منو سایت

چگونه با فرسودگی شغلی مبارزه کنیم؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
چگونه با فرسودگی شغلی مبارزه کنیم؟

فرسودگی شغلی معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که ساعت‌های زیادی برای مدت طولانی کار می‌کنید. افرادی که بیش از حد پیشرفت می کنند مستعد فرسودگی شغلی هستند، اما فرسودگی شغلی ممکن است برای هرکسی که در محل کار تحت نوعی استرس است اتفاق بیفتد. به عنوان مثال، اگر روی یک پروژه دشوار کار می کنید و تحت فشار هستید که آن را به موقع به پایان برسانید، استرس شما می تواند به سرعت به فرسودگی شغلی تبدیل شود. یا افرادی که به دلیل تعهدات مالی مبرم چندین شغل دارند نیز کاندیدای فرسودگی شغلی هستند. خوشبختانه فرسودگی شغلی ناگهانی اتفاق نمی افتد. این بدان معنی است که می توانید علائم را تشخیص دهید و اقدامات پیشگیرانه را قبل از وقوع انجام دهید. در این مقاله به پدیده فرسودگی شغلی پرداختیم و در مورد راه های مقابله با آن صحبت کردیم.

فرسودگی شغلی چیست؟

فرسودگی شغلی در محل کار فرآیندی است که طی آن یک کارمند شروع به احساس بی انگیزگی یا دلسردی از کار خود می کند. طبق گفته سازمان بهداشت جهانی، فرسودگی شغلی اکنون یک تشخیص پزشکی رسمی است. فرسودگی شغلی در محیط کار ناشی از تجربه استرس مداوم و مکرر کارمند است که در موارد خاص می تواند با افسردگی همراه باشد و در کل کار کارمند را مختل کند. حجم کار سنگین و فشار زمان برای انجام کار، واقعیت زندگی کاری است، اما وقتی استرس کاری مداوم شما را به حالت فرسودگی سوق می‌دهد، با فرسودگی شغلی مواجه می‌شوید. امروزه فرسودگی سازمانی یک مشکل جدی برای مدیران است.

علائم فرسودگی شغلی

از کار افتاده

فرسودگی شغلی با استرس موقت متفاوت است، بنابراین مهم است که بدانید آیا واقعاً فرسودگی شغلی را تجربه می کنید یا فقط یک هفته سخت را در محل کار سپری می کنید. در زیر به برخی از علائم رایج فرسودگی شغلی نگاه کرده ایم:

1. احساس خستگی در محل کار

خستگی محل کار می تواند ناشی از عوامل متعددی غیر از فرسودگی شغلی باشد، مانند کمبود خواب، رفت و آمدهای طولانی یا مسائل شخصی. با این حال، اگر متوجه شدید که محیط کار و مسئولیت‌های شما بر شما چیره شده است، می‌تواند نشانه‌ای از شروع تجربه فرسودگی روزانه باشد.

2. احساس غمگینی یا اضطراب در حین کار

زمانی که فردی استرس مکرر در محل کار خود را تجربه می کند یا احساس می کند که توانایی ها و مهارت های او قدردانی نمی شود، ممکن است درگیر فرسودگی شغلی شود. اگر دائماً در محل کار احساس افسردگی یا اضطراب می کنید، باید برای بهبود وضعیت روحی و عاطفی خود برنامه ریزی کنید، در غیر این صورت فرسودگی تمام انرژی شما را می گیرد.

3. عدم مشارکت و مشکل در تمرکز بر کار

اگر متوجه شدید که برای مدت طولانی به چیزی خیره شده اید یا در انجام کارهایی که قبلاً به سرعت انجام می دادید مشکل دارید، ممکن است از فرسودگی شغلی رنج ببرید. در واقع کاری که همیشه برای شما آسان بود، اکنون به بار سنگینی تبدیل شده و روند انجام آن طولانی خواهد بود.

4. بدبینی نسبت به کار و همکاران

بدبینی فرآیندی است که در آن افراد به جای خود بر فعالیت های دیگران تمرکز می کنند. سوء ظن و سوء ظن بی اساس مدیر یا همکاران یکی دیگر از نشانه های رایج فرسودگی شغلی است. ممکن است نگرش منفی نسبت به کار خود و حتی هم تیمی های خود داشته باشید، یا ممکن است دیگر نسبت به کاری که انجام می دهید احساس غرور نکنید.

5. کاهش عملکرد و بهره وری

یکی از علائم رایج فرسودگی شغلی در محیط کار، کاهش عمومی عملکرد و بهره وری است. این معمولاً به این دلیل است که کارمند احساس می کند از مسئولیت های کاری خود غرق شده یا ناامید شده است و کاملاً برای کاری که انجام می دهد بی انگیزه است.

6. اختلالات خواب

از کار افتاده

افرادی که از فرسودگی شغلی رنج می برند اغلب به دلیل استرس و نگرانی در مورد کار خود شب ها بیدار می مانند و اختلالات خواب دارند. یا در طول شب چندین بار در به خواب رفتن یا بیدار شدن مشکل دارند.

7. فراموشی مداوم

خستگی و عدم تمرکز منجر به فراموشی می شود. شما ممکن است فقط چیزهای جزئی را فراموش کنید، اما فراموشی مکرر باید به شما هشدار دهد که مشکلی وجود ندارد و فرسودگی شغلی ممکن است.

8. کاهش آستانه تحمل

هر چه بیشتر احساس کنید که نمی توانید کار خود را انجام دهید، ناامیدتر می شوید و به زودی متوجه می شوید که نسبت به کوچکترین ناراحتی بیش از حد واکنش نشان می دهید. این مشکل می تواند به روابط شما با دوستان، خانواده و همکاران آسیب جدی وارد کند.

راهکاری برای جلوگیری از فرسودگی شغلی

اگر هر یک از علائم ذکر شده در بالا را دارید، ممکن است دچار فرسودگی شغلی شوید. در مرحله بعد، ما 9 استراتژی و راه حل را برای کمک به شما برای جلوگیری از فرسودگی معرفی کردیم:

1. نه گفتن را یاد بگیرید

شما ممکن است از آن دسته افرادی باشید که دوست دارید کارهایی را برای جلب رضایت دیگران انجام دهید که اغلب به آنها “خشنود کننده مردم” می گویند. با این حال، این ویژگی می تواند باعث سوختگی شود. برای سلامتی خود، از نه گفتن نترسید. سعی کنید دیپلماتیک باشید. به عنوان مثال، می توانید ببینید که آیا یکی از همکاران شما می تواند کار را برای شما انجام دهد یا خیر. یا اگر مدیرتان از شما می خواهد کار دیگری انجام دهید، در مورد حجم کاری خود صادق باشید.

2. کمی بخوابید

با داشتن خواب خوب و طبیعی به پیشگیری از فرسودگی شغلی کمک کنید. خواب طبیعی به معنای خوابیدن با قرص های خواب نیست. این داروها ممکن است به خواب شما کمک کنند، اما در چرخه طبیعی خواب بدن شما اختلال ایجاد می کنند و بر کیفیت خواب شما تأثیر می گذارند.

3. با دوستان صحبت کنید

استرس و کار بیش از حد اغلب منجر به انزوا و تنهایی می شود. این بدان معنی است که شما نمی خواهید در اطراف مردم باشید، تا حدی به این دلیل که زمان ندارید، اما شاید دلیل اصلی این است که شما از استرس حضور در جمع فرار می کنید. اما رفتن به نمایش یک دوست ممکن است همان چیزی باشد که شما نیاز دارید. زمانی را برای دور شدن از کار اختصاص دهید و با افرادی باشید که به شما اهمیت می دهند و در حین صحبت در مورد ناراحتی ها و استرس های خود به شما گوش می دهند.

4. کار خود را در محل کار رها کنید

از کار افتاده

افرادی که از فرسودگی شغلی رنج می برند اغلب کار خود را با خود به خانه می برند. وقتی این کار را انجام می دهید، فشار و استرس بیشتری را تجربه خواهید کرد. علاوه بر این، این استرس می تواند به زندگی و اعضای خانواده شما سرایت کند. همه ما به خانه ای نیاز داریم تا پناهگاه و آسایش باشد. پس باید از این فضا محافظت کنیم و فشار ناشی از کار در اداره را کنار بگذاریم.

5. استراحت های کوتاه را جدی بگیرید

گاهی اوقات در طول روز، خود را مجبور کنید که از میز خود فاصله بگیرید و برخیزید و حرکت کنید (قهوه یا چای بنوشید یا حداقل هر یا دو ساعت یک بار پیاده روی کنید)، چند دقیقه به چیزی غیر از صفحه نمایش نگاه کنید. و به چیزی متفاوت از کار فکر کنید. هر روز زمانی را برای خود در نظر بگیرید و از آن برای مدیتیشن یا یادداشت روزانه استفاده کنید.

6. ناهار را در جایی غیر از میزتان بخورید

هنگامی که برای انجام کار تحت فشار هستید، به راحتی می توانید هنگام کار پشت میز غذا بخورید یا به طور کلی از ناهار صرف نظر کنید. در عوض، زمان ناهار خود را در تقویم روزانه خود برنامه ریزی کنید تا زمانی که به شما یادآوری شود که غذا بخورید، و سپس یک استراحت کامل ناهار داشته باشید، چه نیم ساعت باشد چه یک ساعت. اگر نمی توانید ناهار را هر روز بیرون بخورید، ناهار را بسته بندی کنید اما آن را در کافه تریا یا جایی خارج از دفتر خود بخورید. اگر بیرون خوب است و فضای خوبی دارد، قدم بزنید و جایی را پیدا کنید که بتوانید در آرامش بنشینید و غذا بخورید.

۷- ورزش کافی داشته باشید

ورزش منظم نه تنها راه خوبی برای از بین بردن استرس است، بلکه شما را از میز و محل کارتان نیز دور می کند. قبل یا بعد از کار به دویدن بروید یا در کلاس ورزشی مورد علاقه خود ثبت نام کنید و رفتن به باشگاه را به عنوان یک برنامه روتین به برنامه روزانه خود اضافه کنید. ورزش می تواند به بهبود خلق و خوی شما کمک کند و تاثیر بسیار مثبتی بر کیفیت زندگی شما داشته باشد.

8. خودتان را درمان کنید

مواردی را در برنامه خود بگنجانید که نه تنها شما را از کار دور می کند، بلکه باعث لبخند زدن شما نیز می شود. یک استراحت روزانه برای بستنی یا نوشیدنی بعد از کار در نظر بگیرید و برای تعطیلات آخر هفته و تعطیلات برنامه ریزی کنید. همچنین، هنگامی که یک پروژه مهم را تکمیل می کنید جشن بگیرید.

9. با مدیر خود صحبت کنید

از کار افتاده

اگر فکر می کنید علائم فرسودگی شغلی را تجربه می کنید، در اسرع وقت با مدیر خود صحبت کنید. ببینید آیا می توانید برخی از کارهای خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. این به نفع مدیر شما است که شما را سالم نگه دارد و روحیه خوبی داشته باشید، بنابراین مدیر احتمالاً باید با شما همکاری کند تا از کاهش بهره وری تیم جلوگیری کند.

نقطه پایان

فرسودگی شغلی فقط به معنای خستگی و بی انگیزگی نیست. بلکه یک مشکل چندوجهی است که نیاز به راه حل چند وجهی دارد. قبل از اینکه محل کار خود را ترک کنید، واقعاً به این فکر کنید که دقیقاً چه چیزی باعث فرسودگی شغلی شما می شود و سعی کنید با شناسایی مسائل تغییراتی ایجاد کنید. اگر متوجه شدید که علیرغم تلاش‌های شما تغییر چندانی نکرده است، به این فکر کنید که آیا ماندن در شرکت منطقی است یا زمان ترک آن فرا رسیده است.

چگونه با فرسودگی شغلی مبارزه کنیم؟ اولین بار در وبلاگ ایران استعداد. به نظر می رسد.