منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • چگونه از “نظریه بازی” برای موفقیت استفاده کنیم؟

چگونه از “نظریه بازی” برای موفقیت استفاده کنیم؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
چگونه از "نظریه بازی" برای موفقیت استفاده کنیم؟

تجارت یک بازی پرمخاطره است و نحوه برخورد ما با آن در “زبان” ما برای توصیف آن منعکس شده است. زبان تجاری پر از اصطلاحات وام گرفته شده از ارتش و ورزش است. با این حال، برخلاف جنگ و ورزش، کسب و کار برنده و باخت نیست. شرکت ها می توانند بدون نیاز به شکست دیگران موفق شوند. یا اگر بازی اشتباهی انجام دهند، هر چقدر هم که خوب بازی کنند، قطعا بازنده خواهند بود. کلید موفقیت در کسب و کار این است که مطمئن شوید بازی درستی را انجام می دهید. اما چگونه بفهمیم این بازی مناسبی است؟ اگر روش بازی اشتباه است، چه کنیم؟ در این مقاله از تئوری بازی برای کمک به مدیران برای پاسخ به این سوالات استفاده کردیم:

تئوری بازی چیست؟

تئوری بازی ها یک زمینه نظری مطالعه در علوم اجتماعی است که از یک مدل ریاضی برای پیش بینی نتایج احتمالی یک سناریوی خاص استفاده می کند. این نظریه اغلب توسط افراد در علوم سیاسی، تجارت یا شرط بندی برای پیش بینی نتایج احتمالی استفاده می شود. تئوری بازی‌ها مجموعه‌ای از موقعیت‌های واقعی و استراتژیک را از طریق بازی‌های متوالی شبیه‌سازی می‌کند تا پیش‌بینی کند که افراد یا سازمان‌ها چگونه عمل خواهند کرد. در مواقع عدم قطعیت، نظریه بازی باید به عنوان یک ابزار استراتژیک در نظر گرفته شود، زیرا بینشی در مورد نحوه رفتار بازیکنان در موقعیت‌های مختلف و همچنین انواع دیگر اطلاعات ارزشمند برای تصمیم‌گیری فراهم می‌کند.

تئوری بازی ها شامل شاخه های زیادی است. از استراتژی های کمپین بازاریابی گرفته تا تصمیم گیری های کشتی، تاکتیک های پیشنهادی فصلی و سبک های رای گیری. در واقع، نظریه بازی چارچوبی فرضی با مفاهیم مادی و واقعی ارائه می‌کند. به عنوان مثال، شرکت های داروسازی دائماً با این موضوع مواجه هستند که آیا باید یک محصول را فوراً به بازار عرضه کنند و نسبت به شرکت های رقیب مزیت رقابتی کسب کنند یا دوره آزمایش دارو را افزایش دهند. از آنجایی که این تصمیم شامل متغیرهای متعددی است، نظریه بازی ها می تواند مبنایی برای تصمیم گیری منطقی فراهم کند.

فوتبال، بسکتبال، شطرنج و غیره. موقعیت‌های رقابتی هستند که در آن انتخاب‌هایی که به‌عنوان یک بازیکن انجام می‌دهید بر انتخاب‌هایی که حریف شما انجام خواهد داد تأثیر می‌گذارد. اگر اصطلاح «بازی» را به صورت آزادانه به کار ببریم، می‌توانیم کسب‌وکار را بازی‌ای در نظر بگیریم که در آن شما برای خرید مشتریان با دیگران رقابت می‌کنید. از آنجایی که تجارت یک زمینه بسیار رقابتی است، نظریه بازی به عنوان ابزاری برای تجزیه و تحلیل هزینه ها و منافع تصمیمات تجاری خاص بسیار ارزشمند است. آیا باید یک فروشگاه جدید در مرکز شهر بسازم؟ آیا باید روی یک محصول جدید سرمایه گذاری کنم؟ آیا باید قیمت ها را پایین بیاورم؟ اینها همه “حرکات” رقابتی در بازی تجاری هستند که بر تجارت شما و رقبای شما تأثیر می گذارند. تئوری بازی ها در واقع ارزش انتخاب های مختلف را برای شما و رقبایتان تخمین می زند.

عناصر اصلی نظریه بازی ها چیست؟

تئوری بازی موفقیت برای موفقیت

تئوری بازی ها دارای چهار عنصر اصلی است که در ادامه به توضیح هر یک خواهیم پرداخت:

1. نقص

هنگام استفاده از تئوری بازی، اغلب سناریوهایی وجود دارد که در آن هیچ تصمیم کاملی برای گرفتن وجود ندارد و هر تصمیم ممکن است هزینه های خود را داشته باشد. با این حال، افرادی که از این نظریه استفاده می کنند باید با استفاده از اطلاعاتی که در اختیار دارند تصمیم بگیرند. نمونه ای از این سناریو زمانی است که دو یا چند نفر اطلاعات محدودی در مورد یک موقعیت دارند و باید بر اساس دانسته های خود تصمیم بگیرند.

2. عقلانیت

معمولا افرادی که از نظریه بازی استفاده می کنند تصمیمات منطقی می گیرند. عقلانیت یک رفتار انسانی است که توانایی ما را در تصمیم گیری منسجم و آگاهانه نشان می دهد. هنگام استفاده از این نظریه، به طور کلی می توانید فرض کنید که همه طرف های درگیر اعمال خود را نه احساسی یا خودسرانه، بلکه عقلانی انتخاب می کنند.

3. تعامل

تعارض بین تصمیم گیرندگان منطقی در نظریه بازی ها از طریق تعامل و ارتباط حل می شود. انتخاب ها و واکنش های هر بازیکن بر نحوه عملکرد سایر بازیکنان تأثیر می گذارد. این عنصر تضمین می‌کند که تعداد محدودی از راه‌حل‌های ممکن برای یک مسئله اساسی، مشروط به قوانین تعامل وجود دارد.

4. علاقه شخصی

در تئوری بازی ها، تعارض بین تصمیم گیرندگان منطقی نیز به نفع شخصی متکی است. این بدان معنی است که بازیکنان سعی می کنند سود یا رضایت خود را بر اساس آنچه دارند و مزایایی که می توانند از طریق تعامل با دیگران بدست آورند یا از دست بدهند، به حداکثر برسانند. این عنصر به هر بازیکن اجازه می دهد تا آزادی انتخاب داشته باشد.

کاربردهای نظریه بازی ها چیست؟

تئوری بازی موفقیت برای موفقیت

ما برخی از کاربردهای رایج این نظریه را در زیر بررسی کرده ایم:

مدل سازی ریاضی: شما می توانید از این نظریه برای مدل سازی موقعیت های ریاضی استفاده کنید که در آن تصمیم گیرندگان بر اساس عدم قطعیت، نقص و عقلانیت رقابت می کنند. این به مدیران و کارآفرینان اجازه می دهد تا از دانشی که دارند برای پیش بینی نتایج احتمالی مشکلات استفاده کنند.

مدل سازی اقتصادی: این تئوری در شرایط اقتصادی نیز کاربرد دارد و فرصتی را برای پیش بینی رفتار بازار با رفتار مصرف کننده فراهم می کند. این مدل اساس بسیاری از دروس مقدماتی اقتصاد است.

عصب شناسی: علوم اعصاب مطالعه و کاربرد این نظریه را افزایش داده است. دانشمندان علوم اعصاب بررسی کرده اند که چگونه تکنیک های او می تواند شبکه های عصبی را در مغزهای زنده مدل کند.

انواع نظریه بازی ها چیست؟

نظریه بازی انواع مختلفی دارد که در زیر به سه نوع اصلی پرداخته ایم:

1. نظریه بازی مبتنی بر مدل

نظریه بازی مبتنی بر مدل معمولاً برای مطالعه تعارض و عقلانیت مبتنی بر نقص استفاده می شود. در این صورت می توانید با استفاده از ریاضیات و مشاهدات، مدلی از موقعیت ایجاد کنید. این مدل شواهدی را برای اینکه چرا برخی از پیامدهای تعارض رخ می دهد ارائه می دهد. از آنجایی که این نوع تضادها در زندگی واقعی بسیار رایج هستند، این نوع تحلیل به ابزار مهمی برای مقابله با شرایط اقتصادی مانند رفتار بازارهای رقابتی تبدیل شده است.

2. نظریه بازی مبتنی بر شبیه سازی

در این روش با استفاده از روش های شبیه سازی کامپیوتری یک نمایش ریاضی از یک موقعیت ایجاد می شود. در SGT (تئوری بازی های شبیه سازی) می توانید تضاد بین بازیکنان متعدد و نتایج بالقوه را شبیه سازی کنید. نمونه ای از این نوع تجزیه و تحلیل، بازی پوکر است که در آن نتایج احتمالی زیادی وجود دارد. SGT همچنین می تواند سناریوهای مختلف را مقایسه کند و به پیش بینی نحوه واکنش جامعه (مشتریان) به موقعیت های خاص کمک کند.

3. نظریه بازی مبتنی بر کاردینالیته

نظریه بازی مبتنی بر کاردینالیتی (CBGT) توسعه دیگری از نظریه بازی مبتنی بر مدل است که بر اساس تعداد بازیکنان و تعاملات بین حریفان تعریف شده است. نظریه پردازان بازی معمولاً زمانی از این نوع تحلیل استفاده می کنند که بازیکنان یا تعاملات کمی بین متغیرها وجود داشته باشد. نمونه ای از این نوع تحلیل، پیش بینی حل اختلافات سیاسی است.

نمونه های معروف نظریه بازی ها

برای درک بهتر نظریه بازی، به چند مثال معروف نگاه کردیم:

معضل زندانی

تئوری بازی موفقیت برای موفقیت

معضل زندانی وضعیتی است که در آن دو بازیکن که زندانی محسوب می شوند تصمیم می گیرند که آیا اطلاعات مربوط به یک جنایت را با یکدیگر به اشتراک بگذارند یا با پلیس. وقتی پلیس از مظنونان بازجویی می کند، یک یا هر دوی آنها را به جرمی متهم می کند که ممکن است زندانیان مرتکب شده باشند یا نکرده باشند. در یک سناریو، اگر فقط یک نفر به جرمی که مرتکب نشده اعتراف کند، افسران پلیس می توانند هر دوی آنها را متهم کرده و به آنها حبس های طولانی مدت بدهند. اگر هر دو زندانی اعتراف کنند، به دلیل همکاری آنها می توان مجازات آنها را کاهش داد.

مثالی از معضل یک زندانی در تجارت را می توان با مثال زیر توضیح داد: اگر یک کسب و کار قیمت خود را برای به دست آوردن مزیت رقابتی تغییر دهد، کسب و کار دیگر نیز مجبور به تغییر خواهد شد و عملاً حداکثر سود را برای هر دو شرکت کاهش می دهد. این نمونه ای از یک بازی “غیر تعاونی” در تجارت است. تئوری بازی می گوید که اگر قیمت را پایین بیاورید، احتمالاً همه ما ضرر می کنیم، بنابراین استراتژی بهینه این است که منافع شخصی خود را در لحظه کنار بگذارید تا در نهایت برای همه از جمله شما سود بیشتری داشته باشید.

بازی شکار گوزن

بازی شکار گوزن که به عنوان یک نظریه توسط ژان ژاک روسو آغاز شد، سناریویی است که در آن بازیکنانی که به عنوان شکارچی عمل می کنند، انتخاب های خود را بر اساس تصمیم گیری منطقی و تعامل انجام می دهند. این وضعیت شامل دو شکارچی می شود که می خواهند گوزن را در قلمرو مشترک شکار کنند. اگر فقط یک شکارچی یک گوزن را به دام بیاندازد، ممکن است برای رساندن آن به خانه به کمک نیاز داشته باشد. اما بهای دریافت این کمک به اشتراک گذاری شکار با شکارچیان دیگر خواهد بود. شکارچی باید همه احتمالات را در نظر بگیرد و تصمیم بگیرد.

بازی دیکتاتور

بازی دیکتاتور شامل دو بازیکن است که مقداری پول را تقسیم می کنند. بازیکن اول باید مقداری پول با بازیکن دوم تقسیم کند، اما بازیکن دوم نمی تواند بر تصمیم او تأثیر بگذارد. این وضعیت یک حالت عدم تقارن اطلاعاتی ایجاد می کند که به یک طرف اطلاعاتی می دهد که طرف دیگر آن را ندارد. اگر بازیکن دوم تقسیم پول پیشنهادی بازیکن اول را بپذیرد، هر دو باید مقداری از پول خود را نگه دارند. با این حال، اگر آنها پیشنهاد را رد کنند، هر دو طرف چیزی دریافت نمی کنند.

نقطه پایان

بسیاری از صاحب نظران این نظریه معتقدند که شرکت ها و مؤسساتی که دانشی از نظریه بازی ها ندارند و برنامه های استراتژیک خود را تهیه می کنند، بر اساس کمبود اطلاعات، تصمیمات اشتباه سطح بالایی می گیرند و به نتایجی دست می یابند که به راحتی قابل اصلاح نیست.

چگونه از “نظریه بازی” برای موفقیت استفاده کنیم؟ اولین بار در وبلاگ ایران استعداد. به نظر می رسد.