منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • چگونه به عنوان یک برنامه نویس فکر کنیم؟

چگونه به عنوان یک برنامه نویس فکر کنیم؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
چگونه به عنوان یک برنامه نویس فکر کنیم؟

“من به عنوان یک برنامه نویس چگونه فکر می کنم؟” عنوان سمینار توسط علم و فناوری بامداد در چهارمین نمایشگاه کار ایران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی علم و فناوری بامداد، در این سمینار مصطفی شهرکی از اعضای هیات علمی بنیاد علم و فناوری بامداد و مدرس دوره های برنامه نویسی به ارائه مطالبی در مورد تفکر برنامه نویسان و نحوه نگاه آنها به مشکلات پرداخت.

مصطفی شهرکی

وی با بیان برخی مسائل ریاضی در تعامل با شرکت کنندگان در این سمینار، به جزییات یک مسئله پرداخت و گفت: گاهی برخی از مسائل در ظاهر دشوارتر می شوند، اما اگر به داده های ورودی دقت کنیم، یافتن راه حل بسیار آسان است؛ اما اگر به داده های ورودی توجه کنیم، یافتن راه حل بسیار آسان است. برنامه نویسان همیشه به دنبال ساده ترین راه حل برای مشکلات هستند و سعی می کنند در دام این باور قرار نگیرند که راه حل یکسانی وجود ندارد.

مصطفی شهرکی

وی افزود: یکی از مهارت هایی که برنامه نویسی به ما می آموزد این است که کجا از کلیشه های ذهنی دور شویم و خلاقانه فکر کنیم و حتی در کجا آن کلیشه ها خوب هستند و جواب می دهند.

شهرکی نداشتن تفکر خطی و در صورت لزوم از بین بردن کلیشه های ذهنی را از دیگر ویژگی های برنامه نویس عنوان کرد.

وی همچنین با اشاره به اینکه برنامه نویسان نگاه الگوریتمی به مشکلات اطراف خود دارند، گفت: با این دید یک برنامه نویس همیشه به دنبال راه حلی برای مشکلات اطراف خود است و این ویژگی نه تنها برای افرادی که در زمینه برنامه نویسی فعالیت می کنند مفید است. افراد جامعه نیز باید این مهارت را بیاموزند.

وی گفت: برنامه نویسی دارای تعدادی مهارت نرم است که حتی افراد نمی خواهند برنامه نویس شوند، اما این مهارت ها مانند توانایی حل مسئله در زندگی بسیار کاربردی است.

شهرکی در یکی از سخنان خود به تعریف الگوریتم به عنوان یکی از مباحث مهم در برنامه نویسی اشاره کرد و اظهار داشت: الگوریتم یا خوارزمی مجموعه متناهی از دستورات است که با نظم خاصی اجرا می شود و مشکلی را حل می کند; به عبارت دیگر، الگوریتم یک روش گام به گام برای حل یک مسئله است.

مدرس برنامه نویسی همچنین به ورودی، خروجی، امنیت و محدودیت ها به عنوان ویژگی های الگوریتم و فلوچارت ها به عنوان زبان بصری برای بیان الگوریتم اشاره کرد و هر کدام را به تفصیل مورد بحث قرار داد.

گفتنی است مجتمع علم و فناوری بامداد با حضور در چهارمین نمایشگاه کارگری ایران که از 5 تا 16 بهمن ماه برگزار شد، دستاوردهای جدید خود را در زمینه آموزش اشتغال، برگزاری سمینارهای تخصصی و آشنایی نیروهای خلاق جوان کشور با راهکارهای ویژه برای ورود به بازار فناوری اطلاعات و صنعت پرداخت.

نوشته شده چگونه به عنوان یک برنامه نویس فکر کنیم؟ برای اولین بار در علم و فناوری در صبح. به نظر می رسد.