منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • 10 شغل احتمالاً با هوش مصنوعی جایگزین می شوند

10 شغل احتمالاً با هوش مصنوعی جایگزین می شوند

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
10 شغل احتمالاً با هوش مصنوعی جایگزین می شوند

از زمان معرفی و راه اندازی ChatGPT، بسیاری از افراد از این ابزار هوش مصنوعی برای نوشتن نامه های پوششی، نوشتن کتاب های کودکان و حتی دریافت کمک برای نوشتن پایان نامه استفاده کرده اند.

با توجه به تحقیقات انجام شده تا کنون مشخص است که این ابزار قدرتمندتر از آن چیزی است که ما تصور می کردیم. حتی گوگل دریافته است که اگر با یک ربات مصاحبه کنند، آن را به جای یک کدنویس تازه کار استخدام خواهند کرد.

کارمندان آمازون که ChatGPT را آزمایش کردند، گزارش دادند که این ابزار در پاسخ به سوالات مشتریان “خوب”، در تولید اسناد آموزشی “عالی” و در پاسخ به سوالات در مورد استراتژی شرکت “بسیار قوی” است. البته برخی از کاربران ChatGPT نیز اعلام کرده اند که این ربات می تواند اطلاعات نادرستی نیز ارائه دهد و حتی در حل مسائل ریاضی و کدنویسی دارای خطا باشد.

در تحقیقی که ده سال پیش در دانشگاه آکسفورد انجام شد، بیان شد که 47 درصد مشاغل در 20 سال آینده توسط هوش مصنوعی از بین می روند و می توان گفت این پیش بینی به روزهای تحقق آن نزدیک است. اما لازم است این ابزارها تست بسیاری از خطاها را بگذرانند تا دیگر خطایی در آنها دیده نشود.

با همه اینها، آیا واقعا هوش مصنوعی همه ما را بیکار می کند؟ ممکن است بسیاری از مشاغل تحت تاثیر هوش مصنوعی قرار بگیرند و این پدیده جایگزین آنها شود. در این مقاله به 10 گروه شغلی اشاره می کنیم که احتمال می رود هوش مصنوعی جایگزین آنها شود.

مشاغل فنی (کدنویسی، برنامه نویسی کامپیوتر، مهندسی نرم افزار، تحلیلگر داده)

مشاغلی که هوش مصنوعی جایگزین آنها می شود

کدنویسی و برنامه نویسی کامپیوتری از جمله مهارت ها و مشاغل پرتقاضا هستند، اما این امکان وجود دارد که ChatGPT و ابزارهای هوش مصنوعی مشابه جایگزین این مشاغل شوند و نیاز به استخدام این مشاغل را کاهش دهند.

مشاغل فنی مانند توسعه دهندگان نرم افزار، توسعه دهندگان وب، برنامه نویسان کامپیوتر، برنامه نویسان و دانشمندان داده با فناوری هوش مصنوعی همسو شده اند و احتمال جایگزینی آنها با هوش مصنوعی را افزایش می دهد. یکی از مهمترین دلایل این است که هوش مصنوعی مانند ChatGPT دقت نسبتا خوبی در پردازش حجم زیادی از اطلاعات یا انجام عملیات با پیچیدگی بالا به ویژه توسط کامپیوتر دارد.

در واقع، فناوری‌های پیشرفته‌ای مانند ChatGPT می‌توانند سریع‌تر از انسان‌ها کدنویسی کنند و شرکت‌ها را از استخدام برنامه‌نویسان بی نیاز می‌کند. یعنی آنچه در گذشته برای ساختن تیمی از برنامه نویسان نیاز داشت، امروزه با کمک ابزارهای هوش مصنوعی می توان تنها با کمک چند برنامه نویس انجام داد.

شرکت های فناوری مانند OpenAI، خالق ChatGPT، در حال بررسی امکان جایگزینی افراد دارای مدرک مهندسی نرم افزار با هوش مصنوعی هستند. البته برخی نیز اعلام کرده اند که هوش مصنوعی جایگزین انسان در این مشاغل نخواهد شد و تنها به برنامه نویسان در کارشان کمک خواهد کرد. در واقع، بسیاری از هوش مصنوعی برای بهبود فرآیند کدنویسی و برنامه نویسی استفاده خواهند کرد.

کار رسانه ای (تبلیغات، تولید محتوا، نویسندگی، روزنامه نگاری)

مشاغلی که هوش مصنوعی جایگزین آنها می شود

مشاغل رسانه ای در سراسر جهان، از جمله مشاغل تبلیغاتی، نویسندگی، روزنامه نگاری و هر نقشی که شامل تولید محتوا باشد، ممکن است تحت تأثیر ChatGPT و اشکال مشابه هوش مصنوعی قرار گیرد. دلیل آن این است که هوش مصنوعی می تواند به خوبی داده های متنی را بخواند، بنویسد و بفهمد.

در واقع، تجزیه و تحلیل و تفسیر حجم زیادی از اطلاعات، مهارتی است که همه از فناوری ها و ابزارهای هوش مصنوعی انتظار دارند. ChatGPT ممکن است بتواند وظایفی مانند گزارش دهی و ایجاد محتوا را «بهتر از انسان» انجام دهد.

در حال حاضر، بسیاری از مردم شروع به آزمایش محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی می کنند. سایت خبری CNET از یک ابزار هوش مصنوعی شبیه به ChatGPT برای نوشتن ده ها مقاله استفاده کرد و البته آنها مجبور شدند برخی از محتوایی را که ایجاد می کردند اصلاح کنند. علاوه بر این، BuzzFeed اعلام کرد که از فناوری ثبت شده ChatGPT برای تولید اشکال جدید محتوا استفاده خواهد کرد.

اما مطمئناً نمی‌توان تمام وظایفی را که تولیدکنندگان محتوا برای نوشتن مقاله استفاده می‌کردند به ابزارهای هوش مصنوعی سپرد و آنها را خودکار کرد. قضاوت ها و کاستی های زیادی در نمونه های تولید شده توسط هوش مصنوعی مشاهده شد که امکان جایگزینی کامل هوش مصنوعی در این مشاغل را از بین می برد.

کار حقوقی (کارشناس حقوقی، معاون حقوقی)

مشاغلی که هوش مصنوعی جایگزین آنها می شود

مانند سازندگان محتوا، وکلا و حقوقدانان با حجم زیادی از اطلاعات کار می کنند، آن را غربال می کنند و در نهایت آن را با داده های حقوقی هماهنگ می کنند. در واقع، مشاغلی که با داده ها کار می کنند، بیشتر در معرض اتوماسیون هستند.

داده ها در حرفه حقوقی ساختارمند و به شدت زبان محور هستند و بنابراین کاملاً قابل استفاده از هوش مصنوعی هستند.

اما باز هم باید بگوییم که در حال حاضر امکان خودکارسازی کامل این مشاغل از طریق هوش مصنوعی وجود ندارد. زیرا درک خواسته های مشتری یا کارفرما مستلزم درجه ای از قضاوت انسانی است. بنابراین می توان گفت که هوش مصنوعی می تواند به مشاغل حقوقی در افزایش بهره وری کمک کند.

تحلیلگران بازار

مشاغلی که هوش مصنوعی جایگزین آنها می شود

هوش مصنوعی در تجزیه و تحلیل داده ها و پیش بینی نتایج خوب است. به همین دلیل است که تحلیلگران بازار و داده ها ممکن است خطر جایگزینی این شغل با هوش مصنوعی را احساس کرده باشند.

تحلیلگران و محققان بازار مسئول جمع آوری داده ها، شناسایی روندها در داده ها و سپس استفاده از آنچه می یابند برای طراحی یک کمپین بازاریابی موثر یا تصمیم گیری در مورد قرار دادن تبلیغات هستند. همه این مواردی که ذکر کردیم، کارهایی هستند که اکنون می بینیم که توسط هوش مصنوعی انجام می شود.

معلم ها

مشاغلی که هوش مصنوعی جایگزین آنها می شود

معلمان در سراسر کشور نگران استفاده دانش آموزان از ChatGPT برای تقلب در تکالیف خود هستند، اما به گفته بسیاری از افراد و کارشناسان باید به امنیت کار خود نیز فکر کنند.

ChatGPT می تواند به راحتی آنها را در کلاس جایگزین کند و به دانش آموزان آموزش دهد. اگرچه هوش مصنوعی از نظر دانش دارای نقص و نادرستی است، اما این مشکل به راحتی حل می شود و حتی ممکن است به زودی حل شود. اصولاً معلمان فقط باید استفاده از ChatGPT را در برنامه درسی خود بگنجانند.

مشاغل مالی (تحلیلگران مالی و مشاوران مالی)

مشاغلی که هوش مصنوعی جایگزین آنها می شود

درست مانند تحلیلگران و محققان بازار، تحلیلگران مالی، مشاوران مالی و سایر مشاغلی که با مقادیر قابل توجهی از داده های عددی کار می کنند نیز می توانند تحت تأثیر هوش مصنوعی قرار بگیرند.

هوش مصنوعی می تواند روندهای بازار را شناسایی کند، به کارفرما ایده دهد که در کدام بازار سرمایه گذاری کند و در نهایت پیش بینی های مالی و اطلاعات جامع را در اختیار شرکت ها و افراد قرار دهد.

به گفته کارشناسان، تحلیلگران مالی هنوز هم می توانند از مهارت های خود در این شغل درآمد زیادی کسب کنند، اما بسیاری از کارهای آنها خودکار خواهد بود.

کارگزاران سهام

مشاغلی که هوش مصنوعی جایگزین آنها می شود

پیش بینی می شود مشاغل بازار سهام نیز در معرض خطر باشند. بسیاری از فعالیت‌هایی که کارگزاران سهام انجام می‌دهند یا افراد را برای انجام آن استخدام می‌کنند، با هوش مصنوعی خودکار می‌شوند. بسیاری از مردم سال ها صرف یادگیری نحوه کار با اکسل و مدل سازی با اکسل می کنند، در حالی که هوش مصنوعی این کار را در کسری از ثانیه انجام می دهد.

طراحان گرافیک

مشاغلی که هوش مصنوعی جایگزین آنها می شود

بسیاری از ابزارهای هوش مصنوعی می توانند تصاویر را در چند ثانیه ایجاد کنند، به این معنی که این ابزارها جایگزین طراحان گرافیک خواهند شد.

بسیاری از افراد به طراحان گرافیک دسترسی ندارند و این امر موفقیت آنها را در تجارت دشوار می کند. پیشرفت های اخیر در هوش مصنوعی مطمئناً سختی و کمبود سرمایه را برای برخی از افرادی که به تازگی کسب و کار خود را راه اندازی کرده اند کاهش می دهد. اما این مشکل بر حذف گرافیست ها نیز تاثیر می گذارد و ممکن است به زودی شاهد جایگزینی این ابزارها توسط گرافیست ها باشیم.

حسابداران

مشاغلی که هوش مصنوعی جایگزین آنها می شود

حسابداری به طور کلی یک حرفه با ثبات در نظر گرفته می شود، اما حتی کارکنان این صنعت نیز می توانند در معرض خطر باشند.

البته، فناوری هنوز همه را بیکار نکرده است، اما این امکان وجود دارد که بسیاری با ابزارهای هوش مصنوعی بیکار شوند. به خصوص «شغل های فکری» بیشتر در معرض خطر هستند. از جمله این مشاغل می توان به وکالت و حسابداری اشاره کرد. البته از بین رفتن مشاغلی مانند حسابداری و وکالت برای همه عجیب خواهد بود و حتی ممکن است تاثیر مخربی بر سیاست و بازار کار داشته باشد.

اپراتورهای خدمات مشتری

مشاغلی که هوش مصنوعی جایگزین آنها می شود

احتمالاً قبلاً از طریق خدمات مشتریان یک شرکت تماس یا چت داشته اید و یک ربات پاسخ داده اید. ChatGPT و فناوری‌های مرتبط ممکن است این روند را ادامه دهند.

مطالعه‌ای در سال 2022 توسط شرکت تحقیقاتی فناوری گارتنر پیش‌بینی می‌کند که ربات‌های گفتگو تا سال 2027 کانال اصلی خدمات مشتری برای تقریباً 25 درصد شرکت‌ها خواهند بود.

The post 10 گروه شغلی که به احتمال زیاد با هوش مصنوعی جایگزین می شوند اولین بار در وبلاگ استعدادهای درخشان ایران پدیدار شد. به نظر می رسد.