منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • چگونه یک طراح بازی یا بازی ویدیویی شویم؟ (راهنمای شغلی)

چگونه یک طراح بازی یا بازی ویدیویی شویم؟ (راهنمای شغلی)

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
چگونه یک طراح بازی یا بازی ویدیویی شویم؟ (راهنمای شغلی)

در طول این سال ها پیشرفت تکنولوژی و فناوری باعث ایجاد مشاغل زیادی شده است و برخی از آن مشاغل در زمینه ساخت بازی های ویدیویی ایجاد شده است. این در حالی است که با توجه به تقاضای زیاد در بازار کار برای استخدام افراد ماهر در زمینه ساخت بازی های ویدیویی، این شغل و مشاغل مربوط به آن جزو پرطرفدارترین و البته پردرآمدترین مشاغل امروزی هستند. طراحان بازی، انیماتورها، تولیدکنندگان محتوای ویدیویی، طراحان گرافیک و برنامه نویسان با هم همکاری می کنند تا محصولی سرگرم کننده برای همه ایجاد کنند.

امروزه نزدیک به 2.8 میلیارد گیمر در جهان وجود دارد و همین امر باعث شده است که طراحی و ساخت بازی های ویدیویی یکی از مهم ترین مهارت ها در حوزه فناوری باشد و به سرعت در حال رشد باشد. اگر به بازی های ویدیویی علاقه مند هستید، پس می توانید طراحی بازی را به عنوان یک شغل آینده در نظر بگیرید. طراحی بازی نیاز به خلاقیت و مهارت های فنی برای ایجاد و تولید بازی های ویدئویی برای افراد و گروه های سنی مختلف دارد. برای ورود به این حرفه باید با طراحی، گرافیک، هوش مصنوعی، تست و عیب یابی آشنا باشید و درک خوبی داشته باشید.

می توانید طراحی بازی را در خانه انجام دهید یا استودیوهای طراحی بازی را استخدام کنید. نکته جالب در مورد طراحی بازی های ویدیویی این است که برای شروع نیازی به کدنویسی ندارید. شما می توانید تنها طراح بازی باشید و توسعه دهنده به همراه شما روی جنبه برنامه نویسی بازی تمرکز کرده و آن را طبق استانداردها بسازد.

با در نظر گرفتن تمام مواردی که ذکر کردیم و تقاضای بالای این حرفه، در این مقاله تصمیم گرفتیم در مورد مسیر حرفه ای طراحی بازی صحبت کنیم و به شما کمک کنیم وارد این حرفه شوید.

طراح بازی کیست؟

چگونه یک طراح بازی شویم؟

یک طراح بازی محتوای بصری برای بازی ها ایجاد می کند. آنها از تکنیک های طراحی و گرافیک و همچنین دانش برنامه نویسی برای خلق شخصیت ها، محیط ها و داستان ها استفاده می کنند. یکی از مسئولیت های اصلی طراحان بازی های ویدیویی، ایجاد محتوای جذاب بصری است که بتواند واقعاً کاربر را درگیر کند. طراحان معمولاً با تیمی از توسعه‌دهندگان، تولیدکنندگان محتوا، انیماتورها و آزمایش‌کنندگان همکاری نزدیکی دارند تا یک بازی موفق خلق کنند. آنها همچنین باید با تیم فروش و بازاریابی همکاری کنند تا ایده های تبلیغاتی خوبی ارائه دهند.

طراحان بازی های ویدیویی می توانند روی جنبه های خاصی از بازی کار کنند یا بر محتوای کلی بازی تمرکز کنند. انواع بازی های ویدیویی که طراحان بازی می توانند در ایجاد آنها نقش داشته باشند عبارتند از:

 • بازی های کنسولی
 • بازی های موبایل
 • بازی های کامپیوتری
 • بازی های آنلاین

کارهای مربوط به طراحی بازی

در دنیای طراحی بازی های ویدیویی، می توانید شخصاً یک پروژه را از صفر تا صد مدیریت کنید و یا ممکن است نقش خاصی در پروژه داشته باشید. برخی از مشاغل طراحی بازی نیاز به خلاقیت دارند، در حالی که برخی دیگر نیاز به تمرکز و توجه زیادی دارند. به عنوان مثال، برخی از افراد در طراحی بازی به طور خاص روی صدا تمرکز می کنند و کیفیت صدا را در بازی ها ارائه می دهند. دیگران ممکن است موسیقی بازی را بسازند یا شخصیت های بازی را طراحی کنند. برخی از مهم ترین مشاغل در زمینه طراحی بازی که مربوط به طراحان بازی هستند عبارتند از:

طراح چند رسانه ای و انیماتور

 • چشم انداز شغل (رشد مورد انتظار از 2020 تا 2030): 16٪

طراحان و انیماتورهای چندرسانه‌ای که برخی طراحان بازی نیز نامیده می‌شوند، تصاویر گرافیکی و تعاملی را برای یک بازی ویدیویی آماده می‌کنند. از دیگر آثار این افراد می توان به کار در تلویزیون، ساخت فیلم و سایر آثار هنری مصور اشاره کرد.

مدیران هنری

 • چشم انداز شغل (رشد مورد انتظار از 2020 تا 2030): 11٪

وظیفه مدیران هنری در طراحی و توسعه یک بازی ویدیویی نظارت بر گرافیک و اطمینان از انتقال کامل مفاهیم بصری در بازی است. از دیگر آثار این افراد می توان به فعالیت در زمینه تبلیغات، نشر و تلویزیون اشاره کرد.

طراحان گرافیک

 • چشم انداز شغل (رشد مورد انتظار از 2020 تا 2030): 3٪

طراحان گرافیک تصاویری را برای بازی های ویدیویی ایجاد می کنند. کار آنها شامل انتخاب تصاویر، فونت ها و رنگ ها با استفاده از ابزارهای دیجیتالی مانند Adobe Photoshop و Illustrator است.

توسعه دهندگان وب و طراحان دیجیتال

 • چشم انداز شغل (رشد مورد انتظار از 2020 تا 2030): 13٪

توسعه دهندگان وب یا طراحان دیجیتال مطمئن می شوند که بازی ها به درستی کار می کنند. وظایف آنها ممکن است شامل اطمینان از راحت و جذاب بودن بازی باشد.

مهارت های کلیدی مورد نیاز برای طراحی بازی

چگونه یک طراح بازی شویم؟

در بسیاری از شرکت ها، کارفرمایان به سطح تجربه و تحصیلات طراحان بازی برای استخدام توجه می کنند. اما برخی دیگر به مهارت های متفاوتی که یک طراح بازی باید داشته باشد توجه می کنند و مهارت های نرم و سخت برای آنها مهم است.

مهارت های سخت در حرفه یک طراح بازی بسیار مهم است. بسیاری از کارفرمایان به دانش متقاضیان در مورد زبان های برنامه نویسی مانند C++ و C# و ابزارهای طراحی بازی مانند Unity و Unreal Engine به عنوان بخشی از الزامات استخدامی خود اهمیت می دهند. اما این مهارت های سخت در کنار مهارت های نرم معنا پیدا می کنند.

مهارت های کلیدی نرم برای طراحان بازی های ویدیویی

 • فعالیت های مشترک: طراحان بازی های ویدیویی باید در کار خود با افراد دیگر همکاری کنند. بنابراین مهارت های ارتباطی و کار گروهی از مهم ترین مهارت های نرم مورد نیاز در طراحی بازی است.
 • حل یک مشکل: اگر در حین توسعه بازی مشکلی رخ دهد، طراحان باید راه حل های موثری ارائه دهند.
 • خلاقیت: طراحان بازی های ویدیویی، داستان نویس و همچنین برنامه نویس هستند. در طراحی بازی سناریوهای جالب و شخصیت های جذابی خلق می کنند تا بتوانند گیمرها را به بازی معتاد نگه دارند.

مهارت های کلیدی سخت برای طراحان بازی های ویدیویی

 • زبانهای برنامه نویسی: طراحان بازی های ویدیویی در کار خود به دانش زبان های برنامه نویسی مانند C# و C++ نیاز دارند.
 • مهارت های تحلیلی: مهارت های ریاضی و تحلیلی برای کارهای سنگین مانند طراحی و کدنویسی بازی های ویدیویی ضروری است. برنامه نویسان از ریاضیات زیادی در کار خود استفاده می کنند.
 • مهارت های توسعه نرم افزار: علاوه بر زبان های برنامه نویسی، طراحان بازی های ویدیویی باید اصول توسعه نرم افزار را نیز بدانند.

چگونه یک طراح بازی شویم؟

راه های زیادی برای تبدیل شدن به یک طراح بازی وجود دارد، اما در زیر برخی از مراحل کلی را در این حرفه باید دنبال کنید:

1. داشتن مدرک تحصیلی

طراحان بازی های ویدیویی حداقل به مدرک دیپلم دبیرستان یا معادل آن نیاز دارند. اگر رشته دبیرستان شما مرتبط با کامپیوتر نیست، توصیه می کنیم در کلاس های برنامه نویسی و طراحی گرافیک شرکت کنید و از مدرسه شروع به یادگیری کنید.

برای ورود به این حرفه، می توانید ادامه تحصیل و گرفتن مدرک لیسانس را نیز در نظر بگیرید. قبل از انجام این کار، ایده خوبی است که موقعیت های شغلی شرکت ها و شرکت مورد نظر خود را بررسی کنید و متوجه شوید که بیشتر فرصت های شغلی در این زمینه نیاز به مدرک دانشگاهی دارند یا مدرک دیپلم دبیرستان به عنوان حداقل مدرک مورد نیاز شناخته می شود.

2. مدرک لیسانس بگیرید

اکثر طراحان بازی های ویدیویی دارای مدرک لیسانس در طراحی گرافیک، مهندسی کامپیوتر یا رشته های مرتبط هستند. در حال حاضر هیچ رشته ای در زمینه طراحی بازی یا بازی های ویدیویی در ایران وجود ندارد، بنابراین برای گرفتن مدرک لیسانس باید رشته های مرتبط را در نظر بگیرید.

در طول تحصیل نیز باید یک دوره کارآموزی را در نظر بگیرید. در طول دوره کارآموزی خود، می توانید تجربه عملی در این زمینه کسب کنید و شروع به یادگیری مهارت های کلیدی کنید. حتی می توانید در این مرحله شروع به شبکه سازی و ارتباط با متخصصان این حوزه کنید تا راه خود را برای اشتغال پس از فارغ التحصیلی آسان کنید.

3. در حال کسب تجربه هستم

چگونه یک طراح بازی شویم؟

مشاغل در طراحی بازی بسیار رقابتی هستند، بنابراین کسب تجربه بلافاصله پس از فارغ التحصیلی مهم است. ممکن است خوش شانس باشید و بلافاصله پس از فارغ التحصیلی شغلی پیدا کنید، اما همچنان باید تجربه خود را در این زمینه افزایش دهید تا استخدام شوید. برای شروع، می توانید به عنوان یک طراح گرافیک، انیماتور و توسعه دهنده نرم افزار کار کنید و تجربه کافی کسب کنید.

از طرف دیگر، می‌توانید در شرکت‌های کوچک و نوپا داوطلب شوید و خود را در این زمینه تثبیت کنید. به دنبال شغل در این شرکت ها حتی به صورت داوطلبانه باشید تا بتوانید مهارت های طراحی و برنامه نویسی خود را ارتقا دهید. در کنار این می توانید به سراغ فیلم های آموزشی رفته و اصول طراحی بازی را یاد بگیرید.

4. یک رزومه و نمونه کار بسازید

یکی از عوامل مهم در استخدام، تهیه یک رزومه و نمونه کار حرفه ای و قوی است. هنگام جمع آوری رزومه، حتما به سابقه کاری، مهارت ها و پروژه هایی که انجام داده اید اشاره کنید. در صورت امکان هر بازی خاصی را که طراحی کرده اید در رزومه خود قرار دهید و سیستم عامل و زبان برنامه نویسی آن را ذکر کنید. در قسمت مهارت های رزومه، مهارت های خود را با ابزارهای طراحی بازی و زبان های برنامه نویسی ذکر کنید و همچنین مهارت های نرم خود مانند مهارت های ارتباطی و کار گروهی را ذکر کنید.

در نمونه کار خود، همچنین می توانید نمونه کارها انحصاری خود را فهرست کنید و موارد زیر را از هر بازی در نمونه کار خود بگنجانید:

 • اسکرین شات های بازی
 • لینک دسترسی یا دانلود بازی
 • ویدیوهای بازی
 • لینک بررسی بازی
 • لینک نسخه دمو بازی

5. مهارت های خود را توسعه دهید

در طول زندگی حرفه ای خود، باید دائماً به فکر توسعه مهارت های خود باشید. از آنجایی که زمینه طراحی بازی و زبان های برنامه نویسی به طور مداوم در حال تغییر و تحول هستند، قطعا باید در جریان آخرین اطلاعات در این زمینه باشید. برای این کار می‌توانید اخبار و وبلاگ‌های این حوزه را مطالعه کنید تا از آخرین روندها مطلع شوید و مهارت‌های خود را به طور مستمر ارتقا دهید.

اگر به رهبری یا مدیریت علاقه دارید، باید مهارت های مدیریت نرم را نیز در نظر بگیرید. مدیریت پروژه اغلب به مهارت های ارتباطی، کار گروهی، سازماندهی و مدیریت زمان نیاز دارد. این مهارت ها می تواند به شما کمک کند تیمی از طراحان بازی را رهبری کنید یا پروژه های طراحی بازی را با موفقیت مدیریت کنید.

6. یادگیری را متوقف نکنید

مانند حوزه برنامه نویسی، انجمن های زیادی برای طراحی بازی وجود دارد، عضویت در این انجمن ها به شما کمک می کند تا با متخصصان این حوزه ارتباط برقرار کنید و شبکه ای از متخصصان را در اطراف خود داشته باشید. کارگاه ها، سخنرانی ها و سمینارهایی نیز در این زمینه برگزار می شود که در آن می توانید با جنبه های مختلف طراحی و توسعه بیشتر آشنا شوید. برخی از این کارگاه ها گواهینامه هایی نیز به شما می دهند که برای استخدام بسیار مفید است.

چشم انداز شغلی برای طراحان بازی های ویدیویی

چگونه یک طراح بازی شویم؟

طبق پیش‌بینی‌ها، انتظار می‌رود که آینده شغلی در صنعت بازی‌های ویدیویی مشابه حوزه برنامه‌نویسی و توسعه نرم‌افزار باشد. محققان بازار پیش بینی می کنند که اشتغال آتی در صنعت بازی های ویدیویی از سال 2020 تا 2027 با رشد 73.8 درصدی همراه باشد بنابراین فرصت های شغلی در طراحی بازی در سال های آینده رشد خواهند کرد و این رشد شامل مشاغل مرتبط با این حوزه می شود.

آخرین کلمه

اگر به داستان سرایی و شخصیت پردازی بازی ها علاقه دارید، طراحی بازی های ویدیویی می تواند شغل مناسبی برای شما باشد. در این زمینه می توانید از خلاقیت خود برای طراحی بازی های ویدیویی جدید استفاده کنید و گیمرها را هیجان زده کنید.

برای ورود به این رشته می توانید مراحل ذکر شده در این مقاله را طی کرده و آموزش های آنلاین و آکادمیک را در نظر بگیرید. همچنین توسعه مهارت ها و کسب تجربه را فراموش نکنید زیرا ماندن در یک صنعت رو به رشد مستلزم توسعه مهارت های سخت و نرم و همچنین کسب تجربه است.

اگر شما یک طراح بازی هستید و فکر می کنید من چیزی را در این مقاله از قلم انداخته ام، خوشحال می شویم آن ها را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

چگونه یک طراح بازی یا بازی ویدیویی شویم؟ (راهنمای شغلی) اولین بار در وبلاگ استعدادهای درخشان ایران پدیدار شد. به نظر می رسد.