منو سایت

چگونه اهداف شرکت را تعیین کنیم؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
چگونه اهداف شرکت را تعیین کنیم؟

حتما برای شما هم به عنوان یکی از مدیران سازمان پیش آمده که در جلسه ای شرکت کنید که در آن مدیر درباره اهداف کلی و بزرگ سال صحبت کند. اما بعد از این جلسات چه اتفاقی می افتد؟ اکثر رهبران تیم اعضای تیم را جمع می کنند و در مورد این اهداف به آنها می گویند. معمولاً کارمندان و اعضای تیم سؤال می پرسند و مدیران پاسخ می دهند و این روال هر سال تکرار می شود.

به طور معمول، این اهداف به روش‌های مختلفی تعریف می‌شوند، مانند تدوین استراتژی، OKR، تعریف KPI یا جدول زمانی. اما این روش و صرف نوشتن اهداف آنها را ناملموس و دست نیافتنی می کند.

وقتی تیمی را مدیریت می کنید که وظیفه آن تمرکز بر زمان حال است، دستیابی به اهداف آینده ممکن است غیرممکن به نظر برسد. در نتیجه تیم برای رسیدن به این اهداف مشتاق یا آماده نیست.

خبر خوب در مورد این چالش در شرکت ها این است که تعیین اهداف شرکت و تشویق تیم ها برای دستیابی به آنها آنقدرها که به نظر می رسد مانعی ندارد. شما می توانید اهداف دست یافتنی را در شرکت تعیین کنید که تیم می خواهد به آنها دست یابد و در کمترین زمان ممکن به آنها خواهید رسید.

نحوه تعیین اهداف شرکت

تعریف اهداف شرکت

مدیران کسب و کار معمولاً برای شرکت خود چشم اندازی دارند و همیشه می خواهند به آن دست یابند، اما اجرای این مفهوم بدون تعیین هدف چالش برانگیز است. اهداف شرکت شما مراحل عملی هستند که شما را به چشم انداز بزرگتر هدایت می کنند.

هنگام تعیین اهداف شرکت، باید با در نظر گرفتن برنامه بلند مدت خود شروع کنید. شرکت شما در سال آینده چه موقعیتی باید داشته باشد؟ هنگام پاسخ دادن به این سوال، ابتدا روی استراتژی بلند مدت تمرکز کنید. بعداً، اهداف متمرکزتری را که می توان در مدت زمان کوتاه تری به دست آورد، شناسایی کنید.

هنگامی که بدانید می خواهید در سال آینده به چه چیزی برسید، می توانید این دستاوردها را به اقدامات سه ماهه تقسیم کنید. تقسیم آن به چهارتایی می تواند به شما کمک کند به دستاوردهای کوچکتری برسید که شما را به اهداف بزرگتر هدایت می کند. اهداف و نتایج کلیدی گوگل (OKR) را در نظر بگیرید و از روش SMART برای شفاف سازی اهداف شرکت خود و اطمینان از همسویی افراد با اهداف استفاده کنید. هنگامی که اهداف شرکت خود را مشخص کردید، باید آنها را به بخش ها و اعضای تیم تقسیم کنید.

توجه داشته باشید که هر هدف اضافی تعیین شده در سطح شخصی، مانند هدف توسعه شخصی که به طور خاص برای یک کارمند تعیین شده است، باید به یک هدف سازمانی بزرگتر مرتبط باشد تا بتوانید آن را پیگیری کنید. این روش تضمین می کند که اهداف بزرگ شما از بالا به پایین و بالعکس در یک راستا قرار دارند و به کارمندان اجازه می دهد بفهمند که در مسیر رسیدن به اهداف کجا هستند.

نمونه هایی از اهداف شرکت

تعریف اهداف شرکت

یکی از بهترین راه ها برای شفاف سازی اهداف یک شرکت، دیدن نمونه هایی از شرکت های دیگر است. بیایید به نمونه هایی از اهداف و اهدافی که بسیاری از شرکت ها برای خود تعیین می کنند نگاه کنیم:

  • افزایش حاشیه سود: هر کسب و کاری برای ادامه حیات باید سودآور باشد. افزایش حاشیه سود می تواند به روش های مختلفی از جمله افزایش فروش، ایجاد حساب های جدید و کاهش هزینه ها اتفاق بیفتد. این هدف به راحتی می تواند به همه بخش ها تقسیم شود و به اهداف خاصی تبدیل شود. به عنوان مثال، برای هر فردی که در بخش فروش کار می کند، هدف ممکن است ایجاد چهار حساب کاربری جدید از مخاطبان جدید باشد.
  • رتبه بندی رضایت مشتری (CSAT): مشتریان راضی بخش مهمی از تجارت هستند. اهداف خدمات مشتری را اغلب می توان در چندین بخش تنظیم و تعریف کرد تا به شرکت کمک کند تا به اهداف کلی مورد نظر خود دست یابد.
  • بهبود کارایی عملیاتی: این به شرکت ها و کارکنان آنها کمک می کند تا کارآمدتر شوند و بهره وری را افزایش دهند. تیم ها می توانند اهداف خاصی را در مورد مسئولیت های خود در هر بخش تعیین کنند تا به افزایش کارایی عملیاتی در سراسر سازمان کمک کنند. به عنوان مثال، هدف تیم مالی در یک شرکت ممکن است کاهش زمان بسته شدن حساب ها و دفاتر در پایان هر ماه باشد.

اهداف شرکتی می توانند در زمینه های مختلفی در هر کسب و کاری باشند و همگی می توانند به شما در رسیدن به هدف نهایی کمک کنند. برای حداکثر اثربخشی، مطمئن شوید که اهدافتان تا حد امکان خاص هستند.

چگونه کارکنان را برای رسیدن به اهداف تشویق کنیم؟

موفقیت یک سازمان به کارکنانی بستگی دارد که همسو با هدف، هدفمند باشند و برای موفقیت سازمان از هیچ تلاشی دریغ نکنند. در زیر، هشت تاکتیک را شرح خواهیم داد تا بتوانید تیم خود را برای آینده ای هدفمند آماده کنید.

1. مطمئن شوید که اهداف با رهبری سازمان همسو هستند

تعریف اهداف شرکت

اگر رهبران سازمان در وهله اول با این اهداف موافق نباشند، نمی توانید انتظار داشته باشید که کارمندان خود با اهداف شرکت همسو شوند. به همین دلیل است که همسویی بین تصمیم گیرندگان در هر سازمانی اولین و مهمترین گام در هدف گذاری است.

این به چند دلیل مهم است. اول اینکه شما به عنوان مدیر تیم ها و رهبران شفافیت خواهید داشت که از هرگونه سردرگمی یا فعالیت های غیر ضروری در تیم ها جلوگیری می کند.

دوم، چگونه می توانید انتظار داشته باشید که تیم شما درگیر شود، در حالی که شما این کار را نمی کنید؟ مشارکت کارکنان زمانی که برای مدیران قابل مشاهده نباشد دشوار است. آلیسون هندرسون می گوید:

زمانی که یک رهبر، به هر دلیلی، به اهداف سازمان اعتقاد کامل نداشته باشد، زبان بدن او به سخنانش خیانت می کند.

تیم شما باهوش است. آنها ممکن است اشتیاق کاذب شما را تشخیص دهند و در نتیجه، خودشان شروع به زیر سوال بردن این اهداف کنند.

2. اعضای تیم را در فرآیند هدف گذاری مشارکت دهید

اعضای تیم خود را از ابتدا در فرآیند هدف گذاری مشارکت دهید. این به شما کمک می کند تا اهداف بزرگ و کوچک سازمان را از دیدگاه آنها ببینید. بیشتر کارمندان ممکن است نتوانند در جلسات تعیین هدف استراتژیک شرکت کنند، اما لازم نیست آنها را کنار گذاشته و در مورد اهداف نظر خواسته شود.

پس از تعیین اهداف اصلی یا OKR، این لیست را به تیم خود ببرید. اهداف شناسایی شده را به اشتراک بگذارید و سپس این سوال ساده را بپرسید: ما به عنوان یک تیم برای رسیدن به این هدف چه کاری می توانیم انجام دهیم؟

درگیر کردن اعضای تیم در گفتگوهای کلیدی برای بهبود استفاده از تیم بسیار مهم است. به عنوان مثال، تصور کنید که سازمان شما تصمیم گرفته است خود را به عنوان یک شرکت موفق در زمینه منابع انسانی معرفی کند.

تیم شما چه کارهایی می تواند برای ترویج آن انجام دهد؟ پیشنهادات را برای تیم خود ارسال کنید. از نوشتن پست های مهمان برای وبلاگ ها و نشریات معتبر گرفته تا سخنرانی در رویدادها و میزبانی وبینارها، این لیست ادامه دارد.

این تمرین ساده یک هدف به ظاهر دست نیافتنی را به کار روزانه کارکنان شما متصل می کند. درک اهداف بزرگتر از این طریق به کارکنان انگیزه می دهد تا بهترین عملکرد خود را داشته باشند. یک مطالعه گالوپ نشان می دهد که کارکنان 3.6 برابر بیشتر احتمال دارد در فرآیند تعیین هدف شرکت کنند.

3. از زبانی استفاده کنید که تیم شما می فهمد

تعریف اهداف شرکت

این طبیعت انسان است که بخواهد با افرادی که بیشتر شبیه خودشان هستند معاشرت کند. هنگامی که تیم خود را تشویق می کنید تا اهداف مشترک شرکت را تعیین کنند، خود را به جای آنها قرار دهید.

هندرسون می گوید:

رهبران باید کارکنان را در همسویی با آنها تشویق کنند، نه با متقاعد کردن خود، و در نهایت رهبران باید با تیم خود همسو باشند. چه چیزی آنها را تحریک می کند؟ آیا آنها از اطلاعات، ارزش یا فرآیند برای افزایش مشارکت در سازمان استفاده می کنند؟”

یک راه مطمئن برای اطمینان از درک اعضای تیم از این اهداف چیست؟ شما باید اهداف و مسئولیت های کارکنان را مقید کنید.

4. اهداف شرکت را به اهداف فردی مرتبط کنید

یک چیز وجود دارد که می دانید اعضای تیم شما روی آن توافق دارند و آن عملکرد و موفقیت خودشان به عنوان بخشی از تیم شماست.

به همین دلیل است که باید شکاف بین اهداف کل شرکت و اهداف فردی را پر کنید. برای انجام این کار، شما باید چند کار را که قبلاً ذکر کردیم، انجام دهید، از جمله:

  • کارمند را در فرآیند هدف گذاری مشارکت دهید
  • صحبت کردن و ایجاد انگیزه به گونه ای که کارمند بتواند با آن ارتباط برقرار کند و درک کند

علاوه بر این، توضیح چگونگی ارتباط اهداف شرکت با اهداف فردی نیز زمینه لازم برای موفقیت اعضای تیم را فراهم می کند.

اهداف کلی شرکت شما باید قبل از هر چیز دیگری مشخص شود. در این مرحله، می توانید با هر یک از کارمندان بنشینید و بپرسید که چگونه کار فردی آنها می تواند به این اهداف کمک کند.

دایان دروبرتیس در یک پست می گوید:

از کارمندتان بخواهید اهدافی را تعیین کند که دوست دارند با آنچه در شغل خود انجام می‌دهند، مطابقت داشته باشند، و این بهترین رویکرد برای تعیین هدف است.

هنگامی که این کار انجام شود، کارمندان احساس مالکیت بر این اهداف بزرگتر و همچنین درک بهتری از آنچه از آنها به صورت فردی انتظار می رود، خواهند داشت.

5. «چرا» را توضیح دهید.

تعریف اهداف شرکت

بسیار مهم است که زمینه های لازم برای رضایت کارکنان فراهم شود. اگر آنها در وهله اول دلیل وجود اهداف را درک نکنند، احساس دستیابی به آن اهداف را نخواهند داشت و در دستیابی به آنها مشارکت نمی کنند.

لابوویتز می گوید:

توضیح اینکه چگونه کار آنها با اهداف سازمان مرتبط است، مهم است، به این معنی که برای توضیح «چرا» کاری که از آنها می‌خواهید وقت بگذارید.»

شما نمی توانید فقط در مورد اهداف صحبت کنید، بلکه باید انگیزه های پشت آنها را نیز به اشتراک بگذارید. چه عواملی باعث ایجاد این هدف شد؟ چرا مهم است؟ چه تاثیری بر تیم و سازمان شما خواهد گذاشت؟

لابوویتز می افزاید:

“به عنوان یک رهبر، زمانی که برای پر کردن شکاف ها وقت می گذارید، بازخورد بهتری از تیم خود دریافت خواهید کرد و آنها می توانند درک کنند که چگونه کار آنها با اهداف بزرگتر سازمان مطابقت دارد.” “این مانند بازی کردن و جمع کردن پازل درک تصویر یک پازل 500 تکه تقریبا غیرممکن است. اما وقتی درب جعبه را به کسی نشان می‌دهی، زیبایی کل و نحوه قرار گرفتن قطعات پازل را نیز درک می‌کند.”

همچنین یک فرصت یادگیری عالی است زیرا توضیح “چرا” پشت اهداف هر تیم به تیم کمک می کند تا سطح تفکر خود را بالا ببرد. اگر این را به یک عادت تبدیل کنید، با گذشت زمان آنها به طور خودکار به سمت اهداف سازمان حرکت خواهند کرد.

6. اشتیاق نشان دهید

اگر در مورد آن اهداف و چشم انداز آنها هیجان زده نیستید، نمی توانید از تیم خود انتظار داشته باشید که باشد.

پولس می گوید:

کارمندان باید باور کنند و ببینند که رهبران آنها واقعاً به اهدافی که موفقیت سازمان را تضمین می کند متعهد هستند. “علاوه بر این، رهبران باید در مورد اهداف و بازار به گونه ای صحبت کنند که گویی در حال باز کردن یک جعبه هیجان انگیز هستند.”

با این حال، برقراری ارتباط از این طریق، هدف را به عنوان یک کار دیگر برای تیم شما نشان می دهد، که علاوه بر هیجان انگیز بودن، باعث می شود کارمند احساس کند کار دشوار و چالش برانگیزی در پیش دارد.

نسبت به اهداف کلی شرکت (و همچنین تأثیری که می‌گذارند) اشتیاق داشته باشید و تیم شما نیز به احتمال زیاد از آن پیروی خواهد کرد.

7. اهداف را به طور منظم مرور کنید

تعریف اهداف شرکت

اغلب اوقات، روند تعیین هدف به این صورت پیش می‌رود: شما یک هدف فصلی یا سالانه برای تیم خود تعیین می‌کنید و سپس اهداف را عقب می‌اندازید تا زمانی که ببینید تیم چگونه انتظارات را برآورده می‌کند.

این روند یک روند خسته کننده و قدیمی در دنیای تجارت است. شما باید پیشرفت را ببینید، نه فقط خط پایان.

لابوویتز می گوید:

“اگر به طور منظم اهداف شرکت خود را بررسی نکنید، آنها می توانند به سرعت و به راحتی به اهداف “دور از دید و ذهن” تبدیل شوند. “اگر اهداف شرکت آنقدر مهم هستند که برای تعیین آنها وقت بگذارید، باید به گونه ای تنظیم شوند که بتوان آنها را ردیابی کرد و پیشرفت آنها را به طور منظم به تیم گزارش داد تا آنها بدانند که چگونه کار می کنند. روی هدف.”

تیم خود را در مورد پیشرفت به روز نگه دارید و البته آن نقاط عطف و دستاوردها را در طول مسیر جشن بگیرید! آگاهی از روند کار و پاداش دادن به اعضای تیم، انگیزه آنها را برای ادامه کار افزایش می دهد.

چگونه اهداف شرکت را تعیین کنیم؟ اولین بار در وبلاگ ایران استعداد. به نظر می رسد.