منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • چرا سلامت روان کارکنان مهمتر از همیشه است؟

چرا سلامت روان کارکنان مهمتر از همیشه است؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
چرا سلامت روان کارکنان مهمتر از همیشه است؟

سلامت روان اصطلاحی است که برای توصیف ارزیابی بالینی وضعیت سلامت روان فرد به کار می رود و اغلب شامل تشخیص و ارائه درمان مناسب برای دستیابی به سلامت روانی مطلوب می شود. همانطور که انجمن روانپزشکی آمریکا می گوید، سلامت روان “شامل عملکرد موثر در فعالیت های روزانه، از جمله کار، مدرسه و فعالیت های روزانه است.” سلامت روان همچنین به روابط سالم‌تر و بهبود توانایی سازگاری با تغییرات و کنار آمدن با ناملایمات منجر می‌شود.

سلامت روان موضوعی جامع است و نیازمند رویکردی اساساً پیشگیرانه است که باید به طور مستمر در طول زندگی پرورش داده شود. بسیاری از جنبه های زندگی بر سلامت روان فرد تأثیر می گذارد، از عوامل عاطفی مانند مدیریت استرس و تمرکز حواس گرفته تا جنبه های فیزیکی مانند رژیم غذایی، ورزش و ترک سیگار تا عوامل بی شماری که بر زندگی کاری و شخصی روزانه فرد تأثیر می گذارد مانند روابط خانوادگی، سلامتی، مالی. و توسعه شغلی

در سال‌های اخیر، متخصصان سلامت، تعریف سلامت روان را گسترش داده‌اند تا این مفهوم را در زندگی مردم بگنجانند. به عنوان مثال، سازمان جهانی بهداشت این تعریف را ارائه می دهد: «سلامت شامل رفاه کامل جسمی، روانی و اجتماعی است و محدود به بیماری یا ناتوانی نیست».

تقویت سلامت روان در محیط کار

بیماری کرونا به همراه سایر عوامل استرس زای اجتماعی، اقتصادی و سیاسی در دو سال اخیر منجر به تغییر مفهوم سلامت روان در محیط کار شده است. به همین دلیل موضوع بهداشت حرفه ای بسیار پیچیده تر شده و مدیریت آن نیز چالش برانگیزتر شده است.

در گذشته طرح ها و برنامه های زیادی برای حمایت از سلامت روحی و جسمی کارکنان در محیط کار وجود داشت، اما امروزه این برنامه ها کارایی خود را از دست داده اند و نیاز به تغییر دارند. در سطح هیئت مدیره، بسیاری از شرکت‌ها توجه کافی به رفاه کارکنان ندارند که تهدیدی برای بهره‌وری کارکنان است و البته منجر به افزایش جابجایی کارکنان در محیط کار می‌شود و شرکت‌ها در جذب و حفظ نیروی کار با مشکل مواجه می‌شوند.

اما در دنیای تجارت امروز، شرکت ها باید فرآیندهای خود را تغییر دهند و بیش از گذشته به سلامت کارکنان در محیط کار توجه کنند. بر اساس نظرسنجی هاروارد بیزینس ریویو در سال 2020، 85 درصد از مردم می گویند که کیفیت سلامت عاطفی آنها از زمان شروع همه گیری کووید-19 بدتر شده است. این واقعیتی است که شرکت ها نمی توانند آن را نادیده بگیرند و چاره ای جز تغییر و خلاقیت در برخورد با سلامت عاطفی کارکنان خود ندارند. در این مقاله به موضوع تقویت سلامت روان در محیط کار می پردازیم و راهکارهایی برای آن پیشنهاد می کنیم.

نشان دهید که مراقبت از کارمند اولویت اول شماست

تقویت سلامت روان در محیط کار

اضطراب، استرس و فرسودگی شغلی اغلب به عنوان یکی از عوامل اصلی استعفای کارکنان در نظر گرفته می شود، به همین دلیل است که تعداد زیادی از کارکنان به صورت داوطلبانه شغل خود را ترک می کنند. برای نگه داشتن افراد با استعداد در شرکت و همچنین قرار گرفتن در مسیر مدیریت صحیح، رهبران باید محیطی را ایجاد کنند که در آن کارکنان احساس ارزشمندی کنند و به آنها کمک کنند در تمام جنبه های زندگی خود احساس خوبی داشته باشند.

هر شرکتی روی کره زمین دوست دارد بگوید: “کارمندان با ارزش ترین دارایی ما هستند.” اما در دنیای امروز، سازمان‌ها باید این ادعا را مانند گذشته ثابت کنند. شرکت‌های هوشمند در حال تغییر به سمت طرز فکری هستند که در آن کارفرمایان مسئولیت بیشتری برای حمایت از زندگی و نیازهای منحصر به فرد هر کارمند می‌پذیرند.

این را می توان همدلی در محل کار نامید و افراد احتمالاً در شرکتی می مانند که احساس می کنند واقعاً از آنها مراقبت می شود.

در مورد مزایای کارکنان خود تجدید نظر کنید

تقویت سلامت روان در محیط کار

خدمات بهداشت روان اغلب در خدمات پزشکی برای کارکنان گنجانده می شد و کارفرمایان مجبور بودند راه های دیگری برای کاهش استرس، ترویج عادات سالم و ترویج سبک زندگی و کار سالم بیابند.

علاوه بر این، به دلیل برچسب‌های اجتماعی که روی افراد گذاشته می‌شود، اغلب از خدمات بهداشت روان در محیط کار استفاده ناکافی می‌شود و مشکلات سلامت روان در نهایت بدون درمان باقی می‌مانند. روانشناسان و روانپزشکان با هر چیزی که بر سلامت روانی کارکنان تأثیر می گذارد، به گونه ای برخورد می کنند که گویی یک آسیب جزئی است. دسترسی به درمانگر در زمان استرس روانی برای درمان کافی نیست و باید تغییراتی را در مزایای کارمند خود در محل کار ایجاد کنید که جدا از مراقبت های بهداشتی باشد.

به همین دلیل است که کارفرمایان باید بیشتر در مورد مزایای کارکنان خود فکر کنند تا به کارکنان کمک کنند بر فرسودگی شغلی، مشکلات خواب، کاهش وزن و همچنین سایر مسائل مربوط به خانواده (کار با والدین، فرزندان، افراد مهم و غیره) غلبه کنند.

بیشتر روی مفهوم ادغام کار و زندگی کار کنید

تقویت سلامت روان در محیط کار

امروزه بسیاری از افراد به کار از راه دور ادامه می دهند و ساعات کاری شرکت ها نیز انعطاف پذیرتر شده است. این مشکل و سبک کاری جدید، اصطلاح جدیدی را ایجاد کرد: «ادغام کار و زندگی». کار، خانواده، مشارکت اجتماعی و رفاه شخصی در این زمان به هم مرتبط هستند و این می تواند باعث اختلالات سلامتی در افراد شود. به جای ایجاد مرزهای نامعقول بین کار و زمان شخصی، متخصصان می توانند وظایف کاری را در زمان هایی که برای آنها بهترین کار است انجام دهند. بیشتر مربوط به هماهنگی است و کمتر به تعادل.

روش‌های مدرن حمایت از کارمندان به آن‌ها اجازه می‌دهد تا در این محیط جدید واقعاً خود را ابراز کنند. آن‌ها تشخیص می‌دهند که سلامت روان مجموعه‌ای از بلوک‌های ساختمانی مرتبط با یکدیگر است که بر یکدیگر تأثیر می‌گذارند، که همگی به سلامت کلی ما در جهانی همیشه در حال تغییر کمک می‌کنند.

قبلاً فرض بر این بود که تعیین تعادل بین کار و زندگی به عهده کارمند است. اما پس از همه‌گیری کرونا، این وظیفه کارفرماست که از کارمندان به روش‌های جدید حمایت کند تا در نهایت تعادل بین کار و زندگی را بهبود بخشد.

سلامت روان چیزی فراتر از یک روند گذرا است

تقویت سلامت روان در محیط کار

سلامت روان موضوعی بود که قبل از شیوع و همه‌گیری کرونا نادیده گرفته می‌شد، زیرا مردم به دلیل انگ اجتماعی از بیان آن خودداری می‌کردند و همچنین هیچ راهی برای حمایت از آن در شرکت‌ها وجود نداشت.

ما نباید به اپیدمی به عنوان یک بحران نگاه کنیم و این اپیدمی باعث شده است که به سلامت روانی کارکنان توجه بیشتری داشته باشیم و آن را به عنوان یکی از اصول شرکت ها بپذیریم. تمرکز بر رفاه عاطفی هم یک استراتژی اخلاقی ضروری است و هم مزایای زیادی برای شرکت ها دارد.

درخواست ها تغییر کرده و امروزه شاهد آن هستیم که سطح توقع و نیاز به حمایت از سوی کارکنان روند دیگری پیدا کرده و در واقع درخواست حمایت آنها شخصی، گسترده، پیشگیرانه و پیشگیرانه شده است. چهار نکته فوق نشان می دهد که شرکت ها می توانند گامی در جهت تقویت سلامت روان محیط کار و رفاه و بهبود سلامت روان کارکنان بردارند.

چرا سلامت روان کارکنان مهمتر از همیشه است؟ اولین بار در وبلاگ ایران استعداد. به نظر می رسد.