منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • چه چیزی مانع از خروج کارکنان از شرکت می شود؟

چه چیزی مانع از خروج کارکنان از شرکت می شود؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
چه چیزی مانع از خروج کارکنان از شرکت می شود؟

وقتی شرکت ها تعداد زیادی کارمند را ترک می کنند، مدیران می پرسند چرا این اتفاق افتاده است؟ آیا تا به حال با افرادی که استعفا کرده اند صحبت کرده اید و دلیل استعفا را از آنها جویا شده اید و البته برای مشکلاتشان راه حلی پیدا کرده اید. بی توجهی به استعفای کارکنان می تواند عواقب زیادی برای شرکت ها و مدیران آنها داشته باشد که مهمترین آن از دست دادن افراد مستعد و متخصص در زمینه های مختلف است. هنگامی که این کارمندان نادیده گرفته می شوند، ممکن است علاقه خود را از دست بدهند و احساس کنند که از تیم جدا شده اند.

این مشکل برای همه شرکت هاست و مدیران باید به دنبال راه هایی برای جلوگیری از آن باشند. هنگامی که متوجه شدیم چه چیزی افراد را به محل کار فعلی خود وابسته نگه می دارد، می توانیم از این اطلاعات برای اتخاذ شیوه های پیشگیرانه استفاده کنیم.

یکی از راه های به دست آوردن بینش در مورد حفظ کارکنان، برگزاری جلسات ماهانه و فصلی کارکنان است. این جلسات نه تنها به شما درک خوبی از میزان رضایت کارکنان در شرکت می دهد، بلکه در جذب کارمندان جدید و جلوگیری از از دست دادن کارمندان مستعد نیز بسیار مفید است.

اما در ادامه مقاله، در مورد روش هایی صحبت خواهیم کرد که می توانید از خروج کارکنان از سازمان خود جلوگیری کنید.

  • بیشتر بخوانید: چرا کارمندان خوب سازمان را ترک می کنند؟

1. در پرداخت ها سخاوتمند باشید

جلوگیری از خروج کارکنان از سازمان

احساس رضایت و خوشحالی از پرداخت دستمزد کمتر به کارمند چندان دوام نخواهد داشت. اکثر کارمندان به دنبال رضایت شغلی هستند که یکی از عوامل آن به دست آوردن پولی است که شایسته آنهاست و اگر حقوقی کمتر از نرخ بازار و حق آنها به آنها بدهید، مطمئناً رقبا آنها را به سمت موقعیت های شغلی خود جذب خواهند کرد. و کارمندان خوب خود را از دست بدهید.

2. در روابط خود با کارمندان شفاف باشید

مطمئن شوید که جلسات بازخورد منظمی را با کارمندان خود برگزار می کنید. نکته این است که اگر از قبل بدانید که کارمند شما در حال حاضر با چه چالش هایی روبرو است، می توانید از خروج آسان تر و سریع تر از شرکت جلوگیری کنید. مثلا:

  • ممکن است مدت زیادی از زمانی که کارمند شما به مرخصی رفته یا ترفیع یافته است گذشته باشد.
  • ممکن است کارمند از محل کار راضی نباشد یا رابطه خوبی با همکارانش نداشته باشد که باعث می شود احساس کم ارزشی شدن کند.
  • شما به کارمند خود یک موقعیت شغلی اولیه را پیشنهاد می کنید و در صورتی که کارمند شما مستحق موقعیت بالاتری باشد، از آینده آن موقعیت شغلی به او بگویید.

اگر چیزی دیدید که آنها را آزار می دهد، سعی کنید بفهمید که چیست. اگر به این شخص نزدیک نیستید، می توانید از یکی از اعضای تیم خود کمک بخواهید. بدون ارتباط روشن و مداوم، نمی توانید اعضای تیم خود را به خوبی بشناسید. همچنین تا زمانی که شرایط بحرانی و خارج از کنترل نباشد چیزی به شما نمی گویند.

3. کارکنان برتر را تشویق کنید تا اهداف چالش برانگیزی تعیین کنند

جلوگیری از خروج کارکنان از سازمان

تقریباً می توان گفت که تعداد زیادی از کارمندان تا زمانی که به آنها توضیح داده نشود، از کار و وظایف خود آگاه نیستند. این بدان معنی است که شما باید با کارمندان خود صحبت کنید و سعی کنید در مورد جاه طلبی ها و برنامه های خود برای آینده به آنها بگویید. سپس نقش آنها را در تیم نیز مشخص کنید.

در اینجا باید به عنوان یک مربی عمل کنید و کاری کنید که کارمند حضور شما را در کنار خود در توسعه احساس کند. بدون ترس از واگذاری وظایف پیچیده برای آنها اهداف چالش برانگیز تعیین کنید. اگر این کار را درست انجام دهید، کارمند به شما اعتماد می کند و حضور شما را در هر مرحله از کار در کنار خود احساس می کند.

4. امیدهای واهی را شناسایی کنید

عدم شفافیت در شرکت ها منجر به بی انگیزگی می شود که در نهایت به بهره وری آسیب می رساند. چشم انداز خود را برای توسعه شرکت و برنامه های خود برای آینده کارمند پنهان نکنید. بیایید بگوییم که شما واقعاً برای کارمند خود ارزش قائل هستید، اما ممکن است در حال حاضر نتوانید به او افزایش یا افزایش حقوق بدهید. در این صورت باید این موضوع را با آنها در میان بگذارید، زیرا با این کار از ایجاد امیدهای کاذب و احساس نارضایتی در بین کارکنان جلوگیری می شود.

5. فرصت های توسعه شغلی را شناسایی کنید

جلوگیری از خروج کارکنان از سازمان

کارمندان شما باید ایده روشنی از آینده شغلی خود در شرکت داشته باشند، زیرا هر شغلی تا زمانی جذاب است که به فرد اجازه پیشرفت حرفه ای را بدهد.

زمانی که ارتباطات روشن و قوانین مشخصی وجود نداشته باشد، محکوم به استفاده غیرمنطقی از منابع خود هستید. کارکنان امیدوار به انجام وظایف خود در سازمان بدون آگاهی از چگونگی پیشرفت در موقعیت خود ادامه می دهند. در نتیجه، آنها شرکتی را پیدا می کنند که فرصت های بیشتری برای پیشرفت شغلی آنها دارد.

بهترین راه برای حل این مشکل این است که مهارت‌های کلیدی کارمند خود را شناسایی کرده و مسئولیت‌های جدیدی را به آنها محول کنید.

6. روابط قوی در سازمان خود ایجاد کنید

در یک تیم موفق، همه باید به یکدیگر اعتماد کنند و به یکدیگر کمک کنند و این اغلب بدون اعتماد بین همکاران غیرممکن است. وظیفه شما به عنوان یک رهبر تقویت روابط خود با کارمندان از طریق فعالیت های تیم سازی و موارد مشابه است.

به نحوه برخورد با کارکنان خود فکر کنید. به کارمندان خود نزدیک شوید و متوجه شوید که آیا مشکلی بین آنها وجود دارد یا خیر. به افراد اجازه دهید در مورد مشکلات خود صحبت کنند و سعی کنید جو مثبتی در سازمان ایجاد کنید.

اگر فردی خود را در محیطی راحت بیابد و در محاصره افرادی قرار بگیرد که او را دوست دارند و به او اعتماد دارند، بازدهی بیشتری کار می کند و تمایلی به ترک تیم ندارد.

7. برای انجام درست کارها پاداش تعیین کنید

جلوگیری از خروج کارکنان از سازمان

این یک ذهنیت سالم در سازمان ایجاد می کند، تیم را گرد هم می آورد و به کارکنان موفق نشان می دهد که چقدر برای شرکت مهم هستند.

به خاطر داشته باشید که پول تنها انگیزه کارکنان برای افزایش بهره وری نیست. اگر بتوانید با چند روز مرخصی یا فرصت شرکت در سمینارهای آموزشی یا کنفرانسی در شهر دیگر، یک ارزیابی را ترتیب دهید، با سطح بالایی از رضایت و خوشحالی کارکنان مواجه خواهید شد.

8. فضا را برای رشد کارمندان جوان خود فراهم کنید

از گوش دادن به ایده های کارمندان جوان نترسید. در عوض، به آنها فرصتی بدهید تا خودشان را آزمایش کنند و ثابت کنند. شاید فردی در تیم شما بارها راه حل های خود را برای حل مشکلات شرکت ارائه کرده باشد، اما این راه حل ها توسط هیچکس شنیده نشده است. سعی کنید برای نظر هر یک از کارکنان ارزش قائل شوید.

همچنین، مدیران را تشویق کنید تا با مشتریان بالقوه شما کار کنند و آنها را در تیم ها راهنمایی کنند، زیرا آنها هستند که فرهنگ سازمانی را در شرکت شما ایجاد می کنند که به کاهش آسیب های ناشی از جابجایی کارکنان کمک می کند.

9. رها کردن را یاد بگیرید

در نهایت باید یاد بگیرید که مردم را رها کنید. اگر تمام فرآیندهای شرکت خود را مستند کنید، یک پایگاه دانش برای همه استخدام‌های جدید خود ایجاد کنید، مشکلی برای یافتن جایگزین نخواهید داشت.

  • بیشتر بخوانید: چرا کارمندان شغل خود را ترک می کنند؟

چه چیزی کارمندان را از ترک شرکت باز می دارد؟ اولین بار در وبلاگ ایران استعداد. به نظر می رسد.