر پروژه فریلنسری، یک نمونه قرارداد آماده دارید که می توانید با اطمینان از آن استفاده کنید.

علاوه بر این، مهارت های ارتباطی به شما کمک می کند تا راحت تر با کارفرمایان و مشتریان برخورد کنید. بسیاری از کارفرمایان و مشتریان نمی دانند که شما چه نوع کاری را انجام می دهید و حتی نمی دانند که مثلاً سئو چه تاثیری بر وب سایت آنها خواهد داشت. شما هستید که باید به آنها کمک کنید تا در مورد کار شما و کارهایی که در طول پروژه انجام خواهید داد بیشتر بیاموزند.

در مورد بازاریابی خود چه می خواهید بکنید؟

سوالاتی که قبل از تبدیل شدن به یک فریلنسر باید از خود بپرسید

اگر در مورد فریلنسری جدی هستید، باید خودتان را بازاریابی کنید. برنامه شما برای یافتن مشتری چیست؟ قبل از ثبت نام در وب سایت های فریلنسینگ، توصیه می کنیم با شبکه سازی و برندسازی شروع کنید.

به عنوان مثال پیشنهاد می کنیم با افرادی که در زمینه کاری شما کار می کنند آشنا شوید و بشناسید تا بتوانید تبلیغ کنید که به عنوان فریلنسر مشغول به کار هستید. حتی می توانید در شبکه های اجتماعی حرفه ای مانند لینکدین در مورد فریلنسر شدن پست بگذارید و اعلام کنید که برای انجام پروژه ها آماده هستید. بسیاری از اولین مشتریان شما از طریق این شبکه شکل می گیرند و شما در واقع پروژه های اولیه خود را از طریق بازاریابی دهان به دهان به دست خواهید آورد.

همچنین می توانید آنچه را که آموخته اید یا پروژه هایی را که دارید در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید. ایجاد ویدیوهای یوتیوب در مورد کار خود، نحوه کار بر روی یک پروژه و حتی ارسال محتوایی در مورد کارتان به شما کمک می کند تا توسط مخاطبان بیشتری دیده شوید.

حتی اگر به تازگی کار در زمینه خاصی مانند برنامه نویسی را شروع کرده اید، احتمالاً دانش و تجربه بیشتری نسبت به افراد عادی در توسعه و طراحی کد دارید و این می تواند شما را به عنوان یک متخصص در بازار کار معرفی کند. بنابراین، به اشتراک گذاری بخشی از دانش خود به شما کمک می کند تا خود را بهتر معرفی کنید و پروژه های بیشتری را جذب کنید.

چگونه می توانید بین کار و زندگی خود تعادل برقرار کنید؟

در کنار آزادی و انعطافی که فریلنسر ارائه می دهد، مسئولیت های زیادی نیز برای یک فریلنسر وجود دارد. یافتن مشتری، ساختن برند، انجام قراردادها و انجام وظایف، زمان و انرژی زیادی می طلبد، و اگر خود را در همه این موارد غرق کنید، مطمئنا تبدیل به یک مهره سوخته خواهید شد.

مهم است که برای خود وقت بگذارید و در فعالیت هایی شرکت کنید که به شما کمک می کند انرژی خود را بازیابی کنید.

داشتن برنامه خواب مشخص و برنامه صبحگاهی می تواند بهترین انتخاب برای برخی باشد زیرا به آنها کمک می کند روز کاری خود را با سلامت جسمی، عاطفی و روحی پشت سر بگذارند. برای شما، گوش دادن به یک پادکست بیست دقیقه ای در حین نوشیدن یک فنجان قهوه ممکن است این تأثیر را داشته باشد. دویدن یا انجام یوگا قبل از شروع روز، یا حتی پوشیدن “لباس کار” زمانی که سر کار هستید نیز می تواند برای بسیاری از افراد انرژی زا باشد. پس از تنظیم آن برنامه، سعی کنید به یک برنامه کاری خاص پایبند باشید. وقتی فریلنسری هستید، خیلی راحت از کار زیاد خسته می شوید و این اصلا برای شما خوب نخواهد بود.

اگر شغل شما برنامه نویسی است، پیشنهاد می کنیم یک وبلاگ شخصی راه اندازی کنید تا در مورد آنچه به عنوان یک برنامه نویس در اوقات فراغت شما اتفاق می افتد بنویسید.

همچنین باید با مفهوم کار عمیق آشنا شوید. به عنوان یک فریلنسر، چیزهای زیادی در اطراف شما وجود دارد که هر کدام می تواند حواس شما را پرت کند. کار عمیق برای فریلنسرها عالی است. وقت گذاشتن برای دور شدن از حواس‌پرتی‌ها و تمرکز واقعی به شما کمک می‌کند کارهای بیشتری نسبت به زمانی که صرفاً وقت خود را بی‌هدف سپری کنید، انجام دهید.

  • بیشتر بخوانید: راه هایی برای جلوگیری از غرق شدن به عنوان یک فریلنسر

پست 5 سوالی که قبل از فریلنسر شدن باید از خود بپرسید اولین بار در وبلاگ ایران تلنت منتشر شد. به نظر می رسد.