منو سایت

چگونه خارج از چارچوب فکر کنیم؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
چگونه خارج از چارچوب فکر کنیم؟

اگرچه این اصطلاح را می توان برای بسیاری از اصطلاحات، هر چند نامناسب، غیر فکری به کار برد، اما اغلب برای افرادی به کار می رود که مبتکر هستند و کار و زندگی شخصی آنها از کیفیت بالایی برخوردار است. تفکر خارج از چارچوب معمولا باعث می شود افراد احساس امنیت کنند و انجام آن آسان باشد، اما اغلب توسط بسیاری از مدیران نادیده گرفته می شود.

چرا فکر کردن خارج از چارچوب دشوار است؟

شاید به ذهن همه ما رسیده باشد که در جلسه ای شرکت کنیم که در آن از شرکت کنندگان خواسته شد که خارج از چارچوب فکر کنند. مشکل این است که ما موجوداتی هستیم که به عادات خود پایبند هستیم و بیشتر ما ترجیح می‌دهیم چارچوب امن و روتین خود را داشته باشیم. تفکر خارج از چارچوب می تواند به معنای به چالش کشیدن باورهای دیرینه باشد. آنها به جای اینکه سرشان را به نشانه موافقت تکان دهند، ابروهایشان را بالا می اندازند و وقتی در مورد شیوه زندگی و تفکر خارج از چارچوب سوال می کنند، مخالفت خود را با این طرز فکر ابراز می کنند.

همین امر در مورد شرکت ها نیز صدق می کند، و شرکت ها اغلب از این فکر نمی کنند که می توانند بر سود آنها تأثیر منفی بگذارند. حتی زمانی که داستان های موفقیت زیادی وجود دارد که نشان می دهد برخی از خطرات نه تنها کار می کنند، بلکه نتیجه می دهند. استیو جابز از هیئت مدیره شرکتی که خود تاسیس کرده بود اخراج شد. اما بعداً، پس از خرید سیستم عامل NeXT توسط اپل، جابز مدیر عامل اپل شد و سهام زیر نظر او 9000 درصد افزایش یافت.

با وجود احتمال شکست و طرد شدن، شما باید برای رشد، ریسک کنید، هم برای زندگی شخصی و هم برای کسب و کار. با این حال، اگرچه ما بسیار شنیده ایم که به ما توصیه می شود خارج از چارچوب فکر کنیم، هیچ کس در مورد مفهوم و مزایای آن به ما نگفته است.

فکر کردن خارج از چارچوب چگونه است؟

چگونه خارج از چارچوب فکر کنیم؟

هنگامی که به دنبال ایده های جدید و خلاقانه هستید، چند ترفند ساده وجود دارد که به شما کمک می کند از منطقه راحتی خود خارج شوید و خلاقانه فکر کنید.

1 از کودک بپرسید که چه خواهد کرد

کودکان را می توان افراد خلاقی با تخیل زنده در نظر گرفت. پس در این مواقع به سراغ آنها بروید و نظر آنها را در مورد موقعیت خاص جویا شوید تا ایده آنها را بگیرید.

2. مشکل خود را ببخشید

اگر فکر می کنید مشکل شما آنقدر پیچیده است که کودک نمی تواند آن را درک کند، کمی زمان بگذارید تا یک نسخه ساده شده از مشکل خود را ارائه دهید تا بتوانید آن را به کودک ارائه دهید. این را ریچارد فاینمن برنده فقید جایزه نوبل فیزیک گفته است

“اگر نتوانید مشکل خود را برای یک کودک شش ساله توضیح دهید، نمی توانید آن را درک کنید.”

گاهی اوقات یافتن راهی برای بیان یک مسئله پیچیده به زبان ساده به راه حلی خلاقانه منجر می شود.

3. از خود بپرسید: “اگر از نو شروع کنم چه کار متفاوتی انجام می دادم؟”

اصرار بر یک روال خاص دشمن تفکر نوآورانه است، اما روال همچنان چیزی است که بسیاری آن را انتخاب می کنند. گاهی اوقات سعی می کنیم از روند تکراری که هر روز داریم اجتناب کنیم. تغییر دیدگاه های خود می تواند به شما کمک کند دیدگاه خود را تغییر دهید و خارج از چارچوب فکر کنید.

4. بپرسید چرا

چگونه خارج از چارچوب فکر کنیم؟

بیشتر پاسخ‌هایی که دریافت می‌کنیم – چه از طرف مدیریت، همکاران یا مغز خودمان – با یک عبارت ساده همراه است: “ما همیشه این کار را انجام داده‌ایم.” مقاومت در برابر تغییر سخت است، مخصوصاً وقتی کاری را با روشی انجام داده باشیم که کارآمد باشد، اما روش انتخاب شده چندان مؤثر نیست. در اینجا باید از خود بپرسید «چرا» وقتی روتین مانع از ابداع روش‌های جدید می‌شود. برای پرسیدن “چرا ما همیشه این کار را انجام داده ایم؟” به شما کمک می کند کاستی های روش را شناسایی کنید و راه را برای تفکر خلاق هموار کنید.

5. ذهن خود را آزاد کنید

در اینجا چند تمرین شگفت انگیز وجود دارد که به شما کمک می کند تا زمانی که در فکر کردن خارج از چارچوب مشکل دارید، از ذهن خود خلاص شوید.

  • جای حروف را در کلمات به ترتیب حروف الفبا تغییر دهید. هر کلمه ای را که می خوانید بر اساس حروف الفبا تغییر دهید. مثلاً کلمه «م-غ-ز» به دلیل تغییر حروف آن بر اساس حروف الفبا به «ز-غ-م» تبدیل می شود.

چیزی که این تمرین ذهنی را در مغز شما درگیر می کند این است که باید از همه اطلاعات – همه حروف – استفاده کنید و آنها را در نظم کامل در ذهن خود قرار دهید. این فعالیت را به مدت پنج دقیقه در روز و سه روز در هفته امتحان کنید. با تمرین بیشتر می توانید کلمات بزرگ تری انتخاب کنید و مغز خود را به چالش بکشید.

  • دوستان خود را به استفاده از کلماتی که دارای حرف نیستند (پرکاربردترین حرف در زبان فارسی) به چالش بکشید. این شغل عالی به شما کمک می کند خلاق شوید و طرز فکر خود را تغییر دهید.
  • یک سری اعداد یک رقمی اضافه کنید. . . سریع. سریع! مجموع 8 + 6 + 9 + 3 + 2 + 4 + 7 چقدر است؟

6. در کلاس های جدید ثبت نام کنید

چگونه خارج از چارچوب فکر کنیم؟

یادگیری چیزهای جدید می تواند به شما کمک کند از زاویه ای کاملاً متفاوت به کارهایی که قبلاً می دانید چگونه انجام دهید نگاه کنید.

۷- برای نوشتن وقت بگذارید

تخصیص زمان نوشتن رایگان شامل انتخاب موضوع، تعیین مدت زمان مشخص و کوتاه و نوشتن سریع و مداوم برای ویرایش متن است. اگر این کار را به جای کامپیوتر با کاغذ و خودکار انجام دهید، برای شما بهتر است. وقت گذاشتن برای انجام این کار به شما فشار می آورد و مغز شما را مجبور می کند به جای اینکه عادی فکر کند خلاقانه فکر کند.

8. یک تصویر بکشید

برای این کار لازم نیست طراحی بلد باشید و با هر ابزاری که دارید (حتی پاستل!)، می توانید طرح خود را روی کاغذ بیاورید و مغزتان را فعال کنید. طراحی و طراحی ذهن شما را آزاد می کند و ایده ها و افکار خلاقانه را به همراه خواهد داشت.

9. نقشه ذهنی داشته باشید

چگونه خارج از چارچوب فکر کنیم؟

یک کلمه یا عبارت بنویسید. دور آن دایره بکشید. سپس کلمات و عبارات جدید را با خط و دایره با کلمه قبلی وصل کنید و به این ترتیب خواهید دید که چقدر محتوای مرتبط برای کلمه اصلی پیدا کرده اید.

10. پیاده روی کنید

مطالعات مختلف نشان می دهد که پیاده روی نقش مهمی در تشویق خلاقیت در افراد دارد و ذهن را برای تفکر در مورد چیزهای جدید باز می کند. پس حتما سعی کنید پیاده روی کنید.

  • بیشتر بخوانید: تفکر انتقادی چیست و چگونه آن را تقویت کنیم؟

نوشته شده چگونه خارج از چارچوب فکر کنیم؟ برای اولین بار در ایران وبلاگ استعدادیابی. به نظر می رسد.