چه زمانی و چگونه در محل کار احساسات خود را نشان ندهیم؟

چه زمانی و چگونه در محل کار احساسات خود را نشان ندهیم؟

بدون شک احساسات یکی از ابزارهای مهم در رهبری است. شادی، اشتیاق و هیجان می تواند به تیم انگیزه دهد، در حالی که حس رفاقت باعث بهبود ارتباطات و همکاری بین اعضای تیم می شود.

اما گاهی اوقات نباید این احساسات را در چهره خود نشان دهید و به اصطلاح چهره پوکری داشته باشید. این جایی است که ممکن است بپرسید “چگونه می توانم چهره پوکر را در محل کار حفظ کنم؟” یا “چگونه و چه زمانی نباید احساسات را در چهره خود نشان دهیم؟” ماهرترین مدیران و رهبران تشخیص می دهند که چه زمانی باید احساسات را در چهره خود نشان دهند و چه زمانی می تواند برای آنها مفید باشد که احساسات را در چهره خود نشان ندهند.

گاهی اوقات نشان دادن احساسات می تواند نتیجه معکوس داشته باشد. به طور کلی، چه در یک جلسه مهم باشید، چه در حال بررسی عملکرد کارکنان یا کار دیگری در محل کار باشید، کنترل آگاهانه و ابراز واکنش های احساسی خود می تواند چالش بزرگی باشد.

داشتن چهره پوکر لزوما به معنای سرکوب احساسات یا ناصادق بودن نیست. می توان آن را تمرینی برای تنظیم احساسات و آگاهی از زبان بدن و صورت در موقعیت های استراتژیک دانست. در این مقاله در مورد این موضوع و نحوه کنترل احساسات و نشان دادن آنها بر روی صورت صحبت خواهیم کرد.

موقعیت هایی را عاقلانه انتخاب کنید که در آن احساسات خود را نشان نمی دهید

پوکر فیس بودن برای هر موقعیتی صدق نمی کند، و همچنین نباید یک رویکرد ثابت برای برقراری ارتباط باشد. پنهان کردن احساسات خود اغلب باعث می شود کمتر قابل اعتماد، جذاب و صادق به نظر برسید. اعضای تیم، همکاران و مشتریان باید ببینند که چگونه واکنش نشان می‌دهید تا بتوانند به شما اعتماد کنند و به شما تکیه کنند. بنابراین برای اینکه بدانید چه زمانی باید یک چهره پوکر باشید، سوالات زیر را از خود بپرسید:

  • آیا ابراز احساسات به من در رسیدن به اهدافم کمک می کند؟ اگر می خواهید دایره افراد اطراف خود را گسترش دهید، پنهان کردن احساسات خود و بازی پوکر این کار را نمی کند. اما اگر در یک جلسه هستید و قرار است درباره موضوعی بحث کنید، پنهان کردن احساسات روی صورتتان می تواند مفید باشد.
  • نقش من در تعامل چیست؟ برای مثال، اگر قرار است جلسه ای را رهبری کنید، ممکن است بخواهید اعتماد به نفس و قاطعیت بیشتری نشان دهید. در همین حال، به عنوان یک شرکت کننده در جلسه، می خواهید با نشان دادن احساسات، آغوش خود را برای پذیرش بسیاری از خواسته ها نشان دهید.
  • آیا اشکالی ندارد که احساسات خود را نسبت به من نشان دهید؟ برای مزایا و معایب نشان دادن احساسات در محل کار، باید در نظر بگیرید که آیا برای شما بهتر است رویکرد محتاطانه‌تری داشته باشید یا اینکه گرم‌تر باشید اشکالی ندارد. در این میان علاوه بر استایل شخصی خود، باید سعی کنید اعتماد به نفس خود را نیز از دست ندهید.
  • هنجارهای افراد یا سازمانی که من با آنها سر و کار دارم چیست؟ فرهنگ ها و گروه های مختلف انتظارات متفاوتی از ابراز احساسات دارند. رفتار خود را بر اساس آن تنظیم کنید.

کلمات خود را سبک نگه دارید

برخی جملات و گفته ها می توانند احساسات و نیت شما را پنهان کنند. بنابراین ایده خوبی است که در موقعیت های کاری حساس و استراتژیک، اظهارات خود را کاهش دهید و با کنترل پاسخ های خود و حفظ چهره پوکر، چیزها را به نفع خود راهنمایی کنید.

همانطور که در طول روز با افراد مختلف تعامل دارید، سعی کنید خود را در موقعیت های مختلف تصور کنید. به دنبال الگوهای رفتاری آرامی باشید که هنگام عصبی، نگران یا استرس نشان می دهید.

در این مواقع، ممکن است انگشتان خود را بین موهایتان بکشید، روی صندلی خود بچرخید یا از تماس چشمی خودداری کنید. افرادی هستند که در موقعیت های استرس زا ناخن های خود را می جوند و این می تواند برای آنها چالش برانگیز باشد.

در صورت امکان، رفتار خود را در موقعیت های مختلف مشاهده کنید و برای دریافت نکات مفید، این رفتارها را مرور کنید. همچنین می‌توانید از یک مربی یا همکار مورد اعتماد بخواهید که الگوهای رفتاری را که دیده‌اند و شما از آن بی‌خبر هستید، گزارش کند.

مراقب زبان بدن خود باشید

وقتی انتخاب می‌کنید که در موقعیت‌های مختلف چهره پوکری داشته باشید، مطمئناً نمی‌خواهید که تاریک و سرد ظاهر شوید. اگر در این مواقع بتوانید حالتی گرم در چهره خود نشان دهید، موفقیت بیشتری خواهید داشت. چند نفس آرام و عمیق بکشید تا خود را آرام کنید و تمام تنش های ذهنی را از بین ببرید.

سعی کنید دیدگاه خود را نسبت به اطرافیانتان آرام و گرم نگه دارید. اگر احساس تنش یا اضطراب می کنید، ممکن است به طور غیرارادی به چیزی نگاه کنید یا به چیزی خیره شوید، بنابراین سعی کنید روی نقطه ای در دوردست تمرکز کنید تا ماهیچه های چشم خود را شل کنید.

در غیاب نمایش احساسات در چهره، لحن کلمات نیز مهم می شود. آهسته و پیوسته صحبت کنید. بسیاری از مواقع عصبانیت یا ترس نتیجه تند صحبت کردن است، پس سرعت خود را کم کنید. به دنبال عبارات خنثی باشید که مکالمه را به جلو می برد، مانند “جالب” یا “می توانید بیشتر توضیح دهید…”. اما سعی کنید کنترل مکالمه را از دست ندهید.

احساسات درونی خود را کنترل کنید

هرچه بهتر احساسات درونی خود را کنترل کنید، بیان احساسات و کلمات خود آسان تر خواهد بود. برای آرام کردن سیستم عصبی خود می توانید از تکنیک های زیر استفاده کنید:

  • تکنیک های اساسی: از 100 معکوس بشمارید، پنج شی در اتاق را که رنگ خاصی دارند شناسایی کنید یا دستان خود را باز و بسته کنید.
  • تجسم: به صحنه ای آرام مانند ساحل یا جنگل فکر کنید و سعی کنید خود را در آن محیط تصور کنید.
  • قرار گرفتن در معرض سرما: یک لیوان آب یخ نگه دارید، یک تکه یخ را در دهان خود قرار دهید یا صورت خود را با آب سرد بپاشید.

به یاد داشته باشید، داشتن چهره پوکر به معنای سرکوب احساسات یا عمل کردن مانند یک روبات نیست. عدم نشان دادن احساسات در چهره به معنای توجه به زبان بدن برای برقراری ارتباط موثر و رسیدن به اهداف است. به توانایی خود برای خونسردی و خونسردی بدون توجه به چالش هایی که با آن روبرو هستید اعتماد کنید.

چه زمانی و چگونه در محل کار احساسات خود را نشان ندهیم؟ اولین بار در وبلاگ ایران استعداد. به نظر می رسد.