منو سایت

چگونه در نرم افزار ورد رزومه بسازیم؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
چگونه در نرم افزار ورد رزومه بسازیم؟

برای اکثر جویندگان کار، یک رزومه خوب ابزاری است که آنها را به شغل رویایی خود نزدیک می کند. با یک رزومه خوب و حرفه ای می توانید برای فرصت های شغلی مختلف در شرکت های مورد علاقه خود اقدام کنید و البته نظر کارشناسان و کارفرمایان استخدامی را نیز جلب کنید. اما اگر رزومه شما بد است و همه کارشناسان استخدامی را که باید بشناسید ندارید، ممکن است مجبور شوید هفته ها، ماه ها یا حتی سال ها صبر کنید تا به شغل مورد نظر خود برسید.

همانطور که در مقاله رزومه چیست به آن اشاره کردیم، درست است که برای ساخت رزومه از چارچوب و قالب خاصی استفاده می شود، اما نحوه نوشتن رزومه هنوز سلیقه ای است. مطمئنا هر چه رزومه شما زیباتر باشد و جزئیات سوابق کاری شما بیشتر باشد

هرچه بیشتر پیشنهاد دهید، موثرتر خواهد بود. یکی از ابزارهایی که با استفاده از آن می توانید رزومه خود را بسازید و با رعایت اصولی آن را به یک رزومه حرفه ای تبدیل کنید، نرم افزار Word است. در ادامه این مقاله به بررسی صفر تا صد CV در Word خواهیم پرداخت.

دسترسی به قالب های رزومه در Word

دسترسی به الگوهای رزومه Word ممکن است پیچیده به نظر برسد، اما در واقع چند مرحله ساده وجود دارد که در زیر به شما نشان خواهیم داد.

 1. یک سند جدید در نرم افزار باز کنید.
 2. روی «موارد بیشتر» کلیک کنید.

ایجاد رزومه در نرم افزار Word

 1. “رزومه و نامه های پوششی” را انتخاب کنید.

چگونه در نرم افزار ورد رزومه بسازیم؟

 1. روی قالب رزومه ای که فکر می کنید برای شما مناسب است کلیک کنید.
 2. روی “ایجاد” کلیک کنید.
 3. قالب رزومه شما به صورت یک سند ورد ظاهر می شود و پس از این مرحله با اطلاعات شخصی و تجربه کاری آماده ویرایش آن هستید!

یک عنوان رزومه در Word ایجاد کنید

برای بررسی مراحل رزومه نویسی در Word از بالاترین نقطه تا نقطه پایان ابتدا به سراغ عنوان رزومه می رویم. موارد زیر باید در عنوان رزومه شما در نرم افزار Word درج شود:

 • نام و نام خانوادگی
 • عنوان شغلی فعلی
 • شماره تلفن
 • پست الکترونیک

همچنین می توانید پیوندهای رسانه های اجتماعی خود مانند لینکدین را به این بخش اضافه کنید. در نهایت، عنوان رزومه شما در Word باید به شکل زیر باشد:

ایجاد رزومه در نرم افزار Word

اما این ساده ترین حالت یک عنوان در یک رزومه حرفه ای است و با این مثال از تصویر بالا می خواستیم به شما بگوییم که در این قسمت چه چیزی قرار دهید. در زیر در مورد قالب بندی هدر به شما خواهیم گفت.

نحوه قالب بندی عنوان رزومه در Word

از آنجایی که نام شما مهم است و اولین چیزی که مدیر استخدام در رزومه شما می بیند، باید آن را بزرگتر از بقیه کنید (اندازه فونت 14 تا 16).

بسته به فونتی که استفاده می کنید، تصمیم بگیرید که آیا باید آن را پررنگ کنید یا خیر. می‌توانید سرفصل‌های اطلاعات شخصی (مانند مثال بالا) را برجسته کنید تا مطالعه کمی واضح‌تر شود.

در Word یک هدف یا رزومه به رزومه خود اضافه کنید

برای نوشتن و تهیه قسمت هدف رزومه باید دو خط از خط قبلی که قسمت عنوان است وجود داشته باشد. بسته به اینکه از چه آیتمی می خواهید استفاده کنید، در این قسمت از نرم افزار ورد “هدف” یا “خلاصه” خود را بنویسید. از آنجایی که این بخش قرار است یکی از بخش های رزومه شما باشد، عنوان را کمی بزرگتر از بقیه متن کنید (اندازه فونت 14 تا 16). علاوه بر این، بسته به فونتی که استفاده می کنید، می توانید تصمیم بگیرید که آن را ضخیم و برجسته کنید.

زیر عنوان این قسمت چند جمله در مورد رزومه یا هدف رزومه خود بنویسید. بخش هدف یا خلاصه رزومه شما باید به شکل زیر باشد:

ایجاد رزومه در نرم افزار Word

بخش تجربه خود را در Word بنویسید

اکنون به بیشتر رزومه شما می پردازیم که به زمان و تلاش بیشتری نیاز دارد.

مجدداً بین خط آخر یک فاصله دو خطی قرار دهید و عنوان قسمت Experience and Work History را قرار دهید و آن را بزرگتر از عناوین قسمت های قبلی کنید. سپس تاریخ، موقعیت و سپس نام شرکت خود را اضافه کنید.

سپس چند خط به هر یک از سوابق کاری خود اضافه کنید که مسئولیت های شغلی شما در آن سازمان را شرح می دهد.

اگر دستاوردهای کلیدی دارید که می‌خواهید در این بخش قرار دهید، زیر عنوان «دستاوردهای کلیدی» را بعد از مسئولیت‌های شغلی خود اضافه کنید و آنها را به‌عنوان یک پیچ نام ببرید. از آنجایی که Key Achievements یک زیرنویس است، حتماً آن را پررنگ، مورب یا کمی بزرگتر از متن اطراف کنید تا بیشتر قابل مشاهده باشد.

بخش تجربه یا سابقه کاری شما باید به شکل زیر باشد:

ایجاد رزومه در نرم افزار Word

اضافه کردن بخش آموزش

پس از گذراندن مرحله قبل، سخت ترین قسمت رزومه شما به پایان می رسد و می توانید به قسمت های دیگر بروید. حالا بیایید به سراغ آموزش برویم که برای خیلی ها هم مهم است. قوانین قبلی را به این معنا که دو خط از قسمت قبل هستید رعایت کنید و فونت عنوان این قسمت را که «آموزش» است را در اندازه بزرگتر بنویسید.

سپس تاریخ فارغ التحصیلی (یا فارغ التحصیلی آینده)، نام و محل دانشگاه و مدرکی که کسب کرده اید را اضافه کنید. فقط

بخش رزومه شما باید به شکل زیر باشد:

ایجاد رزومه در نرم افزار Word

مهارت ها را به رزومه خود در Word اضافه کنید

در این مرحله به بخش مهارت در رزومه رسیدیم! این بخش آسان است زیرا مجبور نیستید مواردی را خارج از مهارت خود فهرست کنید.

دوباره با فاصله بین دو بخش شروع کنید و از همان قالبی که برای عنوان های دیگر برای عنوان این بخش استفاده کردید استفاده کنید، یعنی «مهارت».

اکنون می توانید مهارت های نرم و سخت خود را در این بخش فهرست کنید. شما می توانید این کار را در قالب یک لیست رزومه انجام دهید، یا می توانید از پیچ Word برای فهرست کردن مهارت ها استفاده کنید. این تمام کاری است که باید در این بخش انجام دهید.

وقتی کارتان تمام شد، بخش مهارت های رزومه شما باید به شکل زیر باشد:

ایجاد رزومه در نرم افزار Word

در مقاله نکاتی برای رزومه کاری با نرم افزار ورد نیز اشاره کردیم که در این قسمت نشان دادن مهارت هایی که با فرصت شغلی مد نظر شما سازگار است و در شرح شغل درج شده است بسیار مهم است.

بخش های دیگر برای ساخت رزومه در Word

خلاصه در Word کم کم به پایان می رسد. بخش‌های دیگری که ذکر می‌کنیم هنگام نوشتن رزومه در Word لازم نیستند، اما مکان بسیار خوبی برای نمایش دستاوردها، گواهی‌ها، علایق، زبان‌ها و موارد دیگری هستند که واقعاً نمی‌توان در بخش‌های دیگر به آنها اشاره کرد.

در این بخش می توانید عناوینی مانند “دستاوردها”، “گواهینامه ها”، “زبان ها”، “مورد علاقه ها” و غیره را اضافه کنید. به رزومه و سپس یک لیست ساده در زیر هر بخش قرار دهید.

در اینجا نمونه ای از این بخش ها آورده شده است:

ایجاد رزومه در نرم افزار Word

رزومه شما در Word ایجاد شده است! وقتی همه چیز تمام شد، اگر همه قطعات را در یک قالب ساده کنار هم قرار دهید، رزومه کامل شما باید کم و بیش شبیه این باشد:

ایجاد رزومه در نرم افزار Word

فرمت ساده رزومه شما اکنون در Word در دسترس است، اما رزومه ای نیست که بتوانید برای به دست آوردن شغل رویایی خود روی آن حساب کنید.

زمانی که از رزومه ایران تلنت استفاده می کنید، می توانید تمام این عناصر را در قسمت های مشخص شده قرار دهید و البته عناصری مانند رزومه تصویری و همچنین نتایج آزمون های خودشناسی و مهارت به رزومه شما اضافه می شود.

نحوه قالب بندی رزومه در ورد

برای اینکه رزومه خود را ساده و به اصطلاح فلت کنید، باید آن را فرمت کنید و از طرح و فونت مناسب استفاده کنید.

بازیابی فونت ها در Word

ممکن است بسیاری از افراد توجه زیادی به فونت رزومه خود نداشته باشند و آن را موضوعی پیش پا افتاده بدانند، اما انتخاب فونت اشتباه می تواند رزومه شما را از لیست بررسی ها خارج کند.

از فونت‌های حرفه‌ای و مدرن استفاده کنید و از فونت‌هایی که بیش از حد خلاقانه، خواندن دشوار یا فقط کمیک هستند اجتناب کنید. به عنوان مثال فونت هایی مانند ایران یکان و ایران سانس فونت های حرفه ای و منظمی هستند که توسط هر کارشناس استخدامی به راحتی قابل خواندن هستند.

حاشیه نویسی بازیابی در نرم افزار Word

نرم افزار Word معمولا دارای فیلدهای منظمی است که به صورت پیش فرض تنظیم شده اند، بنابراین ممکن است همه چیز در مورد فیلدهای رزومه شما از ابتدا باشد. اما در هر صورت توجه داشته باشید که حاشیه استاندارد رزومه از هر طرف 2.5 سانتی متر است.

فاصله بین خطوط در یک رزومه ساخته شده در Word

Word هنوز قوانین استانداردی برای فاصله خطوط استاندارد دارد، اما خوب است بدانید که فاصله خطوط 1.15 بهترین گزینه در یک رزومه است.

ایجاد رزومه در نرم افزار Word

اگر می‌خواهید فاصله خطوط را در سند Word خود ببینید، از منوی Word، روی نمادی که شبیه یک پاراگراف است با فلش‌های بالا و پایین سمت چپ کلیک کنید. یک منوی کشویی با گزینه های مختلف فاصله ظاهر می شود که در تصویر بالا مشاهده می کنید.

عناوین رزومه ساخته شده در Word

همانطور که قبلا ذکر شد، عناوین زندگی نامه باید کمی بیشتر از سایر مدخل ها قابل توجه باشد. حتما باید کمی بزرگتر باشند (اندازه فونت 14 تا 16) تا از بقیه فونت های 12 متمایز شوند.

اگر خوانایی فونت اجازه می دهد، می توانید عناوین بخش های مختلف رزومه را به صورت ایتالیک یا پررنگ بکشید. با این حال مراقب باشید زیاده روی نکنید. رزومه های بیش از حد می تواند برای شما مشکل ساز باشد.

چگونه در Word یک خط بکشیم؟

طراحی یکی از آن چیزهایی است که معمولاً ساده به نظر می رسد، اما در نهایت، وقتی سعی می کنید آن را انجام دهید، نتیجه مانند یک خط به نظر نمی رسد.

در واقع، سه راه برای ایجاد یک خط در Word وجود دارد: فاصله دار، محدود یا افقی.

1 از خط فاصله استفاده کنید

سه خط تیره (-) را تایپ کنید و سپس “Enter” را فشار دهید. تمام کن با این کار یک خط ممتد خواهید داشت!

2. از جداکننده ها استفاده کنید

از منوی بالای نرم افزار Word گزینه Limits را انتخاب کرده و در منوی کشویی روی آن کلیک کنید. اولین گزینه Bottom Board را انتخاب کنید و Word به طور خودکار یک خط برای شما درج می کند.

3. از خطوط افقی استفاده کنید

در منو، به مرزها رفته و روی منوی کشویی آن کلیک کنید. “Horizontal Line” را انتخاب کنید و روی آن کلیک کنید تا Word برای شما خط بکشد.

اکنون بیش از یک راه برای ایجاد خطوط صاف در Microsoft Word می دانید!

هنگام استفاده از خطوط رزومه، باید اعتدال را نیز رعایت کنید و رزومه خود را مانند تار عنکبوت نکنید! همچنین باید به دنبال نمونه هایی از رزومه های حرفه ای باشید و برای مرتب نگه داشتن آنها الهام بگیرید. در نهایت، با استفاده از این ویژگی ها، رزومه Word شما باید چیزی شبیه به تصویر زیر باشد:

ایجاد رزومه در نرم افزار Word

با استفاده از این راهنما می توانید از امروز شروع به ایجاد رزومه در Word کنید! اکنون می توانید رزومه های زیادی را متناسب با شغل رویایی خود ایجاد کنید!

ایجاد رزومه در Microsoft Word ممکن است آسان نباشد، اما برای انجام آن نیازی به طراحی پیچیده ندارید. مطمئناً می توانید این کار را با گذراندن وقت و نشستن در محیطی آرام انجام دهید! فقط به خاطر داشته باشید که:

 • بخش های مختلف رزومه خود را مرتب نگه دارید.
 • عنوان بخش های مختلف رزومه خود را کمی بزرگتر از بقیه متن کنید.
 • وقتی رزومه شما آماده شد، آن را بررسی کنید تا مطمئن شوید فونت ها، حاشیه ها و فاصله بین خطوط حرفه ای و خوانا هستند.
 • از خطوط و طراحی قالب در رزومه خود استفاده کنید تا از شلوغی جلوگیری کنید.

آیا این راهنما برای شما مفید بود؟ برخی از گزینه های از دست رفته را که فکر می کنید ممکن است مفید باشد را در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

چگونه در نرم افزار ورد رزومه بسازیم؟ برای اولین بار در ایران وبلاگ استعدادیابی. به نظر می رسد.