منو سایت

چگونه محدوده حقوق را تعیین کنیم؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
چگونه محدوده حقوق را تعیین کنیم؟

یکی از مهم ترین دغدغه های مدیران در شرکت ها، اطمینان از دریافت دستمزد عادلانه و صحیح کارکنان است. پرداخت دستمزد منصفانه نه تنها به شما کمک می کند تا افراد حرفه ای را در بازار کار استخدام کنید، بلکه می توانید نشان دهید که دستمزد عادلانه ای در بازار کار دریافت می کنید. برای رسیدن به این موارد می توانید سقف حقوق را انتخاب کنید و با تعیین محدوده حقوق می توانید به این دو هدف دست یابید.

برای کمک به تعیین محدوده حقوق خود، در این مقاله تصمیم گرفتیم در مورد معنای آن، چرایی اهمیت آن و نحوه محاسبه آن صحبت کنیم.

محدوده حقوق چقدر است؟

محدوده حقوق یکی از ساختارهای قانونی در هر سازمانی است که برای تعیین میزان حقوق یک کارمند و برای یک موقعیت خاص استفاده می شود. هر موقعیت دارای محدوده حقوق و حداقل و حداکثر حقوق است. کارفرمایان از عوامل مختلفی برای تعیین محدوده حقوق استفاده می کنند که برخی از آنها شامل موارد زیر است:

  • سطح مهارت این موقعیت شغلی
  • تجربه کاری
  • سطح تحصیلات
  • مدت زمان کار در شرکت

حقوق کارمند باید جایی در وسط این محدوده باشد تا بتوانید افزایش حقوق کارمند خود را به موقع تامین کنید. وقتی حقوق یکی از کارمندان شما در حد بالایی است، نمی توانید افزایش حقوق را برای آنها اعمال کنید و باید برای آنها ترفیع در نظر بگیرید.

دامنه حقوق در سطوح سازمانی بالاتر، مانند پست های ارشد، عموماً گسترده تر از سطوح سازمانی پایین تر است. بنابراین، شما باید در تعیین محدوده حقوق انعطاف پذیر باشید تا بتوانید به مدیرانی که تصمیمات آنها بر کل شرکت تأثیر می گذارد، حقوق رقابتی پرداخت کنید.

چرا محدوده حقوق مهم است؟

چگونه محدوده حقوق را تعیین کنیم؟

دلایل متعددی وجود دارد که اهمیت سقف حقوق را ثابت می کند. این دلایل عبارتند از:

  • بودجه بندی: اگر محدوده حقوق کارکنان خود را مشخص کرده باشید، تعیین بودجه منابع انسانی در سازمان برای شما آسانتر خواهد بود. در شرکت های کوچک با منابع محدود می توانید برای تعیین بهتر محدوده حقوق کارکنان به بودجه مراجعه کنید. ممکن است برای استخدام کارمندان جدید برای پست های مهم نیاز به بودجه بیشتری برای محدوده حقوق خود داشته باشید.
  • شفافیت: دادن محدوده حقوقی به کارمندان به آنها اجازه می دهد تا بفهمند در نقش فعلی شان چقدر فضا برای رشد وجود دارد. علاوه بر این، ذکر محدوده حقوق در آگهی های شغلی به شما این فرصت را می دهد که افراد واجد شرایط را برای موقعیت های خود استخدام کنید.
  • استخدام: جویندگان کار معمولاً هنگام خواندن آگهی های شغلی به دنبال حقوق و دستمزد می گردند و حقوق خاصی را برای آن آگهی در نظر می گیرند. با ارائه محدوده حقوقی برای آگهی‌های شغلی، می‌توانید افرادی را که به دنبال آن محدوده حقوقی هستند به آگهی‌های شغلی خود جذب کنید.
  • نگه میدارم: ارائه محدوده حقوق به کارکنان این امکان را می دهد که آینده شغلی خود را برنامه ریزی کنند. آن‌ها می‌دانند حقوق فعلی‌شان در چه محدوده‌ای از حقوق شغلی‌شان است و با پیشرفت در حرفه‌شان چقدر به حقوقشان اضافه می‌شود. اگر فکر می کنید که در تعیین محدوده حقوق خود رقابتی هستید، احتمال اینکه کارمندان در شرکت شما بمانند نیز افزایش می یابد.

چگونه محدوده حقوق خود را تعیین کنید

اگر نیاز دارید که یک ساختار حقوق و دستمزد مناسب برای سازمان خود داشته باشید، در اینجا چند مرحله وجود دارد که می توانید برای تعیین محدوده حقوق برای هر موقعیت استفاده کنید:

1. شرح وظایف هر موقعیت را به دقت تعریف کنید

همه فرصت های شغلی شرکت را بررسی کنید تا مشخص کنید افراد در هر شغل باید هر روز چه کاری انجام دهند. همچنین مهارت های مورد نیاز برای هر یک از این مشاغل را فهرست کنید. این اطلاعات به شما کمک می کند تا موقعیت های شغلی خود را به طور دقیق با مشاغل مشابه در بازار مقایسه کنید. با این کار می توانید متوجه شوید که کارمندان شما در این سمت ها در مقایسه با سایر شرکت ها چقدر موفق تر هستند.

2. هر موقعیت شغلی را ارزیابی کنید

چگونه محدوده حقوق را تعیین کنیم؟

برخی از موقعیت ها بر اساس تعدادی از عوامل، از جمله سطح مهارت، مسئولیت و تجربه مورد نیاز، به شما نیاز دارند که دستمزد بیشتری دریافت کنید. هدف و ماهیت کسب و کار شما نیز می تواند به شما در تعیین اهمیت هر موقعیت کمک کند. به عنوان مثال، یک شرکت فناوری اطلاعات به یکی از مهندسان فناوری اطلاعات خود بیشتر از یک بانک به همان مهندس فناوری اطلاعات پرداخت می کند.

علاوه بر این، تعیین محدوده حقوق می تواند بر اساس نوع کار باشد. به عنوان مثال، یک فرد در یک موقعیت مدیریتی معمولا بیشتر از یک فرد در یک موقعیت مدیریتی درآمد دارد و یک تحلیلگر ممکن است بیشتر از یک دستیار درآمد داشته باشد. اگر اندازه شرکت شما بزرگ است و تعداد کارمندان زیادی دارد، استفاده از این روش می تواند برای شما مفید باشد.

3. بازار کار را بررسی کنید

از اطلاعات موجود در بازار کار برای تعیین میانگین حقوق فعلی برای موقعیت های مشابه در شرکت خود استفاده کنید. همچنین می توانید با استفاده از ابزار جستجوی حقوق، اطلاعات مفیدی در مورد حقوق دریافتی افراد در موقعیت های مختلف کسب کنید. مطمئن شوید که در مقایسه شغلی خود منصف و دقیق هستید و نه تنها به نوع کار، بلکه به مسئولیت های شغلی نیز توجه کنید. همچنین سعی کنید در مقایسه های خود به دنبال موقعیت هایی در صنایع مشابه و سازمان های هم اندازه باشید.

4. موقعیت خود را در بازار کار مشخص کنید

برای رقابتی ماندن در بازار، باید حداکثر دستمزد را انتخاب کنید، اما سعی کنید بیشتر از حداکثر دستمزد در بازار پرداخت نکنید. نحوه برنامه ریزی شما برای رقابت با سایر سازمان ها به اندازه شرکت و بودجه منابع انسانی شما بستگی دارد. همانطور که نرخ های بازار را برای موقعیت های شغلی مختلف مقایسه می کنید، در نظر بگیرید که آیا بودجه شما برای مطابقت با نرخ رایج بازار کافی است یا اینکه می توانید بیش از نرخ متوسط ​​پرداخت کنید. ممکن است برای رقابت با سایر سازمان ها نیاز به افزایش بودجه منابع انسانی داشته باشید.

5. یک محدوده حقوق ایجاد کنید

پس از ارزیابی موقعیت های شغلی در شرکت خود و مقایسه حقوق هر موقعیت با میانگین فعلی بازار، می توانید یک ساختار اساسی برای تعیین محدوده حقوق تعیین کنید. به طور سنتی، شرکت ها یک رقم را به عنوان وسط و 30 درصد برای تعیین حداکثر و حداقل پرداخت در نظر می گیرند. یعنی برای به دست آوردن حداکثر حقوق در محدوده حقوق برای هر موقعیت، باید میانگین رقم را در 1.15 ضرب کنید و برای حداقل حقوق، رقم متوسط ​​را در 0.85 ضرب کنید. به عنوان مثال اگر میانگین حقوق 5 میلیون تومان باشد، حداکثر 5 میلیون و 750 هزار تومان و حداقل آن 4 میلیون و 250 هزار تومان خواهد بود.

اما لازم نیست از این روش سنتی استفاده کنید. اما برای شروع بد نیست به این روش بسنده کنید و با توجه به نیاز و بودجه خود محدوده دستمزد را مشخص کنید.

6. حاشیه افزایش حقوق را در نظر بگیرید

چگونه محدوده حقوق را تعیین کنیم؟

یکی از عواملی که در تدوین ساختار پرداخت مشخص در یک سازمان باید در نظر گرفته شود، حاشیه افزایش حقوق است. به این حاشیه افزایش حقوق، درصد می گویند که معمولاً در سازمان به عنوان درصدی از افزایش حقوق سالانه در نظر می گیرید. وقتی یک کارمند در شرکت شما ترفیع می گیرد، مطمئناً می خواهید حقوقی به او بپردازید که کمتر از حقوقی که سایر شرکت ها در آن موقعیت می پردازند نیست. اگر بتوانید به طور رقابتی حقوق کارکنان خود را پرداخت کنید و در عین حال بودجه خود را در نظر بگیرید، می توانید در جذب و مذاکره حقوق و همچنین حفظ کارمندان قوی باشید.

7. پرداخت کارمند را با رقم مشخص شده در محدوده حقوق تنظیم کنید

با تعیین محدوده حقوق برای هر موقعیت شغلی در شرکت خود، اکنون می توانید دستمزد کارکنان را با رقم تعیین شده در محدوده حقوق مطابقت دهید. در حالت ایده آل، مبلغ دریافتی توسط هر کارمند باید رقم میانی در محدوده حقوق باشد. اگر یک کارمند کمتر از حداقل رقم در این محدوده درآمد دارد، باید به او افزایش حقوق بدهید تا بتوانید طبق عرف بازار کار به کارمندان خود حقوق بدهید. برای کارمندانی که درآمد آنها نزدیک به حداکثر رقم در محدوده حقوق است، می توانید افزایش حقوقی را در نظر بگیرید یا پاداش و مزایای دیگری را برای آنها در نظر بگیرید.

8. نظارت مستمر بر بازار کار

تغییرات در بازار کار و اقتصاد اغلب بر سطح دستمزد تأثیر می گذارد. بازار کار را زیر نظر داشته باشید و به خاطر داشته باشید که این نوسانات در اقتصاد میانگین حقوق را بالا می برد. زمانی که دستمزدها در بازار افزایش می یابد، باید مطمئن شوید که دستمزد در سازمان شما نیز متناسب با دستمزد در بازار کار است.

چگونه محدوده حقوق را تعیین کنیم؟ اولین بار در وبلاگ ایران استعداد. به نظر می رسد.