منو سایت

چه سوالاتی را در مرجع بپرسیم؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
چه سوالاتی را در مرجع بپرسیم؟

هنگامی که به دنبال فرصتی عالی برای ایفای نقش مهم در شرکت هستید، ممکن است توسط یک رزومه بسیار قوی و کامل گمراه شوید. اما قطعاً همه افراد در نوشتن رزومه و دستاوردها صادق نیستند. آمار می گوید تنها در زمینه سوابق تحصیلی 30 درصد افراد اطلاعات نادرست یا نادرست وارد می کنند. دریافت رزومه باکیفیت مطمئناً یک نشانه امیدوارکننده است، اما برای مدیران منابع انسانی و جذب و استخدام افراد متخصص، رزومه به تنهایی کافی نیست و برای اطمینان از صحت اطلاعات ارائه شده توسط کارجو باید با مدیران قبلی صحبت کرد. اینجاست که بحث “بررسی مرجع” در HRM مطرح می شود. در این مقاله به این موضوع پرداختیم:

مرجع تایید چیست؟

“چک مرجع” یکی از مهمترین بخشهای فرآیند انتخاب و استخدام است. کارفرمایان یک بررسی مرجع برای اطمینان از صحت اطلاعات ارائه شده توسط کارجو انجام می دهند تا واجد شرایط بودن گزینه مورد نظر را تأیید کنند. در این فرآیند، کارشناسان منابع انسانی با افرادی مانند مدیران کارجو و همکاران قبلی صحبت می کنند تا ضمن تایید صلاحیت اطلاعات ارائه شده، با سایر جنبه های شخصیت حرفه ای کارجو آشنا شوند. اگر سوالات درستی از مراجع پرسیده شود، حتی می توان بیشتر از مصاحبه با شخصیت داوطلب آشنا شد و با مهارت ها و توانایی های آنها بیشتر آشنا شد.

چرا مرجع مهم است؟

بررسی مراجع به مدیران استخدام اجازه می دهد تا در مورد تجربه و مهارت های حرفه ای نامزد اطلاعات بیشتری کسب کنند و با اطمینان بیشتری نامزد مورد نظر را به سازمان اضافه کنند. با اطمینان از تناسب مناسب هم برای شرکت و هم برای کارمند، می‌توانید نرخ نگهداری را کاهش دهید. نرخی که می تواند برای کسب و کار بسیار گران و زمان بر باشد. بررسی مرجع اغلب آخرین مرحله در فرآیند استخدام است، بنابراین آماده سازی سوالات مناسب برای پرسیدن مراجع می تواند به شما کمک کند تا درک عمیق تری از نامزد کسب کنید. علاوه بر این، بررسی منابع می تواند به شما کمک کند تا گزینه های خود را محدود کنید و فردی را که مناسب ترین فرصت شغلی شما است انتخاب کنید. با جمع آوری اطلاعات به دست آمده از چک مرجع می توانید موفقیت کارجو در شرکت خود را پیش بینی کنید.

نکات مهم قبل از انجام بررسی مرجع

قبل از اینکه تلفن را بردارید و برای مراجعه به مرجع مراجعه کنید، باید چند نکته را در نظر داشته باشید. اول از همه، ایده خوبی است که به فردی که متقاضی کار در شرکت شما است، در مورد نحوه ایجاد یک مرجع اطلاع دهید. ممکن است کانال هایی غیر از کانال های ارائه شده توسط کارفرما برای بررسی مرجع پیدا کنید، اما کارشناسان توصیه نمی کنند با آن کانال ها تماس بگیرید.

جانت سیلبی، نویسنده کتاب استخدام شگفت انگیز، در این باره می گوید: «بررسی مرجع واقعاً نباید بدون رضایت کارجو انجام شود. زیرا منبع شما ممکن است نماینده قابل اعتماد کارجو نباشد. همچنین اگر کاندیدا منصوب شود و از این موضوع مطلع شود، حس بی اعتمادی در او ایجاد می شود».

کیم برچین، مدیر توسعه نیروی کار، همچنین پیشنهاد می‌کند: «به وضوح نقشی را که برای نامزد در سازمان خود تعریف کرده‌اید با نهادی که برای تأیید صلاحیت‌های نامزد انتخاب کرده‌اید، در میان بگذارید تا او بتواند نقاط قوت و ضعف احزاب مرتبط با آن را بیان کند. نقش و معیارهای آن موقعیت.

سوالات کلیدی در کتب مرجع چک

سوالات مرجع را بررسی کنید

در زیر به سؤالات مهم ارائه شده توسط برخی از کارشناسان ارشد منابع انسانی برای پرسیدن در هنگام بررسی منابع نگاه می کنیم:

رزومه و سوالات مصاحبه

یکی از اهداف اصلی بررسی مرجع شما تأیید صحت اطلاعات موجود در رزومه و همچنین تأیید برخی اظهارات بیان شده در مصاحبه شغلی است. این سوالات برای این بخش مناسب است:

– آیا می توانید تاریخ شروع و پایان شخص مورد نظر که در شرکت شما کار می کند را تأیید کنید؟

– عنوان شغلی نامزد چه بود؟ می توانید به اختصار برخی از مسئولیت های آنها را در این نقش توضیح دهید؟

– جویای کار را چگونه می شناسید؟

پرسیدن این سوالات می تواند موارد مطرح شده در رزومه یا مصاحبه را تایید یا رد کند.

سوالات مربوط به کار و مهارت

علاوه بر تأیید جزئیاتی که در طول فرآیند استخدام ارائه کرده اید، بررسی های مرجع همچنین به مدیران استخدام اجازه می دهد تا در مورد عملکرد نامزد در مشاغل قبلی اطلاعات بیشتری کسب کنند. سوالاتی مانند:

– آیا کارجو از مهارت های لازم برای موفقیت در کار برخوردار بود؟

– آیا نامزد برای یادگیری بیشتر یا بر عهده گرفتن مسئولیت های بیشتر ابتکار عمل کرد؟

– آیا مسائلی وجود داشت که بر عملکرد کارجو تأثیر گذاشت؟

پاسخ به این سوالات می تواند به مدیران استخدام کمک کند تا ارزیابی کنند که آیا آنها مایل به یادگیری مهارت های جدید و علاقه مند به رشد شغلی هستند یا خیر.

سوالات مرتبط با نقاط قوت و ضعف

سوالات مرجع را بررسی کنید

بهتر است برخی از سوالات بررسی مرجع را به نقاط قوت و ضعف متقاضی اختصاص دهید. این سوالات برای این بخش مناسب است:

– بزرگترین نقاط ضعف کارجو چیست؟

– در چه زمینه هایی ممکن است کارمند هنگام شروع یک نقش جدید به حمایت بیشتری نیاز داشته باشد؟

– کارجو در کدام زمینه بهترین عملکرد را دارد و بهترین ویژگی های شغلی او چیست؟

سوالات این بخش می تواند به مدیران استخدام کمک کند تا در مورد توانایی های حل مسئله و مهارت های تفکر انتقادی یک نامزد اطلاعات بیشتری کسب کنند.

مسائل مربوط به سبک کاری

برای شناخت شخصیت کاری کارجو و درک سبک کاری او بهتر است در چک مرجع سوالات زیر را مطرح کنید:

– آیا کارمند به تنهایی بهتر کار می کند یا با یک تیم؟

– آیا کارجو ترجیح می دهد دستورالعمل خاصی برای کار داشته باشد یا ترجیح می دهد راه حلی به تنهایی پیدا کند؟

– احتمال موفقیت کارجو در چه محیط کاری بیشتر است؟

پاسخ به این سوالات، ضمن اینکه شما را با سبک کار جویندگان کار آشنا می کند، می تواند اطلاعات خوبی در مورد اینکه آیا شما برای فرهنگ و سرعت شرکت مناسب هستید یا خیر، ارائه دهد.

نقطه پایان

چک های مرجع می توانند نقشی حیاتی در فرآیند استخدام ایفا کنند. کارفرمایان و متخصصان منابع انسانی از چک های مرجع نه تنها برای تأیید سوابق کاری متقاضی، بلکه برای به دست آوردن اطلاعات در مورد نحوه عملکرد آنها به عنوان همکار و کارمند استفاده می کنند.

چه سوالاتی را در مرجع بپرسیم؟ اولین بار در وبلاگ ایران استعداد. به نظر می رسد.