منو سایت

کد اقتصادی چیست و مراحل اخذ آن چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
کد اقتصادی چیست و مراحل اخذ آن چیست؟

اگر قصد ثبت شرکت را دارید، اخذ کد اقتصادی یا کد مالیاتی یکی از اولین اقداماتی است که پس از تاسیس شرکت باید انجام دهید. زیرا برای بسیاری از فعالیت های تجاری از جمله افتتاح حساب شرکت، صادرات و واردات، ثبت قرارداد و پرداخت مالیات به کد اقتصادی نیاز خواهید داشت. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا با کد اقتصادی و نحوه دریافت آن آشنا شوید.

کد اقتصادی چیست؟

آشنایی با قانون کار و دانستن تمامی مراحل قانونی مربوط به راه اندازی و راه اندازی یک کسب و کار برای هر فردی که کسب و کاری را راه اندازی می کند ضروری است تا بعداً دچار مشکل نشوید. یکی از مهمترین موارد گرفتن کد اقتصادی است. کد اقتصادی یا شماره اقتصادی یک عدد 12 رقمی منحصر به فرد است که از سال 1375 تا به امروز به هر واحد اقتصادی داده می شود. این کد توسط سازمان امور مالیاتی به اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل مشمول قانون مالیات های مستقیم داده می شود. صاحبان مشاغل باید برای هر واحد تجاری یا مکان جداگانه کد اقتصادی دریافت کنند. در واقع کد اقتصادی عددی است که سازمان مالیاتی هر واحد اقتصادی را با آن شناسایی می کند.

کد اقتصادی

چه کسی باید کد اقتصادی داشته باشد؟

همه مودیان یعنی کسانی که مکلف به پرداخت مالیات هستند باید کد اقتصادی داشته باشند. یعنی کلیه شرکت ها، اشخاص حقیقی یا حقوقی که به نوعی فعالیت اقتصادی و تجاری انجام می دهند، موظف به اخذ کد اقتصادی هستند. در نتیجه کلیه شرکت های ارائه دهنده خدمات یا تولید، مونتاژ، توزیع یا توزیع کالا باید به همراه ثبت شرکت کد اقتصادی دریافت کنند. ضمناً تمامی افرادی که دارای پروانه کسب برای کار در محل خاصی هستند باید برای دریافت کد اقتصادی نیز اقدام کنند.

اگر می خواهید یک کسب و کار جدید راه اندازی کنید و افرادی را برای شرکت خود استخدام کنید، مقاله حقوق و دستمزد را از دست ندهید.

چه کسانی نباید کد اقتصادی داشته باشند؟

در قانون برای افرادی که ملزم به اخذ کد اقتصادی نیستند مواردی ذکر شده است. مورد اول مساجد و حسینیه ها و تکیه ها و مورد دوم افرادی هستند که با هنر و فرهنگ و ادب سروکار دارند. برای نمونه می توان به هنرمندان، خوشنویسان، مترجمان و نویسندگان اشاره کرد. مورد سوم پیمانکارانی هستند که ارزش قرارداد سالانه آنها زیر 50 میلیون ریال است. غیر از آنها، اعضای کادر آموزشی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و افرادی که در حوزه علمی پژوهشی و مشاوره فنی فعالیت می کنند نیز ملزم به اخذ کد اقتصادی نیستند. در نهایت اتحادیه های صنفی و اتحادیه های مجاز مشمول دریافت کد اقتصادی نمی باشند.

کد اقتصادی برای چیست؟

کد اقتصادی برای دریافت کارت بازرگانی الزامی است. بنابراین افرادی که قصد درخواست کارت بازرگانی را دارند ابتدا باید کد اقتصادی خود را دریافت کنند. از دیگر مواردی که قانون اقتصادی مستلزم آن است، شرکت در مناقصات و مزایده های دولتی و خصوصی است. شرکت ها و پیمانکاران فاقد کد اقتصادی مجاز به شرکت در مناقصات و مزایده های خصوصی و دولتی نمی باشند.

مجموعه فعالیت هایی که نیاز به شناسایی کد اقتصادی دارند بسیار گسترده است. صدور کلیه فاکتورهای رسمی نیز نیازمند کد اقتصادی است. فاکتورهای فاقد کد اقتصادی شناسایی نمی شوند. همچنین برای عقد قرارداد با شرکت های دولتی یا خصوصی به کد اقتصادی نیاز دارید. حتی گاهی برای افتتاح حساب بانکی کسب و کار نیاز به دریافت کد اقتصادی خواهد بود. در نتیجه اگر می خواهید فعالیت های اقتصادی شما به طور کلی رسمی و قانونی باشد باید برای دریافت کد اقتصادی اقدام کنید.

کد اقتصادی

اگر به تازگی وارد بازار کار شده اید یا قصد دارید این کار را انجام دهید و می خواهید در آینده قراردادهای مختلفی ببندید، بد نیست مقاله سفته چیست را بخوانید.

اگر کد اقتصادی نداشته باشیم چه مشکلاتی خواهیم داشت؟

اگر شخص حقیقی یا حقوقی برای دریافت کد اقتصادی اقدام نکند، عملاً از انجام تعهدات قانونی خود سرباز زده است. در نتیجه نمی تواند فعالیت اقتصادی رسمی انجام دهد. در صورت عدم دریافت کد اقتصادی، فرد نمی تواند اظهارنامه مالیاتی خود را در موعد مقرر تکمیل کند. در نتیجه از معافیت های مالیاتی معمول محروم می شود و باید جریمه های مالیاتی بپردازد. در عین حال عدم دریافت کد اقتصادی منجر به تجاوز از مالیات می شود.

اگرچه احتمالاً اجتناب از برخورد با مشکلات مالیاتی و جریمه های سنگین دلیل اصلی اخذ کد اقتصادی است، اما علاوه بر این، شرکت ها به دلیل نداشتن کد اقتصادی از شرکت در مناقصه و بستن بسیاری از قراردادهای سودآور محروم هستند و با آنها مواجه خواهند شد. با مشکلات فراوان در رقابت با شرکت های دیگر

در نهایت اگر شخصی بدون داشتن کد اقتصادی تجارت کند، برای بار اول باید 2 برابر سود معاملات خود را جریمه بپردازد. در صورت تکرار مکرر محل فعالیت شرکت یا فرد به مدت 3 ماه پلمپ می شود. در مرتبه سوم، مدیران شرکت یا متخلف به حبس از 3 تا 6 ماه محکوم می شوند.

کد اقتصادی

چگونه کد اقتصادی را دریافت کنیم؟

در صورتی که به تازگی شرکتی را افتتاح کرده اید حداکثر تا دو ماه پس از ثبت شرکت باید پرونده مالیاتی ارسال و کد اقتصادی دریافت نمایید. اگر بیش از دو ماه از ثبت شرکت گذشته باشد، باید هزینه تاخیر پرداخت کنید. کد اقتصادی 12 رقمی است و با عدد 4 شروع می شود و برای دریافت این کد باید مراحل زیر را طی کنید.

اولین مرحله برای اخذ کد اقتصادی، جمع آوری مدارک است. مدارک مورد نیاز برای اخذ کد اقتصادی شامل موارد زیر می باشد که باید در دو سری تهیه و به اداره ارسال کد اقتصادی در سازمان امور مالیاتی و املاک سازمان امور مالیاتی ارائه شود.

 • کپی اصل شناسنامه و کارت ملی کلیه شرکا و سهامداران
 • گواهی امضای صاحبان حق امضای مجاز شرکت خطاب به اداره مالیات
 • یک نسخه تکمیل شده از دفترچه درخواست اخذ کد اقتصادی مودیان قانونی
 • کپی اصل قرارداد اجاره محل شرکت که دارای کد رهگیری و هولوگرام می باشد. (برای اجاره، مستاجر باید شرکت باشد)
 • کپی اصل کلیه مدارک ثبتی شرکت اعم از اساسنامه، اساسنامه شرکت، فرم درخواست، صورتجلسه مجمع عمومی موسسین شرکت، صورتجلسه هیئت مدیره شرکت. شرکت، روزنامه رسمی ثبت شرکت و روزنامه رسمی تغییرات شرکت.

توجه داشته باشید که باید به اداره مالیات محل شرکت خود مراجعه کنید و در این مرحله یکی از امضاکنندگان مجاز شرکت باید در اداره مالیات حضور داشته باشد. پس از ارسال پرونده به اداره مالیات و املاک، از شما بازدید می شود و کارشناس برای بررسی صحت شرکت شما و نوشتن گزارش خود از بازدید بازدید می کند. در نهایت املاک و مستغلات نامه ای کتبی ارائه و اعلام می کند که توزیع کد اقتصادی بلامانع است. در این مرحله می توانید کد اقتصادی خود را دریافت کنید.

کارت اقتصادی چیست؟

طبق بند 160 مکرر قانون مالیات های مستقیم، پس از ارسال پرونده مالیاتی برای شما و اخذ کد اقتصادی، کارتی برای شما صادر می شود که به عنوان کارت اقتصادی شناخته می شود. سازمان امور مالیاتی کشور با صدور کارت اقتصادی و ذکر نام و شماره اقتصادی مؤدی.

کد اقتصادی

کد اقتصادی 16 رقمی چیست؟

همانطور که گفتیم کد اقتصادی 12 رقمی است اما یک کد اقتصادی 16 رقمی نیز وجود دارد که گاهی اوقات از آن استفاده می شود. اخیرا نظام مالیاتی جدیدی به نام نظام جامع مالیاتی در کشور راه اندازی شده است تا مشکلات نظام قدیم را حل کند. افراد بیشتری در این سامانه حضور دارند و در کدهای اقتصادی قدیمی مشکلاتی وجود داشت که منجر به ایجاد کد اقتصادی جدیدتری شد که به آن کد اقتصادی 16 رقمی می گویند. بنابراین افرادی که در سامانه جامع مالیاتی اظهارنامه تکمیل می کنند باید کد اقتصادی 16 رقمی دریافت کنند.

کد اقتصادی چگونه باطل می شود؟

طبق قانون مالیات های مستقیم، در صورت وقوع هر یک از موارد زیر، کد اقتصادی فاقد اعتبار است:

 • در صورتی که خود شخص حقیقی اعلام کند که فعالیت اقتصادی خود را خاتمه داده است.
 • اگر شخص واقعی بمیرد.
 • اگر شخص حقوقی مثلاً شرکتی منحل شود، پس از انجام عملیات تصفیه و لغو پروانه فعالیت.
 • در صورت صدور رای مراجع قضایی مبنی بر ابطال شماره اقتصادی.

پس از اطلاع از جزئیات کد اقتصادی، پیشنهاد می کنیم مقاله جبران دستمزد چیست را مطالعه کنید.

سوالات متداول در مورد کد اقتصادی

 1. اگر شرکتی قبلا ثبت شده باشد و حالا بخواهد با همان شماره ثبت و شماره ملی نام خود را تغییر دهد، آیا باید کد اقتصادی جدید بگیرد؟ خیر؛ هر شرکت فقط به یک کد اقتصادی نیاز دارد.
 2. آیا برای دریافت گواهی ارزش افزوده نیاز به کد اقتصادی دارید؟ آره؛ کد اقتصادی یکی از مدارک مورد نیاز برای اخذ گواهی ارزش افزوده می باشد.
 3. آیا کسی می تواند از کد اقتصادی خارجی استفاده کند؟ خیر؛ استفاده از کد اقتصادی دیگران غیرقانونی و تخلف محسوب می شود.
 4. چگونه از صحت کد اقتصادی شخصی در معامله مطمئن شویم؟ برای هر تراکنش می توانید کد اقتصادی اشخاص حقیقی یا حقوقی را در سایت سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی evat.ir بررسی و از صحت آن مطمئن شوید.
 5. آیا باید برای دستگاه کارتخوان کد اقتصادی تهیه کنیم؟ آره؛ برای دستگاه های کارت خوان باید در سازمان امور مالیاتی ثبت نام و کد اقتصادی دریافت کنید.

کدنویسی اقتصادی چیست و مراحل دریافت آن چیست؟ اولین بار در وبلاگ ایران استعداد. به نظر می رسد.