منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • 10 سوالی که باید در مصاحبه کارآموزی بپرسید

10 سوالی که باید در مصاحبه کارآموزی بپرسید

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
10 سوالی که باید در مصاحبه کارآموزی بپرسید

رقابت برای فرصت های کارآموزی می تواند به همان اندازه رقابت برای استخدام دائمی شدید باشد. با این حال، حضور در دوره های کارآموزی می تواند راه کار در شرکت ها را آسان کند. بنابراین، دانستن سوالات مناسب برای پرسیدن در مصاحبه کارآموزی به شما کمک می کند تا اشتیاق خود را برای دوره نشان دهید.

مصاحبه برای کارآموزی کمی متفاوت از مصاحبه برای کار دائمی است. با این حال، یک تفاوت بین این دو وجود دارد و آن این است که در هر دو باید از مدیر استخدام سوالاتی بپرسید تا نظر آنها را جلب کنید. سوالات هوشمندانه برای پرسیدن در مصاحبه کارآموزی نشان دهنده علاقه شما به موقعیت شغلی، آنچه که امیدوارید از این تجربه به دست آورید و ارزشی که می توانید برای شرکت یا سازمان به ارمغان بیاورید را نشان می دهد. در ادامه این سوالات را مطرح خواهیم کرد.

1. عملکرد من را چگونه ارزیابی می کنید؟

این سوال را می توان به شکل دیگری نیز مطرح کرد و آن این است که: «در این نقش چه چیزی را می توان موفقیت در نظر گرفت؟

مطمئناً همه می خواهند در کار و نقش خود بهترین باشند، اما ابتدا باید درک درستی از کاری که قرار است انجام دهند داشته باشند. در مورد مهارت ها و وظایفی که در دوره ارزیابی می شوند بپرسید و همچنین بپرسید که چه کسی ارزیابی را انجام خواهد داد. به عنوان مثال، اگر در بخش منابع انسانی یک آژانس تبلیغاتی کار می کنید و وظیفه به روز رسانی پایگاه داده مشتریان را بر عهده دارید، وقت خود را با ایده هایی برای کمپین های تبلیغاتی تلف نکنید.

همچنین با پرسیدن این سوال نشان خواهید داد که علاقه مند به دریافت بازخورد و یادگیری هستید و روی رشد حرفه ای خود متمرکز هستید و در مورد آن اطلاعات کسب می کنید.

2. چگونه کارآموزان را در گذشته مدیریت کرده اید؟

سوالاتی که در مصاحبه کارآموزی باید پرسید

پرسیدن در مورد تجربه قبلی شرکت در کار با کارآموز می تواند به شما کمک کند اطلاعات بیشتری در مورد انتظارات شرکت از شما کسب کنید. به صحبت های مصاحبه کننده در مورد رویه ها، قوانین و غیره گوش دهید. عوامل موفقیت کارآموزان گذشته را بپرسید و همچنین بپرسید که برای موفقیت کارآموزی خود چه خواهید کرد.

این سوالات نه تنها نشان می دهد که شما دوره کارآموزی را راهی برای توسعه مهارت های خود می بینید، بلکه به شرکت کمک می کند تا بیشتر در مورد شما بداند. به یاد داشته باشید که در حالی که دوره کارآموزی یک فرصت یادگیری است، همچنین مهم است که در مورد ارزشی که در مصاحبه برای شرکت به ارمغان می آورید صحبت کنید. علاوه بر این، پاسخ‌هایی که دریافت می‌کنید به شما کمک می‌کنند تا بفهمید که آیا شرکت کارآموزی را فرصتی برای کمک به شما برای توسعه مهارت‌هایتان می‌بیند یا صرفاً به‌عنوان فرصتی برای انجام وظایف کوچک و بزرگ در سازمان.

3. یک روز معمولی در این شرکت چگونه خواهد بود؟

یکی از بزرگترین کلیشه ها در مورد کارآموزی این است که از شما خواسته می شود کارهایی را انجام دهید که ممکن است با آن راحت نباشید. در روز مصاحبه، می خواهید بدانید که آیا وظایفی که به شما محول شده اند مطابق با رشد مهارت شما هستند یا خیر.

این سوال ممکن است به شما در یافتن پاسخ آن سوال کمک کند. همچنین اطلاعات واضحی در مورد انتظارات مدیران برای موقعیت مورد نظر مانند ساعات کار و استراحت و همچنین تعطیلات به شما می دهد. دانستن اینکه از همان ابتدا در شیفت شب کار خواهید کرد و حتی ممکن است اضافه کاری داشته باشید، به شما کمک می کند تا محیط کاری متناسب با برنامه خود پیدا کنید و شما را در مسیر رشد حرفه ای قرار دهید.

4. با چه کسی کار خواهم کرد؟

در برخی از سازمان ها، کارآموزان برای کار با یک فرد یا بخش خاص استخدام می شوند، در حالی که در برخی دیگر از آنها انتظار می رود با افراد مختلفی کار کنند. از سوی دیگر، گروهی از کارآموزان ممکن است روی پروژه‌های بزرگ‌تر با مسئولیت‌های سنگین‌تر و دیگران روی پروژه‌های فردی سبک‌تر کار کنند.

به عنوان یک کارآموز، باید از محیط حرفه ای نهایت استفاده را ببرید. با پرسیدن، “آیا فرصتی برای گفتگو و تعامل با افراد خارج از بخش خود خواهم داشت؟”

5. موارد مورد علاقه شما در مورد کار در اینجا چیست؟

مطمئناً قبل از حضور در مصاحبه، درباره فرهنگ سازمانی شرکت مذکور تحقیق و اطلاعاتی کسب کرده اید. وب سایت ها و صفحات رسانه های اجتماعی می توانند اطلاعات خوبی در این مورد به شما بدهند. اما بسیاری از مدیران استخدامی مشتاق تبلیغ فرهنگ سازمانی خود هستند و می توانند بگویند که برای تنوع ارزش قائل هستند، به سلامت روان کارکنان خود متعهد هستند و موارد دیگر.

پرسیدن این سوال کم و بیش مصاحبه کننده را وادار می کند تا به سراغ ویژگی های خاص سازمان رفته و آنها را توضیح دهد. هنگامی که در مورد این ویژگی ها از یک کارمند فعلی که دقیقاً روبروی شما نشسته است می شنوید، می توانید به راحتی به فرهنگ و ارزش های آن سازمان بینش پیدا کنید.

6. برخی از چالش های رایجی که کارآموزان معمولاً در این نقش/شرکت با آن مواجه هستند چیست؟

سوالاتی که در مصاحبه کارآموزی باید پرسید

یک شرکت ممکن است داوطلبانه این اطلاعات را در اختیار شما قرار دهد یا خیر. اما اگر می‌خواهید از چالش‌ها مطمئن شوید، خودتان آن را بخواهید. برخی از کارآموزان ممکن است در طول دوره کارآموزی خود در یک شرکت یا حتی بدتر از آن، با مدیر خود در مدیریت زمان یا ارتباط با مشکل مواجه شوند. برخی دیگر با حجم کاری سنگینی روبرو هستند که بیش از آن چیزی است که قبلاً تخمین زده بودند. با پرسیدن این سوال می توانید خود را برای چالش ها آماده کنید و از غافلگیری در طول دوره کارآموزی خود جلوگیری کنید.

7. آیا می توانید اطلاعات بیشتری در مورد شرکت به من بدهید؟

این یکی از آن سوالاتی است که باید در مصاحبه کارآموزی بپرسید که نشان دهنده علاقه و تمایل شما به کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرکت است. سعی کنید اخبار مربوط به سازمان را بپرسید یا اطلاعات بیشتری درباره شرکتی که نمی توانید در وب سایت آنها پیدا کنید بخواهید. همچنین می توانید با پرسیدن سؤالاتی در مورد اینکه سازمان چگونه به صنعت و جامعه خود کمک کرده است و اینکه چگونه به عنوان کارآموز برای دستیابی به این اهداف تلاش خواهید کرد، علاقه خود را به سازمان و آنچه انجام می دهد نشان دهید.

8. چند وقت یکبار کارآموز را برای کار تمام وقت استخدام می کنید؟

مطمئناً دوست دارید بدانید که آیا شرکت کارآموزان را به عنوان کارمندان آینده در نظر می گیرد یا خیر. برای آن می توانید این سوال را بپرسید و این اطلاعات را با درایت به دست آورید. با بیان سوال به این صورت، شما علاقه خود را به یک شغل تمام وقت ابراز می کنید، بدون اینکه به نظر برسید که انتظار یک پیشنهاد شغلی از شرکت دارید. حتی اگر پیشنهاد کاری دریافت نکنید، باز هم می توانید از تجربه کارآموزی خود برای رسیدن به یک شغل عالی استفاده کنید.

9. بر اساس آنچه که مصاحبه کننده در طول مصاحبه گفته است، یک سوال بپرسید

این یکی از سوالاتی است که باید در مصاحبه بپرسید. این سوال نشان می دهد که شما به گفته های مصاحبه کننده توجه کرده اید و به هر آنچه او گفته است گوش داده اید. به عنوان مثال: “در ابتدای گفتگو اشاره کردید که من این فرصت را دارم که در طول دوره کارآموزی روی پروژه های بازاریابی کار کنم، چگونه کار می کند؟”

10. مرحله بعدی چیست؟

سوالاتی که در مصاحبه کارآموزی باید پرسید

قبل از اینکه با مصاحبه کننده دست بدهید، از او تشکر کنید و اتاق مصاحبه را ترک کنید، باید در مورد مرحله بعدی مصاحبه بپرسید. پرسیدن این سوال نه تنها اطلاعات مهمی به شما می دهد، بلکه به کارفرما نشان می دهد که مشتاق و پیگیر هستید. همیشه دانستن قدم بعدی در فرآیند، کلید موفقیت است.

برای مصاحبه کارآموزی خود را آماده کنید

اکنون که سؤالات مناسب برای پرسیدن در مصاحبه کارآموزی را می دانید، زمان آن رسیده است که به دنبال فرصت های شغلی و جستجوی آگهی های شغلی باشید. در ایران تلنت این امکان را دارید که فرصت های کارآموزی را از بین هزاران آگهی استخدام شرکت فیلتر کرده و رزومه خود را برای مناسب ترین گزینه ها ارسال کنید.

10 سوال برای پرسیدن در مصاحبه کارآموزی اولین بار در وبلاگ ایران تلنت نوشته شد. به نظر می رسد.