منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • چک لیست کامل برای یک فرآیند استخدام موفق

چک لیست کامل برای یک فرآیند استخدام موفق

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
چک لیست کامل برای یک فرآیند استخدام موفق

در بازار رقابتی استخدام امروز، شرکت ها تلاش می کنند تا از بهترین و موثرترین روش ها برای جذب نیروی کار ماهر استفاده کنند. استفاده از چک لیست در هنگام استخدام افراد جویای کار به شما کمک می کند تا فرآیند استخدام را به صورت هدفمند و منظم انجام دهید، این فرآیند را به راحتی دنبال کنید و البته از روش های اولیه پیروی کنید.

این چک لیست استخدام به شما کمک می کند روند استخدام و جذب افراد حرفه ای را در حین پیشرفت با همکاران منابع انسانی و مدیران ارشد خود به اشتراک بگذارید.

بهبود شرح وظایف

الزامات اساسی برای هر شغل، از جمله مهارت‌ها، ویژگی‌ها، الزامات و سابقه کاری که در جستجوی کار به دنبال آن هستید را یادداشت کنید. برای این کار می توانید با واحد منابع انسانی شرکت تماس بگیرید و با همکاری آنها بهترین و کامل ترین شرح وظایف را تدوین کنید.

اولویت بندی نیازمندی های شغلی نیز به تیم منابع انسانی کمک زیادی می کند، چرا که دیگر مشکلی با ارسال آن در پلتفرم های آنلاین و همچنین ارسال مشاغل نخواهند داشت و اصولاً همه کارها را انجام می دهند. همچنین به آنها کمک می کند تا رزومه های مربوطه را دریافت کنند و آنها را راحت تر بررسی کنند.

تعیین بودجه و بررسی شرکت جهت تامین مالی و جذب کارشناسان

چک لیست فرآیند استخدام

پس از تهیه شرح شغل و آماده کردن مهارت ها و الزامات برای هر موقعیت، محدوده حقوق و دستمزد را تعیین کنید و در نظر بگیرید که آیا بخش مورد نظر می تواند هزینه های پرداخت شده توسط کارمند را پوشش دهد یا خیر.

قبل از انجام هر کاری از جمله درج آگهی استخدام بهتر است به داخل شرکت نگاهی بیندازید و شرکت را از همه نظر بررسی کنید زیرا در صورت عدم توانایی پرداخت حقوق ممکن است یک متخصص را از دست بدهید. همچنین می توانید فرد مناسب برای این موقعیت را در بین اعضای شرکت پیدا کنید.

پس از تعیین بودجه، می توانید شروع به یافتن فرد مناسب برای موقعیت از همان شرکت کنید و از کارکنان کمک بخواهید. برای این کار می توانید یک آگهی را در تابلوی اعلانات شرکت قرار دهید یا آن را از طریق ایمیل برای همه کارمندان ارسال کنید. فراموش نکنید که در آگهی ها ذکر کنید که می خواهید آگهی های شغلی را در پلتفرم های آنلاین منتشر کنید.

نکته مهم: اگر رهبر تیم کارگزینی هستید و فرد ایده‌آلی را در شرکت پیدا می‌کنید، حتماً این مشکل را به مدیر وی اطلاع دهید و او را در جریان تمامی فرآیندها قرار دهید.

اگر قصد دارید فردی را در سازمان برای این موقعیت پیدا کنید، حتما افراد را برای این شغل تشویق کنید و از آنها دعوت کنید که درخواست دهند.

برای مصاحبه های داخلی برنامه ریزی کنید

برای مصاحبه فرد منتخب در سازمان با مدیر استخدامی، مدیر و مدیر منابع انسانی وی برنامه ریزی کنید. در این مرحله بسیار مهم است که به فرد انتخاب شده بگوییم این روند چقدر طول می کشد.

هر مصاحبه کننده باید نقشی را در فرآیند مصاحبه ایفا کند. مسئولیت های هر مصاحبه شونده شامل ارزیابی ارتباط فرهنگی، شایستگی های فنی، پاسخگویی به مشتری یا دانش فرد انتخاب شده است. مصاحبه کنندگان باید پس از هر مصاحبه فرم ارزیابی مصاحبه شونده را تکمیل کنند.

در صورت انتخاب فرد توسط سازمان برای این سمت، پیشنهادی با شرح کامل وظایف و مسئولیت ها برای او ارسال کنید و در نهایت حقوق جدید را به او بگویید. در پایان گفتگو با مدیر فعلی در مورد زمان انتقال وی به توافق برسید.

توجه: اگر از بین کارمندان فعلی شرکت، فرد مورد نظر خود را انتخاب کنید، مطمئناً شغل دیگری در دسترس خواهد بود که باید به دنبال فرد مناسب باشید.

ارائه بازخورد به نامزدهای داخلی

چک لیست فرآیند استخدام

اگر یکی از کارمندان فعلی را برای موقعیت جدید پیدا نکردید، مستقیماً با نامزدها تماس بگیرید و به آنها بگویید که انتخاب نشده اند.

در صورت امکان، بازخوردی را به مردم ارائه دهید تا لحن صدای شما در بهبود مهارت ها و شایستگی های شما کمک کند. از این بازخورد به عنوان فرصتی برای کمک به کارمند برای توسعه حرفه خود استفاده کنید.

به دنبال افراد مناسب خارج از شرکت باشید

اگر فرد مناسبی برای این موقعیت در شرکت پیدا نکرده اید و در عین حال روی راه های دیگری برای یافتن قدرت حرفه ای تمرکز کرده اید، می توانید شانس خود را در خارج از شرکت امتحان کنید. شما می توانید با ارسال اطلاعاتی در مورد کار پلتفرم ها و وب سایت خود، لیستی از کارشناسان را دریافت کنید. حتی می توانید به شبکه های اجتماعی و شبکه دنیای واقعی دوستان و همکاران خود مراجعه کنید و در فرآیند استخدام کمک بگیرید تا به فرد مورد نظر خود برسید.

به دنبال راه هایی برای استخدام و ارسال آگهی های شغلی خود در وب سایت ها و شبکه های کاریابی باشید. البته صفحه فرصت در وب سایت شرکت خود را فراموش نکنید. مراکز کار دانشگاهی و نمایشگاه های کار نیز منابع خوبی برای استعداد هستند.

بین صدها جویای کار جستجو کنید

چک لیست فرآیند استخدام

امیدواریم فهرستی از افراد جویای کار و افراد حرفه ای را داشته باشید. البته، قبل از اینکه شغلی را پست کنید، فهرستی از افراد واجد شرایط و رزومه‌های آنها دارید که می‌توانید با رزومه‌هایی که اکنون دریافت می‌کنید ادغام کنید و افراد مناسب را از بین آنها انتخاب کنید.

نکته: علاوه بر سایت های شغلی، شبکه های اجتماعی مانند توییتر و لینکدین برای یافتن استعدادهای جدید عالی هستند.

برای تایید دریافت رزومه به هر داوطلب ایمیل بزنید. تایید درخواست آنها برای این مرحله قابل قبول است و باید این کار را انجام دهید. شما نیازی به ارسال ایمیل های دیگر ندارید مگر اینکه بخواهید نامزد را به مصاحبه دعوت کنید.

یک لیست کوتاه از افراد و رزومه آنها تهیه کنید

هنگامی که چندین نامزد را برای این موقعیت انتخاب کردید، نامه، رزومه و برنامه های آنها را لیست کنید. سپس آنها را با اولویت ها و نیازهای خود مقایسه کنید تا بتوانید مقایسه کنید.

پس از بررسی درخواست های دریافتی از مدیر کارگزینی و نیروی انسانی، مصاحبه استخدامی کارشناس استخدام جهت ایجاد لیست کوتاه از داوطلبان می باشد. این لیست باید شامل شماره تماس کاندیداهای منتخب باشد.

اولین مصاحبه خود را برنامه ریزی کنید

اولین مصاحبه خود را با مدیر استخدام و مدیر منابع انسانی برنامه ریزی کنید و قرار ملاقاتی را با کارجو ترتیب دهید. این مصاحبه می تواند حضوری یا تلفنی باشد. در هر صورت، زمانبندی و مدت زمان هر مصاحبه را به کارجو بگویید.

توجه: مطمئن شوید که فرم های ارزیابی درخواست کار پس از هر مصاحبه تکمیل شده است. اگر تعداد مصاحبه های جویای کار از یک نفر بیشتر شود، در موارد زیر باید این فرم ها را تکمیل کنید.

از داوطلب بخواهید پس از ورود به مصاحبه درخواست رسمی شغلی شما را تکمیل کند. یک کپی از شرح شغل را برای بررسی به داوطلب بدهید. در مصاحبه ها به فرد جویای کار فرصت دهید تا با شرکت و وظایف موقعیت بهتر آشنا شود تا بتوانید به نتیجه دلخواه برسید.

برای مصاحبه دوم برنامه ریزی کنید

چک لیست فرآیند استخدام

در مصاحبه دوم افرادی غیر از مصاحبه کننده اول باید حضور داشته باشند. مصاحبه دوم باید توسط افرادی انجام شود که نقش مهمی در فرآیند استخدام دارند. مدیر استخدام، مدیر استخدام، مدیر منابع انسانی و کارفرما ممکن است از جمله مصاحبه کنندگان دوم باشند.

در مصاحبه دوم هر فرد باید نقشی را ایفا کند. در این مصاحبه، اگر نیاز به تست خاصی دارید، آن را انجام دهید.

فینالیست های فرآیند استخدام را شناسایی کنید

هنگامی که فینالیست های خود را شناسایی کردید، HR باید تمام هویت، مبدأ و سایر اسناد و اظهارات شخص انتخاب شده را تأیید کند. در طول فرآیند مصاحبه، منابع انسانی و مدیران (در صورت لزوم) باید از طریق تلفن و ایمیل با فینالیست ها تماس بگیرند.

منابع انسانی و مدیران تصمیم می گیرند که افراد منتخب با کارکنان شرکت ارتباط برقرار کنند تا از نزدیک بر روند انجام کارها در شرکت نظارت کنند.

نکته: در صورت عدم توافق، مدیر باید تصمیم نهایی را بگیرد. اگر با هر کارجو مخالف یا مخالف هستید، دوباره افراد را بررسی کنید و در صورت لزوم لیست رزومه خود را گسترش دهید.

شروع به صحبت با فرد نهایی انتخاب کنید

هنگامی که منابع انسانی و مدیر استخدام بر روی یک نامزد به توافق رسیدند، با رضایت مدیر پیشنهاد همکاری با آنها را بدهید. در مورد علاقه او به کار با حقوق و شرایط کاری با نامزد غیررسمی صحبت کنید.

در مورد تست های پیش از استخدام و معاینات تکمیلی با فرد منتخب صحبت کنید و به او اطلاع دهید. در این مرحله می توانید به سراغ کارفرمایان قبلی و جویندگان کار قبلی بروید و از آنها در مورد شغل آن فرد سوال کنید.

در مورد قوانین و قراردادها صحبت کنید

چک لیست فرآیند استخدام

ما یک ضرب المثل داریم که در حال حاضر واقعاً صادق است. این ضرب المثل می گوید که جنگ اول آخرین جنگ است. انتظار می رود در این مرحله به توافق معقولی برسید. اگر فردی در قرارداد بر انتظارات غیر منطقی اصرار دارد، می توانید جایگزینی در نظر بگیرید.

زمانی که توافق حاصل شد، منابع انسانی باید فرآیند قرارداد را نهایی کنند و البته همه توافقات دستمزد باید انجام شود.

اینها همه چیزهایی هستند که باید در چک لیست استخدام انجام دهید، و اگر می توانید به نوبت انجام دهید، قول می دهیم روند استخدام منسجمی را به شما ارائه دهیم.

نوشتن چک لیست کامل برای موفقیت در فرآیند استخدام برای اولین بار در وبلاگ ایران تلنت. به نظر می رسد.