منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • چرخه زندگی در DevOps چیست و دانستن آن چگونه به شغل شما کمک می کند

چرخه زندگی در DevOps چیست و دانستن آن چگونه به شغل شما کمک می کند

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
چرخه زندگی در DevOps چیست و دانستن آن چگونه به شغل شما کمک می کند

اصطلاح DevOps به توسعه و عملیات اشاره دارد. با DevOps، یک تیم تمام جنبه‌های توسعه برنامه‌های کاربردی نرم‌افزار را تا مرحله عملیات مدیریت می‌کند. چرخه عمر DevOps تمام مراحلی است که در ایجاد یک برنامه کاربردی از جمله آزمایش و استقرار درگیر است.

چرخه حیات در یک پست وبلاگ توسعه دهنده تصویر 1

چرخه عمر DevOps بر ارزیابی مداوم، نظارت و اجرای تغییرات برای ایجاد برنامه های کاربردی با کیفیت مطلوب متمرکز است. این نه تنها منجر به یک محصول بهتر، بلکه به تکمیل سریعتر نیز می شود.

توسعه مستمر

اولین مرحله از چرخه عمر DevOps توسعه مداوم است. این جایی است که برنامه ریزی انجام می شود – تعیین نتیجه مطلوب برای برنامه. این مرحله همچنین شامل ایجاد کد می باشد.

برای نوشتن کد می توان از زبان های برنامه نویسی مختلفی مانند پایتون و جاوا اسکریپت استفاده کرد که با ابزار کنترل نسخه توزیع شده مانند Git یا Subversion نگهداری می شود. نگهداری کد، مدیریت کد منبع (SCM) نامیده می شود.

استفاده از ابزاری مانند Git به تمامی تیم های درگیر در توسعه و عملکرد اپلیکیشن اجازه می دهد تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. از آنجایی که ممکن است افراد زیادی در تیم کار کنند، یک ابزار کنترل نسخه توزیع‌شده، ارتباطات را ساده‌تر می‌کند و تضمین می‌کند که همه از تغییرات در برنامه به‌روز می‌مانند.

سپس کد را می توان با استفاده از ابزاری مانند Maven یا Garden در فایل های اجرایی بسته بندی کرد.

تست مداوم

مرحله دوم در چرخه عمر DevOps، مرحله آزمایش مداوم است. برخی از تیم‌های DevOps این مرحله را پس از مرحله ادغام مداوم، سوم خواهند کرد. در طول این مرحله، برنامه از نظر خطا مورد آزمایش قرار می گیرد تا اطمینان حاصل شود که همانطور که باید عمل می کند. کانتینرهای داکر برای شبیه سازی یک محیط آزمایشی استفاده می شوند.

ابزارهای آزمایش مداوم برای خودکارسازی تست ها و ارائه بازخورد استفاده می شود. اینها شامل سلنیوم و JUnit است. تست خودکار روشی موثر برای ارائه عملکرد است زیرا باعث صرفه جویی در زمان می شود.

ادغام مداوم

مرحله سوم چرخه عمر DevOps یکپارچه سازی پیوسته نامیده می شود. در طول این مرحله، تغییراتی برای ادغام ویژگی های جدید با ویژگی های قبلی ایجاد می شود. کد جدید توسعه یافته و به کد موجود اضافه شده است. این اغلب، روزانه یا هفتگی اتفاق می افتد. جنکینز نمونه ای از ابزاری است که در مرحله ادغام پیوسته استفاده می شود.

استقرار مستمر

Continuous Deployment چهارمین مرحله از چرخه عمر DevOps است. این مرحله شامل استقرار کد در سرورهای تولیدی است. همچنین شامل حفظ تنظیمات سازگار بین هر سرور و به‌روزرسانی خودکار سرور است.

برخی از ابزارهای مورد استفاده در مرحله استقرار پیوسته ابزارهای مدیریت پیکربندی نامیده می شوند. از جمله آنها می توان به Ansible و SaltStack اشاره کرد. ابزارهایی مانند Vagrant نیز وجود دارد که به آنها ابزار کانتینری‌سازی می‌گویند. آنها به مقیاس بندی و سازگاری برنامه کمک می کنند.

نظارت مستمر

مرحله پنجم چرخه عمر DevOps، نظارت مداوم است. در اصل، این بدان معنی است که شما دائماً در حال ضبط و ارزیابی عملکرد برنامه ای که ایجاد کرده اید هستید. در این مرحله خطاها شناسایی شده و علل بروز خطاها جستجو می شود. چند نمونه از خطاهای رایج در این مرحله یافت می شود حافظه کم یا سرور در دسترس نیست.

هر گونه مشکل شبکه را می توان در این مرحله نیز ارزیابی کرد. امنیت برنامه نیز در این زمان کنترل می شود. در طول این مرحله نظارت مستمر از ابزارهایی مانند Sensu و Splunk استفاده می شود. آنها راهی برای نظارت بر برنامه و سرورها ارائه می دهند.

Lifcycle در تصویر پست وبلاگ devops 2

عملیات مستمر

آخرین و کوتاه ترین مرحله در چرخه عمر DevOps، مرحله عملیات پیوسته است. در این مرحله، تیم انتشار اپلیکیشن و به‌روزرسانی‌های آینده را خودکار می‌کند.

مراحل مختلف چرخه عمر DevOps در یک چرخه اتفاق می افتد. هنگامی که برنامه در سطح بهینه کار می کند، چرخه عمر کامل می شود.

چرا سازمان ها از DevOps استفاده می کنند

تعداد شرکت‌های فناوری اطلاعات که از DevOps استقبال کرده‌اند همچنان در حال رشد است. DevOps یک روش مقرون به صرفه برای ایجاد برنامه های نرم افزاری جدید در حالی که فرهنگ یادگیری و همکاری ایجاد می کند، ارائه می دهد.

با DevOps، به جای اینکه تیم های مختلف به طور جداگانه روی برنامه کار کنند، یک تیم واحد برای ایجاد و ارزیابی آن کار می کند. تمرکز چرخه عمر DevOps بر بهبود مستمر است، که کارکنان را تشویق می‌کند تا دائماً به دنبال راه‌هایی برای بهتر کردن برنامه باشند.

استفاده از ابزارهای اتوماسیون در چرخه عمر DevOps به توسعه دهندگان این امکان را می دهد که زمان خود را صرف کارهایی کنند که به بهترین شکل انجام می دهند و به طور کلی در زمان صرفه جویی می شود. در حالی که ابزارهای متنوعی در بازار وجود دارد، مهم است که قبل از متعهد شدن به آنها، در نظر بگیرید که کدام یک برای سازمان شما بهترین کار را دارند. سازمان ها همچنین باید به فکر امنیت و حفظ یکپارچگی برنامه باشند.

یادگیری DevOps

اگر به دنبال شغلی در DevOps هستید، مهارت‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید در این راه به شما کمک کند. برای یادگیری این مهارت ها می توانید از دوره های رایگان و بوت کمپ ها استفاده کنید. پلتفرم هایی مانند Udemy، Udacity و Coursera چندین گزینه برای انتخاب دارند.

ابتدا باید یک زبان برنامه نویسی مانند پایتون یا روبی را یاد بگیرید. هنگامی که یک زبان برنامه نویسی را یاد می گیرید، درک و یادگیری زبان های دیگر بسیار آسان تر می شود.

همچنین باید در مورد کنترل منبع، سیستم عامل هایی مانند لینوکس و مهارت های شبکه بیاموزید. مهارت های شبکه شامل یادگیری در مورد وضوح نام DNS، زیرشبکه ها، دروازه ها، فایروال ها، متعادل کننده بار و پروکسی ها است.

همچنین باید بدانید که چگونه ارائه دهندگان ابری مختلف کار می کنند. Google Cloud، Azure و AWS تا حدودی شبیه به هم هستند، بنابراین یادگیری یکی از این پلتفرم ها پایه خوبی برای کار با سایر پلتفرم ها خواهد بود.

مهارت های دیگری که به شما در مسیر شغلی DevOps کمک می کند شامل یادگیری در مورد کانتینرها و ارکستراسیون کانتینر است. شما همچنین می خواهید ابزارهای مدیریت پیکربندی مانند Puppet و Chef را یاد بگیرید.

توصیه دوره

Udemy یک دوره عالی ارائه می دهد که نمای کلی بسیاری از مهارت ها و ابزارهایی را که برای حرفه خود نیاز دارید ارائه می دهد. DevOps از مبتدی تا پیشرفته شامل 25 بخش است که موضوعاتی مانند Linux، Git، Docker، Ansible، Python و Maven را پوشش می دهد.

ایجاد مهارت های خود به شما کمک می کند تا چرخه عمر DevOps و نحوه استفاده از آن برای ساخت برنامه های نرم افزاری با کیفیت را درک کنید.

پست چرخه عمر DevOps چیست و دانستن آن چگونه به شغل شما کمک می کند اولین بار در Skillspot ظاهر شد.