منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • 5 راه برای افزایش اثربخشی رزومه بدون دروغ گفتن

5 راه برای افزایش اثربخشی رزومه بدون دروغ گفتن

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
5 راه برای افزایش اثربخشی رزومه بدون دروغ گفتن

آیا تا به حال وسوسه شده اید که در رزومه خود دروغ بگویید؟ آمارها نشان می دهد که 80 درصد افراد در CV خود دروغ می گویند. اما برای اینکه عالی به نظر برسید، لازم نیست در رزومه خود به دروغ گفتن متوسل شوید.

این روزها تکنیک های زیادی وجود دارد که افراد جویای کار می توانند با استفاده از آن ها تاثیر رزومه خود را افزایش دهند و بدون گفتن یک دروغ این کار را انجام دهند.

در این مقاله به این تکنیک ها اشاره می کنیم که می توانید در نوشتن رزومه از آنها استفاده کنید و اعتبار سند بازاریابی خود را افزایش دهید.

1. هنگام ایجاد رزومه از یک قالب ساده استفاده کنید

ابتدا از یک قالب ساده استفاده کنید. این نشان می دهد که شما توانایی دسته بندی و سازماندهی اطلاعات را برای مخاطبان خود دارید. در واقع این مهارت می تواند شما را از 99 درصد سایر متقاضیان متمایز کند و اثربخشی رزومه شما را افزایش دهد.

بسیاری از استخدام‌کنندگان از دیدن رزومه‌ای خوشحال می‌شوند که خواندن آن آسان باشد و مخاطبان (که خودشان هستند) را در ذهن داشته باشند. با این کار باعث می شوید رزومه خود با نمونه کار اشتباه گرفته نشود و سادگی آن خوانایی آن را بهبود بخشد. بیشتر استخدام‌کنندگان می‌دانند که رزومه‌های افراد در نقش‌های مختلف نیازمندی‌های متفاوتی دارند و برخی از افراد گرافیک و طراحی می‌توانند از برخی عناصر بصری استفاده کنند. بنابراین، اگر کار شما ربطی به حرفه های خلاقانه ندارد، نیازی به اغراق و استفاده از خلاقیت ندارید.

2. کمتر اغراق کنید و بیشتر روی واقعیت ها تمرکز کنید

اثربخشی رزومه را بدون دروغگویی افزایش دهید

در مرحله بعد، هنگام ایجاد رزومه به عنوان و خلاصه رزومه خود توجه کنید. بسیاری از افراد جویای کار وقتی ارزش این دو قسمت از رزومه خود را درک نمی کنند، به گفتار و اغراق در این قسمت ها متوسل می شوند. استخدام کنندگان همه این رفتارها را تشخیص می دهند و اصلا تحت تاثیر این اغراق ها قرار نمی گیرند.

برخی از کلماتی که نباید در رزومه و توصیفات اغراق آمیز خود قرار دهید عبارتند از: “حل کننده مشکل”، “متخصص” و “رویاپرداز”. برای گنجاندن هر کلمه ای در رزومه خود، باید به تعریف آن بروید. اگر معنای این کلمه با ویژگی های شما مطابقت ندارد، آن را از رزومه خود حذف کنید. سپس به دنبال کلماتی باشید که ارزش کار کردن برای شرکت مورد نظر را ثابت کند.

اما علاوه بر کلمات و عبارات، مراقب صفت های اغراق آمیز نیز باشید. به خاطر داشته باشید که استخدام کنندگان اغلب تحت تأثیر صفت ها قرار نمی گیرند زیرا صفت ها معمولاً نظر شخصی هستند و ربطی به واقعیت ندارند. برخی از صفت های مبالغه شده عبارتند از: «مشخص»، «مشخص» و «یکتا».

فهرست این صفت ها کامل نیست. با این حال، از نمونه هایی که آورده ایم می توانید متوجه شوید که کدام کلمات در نگاه اول موثر هستند، اما در نهایت توجه استخدام کنندگان را به خود جلب نمی کنند. در واقع، استخدام‌کنندگان اغلب به دنبال این هستند که شما توانایی‌ها و ارزش‌های خود را به صورت واقعی به آن‌ها نشان دهید، نه اینکه برای آنها صفت فهرست کنید. بنابراین اگر چنین کلمات و ویژگی هایی را در رزومه خود گنجانده اید، آنها را حذف کنید تا شانس دیده شدن و تاثیرگذاری رزومه شما افزایش یابد.

3. تجربه کاری خود را به شکلی قانع کننده در رزومه ارائه دهید

سوم، سوابق کاری خود را مرور کنید و در رزومه خود بگنجانید به گونه ای که کارفرما را متقاعد کنید که شما را برای مصاحبه دعوت کند. برای این کار می توانید مواردی را که در رزومه مطابق میل کارفرما است مشخص کنید و موارد بی ربط یا منفی را بدون تحریف حقیقت حذف کنید.

ذکر سابقه کاری منفی باعث کاهش اثربخشی رزومه می شود. به همین دلیل است که بسیاری از مردم تعجب می کنند که چگونه این سوابق کاری را در رزومه خود بگنجانند بدون اینکه تاثیر منفی بر رزومه خود داشته باشند. برای این کار می توانید مثال زیر را انجام دهید:

  • برای بیان حفظ اعضای تیم، می‌توانید به جای «کاهش درصد استعفا به میزان درصد» «90% افزایش در حفظ تیم» را تعیین کنید.

کارفرمایان و مدیران استخدام به دنبال یافتن نقاط قوت شما هستند، بنابراین ضروری است که به علایق آنها توجه کنید. همچنین، هیچ کس از شما انتظار ندارد که بزرگترین شکست کاری خود را در رزومه خود ذکر کنید. همچنین، استخدام کنندگان و مدیران استخدام دوست ندارند در دریایی از اطلاعات بی ربط غرق شوند.

هنگام درخواست شغل و تهیه رزومه، هرگز نباید دروغ بگویید. برای اطمینان از صحت تمام اطلاعات رزومه خود، از خود بپرسید: «آیا می توانم این رزومه را در لینکدین به اشتراک بگذارم؟» اگر همکارانم این رزومه را در لینکدین بخوانند، چه واکنشی نشان خواهند داد؟ “اگر کسی در مورد محتوای این رزومه از من بپرسد، آیا آماده پاسخگویی به سوالات او هستم؟”

4. نشان دهید که با چه کسانی کار کرده اید

اثربخشی رزومه را بدون دروغگویی افزایش دهید

به جای وسوسه دروغ گفتن و اغراق کردن، دستاوردهای خود و تاثیر آنها را به اشتراک بگذارید.

یکی از بهترین تکنیک ها برای این کار، تکنیک «برندینگ وابسته» است. موقعیتی را در نظر بگیرید که در آن شرایط کار با هنرمندان در شرح شغل ذکر شده است. فرض کنید شخصی این ویژگی را دارد اما آن را در رزومه خود ذکر نکرده است. این شخص می تواند افرادی را که با آنها کار کرده است در رزومه خود (برند وابسته) فهرست کند و دستاوردهای خود را در کار با آن افراد ذکر کند. این شکل از نام تجاری به او کمک می کند تا راحت تر برای این فرصت شغلی درخواست دهد و همچنین او را به عنوان فردی منحصر به فرد برای استخدام برجسته کند.

5. اطلاعات قدیمی را حذف یا به روز کنید

فردی را تصور کنید که در یک شرکت نوپا کار می کند و پس از مدتی در یک شرکت معروف استخدام می شود که به دلیل روزهای بد، شکست می خورد. آیا درج چنین سابقه کاری در رزومه صحیح است؟ البته حمل سابقه کار از این شرکت که دیگر نام و نشانی ندارد درست نیست. پس آن سابقه کاری را از رزومه خود حذف کنید.

در مورد دیگر، تصور کنید که شخصی در یک کسب و کار مسئول طراحی محصول است. اولین محصول او به شهرت رسید، اما محصولات جدیدتر او محبوبیت زیادی پیدا نکردند. اگر با گذشت زمان، محصولات جدیدتر محبوبیت بیشتری پیدا کنند، مطمئناً باید در خلاصه فهرست شوند و به عنوان مهمترین دستاوردها ذکر شوند.

نقطه قوت هر رزومه حرفه ای حقایقی است که در آن ارائه می شود، اطلاعات مرتبط و مثبتی که در رزومه گنجانده شده است و در نهایت ساختار متقاعد کننده ای است که دارد. اگر وظایف این مقاله را انجام دهید، دیگر نیازی به دروغ گفتن در رزومه خود نخواهید داشت و دیگر وسوسه نمی شوید که این کار را انجام دهید.

مقاله 5 راه برای تاثیرگذاری رزومه بدون دروغ اولین بار در وبلاگ ایران تلنت منتشر شد. به نظر می رسد.