منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • گزارش ایران تلنت از بازار کاریابی و استخدام در تهران

گزارش ایران تلنت از بازار کاریابی و استخدام در تهران

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
گزارش ایران تلنت از بازار کاریابی و استخدام در تهران

ایران تلنت با استفاده از بانک اطلاعاتی خود و رصد یک ساله فعالیت کارجویان و کارفرمایان در حوزه های مختلف، گزارشی شفاف و جامع از وضعیت بازار کاریابی و کاریابی تهران در سال 1400 تهیه کرده است، به طوری که افراد جویای کار و کوچک و بزرگ. شرکت ها بتوانند دیدی دقیق و مبتنی بر داده از شما داشته باشند آخرین تحولات منابع انسانی در ایران را دارند. این گزارش حاصل تحلیل داده ها و ارقام به دست آمده از سایت های ایران تلنت و ایران کرفس است که توسط کارمندان، جویندگان کار و کارفرمایان ثبت و یا توسط افراد گزارش شده است.

شرکت هایی با بالاترین نرخ استخدام

گزارش ایران تلنت از بازار کاریابی و استخدام در تهران

بر اساس آمار اسنپ، دیجی کالا و ایرانسل از 1400 نفر و در سمت های مختلف بیشترین کارگر را استخدام کرده اند.

شرکت ها و صنایع با بیشترین اشتغال

گزارش ایران تلنت از بازار کاریابی و استخدام در تهران

شرکت‌های فناوری اطلاعات و نرم‌افزار و صنایع تولیدی هر کدام 16 درصد از اشتغال را در سال 1400 به خود اختصاص داده‌اند و در صدر فهرست صنایع و شرکت‌های دارای بیشترین اشتغال قرار دارند. در رتبه های دوم و سوم شرکت های مخابراتی با 10 درصد و شرکت هایی از حوزه کالاها و خدمات مصرفی با 9 درصد شاغلان قرار دارند. بنابراین، سه حوزه کاری که تاکنون نام بردیم، در سال 1400 به نیروی کار بیشتری نیاز داشتند. مؤسسات حقوقی، کشاورزی، مؤسسات آموزشی و مدارس، دانشگاه ها، بانک ها و شرکت های خدمات مسافرتی و هتلداری تنها 1 درصد از شاغلان را در سال 1400 تشکیل می دادند. کمترین اشتغال در این رتبه بندی

درصد تغییرات اشتغال در صنایع نسبت به سال قبل

در تعداد آگهی های استخدامی در تهران، شرکت های حسابداری بیشترین رشد و بیش از دو برابری را داشته اند. در رتبه دوم شرکت های استخدام و نیروی انسانی با 83 درصد افزایش تعداد آگهی های استخدامی و شرکت های مخابرات با 52 درصد افزایش تعداد آگهی ها در رتبه سوم قرار دارند. بنابراین در سال 1400 با افزایش چشمگیر نیاز به نیروی کار در این شرکت ها مواجه شدیم. افت 62 درصدی آگهی های استخدام بانکی از دیگر نکات قابل توجه در این نمودار است و افت 40 درصدی آگهی های استخدامی کشاورزی نیز قابل توجه است.

گزارش ایران تلنت از بازار کاریابی و استخدام در تهران

رایج ترین مشاغل در تهران

با بررسی عناوین استخدام و آگهی های استخدامی در دهه 1400 به این نتیجه می رسیم که پست های فروش اعم از کارشناس فروش و مدیر فروش رایج ترین عناوین شغلی در آگهی های استخدامی بوده اند. نمایندگی پزشکی که شغلی نیازمند دانش دارویی و علمی و فروش است نیز در 1400 آگهی شغلی در رده متداول ترین مشاغل قرار دارد. موقعیت حسابدار در آگهی های استخدامی بسیار تکرار می شود که کاملاً با رشد 105 درصدی اشتغال در شرکت های حسابداری مطابقت دارد. کارشناس فروش، طراح گرافیک، مدیر مالی و مدیر منابع انسانی نیز از رایج ترین عناوین شغلی در 1400 هستند.

آگهی های شغلی بر اساس جنسیت

گزارش ایران تلنت از بازار کاریابی و استخدام در تهران

بررسی آمار و اطلاعات آگهی های استخدامی سال 1400 نشان می دهد که در 82 درصد آگهی های منتشر شده در سال 1400 تفاوتی بین انتخاب زن و مرد وجود نداشته است. 10 درصد از آگهی ها ترجیح می دهند مردان را استخدام کنند و 8 درصد ترجیح می دهند زنان را استخدام کنند.

دسته های سازمانی با بیشترین تعداد استخدام

آگهی های استخدامی در وب سایت ایران تلنت نشان می دهد که شرکت ها تمایل زیادی به استخدام متخصصان و کارشناسان ارشد دارند که 52 درصد از 1400 آگهی مربوط به این دسته سازمانی است. 25 درصد از آگهی ها به جذب نیروی متخصص و 20 درصد به استخدام مدیران میانی اختصاص دارد. مدیران ارشد با 2 درصد و فارغ التحصیلان و تازه واردان به بازار کار با 1 درصد کمترین آگهی های استخدامی را دارند.

سن کار 1400

گزارش ایران تلنت از بازار کاریابی و استخدام در تهران

حداقل و حداکثر سن با بیشترین حجم اشتغال در رده فارغ التحصیلان و کارآموزان 22 و 30 سال است. 25 سال و 35 سال کمترین و بیشترین سنین برای انتصاب کارشناس و کارشناس ارشد است. بیشترین حجم جذب نیرو در گروه مدیران با حداقل و حداکثر سن 30 و 45 سال است.

بیشترین رزومه های ارسال شده بر اساس رده شغلی

آمار رزومه های ارسالی به ایران تلنت نشان می دهد که بیشتر رزومه ها به گروه فروش و پس از فروش ارسال می شود. قبلاً دیده‌ایم که مشاغل مرتبط با فروش در 1400 آگهی شغلی در صدر فهرست رایج‌ترین مشاغل قرار داشتند. گروه شغلی بازاریابی، تبلیغات و تحقیقات بازار با 12 درصد رزومه رتبه دوم و گروه شغلی حسابداری، حسابرسی و بیمه با 11 درصد رزومه سومین گروه شغلی بزرگ بودند. نکته جالب توجه در این قسمت از گزارش، تعداد کم رزومه ارسالی برای گروه طراح گرافیک، عکاسی و هنر است. زیرا قبلاً دیدیم که شغل طراح گرافیک یکی از رایج ترین مشاغل در دهه 1400 بود.

فصل استخدام متخصصان در دهه 1400

فصل استخدام همواره مورد توجه کارجویان و کارفرمایان بوده است. بر اساس داده ها و اطلاعات، فصول بهار و پاییز هر کدام با 26 درصد استخدام ها در فهرست فصول با بیشترین استخدام در سال 1400 پیشتاز هستند. فصل تابستان تنها یک درصد با فصول پر اشتغال تفاوت دارد. و فصل زمستان با 23 درصد شاغلان کمترین میزان اشتغال را در سال 1400 دارد.

کارجویان بیشترین رزومه را برای کدام شرکت ها ارسال می کنند؟

گزارش ایران تلنت از بازار کاریابی و استخدام در تهران

به تریتب دیجی کالا، ایرانسل، گروه سولیکو، شرکت کوبل دارو، گلدیران، نستله ایران، زرین رویا، نوو نور دیسک پارس، گروه سرمایه گذاری کوروش، گروه صنعتی و تحقیقاتی زر، ایران تلنت، سفرهای علی بابا، گروه درمان یاب، علی فرد، اسنپ گروه، انرژی گستر نصیر، انرژی دانا، تپسی (پیشگامان دانش و فناوری آرامیس)، یونیلیور و NRC بیشترین رزومه را در تهران دریافت کردند.

آمار استخدام بر اساس اندازه شرکت

طبق تعریف بانک مرکزی ایران، بنگاه های زیر 100 نفر به عنوان بنگاه های کوچک و متوسط ​​شناخته می شوند. به همین دلیل برای بررسی میزان اشتغال در بنگاه های اقتصادی بزرگ و کوچک و متوسط ​​باید آنها را به دو گروه زیر 100 نفر و بالای 100 نفر تقسیم کنیم. بررسی آگهی های استخدامی ثبت شده در ایران تلنت نشان می دهد که در سال 1400، 59 درصد استخدام ها برای شرکت های بالای 100 نفر و 41 درصد آن مربوط به شرکت های زیر 100 نفر بوده است.

باید در نظر داشت که بیش از 90 درصد بنگاه های اقتصادی ایران را بنگاه های کوچک و متوسط ​​تشکیل می دهند و سهم بسزایی در اقتصاد ایران دارند. به گفته کارشناسان 80 درصد اشتغال نیروی کار در سراسر کشور در این شرکت های کوچک و متوسط ​​صورت می گیرد.

بیشترین رزومه های ارسالی بر اساس دسته سازمانی

اکثر کارجویان تهران در سال 1400 جویای کار در رده کارشناس ارشد و متخصص بودند و 43 درصد از رزومه های ارسالی در این رده سازمانی ارسال شده است. رده مدیران میانی دومین رده سازمانی با بیشترین رزومه با اختلاف اندک و 38 درصد رزومه برای آنها ارسال شده است. کمترین رزومه ارسالی مربوط به فارغ التحصیلان و افراد بدون سابقه کار است که تنها 1% از رزومه ها در این دسته قرار می گیرند.

میانگین حقوق شرکت ها در تهران

گزارش ایران تلنت از بازار کاریابی و استخدام در تهران

میانگین حقوق دریافتی در سال 1400 در رده های سازمانی شرکت های مختلف تفاوت چندانی با یکدیگر نداشت. این بدان معناست که کارشناسان، مدیران میانی و مدیران ارشد در شرکت ها و صنایع مختلف به طور میانگین حقوق های مشابهی دریافت می کردند.

با نگاهی به قسمت کارشناسی نمودار متوجه می شوید که کمترین حقوق دریافتی کارشناسان 6.7 میلیون تومان و حداکثر دریافتی آنها 7.2 میلیون تومان است که اختلاف حداقل و حداکثر میانگین حقوق در این رده سازمانی به 17 رسیده است. ٪. اگر به نمودار مدیران میانی و مدیران ارشد یکسان نگاه کنیم، متوجه می شویم که تفاوت کمترین و بالاترین میانگین حقوق دریافتی در گروه مدیران میانی 8 درصد و در گروه مدیران ارشد این میزان است. 20 درصد است.

این نمودار همچنین نشان می دهد که در بین 1400 مدیر بیشترین دریافت را از شرکت های بازرگانی و تجارت آنلاین و تجارت الکترونیک و کمترین را از شرکت های خدماتی، مشاوره و پخش دریافت کرده اند. کارشناسان بیشتر از سایر شرکت ها توسط برون سپاری ها و شرکت های تجارت آنلاین و تجارت الکترونیک دستمزد دریافت کردند و کمترین مبلغ را توسط شرکت های تولیدی دریافت کردند.

گزارش های اقتصادی ایران تالانت

تحلیلگران داده ایرانتالنت آخرین گزارش ها و دیدگاه ها در مورد بازار کار، روند اشتغال، دستمزد و اقتصاد کلان را به صورت رایگان در قسمت گزارش های سایت در اختیار شما قرار می دهند.

گزارش ایران تلنت از بازار استخدام و استخدام در تهران اولین بار در وبلاگ ایران تلنت نوشته شد. به نظر می رسد.