منو سایت

کارآموزی چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
کارآموزی چیست؟

اگر دانشجو هستید و در حال تحقیق در مورد راه های کسب مهارت در مشاغل مختلف بوده اید، حتماً با مفهوم کارآموزی برخورد کرده اید و با آن آشنایی دارید. کارآموزی نوعی تجربه کاری است که به افراد مختلف اجازه می دهد دانش خود را در تخصص های مختلف توسعه دهند. تکمیل یک دوره کارآموزی به شما کمک می کند تا مهارت های لازم را برای صنعت انتخابی خود به دست آورید. همچنین می توانید با حضور در دوره های کارآموزی تجربه کسب کنید و آن را در رزومه خود قرار دهید. در این مقاله، من در مورد چیستی کارآموزی، انواع مختلف دوره های کارآموزی صحبت خواهم کرد و در نهایت توضیح خواهیم داد که چرا دوره کارآموزی مهم است و چرا باید به دنبال آن بروید.

کارآموزی چیست؟

دوره کارآموزی یک دوره ثابت از تجربه کار عملی است که معمولاً برای دانشجویان و جوانان محفوظ است. دانشجویان این فرصت را دارند که دوره کارآموزی خود را در یک شرکت یا پروژه بگذرانند. به طور کلی، کارآموزی به معنای یادگیری و کسب مهارت در صنعتی است که شما برای کار در آن انتخاب کرده اید. علاوه بر این، دوره کارآموزی را می توان پلی بین دانشگاه و بازار کار دانست که به کارورز این فرصت را می دهد تا خود را به کارفرمایان معرفی کند و فرآیند استخدام را تسهیل کند.

مدت دوره کارآموزی می تواند بین چند هفته تا چندین باشد. پرداخت به کارآموزان نیز به نوع کسب و کاری که شرکت در آن فعالیت می کند بستگی دارد، به این معنا که برخی از شرکت ها به کارآموزان خود پول می دهند و برخی دیگر نمی دهند و در عوض فرصت یادگیری و پیشرفت را برای آنها فراهم می کنند. گنجاندن دوره های کارآموزی در رزومه به شما کمک می کند تا توانایی ها و مهارت ها و همچنین تجربه کاری خود را به کارفرمایان نشان دهید.

هدف از کارآموزی چیست؟

کارآموزی چیست؟

شما به عنوان یک کارآموز این فرصت را خواهید داشت که دوشادوش متخصصان و متخصصان در صنایع مختلف کار کنید و شناخت خوبی از کار خود به دست آورید. با شرکت در دوره کارآموزی، نه تنها تجربه کاری به دست می آورید، بلکه با افراد حرفه ای نیز آشنا می شوید و یاد می گیرید. اینجاست که ارتباط شما با افراد حرفه ای آغاز می شود و این افراد می توانند از کارآموزان گرفته تا مدیران حرفه ای را شامل شوند.

هدف دیگر کارآموزی این است که بفهمید آیا از انجام آن لذت می برید یا خیر. وقتی نوبت به کاریابی می رسد، اکثر مردم گیج می شوند و نمی دانند از کجا شروع کنند. دوره های کارآموزی به شما این فرصت را می دهد که مشاغل مختلف را بدون تعهد امتحان کنید. اگر خوش شانس باشید چیزی را پیدا خواهید کرد که دوست دارید، و اگر نه، حداقل می دانید که آن را انجام داده اید و آن را دوست نداشته اید. وقتی در ابتدای کاریابی هستید و به مراحل سخت رسیده اید، پس چه بهتر که با یک دوره کارآموزی بار انتخاب شغل را از روی دوش خود بردارید.

با توجه به اینکه این روزها شرکت در دوره های کارآموزی افزایش یافته است، بنابراین بسیاری از کارفرمایان مایلند تکمیل این دوره را در رزومه کارجویان مشاهده کنند. بدیهی است افراد دارای سابقه کاری مرتبط نسبت به افرادی که فقط یک دوره آکادمیک را گذرانده اند ترجیح داده می شوند. گذراندن دوره های کارآموزی علاوه بر کسب مهارت و دانش، مهارت های خاصی را برای هر صنعت به شما می آموزد. برای اکثر کارفرمایان، حتی آنهایی که در استخدام فارغ التحصیلان تازه کار مهارت دارند، هیچ چیز جذاب تر از داشتن تجربه کاری واقعی نیست.

نکته مهم دیگر در مورد کارآموزی این است که شرکت ها معمولا با انجام دوره های کارآموزی سعی در جذب افراد مستعد به سمت فرصت های شغلی خود دارند. برای کارفرمایان، کارآموزی به این معنی است: یک مصاحبه فوق العاده طولانی، ارائه یک برنامه آموزشی و اتخاذ رویکردی هوشمندانه برای جذب کارورز برای مشاغل خالی. به این معنی که اگر کارآموزان در دوره کارآموزی موفق باشند و خود را نشان دهند، شانس استخدام شدن در شرکتی که در آن کارآموزی کرده اند، بعد از دوره خواهند بود.

به طور خلاصه، دوره های کارآموزی به شما کمک می کند تا بفهمید از شغل آینده خود چه انتظاری دارید و سپس استخدام را برای شما آسان تر می کند.

انواع دوره های کارآموزی

هر شرکت یا صنعتی ساختار کارآموزی خاص خود را دارد که با سایرین متفاوت است. این مشکل باعث ایجاد مدل های مختلف کارآموزی شده است که در ادامه به آنها اشاره می کنیم:

کارآموزی با حقوق

کارآموزی چیست؟

شرکت های بزرگتر که پول بیشتری را صرف کارآموزی می کنند معمولا به حقوق در دوره کارآموزی توجه می کنند و برای این دوره هزینه زیادی در نظر می گیرند. دوره های کارآموزی با حقوق را می توان در شرکت های دولتی و خصوصی یافت. شرکت ها به طور کلی ارزشی را که کارآموزان برای آنها به ارمغان می آورند را تشخیص می دهند و برای ارزش افزوده پرداخت می کنند. آنها همچنین می دانند که کارآموزان چگونه به کار رایگان واکنش نشان می دهند و این را کاملا درک می کنند. به همین دلیل دوره های کارآموزی را با حقوق بالا و حتی هزینه های بالا انجام می دهند.

کارآموزی بدون حقوق

بسیاری از شرکت های کوچکتر توانایی پرداخت هزینه کارآموزان خود را ندارند. حتی اگر در برنامه خود به کارآموزان پولی پرداخت نمی کنند، این بدان معنا نیست که فضایی برای یادگیری و پیشرفت در اختیار آنها قرار نمی دهند. برای بسیاری، تجربه و یادگیری در طول دوره کارآموزی، حتی اگر بدون دستمزد باشد، یک دارایی است و می تواند برای افزایش رزومه آنها استفاده شود.

دوره های کارآموزی غیر انتفاعی

این نوع دوره های کارآموزی درست مانند کار داوطلبانه است. موسسات غیر انتفاعی سهامدار یا مالک ندارند و اغلب خیریه هستند. افرادی که به عنوان کارآموز در این مدل از سازمان کار می کنند، معمولاً بدون دستمزد هستند. اما با این حال، این دوره های کارآموزی می تواند بسیار مفید باشد و به شما در توسعه مهارت های شغلی و تقویت رزومه کمک کند.

دوره های کارآموزی در دانشگاه

در حال حاضر دانشگاه های زیادی وجود دارند که برای دوره کارآموزی دانشجو می پذیرند. حتی اگر برخی از دوره ها نیاز به کارآموزی نداشته باشند، دانشگاه ها همچنان این دوره ها را برگزار می کنند. گذراندن دوره کارآموزی در دانشگاه می تواند بسیار سودمند باشد زیرا دانشجویان زیر نظر اساتید راهنما و اساتید هستند و می توانند توانایی های آنها را بهبود بخشند. این نوع کارآموزی نیز بدون حقوق است، اما شرکت ارائه دهنده دوره کارآموزی ممکن است مزایای دیگری مانند وعده های غذایی را برای کارورزان فراهم کند.

کارآموزی خارج از شرکت

کارآموزی یک مدل کوتاه شده از کارآموزی پولی و بدون حقوق است. این شکل از کارآموزی می تواند فقط چند روز یا چند هفته طول بکشد. دوره های کارآموزی خارج از شرکت معمولا برای افرادی که به دنبال برنامه های ردیابی شغل هستند استفاده می شود. برنامه های ردیاب شغل معمولاً برای دانش آموزان اعمال می شود، اما برای افرادی که می خواهند شغل و حرفه خود را تغییر دهند نیز استفاده می شود.

در این دوره، دانش آموزان یاد می گیرند که کار در یک حرفه چگونه است و همچنین فرصت شبکه سازی را خواهند داشت.

3 راه برای یافتن دوره کارآموزی

اکنون که می دانید کارآموزی چیست، ممکن است از خود بپرسید که چگونه می توانید یک دوره کارآموزی را پیدا کنید و برای آن درخواست دهید. در زیر به سه روش اشاره می کنیم که با استفاده از هر کدام می توانید برای کارآموزی اقدام کنید.

کارآموزی چیست؟

1. در دانشگاه بپرسید

اگر دانشجو هستید، به مرکز شغلی دانشگاه خود بروید و در مورد شرکت در نمایشگاه های کار و شرکت در دوره های کارآموزی شرکت سوال کنید. ممکن است خود دانشگاه برای دانشجویان دوره های کارآموزی داشته باشد و شما بتوانید از آنها استفاده کنید. آنها حتی ممکن است شرکت هایی را بشناسند که به طور خاص به دنبال دانشجویان دانشگاهی هستند که شما در آن حضور دارید! از ارتباط دانشگاه خود نهایت استفاده را ببرید.

2. به منابع آنلاین بروید

منابع آنلاین زیادی وجود دارد که می توانید برای یافتن فرصت های کارآموزی به آنها مراجعه کنید. سایت های کاریابی مانند ایران تلنت می توانند مرجع شما برای کارآموزی باشند. با مراجعه به صفحه فرصت های شغلی می توانید مشاغلی که نیاز به استخدام کارآموز دارند را مشاهده و فیلتر کنید.

هرچه جستجوی خود را در سایت محدودتر کنید، مدیریت فرصت های شغلی و رسیدن به مرتبط ترین گزینه ها برای شما آسان تر می شود.

3. به شرکت های مورد علاقه خود بروید

البته همه شرکت هایی در ذهن خود دارند که به عنوان شرکت های محبوب برای کار شناخته می شوند. اگر قصد شما از انتخاب رشته کارآموزی این شرکت هاست و دقیقا نمی دانید برای کارآموزی به کدام شغل می خواهید بروید، پیشنهاد می کنیم به صفحه فرصت های شغلی شرکت ها سر بزنید. برای این کار مستقیماً به سایت شرکت مورد نظر خود بروید و ببینید آیا دوره های کارآموزی در برنامه آنها وجود دارد یا خیر. اگر دوره ای را پیدا کردید که مناسب شما باشد، فراموش نکنید که برای آن درخواست دهید!

آیا شرایط تحصیلی برای اخذ دوره کارآموزی وجود دارد؟

از نظر فنی، هیچ شرایط آموزشی برای اخذ دوره کارآموزی وجود ندارد. اما هر شرکتی شرایط و ضوابط خود را در آگهی کارآموزی اعلام خواهد کرد. برخی ممکن است در شرایط و ضوابط خود داشتن مدرک را ذکر کنند و برخی حتی ممکن است از شما بخواهند که سابقه کار قبلی داشته باشید. برخی ممکن است نمونه ای از کار شما را بخواهند، مانند مشاغلی که نیاز به خلاقیت دارند، مانند طراحی گرافیک.

نوشتن کارآموزی چیست؟ اولین بار در وبلاگ ایران استعداد. به نظر می رسد.