منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • چگونه به سوال “چرا می خواهید اینجا کار کنید” پاسخ دهید؟ در مصاحبه شغلی

چگونه به سوال “چرا می خواهید اینجا کار کنید” پاسخ دهید؟ در مصاحبه شغلی

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
چگونه به سوال "چرا می خواهید اینجا کار کنید" پاسخ دهید؟ در مصاحبه شغلی

یکی از مراحل کلیدی در آماده شدن برای مصاحبه شغلی، تحقیق و تحقیق درباره شرکتی است که در آن استخدام می کنید. این شامل تحقیق درباره مصاحبه کنندگان، محصولات و خدمات شرکت و بررسی رسانه های اجتماعی شرکت برای آخرین اخبار و رویدادها می شود.

در تحقیقات خود حتما در مورد رسالت برند اطلاعاتی به دست آورید زیرا در مصاحبه شغلی قطعا سوالاتی در رابطه با این موضوع مطرح خواهد شد.

“ماموریت برند” توصیف کوتاهی از اهدافی است که یک شرکت تعیین می کند و دنبال می کند، به غیر از کسب درآمد. برای اطلاع از رسالت برند هر شرکتی می توانید به وب سایت آن مراجعه کنید و حتی گاهی در شرح وظایف آن نیز دیده می شود.

در اینجا ماموریت های برند برخی از شرکت های معروف جهان که احتمالاً با آنها آشنا هستید آورده شده است:

 • متا: به مردم این قدرت را بدهید که با هم ارتباط برقرار کنند و دنیا را به هم نزدیک کنند.
 • نتفلیکس: هدف ما در نتفلیکس سرگرم کردن جهان است.
 • گوگل: ماموریت گوگل سازماندهی اطلاعات جهان و قابل دسترس و مفید ساختن آن در سراسر جهان است.
 • کد آکادمی: ماموریت کد آکادمی فعال کردن مشاغل در فناوری است.

پس چرا جویندگان کار باید قبل از ورود به جلسه مصاحبه و نشستن در مقابل کارشناس منابع انسانی از ماموریت یک برند آگاه باشند؟ یکی از اولین سوالاتی که یک استخدام کننده یا مدیر استخدام در طول مصاحبه شغلی از شما می پرسد این است: “چرا می خواهید در این شرکت کار کنید؟” اینجاست که باید آگاهی خود را از ماموریت شرکت نشان دهید و پاسخ خود را ارائه دهید. مطابق با این آگاهی

چگونه به این سوال پاسخ دهم؟

به سوال پاسخ دهید

نحوه پاسخ شما به این سوال کاملاً به شرکت و رابطه شخصی شما با آن بستگی دارد. برای پاسخ به این سوال نیازی به ایجاد داستان یا خط به خط رسالت شرکت ندارید. اما به راهی فکر کنید که بتوانید آن ماموریت را به تجربه کاری، زندگی یا سایر علایق خود متصل کنید.

مثلاً فرض کنید در مدرسه ای استخدام می شوید که باید به کودکان انگلیسی خواندن آموزش دهید. در مصاحبه می توانید به این نکته اشاره کنید که رشته تحصیلی شما انگلیسی است و از کودکی عاشق ادبیات بوده اید. با انجام این کار، نشان می دهید که می دانید شرکت چه می کند و چرا ماموریت و اهداف شرکت برای شما بسیار مهم است.

جویندگان کار که هدف و مأموریت سازمان را درک می کنند و از آن به عنوان پاسخ خود استفاده می کنند، معمولاً بیش از سایر متقاضیان به استخدام کارشناسان علاقه مند هستند. با توجه به اینکه تعداد افراد جویای کار روز به روز در حال افزایش است، استخدام کنندگان می توانند به سرعت افرادی را شناسایی کنند که تنها هدفشان پر کردن رزومه است و آنها را برای موقعیت های شغلی از کسانی که واقعاً می خواهند برای شرکت آنها کار کنند، بفرستند.

همه شرکت ها به دنبال استخدام فردی هستند که به دنبال آن شغل خاص است، نه با نگرش “من هر کاری را قبول می کنم”. اگر بیانیه ماموریت یک شرکت را می خوانید و فکر می کنید به آن علاقه ای ندارید، باید از ارسال رزومه خود برای موقعیت آن شرکت خودداری کنید.

اگرچه بحث در مورد ماموریت شرکت ممکن است بیش از حد رسمی به نظر برسد، اما برای هر کسی که به دنبال شغل جدیدی است صحبت در مورد آن و درک آن می تواند بسیار مفید باشد. تحقیقات نشان می دهد که وقتی کارکنان احساس می کنند هدفشان با سازمانشان همسو است، شادتر، سالم تر هستند و تمایل دارند مدت بیشتری در سازمان بمانند.

هنگام پاسخ به این سوال، از خود بپرسید: چه ارزش هایی برای شما مهم هستند؟ چگونه می خواهید کارتان به جامعه کمک کند یا بر جهان تأثیر بگذارد؟ به عنوان مثال، ممکن است به شرکت هایی که فناوری هایی را برای کاهش اثرات تغییرات آب و هوایی توسعه می دهند، علاقه بیشتری داشته باشید. شاید نقشی در این سازمان ها وجود داشته باشد که بتواند به جامعه در بهبود محیط کمک کند. یا شاید بخواهید برای شرکتی کار کنید که در زمینه سرگرمی و فرهنگ پیشرو است.

بهترین راه برای اثبات علاقه خود به کار در شرکت مورد نظر

به سوال پاسخ دهید

یکی از کلیدهای دریافت پاسخ قانع‌کننده به این سوال که «چرا می‌خواهید اینجا کار کنید؟» این است که این سؤال را به‌صورت «چرا این شرکت می‌خواهد من را استخدام کند؟» به عبارت دیگر، بیشتر در مورد آنچه می‌توانید ارائه دهید فکر کنید. و اینکه چگونه می‌توانید تأثیر بگذارید، نه اینکه چرا از گرفتن شغل سود می‌برید. در پاسخ به این سوال نکاتی را باید در نظر داشت:

 • چگونه می توانید به موفقیت شرکت کمک کنید؟? آنچه در شرکت و صنعت اتفاق می افتد را بخوانید. آیا شرکت مورد نظر شما اخیراً خدمات و محصولات خود را تغییر داده است؟ با چه فشارهای رقابتی مواجه است؟ این موارد را در نظر بگیرید و فکر کنید، “چه دانش و تجربه ای دارم که در حال حاضر برای این کارفرما مفید باشد؟”
 • چه موفقیت های شغلی قبلی را می توانید در این شرکت تکرار کنید؟ در مشاغل قبلی چگونه انتظارات کارفرمایان خود را برآورده کردید یا فراتر رفتید؟ در حل چه مشکلاتی نقش عمده ای داشتید؟ چه ایده هایی ارائه کرده اید که به شرکت در صرفه جویی در هزینه یا افزایش سود کمک کرده است؟ از شغل قبلی خود چه درس هایی آموختید که می توانید در آینده از آنها برای ایجاد ارزش برای کارفرمای خود استفاده کنید؟
 • چگونه می توانید فرهنگ شرکت را توسعه دهید؟ توانایی یک نامزد برای تناسب با فرهنگ سازمانی یک عامل مهم استخدام برای بسیاری از کارفرمایان است. بنابراین، تکالیف خود را در مورد فرهنگ شرکت انجام دهید و مشخص کنید که چه چیزی را در آن بیشتر دوست دارید. به عنوان مثال، اگر یک شرکت ذهنیت کارآفرینی را ترویج می کند و برای شما مهم است، آن را در پاسخ خود بگنجانید.

نمونه هایی از آنچه نباید گفت

به سوال پاسخ دهید

اینکه چگونه به سوال «چرا می‌خواهید اینجا کار کنید؟» به شغل و سازمان پاسخ می‌دهید، و البته به شما و نحوه بیان آن نیز بستگی دارد. در این شرایط، باید به دنبال پاسخ معناداری باشید که چیزی را که کارفرما نمی‌خواهد بشنود، بیان نکند. چند نمونه عبارتند از:

 • راستش من فقط به شغل نیاز دارم و این موقعیت برایم جالب بود.» البته این پاسخ صادقانه است اما نشان دهنده علاقه و اشتیاق شما به کار در این شرکت نیست. همچنین، مدیر استخدام ممکن است نگران باشد که شما به سرعت شرکت را برای فرصت دیگری که به نظر شما قانع‌کننده‌تر است، ترک کنید.
 • من کار در این شرکت را به عنوان سکوی پرتاب برای موقعیت های بهتر می بینم.” اگرچه هیچ کارفرمایی انتظار ندارد یک کارمند تا آخر عمر با شرکتش باشد، اما پاسخی مانند این به کارفرما نشان می دهد که شما بیشتر به آینده فکر می کنید تا حال. همچنین نشان می دهد که شما قبل از اینکه حتی استخدام شوید به دنبال راهی برای رسیدن به موقعیت های بهتر هستید.
 • شنیده ام که این شرکت حقوق و مزایای خوبی دارد. البته هر شرکتی مایل است به عنوان یک شرکت پیشرو در زمینه خود شناخته شود و به همین دلیل حقوق بالاتری را ارائه می دهد تا بتواند متخصصان را به سمت های کاری خود جذب کند. اما همچنان این شرکت ها به دنبال استخدام افرادی هستند که انگیزه اصلی کارشان فقط پول نیست.

آخرین کلمه

وقتی برای مصاحبه شغلی می روید باید به خیلی چیزها و نکات فکر کنید. اگر به دنبال نکات بیشتری در مورد سوالات متداول مصاحبه شغلی هستید، حتما این مقاله را بررسی کنید. و اگر به دنبال راه های بیشتری برای افزایش اعتماد به نفس خود در طول مصاحبه شغلی هستید، حتما مقاله ۸ روش افزایش اعتماد به نفس خود را قبل از مصاحبه بخوانید.

چگونه به سوال “چرا می خواهید اینجا کار کنید” پاسخ دهید؟ در مصاحبه استخدامی برای اولین بار در وبلاگ ایران تلنت. به نظر می رسد.