منو سایت

چگونه یک رزومه مناسب ATS بنویسم؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
چگونه یک رزومه مناسب ATS بنویسم؟

با توجه به اینکه اکثر سازمان ها و شرکت های بزرگ از نرم افزار ATS استفاده می کنند، جویندگان کار باید رزومه خود را با این سیستم ها تنظیم کنند. در واقع، ساختن یک رزومه مناسب ATS می تواند افراد جویای کار را متمایز کند و به آنها کمک کند تا مرحله بررسی رزومه را پشت سر بگذارند. ATS چیست؟ و در رد رزومه و تشخیص آنها چه کاربردی دارد؟

در این مقاله، ما در مورد پیاده سازی سیستم های مدیریت استخدام و همچنین رسیدن به فرمت رزومه مناسب برای آن سیستم ها صحبت خواهیم کرد.

سیستم مدیریت عملیات استخدام (ATS) چیست؟

ATS یک برنامه نرم افزاری است که رزومه ها را بر اساس کلمات کلیدی مرتبط با شرح شغل، مانند مهارت ها، عناوین و تحصیلات اسکن می کند. اگر قالب رزومه شما مطابق با ATS باشد، شانس دیده شدن رزومه شما توسط کارفرمایان بسیار افزایش می یابد. رزومه های مناسب ATS برای مواردی مانند فرمت رزومه، طراحی و کلمات کلیدی بهینه شده اند. در واقع این مرحله از بررسی رزومه ها به صورت کاملا خودکار انجام می شود و باید رزومه ای تهیه کنید که تمام معیارهای تعیین شده برای این نرم افزارها را داشته باشد.

چرا به رزومه ای مناسب برای ATS نیاز دارید؟

رزومه نویسی دوستانه ATS

اگر رزومه شما با نرم افزار ATS مطابقت نداشته باشد، حتی اگر زمان زیادی را صرف آن کرده باشید، طراحی زیبا داشته باشد و کلمات کلیدی مورد احترام قرار گیرد، باز هم ممکن است رزومه شما از سد این نرم افزار نگذرد.

زمانی که رزومه خود را در نرم افزار ATS آپلود می کنید، ATS متن رزومه شما را تجزیه و تحلیل می کند و نکات مهم و ضروری را برای کارشناس استخدام استخراج می کند. اگر نرم افزار ATS نتواند رزومه شما را به طور دقیق تجزیه و تحلیل کند، شانس شما برای انتخاب شدن برای مصاحبه بسیار اندک است – حتی اگر برای این موقعیت عالی باشید.

این به این دلیل است که محتوای رزومه شما به هم ریخته است یا فرمت کلی رزومه شما اشتباه است. در واقع رزومه شما نشان می دهد که شما برای این موقعیت شغلی واجد شرایط هستید و اگر شرایط خاصی را نداشته باشید به عنوان فردی که به مرحله بعدی راه یافته اید شناخته نمی شوید.

فرمت رزومه مناسب ATS چیست؟

الگوهای رزومه سازگار با ATS طوری طراحی شده اند که در سیستم های ردیابی متقاضی به خوبی خوانده شوند. حتی زمانی که از بهترین شیوه ها و کلمات کلیدی مناسب در رزومه خود استفاده می کنید، ممکن است همچنان از استانداردهای تعیین شده توسط ATS فاصله بگیرید. این سیستم ها متن رزومه شما را تجزیه و تحلیل می کنند و اطلاعات ارزشمندی را از رزومه شما به پروفایل نهایی منتقل می کنند.

از آنجایی که بسیاری در طراحی رزومه طرح های شلوغ و پیچیده ای را انتخاب می کنند، سیستم های ردیابی نمی توانند اطلاعات مهمی را پیدا کنند و در نتیجه تجزیه و تحلیل آنها از اطلاعات به صورت ناقص انجام می شود. در این صورت رزومه ها به اشتباه و حتی خارج از رقابت ارزیابی می شوند و کارفرما هرگز آنها را نمی بیند.

قالب های پیش فرض زیادی وجود دارد که برای سیستم های ردیابی متقاضی عالی هستند. در این قالب ها، اطلاعات کلی با کلمات کلیدی و در بخش های مختلف رزومه ارائه می شود و درک اطلاعات کلی را برای ATS آسان می کند. برخی از رزومه سازان این فرمت های استاندارد را دارند و با ایجاد رزومه آنلاین می توانید رزومه ای مناسب برای ATS داشته باشید.

7 نکته برای ایجاد یک رزومه مناسب ATS

رزومه نویسی دوستانه ATS

برای دریافت الگوی رزومه مناسب برای ATS، باید خطاهای احتمالی که سیستم های ردیابی را سردرگم می کند را از قالب رزومه خود حذف کنید. در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما در تهیه رزومه ای مناسب برای ATS کمک می کند:

1. درک سیستم های مدیریت عملیات استخدام

اولین و مهمترین گام این است که سیستم های ردیابی متقاضی و اینکه دقیقا چه کاری انجام می دهند را به طور کامل تحقیق و درک کنید. در حالی که این سیستم ها با انتخاب اطلاعات مهم از رزومه شما، فرآیند بررسی رزومه را تسهیل می کنند، ابزارهای مفیدی نیز برای کمک به کارفرمایان برای یافتن بهترین مناسب هستند. در واقع، استفاده از سیستم‌های امتیازدهی باعث صرفه‌جویی در زمان می‌شود، زیرا در نهایت رزومه‌هایی از هر نظر بهترین هستند.

2. از دادن جزئیات در فوتر و سربرگ خودداری کنید

اکثر سیستم های ردیابی نمی توانند عناصر سرصفحه و پاورقی را به درستی بخوانند و درک کنند. این بخش از هر رزومه اغلب جایی است که جویندگان کار اطلاعات تماس خود را در آن قرار می دهند. اگر ATS نتواند این اطلاعات را بخواند، اطلاعات تماس شما به راحتی از رزومه بازیابی نمی شود و کارفرما هیچ راهی برای تماس با شما نخواهد داشت. با درج نام، شماره تلفن و آدرس ایمیل در جای دیگری در رزومه خود از این امر جلوگیری کنید.

3. کلمات کلیدی را به روش صحیح بهینه کنید

در طول فرآیند اسکن، ATS به دنبال کلمات کلیدی خاصی است که توسط کارفرما مشخص شده است. رزومه های بدون این کلمات کلیدی اغلب رد می شوند. یکی از بهترین راه ها برای تعیین اینکه از چه کلمات کلیدی استفاده کنید، خواندن شرح شغل ارائه شده در آگهی استخدام است. به دنبال عبارات خاصی در شرح شغل باشید که به طور مکرر در متن استفاده می شود. هرچه کلمه کلیدی خاصی در شرح شغل بیشتر تکرار شود، باید به آن اهمیت بیشتری بدهید. سعی کنید از این کلمات کلیدی در بخش های مختلف رزومه خود استفاده کنید، اما از افراط در آن خودداری کنید.

4. از جزئیات خاص استفاده کنید

رزومه نویسی دوستانه ATS

هنگام توضیح سوابق کاری و کارهایی که انجام داده اید و همچنین هدف خود، حتما به جزئیات بپردازید. بسیاری از موقعیت های شغلی توسط کارفرمایان متفاوت دیده می شود، بنابراین شما باید از مجموعه کلمات کلیدی متفاوتی در رزومه خود استفاده کنید که جدا از کلمات کلیدی در شرح شغل شما باشد. آگهی های استخدامی را با دقت بخوانید و رزومه خود را طوری ویرایش کنید که نشان دهد شما فرد مناسبی برای این موقعیت هستید.

5. از فرمت های فایل مناسب استفاده کنید

در حالی که فایل های PDF امن ترین فرمت فایل برای ارسال هنگام نوشتن رزومه هستند، این فرمت فایل ممکن است برای ATS مناسب نباشد. انواع مختلفی از نرم افزارهای ردیابی وجود دارد که همه آنها PDF را قبول نمی کنند. قبل از آپلود رزومه، فهرست فرمت های فایل قابل قبول ارائه شده را بررسی کنید. اگر PDF به عنوان یک فرمت قابل قبول در لیست نیست، می توانید رزومه خود را با فرمت .doc یا .docx آپلود کنید.

6. از طرح های ساده استفاده کنید

بسته به نوع صنعت، بسیاری از کارفرمایان رزومه هایی را ترجیح می دهند که دارای شخصیت باشد و البته منعکس کننده شخصیت کارجو باشد. در واقع طراحی و فرمت رزومه یکی دیگر از ویژگی های رزومه برای اثبات صلاحیت کارجو خواهد بود. با این حال، برخی از رزومه ها و قالب های رزومه دارای طرح بندی درهم و برهم هستند که خواندن محتوای هر بخش را دشوار می کند. ATS نمی تواند چنین رزومه هایی را بخواند و اگر هم بخواند، مطمئناً در چنین حالتی امکان دریافت خطاهای اطلاعاتی و یا امکان رد رزومه افزایش می یابد.

7. از گرافیک در رزومه خود اجتناب کنید

ATS نمی تواند تصاویر، نمودارها و سایر تصاویر گرافیکی را بخواند. بسیاری از جویندگان کار از نمودارها برای نشان دادن سطح مهارت خود در زمینه های خاص استفاده می کنند. تنها راهی که ATS این اطلاعات را می خواند این است که آن را در بخش های دیگر رزومه قرار دهید. هنگام ایجاد یک رزومه مناسب ATS، در گرافیک زیاده روی نکنید.

الگوی رزومه مناسب ATS

رزومه نویسی دوستانه ATS

اگر برای موقعیتی درخواست می‌دهید که از نرم‌افزار ردیابی متقاضی برای ارزیابی رزومه‌ها استفاده می‌کند، این دستورالعمل‌ها را برای دستیابی به یک رزومه مناسب ATS دنبال کنید:

عنوان

[نام و عنوان شغلی خود را ذکر کنید. اگر اطلاعات تماس را درج کردید، آنها را خط پایین این موارد قرار دهید.]

خلاصه یا هدف

[اگرچه از این فضا برای قرار دادن اطلاعات تماس استفاده نمی‌شود، اما برای داشتن رزومه ATS فرندلی، آدرس‌های ایمیل و شماره تلفن‌های خود را در این بخش قرار دهید. اگر دیگر اطلاعات این بخش را در بدنه رزومه می‌آورید، لازم نیست که دوباره آنها را اینجا تکرار کنید زیرا سیستم‌های مدیریت عملیات استخدام به راحتی آنها را در متن پیدا می‌کنند. در صورت لزوم، هدف خود را به همراه اطلاعات تماس در اینجا درج کنید.]

تحصیلات یا تجربه کاری

[این بخش به سوابق کاری و تحصیلات شما اختصاص دارد و هر کدام که بیشترین اولویت را دارد، اول بیان کنید. هر کدام از این موارد که ابتدا می‌آید باید با جزئیات باشد و در صورت لزوم کلمات کلیدی مناسب را نیز در این بخش بیاورید. در بخش تحصیلات، کلاس‌ها یا پروژه‌های خاصی که انجام داده‌اید و مستقیماً با موقعیت شغلی مرتبط هستند را، فهرست کنید. با استفاده از کلمات کلیدی انتخابی خود، می‌توانید یک خط دیگر به این بخش اضافه کنید و هر آنچه که در زمان تحصیل آموختید را توضیح دهید. در بخش سوابق کاری خود، هر آنچه که در آن شغل انجام دادید را با جزئیات و کلمات کلیدی شرح دهید. این دو بخش باید بلافاصله بعد از هم باشند، بنابراین بر اساس میزان اهمیت، آنها را پشت سر بیاورید.]

[عنوان مدرک] [نام دانشگاه] [تاریخ فارغ التحصیلی]

 • [کلاس‌های مربوطه]
 • [پروژه‌های مرتبط]

یا

[عنوان شغل] [تاریخ استخدام] [نام کارفرما] [شهر و استان محل کار]

 • [عملکرد دقیق نقش]

مهارت ها، تجربه، علایق یا سایر دستاوردها

[آخرین بخش از هر رزومه شامل مهارت‌ها، تخصص یا سایر دستاوردها می‌شود. به جای فهرست کردن مهارت‌های خاص، آن‌ها را به‌عنوان عبارات یا جملات کوتاهی فهرست کنید که نحوه و مکان استفاده از آنها را توضیح می‌دهد. با این روش، حتی می‌توانید از کلمات کلیدی نیز در متن استفاده کنید.]

 • [عبارت کوتاه برای توضیح مهارت]
 • [عبارت کوتاه برای توضیح تخصص]
 • [عبارت کوتاه برای معرفی دستاورد]

نمونه ای از یک رزومه مناسب ATS

تصویر زیر فرمت های صحیح و نادرست رزومه برای HRMS را نشان می دهد. در مرحله بعد، نمونه ای از یک رزومه مناسب ATS را نشان خواهیم داد:

رزومه نویسی دوستانه ATS

محمد محمدی

دستیار اداری با بیش از 6 سال سابقه با مهارت های پیشرفته اداری از جمله حسابداری و سایر مهارت ها مانند مهارت های منشی.

09121234567- [email protected] – تهران

تحصیلات

کاردانی رشته کامپیوتر از دانشگاه آزاد تهران

 • در یک دوره آنلاین مهارت های اداری شرکت کنید
 • آموزش کار با اکسل و فرمول های آن و همچنین صفحات گسترده
 • در مهارت های ارتباطی، مانند مهارت های تلفن، گواهینامه دریافت کنید

ادامه داد

معاونت اداری – شرکت داروسازی ایکس – فروردین 1393 – شهریور 1396

 • مدیریت بخش تلفن سازمان
 • فاکتورها و پرداخت های مشتری را در QuickBooks مدیریت کنید
 • اطلاعات مشتری را به طور دقیق و کارآمد در اکسل وارد کنید
 • با گسترش شرکت، من سازگاری را نشان دادم
 • من به سوالات مشتریان در چت آنلاین پاسخ دادم
 • من یک جایزه در سازمان برای ارائه بهترین خدمات به مشتریان دریافت کردم

مدیر خدمات مشتریان – فروشگاه Y – اکتبر 2016 – مارس 2017

 • من قبلاً سؤالات مشتری را با دقت ارزیابی می کردم
 • با استفاده از سیستم‌های پیشرفته، فرآیند استخدام و حضور در بخش را کنترل کردم
 • نظارت بر بخش مالی و بازپرداخت مشتریان
 • من با تغییرات و قوانین جدید در کار سازگار شدم

مهارت ها

 • مهارت های پیشرفته در کار با ورد، اکسل و پاورپوینت و انجام وظایف با این ابزارها
 • توانایی انطباق و انطباق سریع با شرایط، قوانین و مقررات در حال تغییر
 • ورود داده ها به صفحات گسترده و سایر برنامه ها
 • کار با فروشندگان شخص ثالث که رویدادهای ویژه را سازماندهی می کنند
 • کار گروهی و توانایی بالا در همکاری با سایر افراد تیم و سازمان
 • ارائه خدمات با بالاترین کیفیت به مشتریان

*اطلاعات تماس، نام ها و شماره تلفن های موجود در این مثال ساختگی هستند و فقط برای نمونه هستند.

چگونه یک رزومه مناسب ATS بنویسم؟ اولین بار در وبلاگ ایران استعداد. به نظر می رسد.