منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • 10 سوالی که باید قبل و بعد از پذیرش پیشنهاد شغلی بپرسید

10 سوالی که باید قبل و بعد از پذیرش پیشنهاد شغلی بپرسید

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
10 سوالی که باید قبل و بعد از پذیرش پیشنهاد شغلی بپرسید

شروع یک شغل جدید بسیار هیجان انگیز است، زیرا با ورود به این شغل فرصت های بیشتری برای توسعه مهارت ها و رشد در حرفه خود خواهید داشت. در حالی که به پیشرفت شغلی فکر می کنید، ایده خوبی است که کمی وقت بگذارید و به این فکر کنید که شغل جدید شما را به کجا می برد.

در این مقاله به اهمیت تفکر در مورد یک شغل جدید می پردازیم و سوالاتی را که باید قبل از پذیرش شغل جدید از خود بپرسید به اشتراک می گذاریم.

چرا در مورد شغل جدید خود سوال بپرسید؟

پرسیدن یک سوال شغلی جدید به شما کمک می کند تا تعیین کنید که آیا فرصت شغلی برای شما مناسب است یا خیر. قبل از پذیرش یک پیشنهاد شغلی، مهم است که به خواسته ها و نیازهای خود فکر کنید. شما باید برای شروع یک کسب و کار جدید هیجان زده باشید، اما چند سوال مهم را برای لحظه ای از خود بپرسید تا ببینید آیا تصمیم آگاهانه ای می گیرید یا خیر.

به همین ترتیب، هنگامی که کار جدیدی را شروع کردید، به این فکر کنید که این تغییر جدید چه تأثیری بر شما و زندگی شما خواهد داشت. با تمرکز بر خود و خواسته هایتان، می توانید تعیین کنید که آیا کارتان در مسیر درستی قرار دارد یا خیر.

سوالاتی در مورد شغل جدید شما

در مورد شغل جدید سوال بپرسید

در اینجا چند سوال مهم وجود دارد که باید در مورد شغل جدید خود از خود بپرسید تا تعیین کنید که آیا این بهترین راه حل برای شغل شما است:

 • سوالات قبل از استخدام
 • سوالات پس از شروع کار جدید

سوالات قبل از استخدام

قبل از پذیرش پیشنهاد شغلی، حتما سوالات زیر را از خود بپرسید:

 1. آیا فرهنگ کاری این شرکت را دوست دارم؟
 2. آیا این شغل به من کمک می کند تا به اهداف شغلی بلندمدت خود برسم؟
 3. آیا حقوق این شغل با سبک زندگی من مطابقت دارد؟
 4. آیا فرصت ادامه تحصیل یا یافتن شغل در این شغل را دارم؟
 5. آیا کاری را که دوست دارم انجام خواهم داد؟

1 آیا فرهنگ کاری این شرکت را دوست دارم؟

هر شرکتی فرهنگ سازمانی و کاری متفاوتی دارد. برخی کاملا رسمی هستند، در حالی که برخی دیگر بسیار رسمی هستند. به این فکر کنید که چه نوع فرهنگ کاری برای شما بهتر است و تعیین کنید که آیا کار به فرهنگ کاری شما نزدیک است یا خیر. به عنوان مثال، یک کار تقریبا آسان با بسیاری از رویدادهای ماهانه ممکن است برای شما جذاب باشد. اما افرادی هستند که ترجیح می دهند در یک محیط کاری بسیار منظم و حرفه ای کار کنند.

2. آیا این شغل به من کمک می کند تا به اهداف بلندمدت شغلی خود برسم؟

در مورد شغل جدید سوال بپرسید

قبل از اینکه شغلی پیدا کنید و شغلی پیدا کنید، به اهداف شغلی بلندمدت خود فکر کنید. اگرچه شغل جدید نباید شما را به همه اهداف برساند، اما همچنان باید بتواند شما را به آن سمت هدایت کند. اگر به شما کمک می‌کند مهارت‌های مهمی را توسعه دهید و تجربه مرتبط را به دست آورید، ممکن است انتخاب خوبی برای شما باشد.

3. آیا حقوق این شغل با سبک زندگی من مطابقت دارد؟

مردم اغلب به دنبال شغلی با حقوق بالاتر از حقوق فعلی خود هستند. اگر این نظریه طرز فکر شماست، حتما میزان حقوق پیشنهادی کارفرما را بررسی کنید. شغل جدید باید مطابق با سبک زندگی، هزینه ها و اهداف مالی شما باشد. اگر پیشنهاد از طرف سازمان کم است، می توانید در مورد پیشنهاد خود مذاکره و صحبت کنید.

4. آیا فرصت ادامه تحصیل یا یافتن شغل در این شغل را دارم؟

یک شرکت خوب برای کار، شرکتی است که از تمایل کارمندان خود برای پیشرفت در حرفه خود حمایت کند. از خود بپرسید که آیا این شغل می تواند به پیشرفت شغلی یا تحصیلات بیشتر منجر شود؟ ارائه فرصت های آموزشی ممکن است شامل آموزش در حین کار، شرکت در سمینارهای آموزشی یا پرداخت هزینه برای دوره های آموزشی باشد. کارفرمایانی که این مزایا را ارائه می دهند تمایل بیشتری به سرمایه گذاری در موفقیت کارمندان خود دارند که در نهایت می تواند منجر به افزایش رضایت شغلی شود.

5. آیا کاری را که دوست دارم انجام خواهم داد؟

در مورد شغل جدید سوال بپرسید

علاوه بر اینکه به اهداف بلند مدت خود فکر می کنید، به آینده نزدیک خود نیز فکر کنید. مطمئن شوید وظایفی که بر عهده می گیرید همان کارهایی هستند که از آنها لذت می برید. شغلی که مطابق با علایق شما باشد می تواند به توسعه شغلی و زندگی شخصی شما کمک کند.

سوالات پس از شروع کار جدید

پس از استخدام و شروع یک کار جدید، سوالات زیر را از خود بپرسید:

 1. آیا از محیط کارم لذت می برم؟
 2. آیا چیزی وجود دارد که نیاز به درک بیشتر داشته باشد؟
 3. چگونه می توانم تأثیر خوبی روی همکارانم بگذارم؟
 4. آیا به اندازه کافی خودم را به چالش می کشم؟
 5. آیا از کار با افراد دیگر در شرکت لذت می برم؟

1 آیا از محیط کارم لذت می برم؟

اکنون که کار خود را شروع کرده اید، از خود بپرسید که آیا محیط کار را دوست دارید؟ اگر در محل کار احساس مولد، راحتی و خوشحالی می کنید، احتمالاً شرکت شما محیط کاری خوبی دارد. اگر غیر از این فکر می کنید، بهتر است با یک مدیر صحبت کنید تا راه هایی برای بهبود آن بیابید.

2. آیا چیزی وجود دارد که نیاز به درک بیشتر داشته باشد؟

در مورد شغل جدید سوال بپرسید

وقتی یک کار جدید را شروع می کنید چیزهای زیادی برای یادگیری وجود دارد. به همه چیزهایی که تا کنون یاد گرفته اید فکر کنید و در نظر بگیرید که آیا چیزی وجود دارد که باید یاد بگیرید. اگر چنین است، از یک همکار یا مدیر بخواهید تا در مورد موضوع بیشتر توضیح دهد یا برای روشن شدن هر موضوع سؤالات خاصی بپرسید. این شرکت از شما انتظار دارد که در کار خود موفق باشید و در موفقیت شرکت سهیم باشید، بنابراین در مورد هر چیزی که شک دارید یا اطلاعات کاملی ندارید سؤال بپرسید.

3. چگونه می توانم تأثیر خوبی بر همکارانم بگذارم؟

این فرصتی است تا با همکاران جدید خود آشنا شوید و تأثیر خوبی بر آنها بگذارید. با ایجاد روابط قوی با همکاران خود، می توانید در محل کار احساس شادی و انگیزه بیشتری داشته باشید. در اینجا چند راه برای ایجاد تأثیر مثبت بر همکاران خود آورده شده است:

 • خودتان را به همه معرفی کنید.
 • با دیگران با مهربانی صحبت کنید.
 • سخت کار کنید تا کارتان را یاد بگیرید.
 • به موقع سر کار حاضر شوید.
 • در رویدادها یا فعالیت های شرکتی بعد از کار شرکت کنید.

4. آیا به اندازه کافی خودم را به چالش می کشم؟

هنگامی که اصول کار خود را یاد گرفتید و در انجام کار خود احساس راحتی کردید، برنامه ای برای به چالش کشیدن خود داشته باشید. پروژه های جدید یا سوالات آموزشی را در سازمان پیشنهاد دهید. با نشان دادن جاه طلبی خود به کارفرما، از همان ابتدا تاثیر خوبی خواهید گذاشت و احتمال افزایش یا افزایش حقوق خود را در آینده افزایش خواهید داد.

5. آیا من دوست دارم با افراد دیگر در شرکت کار کنم؟

در مورد شغل جدید سوال بپرسید

پاسخ به این سوال با درک بهتر مدیر و همکاران قابل تغییر است. از خود بپرسید که آیا آنها به ایجاد یک محیط کاری سازنده و پر جنب و جوش کمک می کنند؟ به آنچه بیشتر دوست دارید فکر کنید و آنچه را که دوست دارید تغییر دهید. این به شما کمک می کند تصمیم بگیرید که با کدام گروه بهتر کار کنید و این می تواند بر تصمیمات شغلی آینده شما تأثیر بگذارد.

نوشته 10 سوال قبل و بعد از پذیرش پیشنهاد شغلی برای اولین بار در وبلاگ ایران تلنت. به نظر می رسد.