منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • چگونه به یک مدیر نه بگوییم وقتی کار بیشتری می خواهیم؟

چگونه به یک مدیر نه بگوییم وقتی کار بیشتری می خواهیم؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
چگونه به یک مدیر نه بگوییم وقتی کار بیشتری می خواهیم؟

یکی از مشکلاتی که بسیاری از ما با آن دست و پنجه نرم می کنیم، نه گفتن است. ما همیشه دوست داشته ایم و البته یاد گرفته ایم که به همه درخواست ها بله بگوییم. از آنچه در اطرافمان دیدیم، متوجه شدیم که هر چه بیشتر کار کنیم، برای آینده شغلی ما بهتر خواهد بود، بیشتر مورد تحسین اطرافیانمان قرار می‌گیریم، دستمزد بیشتری دریافت می‌کنیم و سریع‌تر ارتقا پیدا می‌کنیم. . اما متاسفانه همیشه اینطور نبوده و نخواهد بود.

وقتی رئیستان از شما می‌خواهد که به بقیه اعضای تیم بپیوندید یا گروهی از افراد را هدایت کنید تا کاری جدید انجام دهند، قطعا نه گفتن سخت است. اما آیا در چنین شرایطی می توان «نه» گفت؟ یا کاری که با آن خواسته ها انجام می دهید این است که یک بله سرد بگویید و از ته دل آرزو کنید که نه گفته بودید و آن آرزوها را رها کنید؟

گاهی اوقات رئیس شما ممکن است از شما بخواهد کاری را انجام دهید که شما نمی خواهید انجام دهید. در زیر راه های «نه» گفتن در این مواقع را به شما می گوییم.

1. کارهای فعلی خود را در پروژه ها بررسی کنید

چگونه می توانیم بگوییم

قبل از نه گفتن، باید لیست کارهای خود را برای پروژه های در حال انجام با رئیس خود بررسی کنید. بر اساس مطالعه اخیر Resumebuilder، 61 درصد از رهبران کسب و کار می گویند که احتمالاً در سال 2023 با اخراج مواجه خواهند شد. بنابراین، لازم است سازمان ها اولویت ها را دوباره ارزیابی کنند، کار را مجدداً تخصیص دهند و برخی از کارها را متوقف کنند. این فرصت خوبی است تا با مدیر خود جلسه ای داشته باشید و کار فعلی خود را بررسی کنید تا ببینید آیا پروژه های فعلی شما به نفع شرکت هستند و برای موفقیت شرکت حیاتی هستند یا خیر.

مدیران و رهبران مردم هستند. بنابراین ممکن است فراموش کنند که چه چیزی را به چه کسی واگذار کرده اند. علاوه بر این، آنها ممکن است آنچه در گذشته اهمیت زیادی داشته را فراموش کنند و ممکن است هدف کلی همه فعالیت های تیمی را درک نکنند. قبل از اینکه رئیستان کار بیشتری را به شما محول کند، به او فرصت دهید تا در مورد تمام مسئولیت های فعلی شما اطلاعات بیشتری کسب کند.

اگر با او در مورد پروژه ها و مسئولیت های فعلی خود صحبت کنید، مطمئناً از واکنش او به صحبت های شما شگفت زده خواهید شد. صحبت کردن با او می تواند به هر دوی شما کمک کند که مسئولیت ها و وظایف خود را دوباره تنظیم کنید. در این گفتگو، مدیر شما می تواند توضیح دهد که چرا شغل جدید بر سایر مسئولیت های شما اولویت دارد. حتی ممکن است بتوانید او را متقاعد کنید که مسئولیت جدید را نپذیرد.

2. اگر به رئیس خود بله می گویید، به جای آن به چیز دیگری نه بگویید

اگر می‌خواهید به پیشنهاد شغلی که رئیس‌تان دارد، بله بگویید، همه چیزهایی که او گفته است را مرور کنید تا ببینید آیا می‌توانید به هر چیز دیگری نه بگویید. برخی از مدیران مخالف تعلیق شغل فعلی کارکنان خود هستند. برای مقابله با این مشکل می توانید موارد زیر را انجام دهید:

“من درک می کنم که شما قصد دارید این مسئولیت جدید را به عهده بگیرم. اما نظر شما در مورد تعلیق پروژه خبرنامه ای که از سه ماه پیش شروع کردیم چیست؟ آیا می‌توانیم رای را در سه ماه دیگر ارزیابی کنیم؟

در بسیاری از موارد، مدیر با شما موافق است و حتی از یادآوری این موضوع تشکر می کند. البته نگرانی برخی کارکنان از شرایط بد اقتصادی و امنیت شغلی کاملا قابل درک است. اما باید به عنوان یک فرد تأثیرگذار در شرکت به کار خود ادامه دهید و باید روی کیفیت تمرکز کنید نه کمیت.

به یاد داشته باشید، هر چه بیشتر کار کنید، تأثیر کمتری بر هر پروژه ای خواهید داشت و کار بیشتر تضمین کننده امنیت شغلی نیست. اگر نتوانید تمام کارهایی که به شما محول شده و قول داده اید را انجام دهید، مطمئناً نتیجه معکوس استراتژی خود را خواهید گرفت.

3. این فرصت را به شخص دیگری پیشنهاد دهید

چگونه می توانیم بگوییم

در نهایت، می توانید فرصت شغلی را به شخص دیگری پیشنهاد دهید که رد می کردید. تصور کنید یک کار عالی در شرکت به شما پیشنهاد شد و آن را پذیرفتید. این شغل می تواند فرصت همکاری با مدیران ارشد را برای شما فراهم کند و مطمئنا از این مسئولیت لذت خواهید برد. اما سال بعد از آن احساس خستگی خواهید کرد. در اینجا سایر همکاران خود را نیز به یاد خواهید آورد که از داشتن این فرصت خوشحال خواهند شد. در این شرایط می توانید این شغل را به افراد دیگر پیشنهاد دهید و در مورد آن با مدیر خود در میان بگذارید.

برای این کار حتما از همکار خود اجازه و تایید بگیرید و سپس با رئیس خود در میان بگذارید. اگر این کار را نکنید، مطمئناً همکار خود را در موقعیت نامناسبی قرار خواهید داد. با همکار خود در مورد علایق شغلی و استراتژی توسعه شغلی او صحبت کنید. در این صورت مطمئن خواهید بود که پیشنهاد شما می تواند به او در رشد شغلی کمک کند و حتی او توانایی انجام این کار را دارد.

نه گفتن به رئیس هرگز آسان نیست. اما وقتی مدام به کار بله بگویید، در واقع توانایی نه گفتن را از دست می دهید و این می تواند شما را از کار خسته کند. نه گفتن به اندازه بله گفتن مهم است. نه گفتن به یک مدیر، گاهی اما نه همیشه، یک مهارت حیاتی است که باید برای مدیریت موفقیت آمیز حرفه خود یاد بگیرید.

چگونه به یک مدیر نه بگوییم هنگام درخواست کار بیشتر اولین بار در وبلاگ ایران تلنت نوشته شد. به نظر می رسد.