چگونه به سوال "پاداش مورد نظر شما چقدر است" پاسخ دهید؟ پاسخ؟

چگونه به سوال “پاداش مورد نظر شما چقدر است” پاسخ دهید؟ پاسخ؟

در بیشتر مراحل شغلی، مردم در مورد حقوق می پرسند. اما بیشتر اوقات، این سوال به طور خاص در طول فرآیند مصاحبه پرسیده می شود، بنابراین مدیر استخدام فرصتی دارد تا انتظارات داوطلب را با آنچه که او مایل به ارائه آن است مقایسه کند و اعداد را در انتهای مقیاس قرار دهد. در این مقاله به بررسی این موضوع می پردازیم که چرا کارفرمایان در هنگام مصاحبه در مورد حقوق مورد نظر شما می پرسند، چگونه به این سوال پاسخ دهید، در پاسخ به این سوال چه نکاتی را باید در نظر داشته باشید و هنگام پاسخ دادن چه کاری باید انجام دهید. این موضوع چیزی است که باید از آن اجتناب کرد.

چرا کارفرمایان در مصاحبه درباره حقوق شما می پرسند؟

دلایل مختلفی وجود دارد که چرا کارفرمایان این سوال را مطرح می کنند که “حقوق شما چقدر است؟” در طول فرآیند استخدام بپرسید یکی از دلایل اصلی این است که آنها می خواهند مطمئن شوند که می توانند حقوق مورد نظر شما را دریافت کنند. بسیاری از شرکت ها بودجه مشخصی را برای عناوین شغلی مختلف و کارمندانی که برای آن بخش استخدام خواهند کرد، حفظ می کنند و این کار را برای جلوگیری از کمبود بودجه در سایر بخش ها انجام می دهند.

اگرچه همه شرکت ها دوست دارند به بودجه خود پایبند باشند، اما گاهی اوقات ممکن است اتفاق بیفتد که یک جوینده کار با توجه به توانایی ها و مهارت های خود درخواست حقوق بالاتری داشته باشد و به این ترتیب شرکت نمی خواهد با درخواست موافقت آن فرد را از دست بدهد.

دلایل دیگری که ممکن است کارفرما در مصاحبه از شما این سوال را بپرسد عبارتند از:

  • برای اطمینان از واجد شرایط بودن برای این موقعیت: اگر بیش از توان شرکت پیشنهاد می دهید، یا پیشنهاد شما بالاتر از سایر متقاضیان است، ممکن است برای این موقعیت بسیار با تجربه و واجد شرایط باشید. اگرچه این چیز بدی نیست، اما این احتمال وجود دارد که شرکت نتواند درخواست حقوق شما را برآورده کند و در واقع نتواند آنچه را که لیاقتش را دارید به شما بپردازد. از سوی دیگر، درخواست حقوق بسیار کمتر از آنچه دیگر نامزدها درخواست کرده اند ممکن است نشان دهنده این باشد که شما برای این موقعیت صلاحیت یا تجربه کمتری دارید.
  • برای ارزیابی اینکه آیا ارزش خود را می دانید: بهترین نامزدها از ارزش خود و آنچه می توانند ارائه دهند آگاه هستند. درخواست دستمزدی که برای شما و سطح مهارت و تجربه شما مناسب باشد، به مدیران نشان می دهد که شما ارزش خود را می دانید و از درخواست چیزی که لیاقتش را دارید نمی ترسید. از آنجایی که اعتماد به نفس یکی از ویژگی های خوب استخدام است که بسیاری از کارفرمایان برای آن ارزش قائل هستند، می توانید از این کیفیت به خوبی استفاده کرده و چهره مناسب خود را ارائه دهید.

چگونه به سوال “پاداش مورد نظر شما چقدر است” پاسخ دهید؟ در مصاحبه پاسخ دهید؟

در زیر مراحلی وجود دارد که می توانید برای پاسخ صحیح به این سوال استفاده کنید:

  1. در مورد حقوق و دستمزد موقعیت تحقیق کنید. برای اینکه بتوانید یک درخواست حقوق دقیق و مطابق با میانگین بازار در این صنعت داشته باشید، ابتدا باید بدانید که میانگین حقوق در بازار چقدر است. زمانی را برای تحقیق در مورد محدوده میانگین حقوق در شهر خود برای موقعیتی که برای آن درخواست می کنید اختصاص دهید. همچنین می توانید تحقیق کنید که سایر افراد با تجربه و سطح تحصیلات مشابه در این موقعیت چه درآمدی کسب می کنند.
  2. تمام هزینه ها را در نظر بگیرید. اگر مجبور به جابجایی یا پرداخت سایر هزینه های کاری هستید، حتماً آن هزینه ها را در مطالبه دستمزد خود لحاظ کنید. به عنوان مثال اگر هزینه سفر بین شهری شما برای رسیدن به شرکت بسیار زیاد است، حتما آن را به صورت ماهانه محاسبه کرده و در حقوق درخواستی لحاظ کنید.
  3. محدوده ای برای حقوق خود تعیین کنید. به جای ارائه و ارائه تنها یک رقم برای حقوق درخواستی خود، محدوده حقوقی را در اختیار کارفرما قرار دهید که حداقل و حداکثر را در آن تعیین کرده باشید. سعی کنید به جای گسترش دامنه این رنج قانونی را محدود کنید. به عنوان مثال اگر می خواهید سالانه 36 میلیون تومان درآمد داشته باشید، خوب است محدوده حقوق خود را بین 34 تا 40 میلیون تومان قرار دهید. این فاصله برد را همیشه کمتر از 10 میلیون تومان نگه دارید.
  4. سوال را منحرف کنید. برخی از مدیران استخدام ممکن است در اوایل فرآیند استخدام از شما در مورد حقوق و دستمزدتان بپرسند، قبل از اینکه تمام جزئیات کار را کاملاً درک کنید و حتی بدانید که آیا به این موقعیت علاقه مند هستید یا خیر. اگرچه در نهایت مجبور خواهید بود در مورد حقوقی که به دنبال آن هستید بحث کنید، می توانید بحث را منحرف کنید تا از پاسخ دادن به سؤال تا زمانی که آماده پاسخگویی نباشید، اجتناب کنید. برای منحرف کردن بحث می توانید به این صورت پاسخ دهید: قبل از پاسخ به این سوال، می خواهم در مورد این موقعیت و شرکت شما اطلاعات بیشتری کسب کنم تا بتوانم پاسخ دقیق تری در مورد درخواست حقوق ارائه دهم.
  5. در مورد غرامت به روی گزینه های دیگر باز باشید. راه های مختلفی وجود دارد که کارفرمای شما می تواند به شما غرامت بدهد، از جمله بیمه تکمیلی، مرخصی با حقوق بیشتر، زمان تعطیلات بیشتر و مالکیت سهام. در حالی که ممکن است این نوع غرامت به راحتی در فیش حقوقی شما قابل مشاهده نباشد، با گذشت زمان این مزایا اضافه می شوند و به درآمد اضافی برای شما تبدیل می شوند، یک محل کار حتی جذاب تر برای کار و ایجاد تعادل بین زندگی حرفه ای و شخصی.

نمونه هایی از پاسخ به این سوال

در زیر نمونه هایی از پاسخ به این سوال آمده است: “حقوق مورد انتظار شما چقدر است؟”

اگرچه می خواهم در مورد وظایف این موقعیت شغلی بیشتر بدانم، اما با توجه به آنچه که متوجه شدم، افراد مشابه در این موقعیت شغلی که در این مصاحبه حضور دارم، بین 5 تا 7 میلیون تومان حقوق می گیرند. با توجه به تجربه و تخصص و مهارتی که دارم انتظار حقوق در این حد دارم.

در مورد دستمزد آماده مذاکره هستم اما با این حال با توجه به حقوقی که در سمت قبلی ام دارم و دانش و تجربه ای که در این صنعت دارم، فکر می کنم حقوق بین 7 تا 9 میلیون تومان حقوق منصفانه ای است.

دستمزد پیشنهادی من برای این سمت بین 4 تا 6 میلیون تومان است. با توجه به تجربه، دانش صنعت و مهارت هایم، احساس می کنم این محدوده حقوقی مناسبی برای من است. با این حال، می توانم در مورد مزایا و غرامت نیز مذاکره کنم.

در پاسخ به این سوال از چه چیزهایی باید اجتناب کنید؟

در اینجا مواردی وجود دارد که هنگام پاسخ دادن به این سؤال باید از آنها اجتناب کنید:

  • قیمت دقیق: در صورت امکان، از گفتن مبلغ دقیق به مدیر استخدام جدا خودداری کنید. مبلغ ثابت می تواند این تصور را ایجاد کند که شما یک مذاکره کننده نیستید.
  • آماده نیست: البته یکی از موضوعاتی که در مصاحبه مطرح می شود بحث حقوق است و شما هم پیشنهاد حقوقی خود را بیان کنید. آماده نبودن زمانی که باید به این سوال پاسخ دهید می تواند منجر به پیشنهاد و پیشنهاد دستمزدی بسیار کمتر از آنچه استحقاق آن را دارید، شود.
  • حقوق خیلی زیاد: از درخواست دستمزد بسیار بالاتر از میانگین صنعت خودداری کنید تا از گروه متقاضیان خارج نشوید.

همه اینها شما را آماده می کند تا به سؤال حقوقی که در مصاحبه پرسیده می شود پاسخ دهید. آنها را دنبال کنید و شانس خود را برای استخدام با حقوق مناسب افزایش دهید.

چگونه به سوال “حقوق شما چقدر است” پاسخ دهید؟ پاسخ؟ اولین بار در وبلاگ ایران استعداد. به نظر می رسد.