منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • چگونه یک توسعه دهنده پایگاه داده (SQL) شویم؟

چگونه یک توسعه دهنده پایگاه داده (SQL) شویم؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
چگونه یک توسعه دهنده پایگاه داده (SQL) شویم؟

بسیاری از شرکت ها برای افزایش و بهینه سازی ارتباط خود با دنیای دیجیتال نیاز به توسعه ذخیره سازی و ذخیره سازی داده های خود دارند. توسعه دهندگان SQL که پایگاه داده ها را می سازند و نگهداری می کنند، نقش مهمی در این دیجیتالی شدن دارند. اگر می خواهید یک توسعه دهنده پایگاه داده شوید، می توانید از مطالعه مسیر شغلی این حرفه استفاده کنید. در این مقاله، توسعه‌دهندگان SQL و مسئولیت‌های آن‌ها را تعریف می‌کنیم و الزامات آموزشی و مهارت‌های آن‌ها را بررسی می‌کنیم تا به شما کمک کنیم تصمیم بگیرید که آیا این شغل برای شما مناسب است یا خیر.

توسعه دهنده پایگاه داده چیست؟

توسعه دهنده پایگاه داده یک متخصص فناوری اطلاعات است که پایگاه داده یا وب سایت ها را با استفاده از زبان ساختاریافته یا SQL طراحی، ایجاد و نگهداری می کند. SQL زبانی است که توسط بسیاری از پایگاه های داده برای بازیابی، پاکسازی و سازماندهی داده های ذخیره شده استفاده می شود. بسته های نرم افزاری سازمانی، صفحات وب و برنامه های کاربردی از این داده ها استفاده می کنند. توسعه دهندگان SQL با زبان های مختلف ساختاریافته از جمله Oracle، SQL Server، MySQL، SQLite و PostgreSQL آشنا هستند.

توسعه دهندگان SQL متفکرانی منطقی هستند که به جزئیات توجه زیادی دارند. این مهارت به آن‌ها کمک می‌کند تا راه‌حل‌هایی برای مشکلاتی که ممکن است هنگام کار با پایگاه‌های داده با آن‌ها مواجه شوند، بیابند. آنها همچنین در برنامه نویسی با تجربه هستند و در صورت نیاز می توانند کدنویسی SQL را به همکاران خود آموزش دهند.

توسعه دهنده SQL حرفه ای است که تقاضای زیادی در بازار کار دارد. اکثر شرکت ها می خواهند به سازمان های داده محور تبدیل شوند و استراتژی تحول دیجیتال در سازمان خود را برنامه ریزی و توسعه دهند. پیش‌بینی می‌شود که استخدام توسعه‌دهندگان وب بین سال‌های 2019 تا 2029 به میزان 8 درصد افزایش یابد، که بسیار سریع‌تر از میانگین برای همه مشاغل است.

فرصت های شغلی برای کارشناسان SQL

وظیفه توسعه دهندگان SQL چیست؟

شغل توسعه دهنده SQL

توسعه دهندگان SQL از زبان SQL برای سازماندهی پایگاه های داده در سطوح شرکتی و سازمانی استفاده می کنند و در واقع از داده ها مراقبت و نگهداری می کنند. آنها معمولاً 40 ساعت در هفته کار می کنند و کار آنها معمولاً در شرکت ها و سازمان ها انجام می شود. اما این امکان وجود دارد که آنها مانند برنامه نویسان دیگر از راه دور کار کنند. برخی حتی انتخاب می کنند که به عنوان مشاور برای چندین شرکت به طور همزمان کار کنند. مسئولیت های توسعه دهنده SQL عبارتند از:

 • جمع آوری نیازهای مصرف کنندگان
 • قالب بندی زبان مشترک و سازمان یافته
 • زبان SQL را برای استفاده در سایر برنامه ها بنویسید
 • کنترل دسترسی به پایگاه داده
 • طراحی ساختارها و جداول پایگاه داده
 • یک ساختار پایگاه داده منظم برای خودکارسازی وظایف ایجاد کنید
 • اسناد پایگاه داده بنویسید
 • نظارت بر امنیت پایگاه داده
 • رویه ها، توابع و نمایه ها را برای نظارت بر داده های ذخیره شده ایجاد کنید
 • کیفیت داده ها را حفظ کنید

چگونه یک توسعه دهنده SQL شویم؟

برای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده SQL، می توانید این مراحل را دنبال کنید:

1 مدرک دانشگاهی بگیرید

مدرک لیسانس در مهندسی کامپیوتر یا رشته های مرتبط ممکن است اولین قدم شما در این زمینه باشد. تحصیل در رشته ای مانند مهندسی کامپیوتر به شما این امکان را می دهد که در زمینه برنامه نویسی و شبکه های کامپیوتری دانش کسب کنید. در طول دوره لیسانس خود، همچنین می توانید مهارت های مدیریت پایگاه داده را بیاموزید که کارفرمایان اغلب هنگام استخدام افرادی با این مهارت ها به دنبال آن هستند.

2. یک دوره کارآموزی پیدا کنید

شغل توسعه دهنده SQL

شرکت در دوره کارآموزی در صنعت IT به شما این امکان را می دهد که آنچه را که در طول آموزش آموخته اید به کار ببرید و تجربه عملی کسب کنید. این تجربه دارایی ارزشمندی برای آینده شماست زیرا شانس شما را برای استخدام در این زمینه افزایش می دهد. برخی از دانشگاه ها به شما در یافتن دوره های کارآموزی کمک می کنند، اما اگر این کار را نکردید، می توانید به وب سایت های کاریابی مراجعه کنید.

3. دانش خود را از پایگاه داده بهبود بخشید

سعی کنید با ثبت نام در دوره های برنامه نویسی که برخی از آنها آنلاین و رایگان هستند، دانش خود را در مورد پایگاه داده ارتقا دهید. افزایش دانش برنامه نویسی به خصوص در پایگاه های داده به شما این امکان را می دهد که در مشاغل گسترده ای استخدام شوید و این می تواند مزیت شما نسبت به سایر جویندگان کار باشد. برخی از موضوعاتی که به شما در یافتن شغل و افزایش دانش خود در مورد پایگاه داده کمک می کند عبارتند از:

 • سرویس های ابری مانند Microsoft Azure یا Amazon Web Services
 • چرخه عمر توسعه نرم افزار (SDLC)، به ویژه روش های Agile و Scrum
 • سیستم های پایگاه داده NoSQL، مانند CouchDB یا MongoDB
 • خدمات گزارش دهی سرور (SSRS) و گزارش SAP
 • ابزارهای گزارش دهی و هوش تجاری مانند Microsoft SQL

4. کسب تجربه عملی

شغل توسعه دهنده SQL

پس از فارغ التحصیلی، به سمت برنامه نویسی و کار پایگاه داده در سطح پایین تر بروید تا تجربه خود را به حداکثر برسانید. در زیر نمونه هایی از این مشاغل آورده شده است:

 • ایجاد پایگاه های داده
 • مسائل مربوط به امنیت و عملکرد شبکه را درک کنید
 • بدانید که چگونه استانداردهای بالای کیفیت و یکپارچگی داده ها را حفظ کنید

چندین سال تجربه حرفه ای می تواند به شما کمک کند به مشاغلی با درآمد بالاتر بروید. البته نحوه کار با زبان های برنامه نویسی آینده و تجربه در استفاده از زبان های برنامه نویسی مانند C، Java و C# می تواند به شما در همکاری با سایر تیم ها و کسب درآمد کمک کند. دانستن یونیکس، فریم ورک دات نت، اسکریپت های ویندوز یا Bash می تواند به شما کمک کند از رقبا متمایز شوید.

5. گواهینامه بگیرید

اگرچه برای استخدام نیازی به صدور گواهینامه نیست، اما برخی از کارفرمایان علاوه بر مدرک تحصیلی خود، از توسعه دهندگان SQL نیز می خواهند که گواهی دهند. بنابراین با اخذ گواهینامه، همزمان شانس کار خود را افزایش داده و دانش خود را در این زمینه افزایش خواهید داد.

6. مهارت های نرم خود را بهبود بخشید

دو مقیاس نرم اصلی که کارفرمایان برای توسعه دهندگان SQL در نظر می گیرند عبارتند از:

برقراری ارتباط

شغل توسعه دهنده SQL

موقعیت توسعه دهنده SQL مستلزم ارتباط و کار با انواع متخصصان فناوری اطلاعات، از جمله مهندسان شبکه، توسعه دهندگان برنامه ها، و فروشندگان شخص ثالث مانند ارائه دهندگان خدمات ابری است.

برای بهبود مهارت های ارتباطی خود وقت بگذارید تا وقتی اعضای تیم درخواست می کنند، بتوانید با زبان بدن و رفتار خود به آنها نشان دهید که به درخواست آنها احترام می گذارید.

روحیه کار تیمی

به عنوان یک توسعه دهنده SQL، شما با کارشناسان سایر واحدهای تجاری برای راه اندازی پایگاه داده کار می کنید. کارمندان سایر بخش‌ها، مانند عملیات یا بازاریابی، ممکن است از شما سؤال کنند یا کمک بخواهند. به عنوان مثال، می توانید به آنها کمک کنید تا راهی موثر برای ارائه گزارش های هدفمند پیدا کنند.

برای بهبود مهارت های کار گروهی، تنظیم اهداف پروژه و هماهنگ کردن اقدامات خود را برای این هدف تمرین کنید. ضرب الاجل ها را دنبال کنید تا به اعضای تیم خود نشان دهید که می توانند به شما اعتماد کنند. در نهایت برای جلوگیری از سوء تفاهم و ارائه مطالب صحیح، به طور فعال به صحبت های همکاران خود گوش دهید تا بتوانند نیازهای خود را در بانک اطلاعاتی توضیح دهند.

حقوق کارشناس برای توسعه دهندگان SQL

ارقام زیر برگرفته از گزارش بازار کار در سایت ایران سالاری، صورتحساب حقوق و دستمزد است که ارائه خواهیم کرد.

شغل توسعه دهنده SQL

بر اساس اطلاعات به دست آمده از سایت گالری ایران، گزارش دستمزد، افرادی که به عنوان کارشناس توسعه SQL در ایران کار می کنند معمولا حقوق مشخصی دارند که میانگین آن معمولاً حدود 8900000 تن در ماه است. حقوق یک توسعه دهنده SQL در ایران از 4000000 تن (حداقل) تا 18000000 تن (بالاترین) متغیر است.

یک توسعه دهنده متخصص SQL با تجربه حرفه ای کسب کنید

البته افزایش سنوات نقش زیادی در افزایش دستمزد دارد. همین امر در مورد توسعه دهندگان پایگاه داده نیز صدق می کند و برخی از شرکت ها برای افرادی که سابقه کاری بیشتری دارند هزینه بیشتری می پردازند.

سابقه کار زیر سه سال

حداکثر: 8.5 میلیون تن

میانگین: 5.6 میلیون تن

حداقل: 4.0 میلیون تن

سابقه کار از هفت تا پانزده سال

حداکثر: 17.0 میلیون تن

میانگین: 11.5 میلیون تن

حداقل: 6.1 میلیون تن

سابقه کار از سه تا هفت سال

حداکثر: 13.0 میلیون تن

میانگین: 8.8 میلیون تن

حداقل: 5.3 میلیون تن

سابقه کار پانزده سال یا بیشتر

حداکثر: 18.0 میلیون تن

میانگین: 14.0 میلیون تن

حداقل: 10.0 میلیون تن

برای اطلاع از حقوق یک توسعه دهنده بانک اطلاعاتی به صورت کامل و جزئی تر می توانید به سایت ایران کرفس مراجعه کنید.

چگونه یک توسعه دهنده پایگاه داده (SQL) شویم؟ برای اولین بار در ایران وبلاگ استعدادیابی. به نظر می رسد.