منو سایت

پورتفولیو چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
پورتفولیو چیست؟

هر جویای کار برای اینکه توانایی ها و مهارت های خود را به کارفرما و مدیران استخدامی نشان دهد باید رزومه حرفه ای داشته باشد و به بهترین نحو مجموعه خود را سازماندهی کند. اگرچه هر کارفرما و موقعیتی به یک نمونه کار یا نمونه کار نیاز ندارد، اما داشتن چنین مدرکی مطمئناً به شما کمک می کند تا از دیگران متمایز شوید و حرفی برای گفتن داشته باشید. در این مقاله به شما می گوییم پورتفولیو چیست و به شما می گوییم که چگونه آن را بسازید.

پورتفولیو چیست؟

نمونه کارها مجموعه ای غنی از بهترین پورتفولیوهای هر کارجو یا کارمندی است. نویسندگان بهترین مقالات خود را برای نمونه کارها جمع آوری می کنند. طراحان وب سایت به دنبال نمونه هایی از بهترین وب سایت هایی هستند که طراحی کرده اند و معلمان می توانند دانش آموزان موفق و ارائه ها را در کارنامه خود قرار دهند.

برای راحتی کار، بسیاری از جویندگان کار به وب سایت های ایجاد نمونه کارها مراجعه می کنند و نمونه کار خود را در این وب سایت ها آپلود می کنند. بسیاری از افراد، مانند طراحان وب یا کدنویسان، حتی ممکن است یک وب سایت یا نرم افزار برای نمونه کار خود تهیه کنند یا از یک سایت شخص ثالث مانند لینکدین برای جمع آوری نمونه های خود استفاده کنند. برخی دیگر با ابزارهایی مانند Word و PowerPoint پورتفولیو می سازند و در این ابزارها به دلخواه طراحی می کنند. در نهایت، بسیاری از نمونه کارها خود را به صورت چاپی ارائه می کنند.

همانطور که گفته شد پورتفولیو برای همه مشاغل مورد نیاز نیست و برای برخی مشاغل مورد نیاز است. این حرفه ها عبارتند از:

 • عکاس
 • طراح گرافیک
 • توسعه دهنده نرم افزار
 • نویسنده یا کارشناس محتوا
 • ویرایشگر
 • کارگردان
 • مدل
 • اپراتور
 • نقاش
 • آرایشگاه
 • متخصص زیبایی

سود پرتفولیو چیست؟

پورتفولیو چیست؟

در بیشتر زمینه‌های خلاقانه، از جمله نوشتن، طراحی وب، طراحی گرافیک، تبلیغات، عکاسی و ویدئو، یک نمونه کار حرفه‌ای عالی می‌تواند تضمین کند که شما به شغل مورد نظر خود دست خواهید یافت. اگر قصد ارسال رزومه دارید و از شما انتظار می رود که خلاق باشید، مطمئنا کارفرما مایل است شغل قبلی شما را ببیند و ارزیابی کند تا بتوانید کار خود را بهتر ارزیابی کنید.

در مشاغلی که پورتفولیو وجود ندارد و نمونه ای از سبد سازی وجود ندارد، باز هم راهی برای نشان دادن مهارت ها و توانایی ها وجود دارد. در این صورت می توانید عکس های کار و ارائه های خود را به نمایش بگذارید و البته باید این عناصر را با هماهنگی و اجازه کارفرمایان قبلی تهیه کنید. یکی از مهم ترین تفاوت های بین رزومه و پورتفولیو این است که کارفرمایان معمولاً برای هر درخواست شغلی به رزومه نیاز دارند، اما نه برای هر فرصت شغلی.

چگونه یک نمونه کار حرفه ای بسازیم

برای ایجاد یک نمونه کار حرفه ای که از همه نظر کامل و جامع باشد، مراحل زیر را دنبال کنید:

1 اطلاعات جمع آوری کنید

تمام اطلاعاتی را که می خواهید در مجموعه خود استفاده کنید جمع آوری کنید. از اطلاعات و مثال هایی استفاده کنید که مرتبط و مرتبط با شرح شغل هستند.

این اطلاعات باید شامل موارد زیر باشد:

رزومه شما

سعی کنید رزومه خود را برای موقعیتی که برای آن درخواست می کنید بنویسید. رزومه شما باید شامل اطلاعات تماس، رزومه حرفه ای، سابقه کاری و تحصیلات، از جمله مدارک مربوطه، گواهینامه ها و مجوزها باشد.

اگر در تدوین رزومه مشکل دارید و نمی دانید چگونه یک رزومه حرفه ای متناسب با نمونه کار خود ایجاد کنید، می توانید به سراغ یک سازنده رزومه حرفه ای و استاندارد بروید که می تواند این کار را برای شما انجام دهد.

لیستی از مهارت های شما

پورتفولیو چیست؟

شرح شغل را مرور کنید و مهارت هایی را انتخاب کنید که با مهارت های شرح شغل مطابقت دارند و آنها را برای نمونه کارها آماده کنید، همراه با هر مهارت دیگری که فکر می کنید شما را متمایز می کند. تقسیم لیست به دسته هایی مانند مهارت های سخت، مهارت های نرم و درس ها یک راه حل عالی است.

اطلاعات کلی در مورد شما

می توانید بخش «درباره من» را در نمونه کار خود قرار دهید. مصاحبه‌کنندگان اغلب با خواندن بخشی درباره شما، بررسی را آغاز می‌کنند. تهیه این قسمت از نمونه کارها به شما کمک می کند تا به سوالات مهم در مصاحبه پاسخ دهید.

اثبات هر مدرک، مجوز یا گواهی

علاوه بر درج این اطلاعات در رزومه خود، کپی های آموزشی، کپی مجوزها یا گواهینامه ها یا سمینارهای توسعه حرفه ای را که در آن در نمونه کارها شرکت کرده اید، آماده کنید. گنجاندن این اطلاعات باعث افزایش اعتماد به نفس و صلاحیت شما برای این موقعیت می شود.

توصیه نامه ها، مراجع، توضیحات یا نظرات

می توانید صفحه ای را به مجموعه خود اضافه کنید تا نظرات و بازخوردهای مشتریان را ارائه دهید که ویژگی ها، مهارت ها و توانایی های حرفه ای شما را نشان می دهد. سعی کنید اطلاعاتی را در این صفحه برای سه تا پنج نفر که می خواهند در مورد عملکرد حرفه ای شما صحبت کنند، قرار دهید.

نمونه کارها

از مثال هایی استفاده کنید که طیف وسیعی از مهارت های شما را نشان می دهد. بسته به حرفه، پورتفولیوی شما باید شامل طیف وسیعی از نمونه کارهای نوشتاری، تصویری، خلاصه پروژه یا گزارش باشد. اگر تجربه حرفه ای ندارید، از کارهای دانشگاهی یا پروژه های داوطلبانه استفاده کنید.

اگر بازخورد مثبت یا امتیاز بالایی برای هر نمونه کار دریافت کرده اید، آنها را به طور خلاصه فهرست کنید.

خدمات اجتماعی

خدمات اجتماعی شامل شرحی از داوطلبی مرتبط با موقعیت یا صنعتی است که برای آن درخواست می کنید، که نشان دهنده اشتیاق و تعهد شما به آن شغل و صنعت است. اگر علاقه مند به کار برای یک سازمان غیرانتفاعی یا شرکتی هستید که هدف آن ترویج جامعه و فرهنگ است، این بخش از نمونه کارها ممکن است برای شما مفید باشد.

جوایز و دستاوردها

اطلاعات مفیدی از دستاوردهای خود که در رزومه خود ذکر کرده اید را به این بخش اضافه کنید. افتخارات تحصیلی، بورسیه تحصیلی یا جوایز شغلی در سایر شرکت ها از جمله دستاوردهایی است که می توانید در این بخش کسب کنید.

2. اطلاعاتی را که جمع آوری می کنید سازماندهی کنید

پورتفولیو چیست؟

شما باید مجموعه خود را سازماندهی کنید تا کارفرمایان بتوانند به راحتی اطلاعات را پیدا کنند. بهتر است ابتدا رزومه، رزومه و لیست مهارت های خود را ارسال کنید و سپس موارد دیگر را بر اساس آنچه که فکر می کنید مهمتر است مرتب کنید. تمام اطلاعات خود را به دسته های مختلف تقسیم کنید و آنها را به ترتیب منطقی و قابل مشاهده جمع آوری کنید.

به عنوان مثال، می توانید نمونه کارها خود را از جدیدترین به قدیمی ترین دسته بندی کنید تا کارفرمایان بتوانند پیشرفت شما را در این مدل مشاهده کنند. برای مشاهده آسان صفحات نمونه کارها، بهتر است برای هر صفحه عنوان و محتوا ایجاد کنید و صفحات را شماره گذاری کنید.

3. نمونه کارها را از نظر بصری جذاب کنید

یکی از مزایای اصلی ساختن پورتفولیو، اثبات توانایی شما در ارائه اطلاعات جذاب است. این به ویژه برای مشاغل به عنوان توسعه‌دهندگان نرم‌افزار ارزشمند است، جایی که می‌توانید کد نوشته شده خود را نمایش دهید، و برای طراحان UX/UI، می‌تواند پیشرفت‌هایی را در گرافیک و تجربه کاربر نشان دهد. یک نمونه کار از نظر بصری جذاب برای افرادی که به دنبال کار در همه زمینه ها هستند، به خصوص در زمینه هنر یا طراحی بسیار مهم است. شما باید پورتفولیوی خود را به گونه ای سازماندهی و طراحی کنید که سبک کار، زیبایی شناسی و تیپ شخصیتی شما را منعکس کند.

هنگام چاپ نمونه کارها، از یک پوشه، پوشه یا جعبه استفاده کنید تا صفحات را مرتب قرار دهید و ورق زدن برگه ها را آسان تر کنید. می‌توانید از جداکننده‌های بخش مختلف مانند برگه‌های رنگی استفاده کنید تا یافتن اطلاعات را تا حد امکان آسان کنید.

4. نمونه کارها را برای یک موقعیت خاص سفارشی کنید

هنگامی که یک نسخه اصلی از نمونه کارها خود را دارید، آن را برای مشاغل خاص و شرکت های مختلف سفارشی کنید. رزومه و صفحات مهارت های خود را تغییر دهید تا بتوانید مطابق با شرح شغل آنها را ارسال کنید.

نکاتی برای بهبود نمونه کارها

پورتفولیو چیست؟

گزینه های زیادی برای ساخت یک نسخه آنلاین از نمونه کارها وجود دارد. چندین وب سایت و پلتفرم این خدمات را به صورت آنلاین ارائه می دهند که برخی از آنها رایگان هستند. شما همچنین می توانید وب سایت خود را راه اندازی کنید. نمونه کارها خود را به صورت نمایش اسلاید در وب سایت خود منتشر کنید یا عکس ها و اینفوگرافیک ها را اضافه کنید تا از نظر بصری جذاب شود. هنگامی که نمونه کار آنلاین شما آماده شد، پیوند را در رزومه و پروفایل خود در شبکه های اجتماعی خود قرار دهید.

از طرف دیگر، چند نسخه فیزیکی از نمونه کار خود تهیه کنید تا در صورت درخواست مصاحبه، بتوانید آن را با خود ببرید.

نمونه کارها را به صورت دوره ای به روز کنید. سعی کنید نمونه کارها را هر چند ماه یا یک بار در سال به روز کنید. بررسی منظم نمونه کارها به شما کمک می کند تا اطلاعات مرتبط را به مجموعه خود اضافه کنید و کیف پول های قدیمی را در حالی که هنوز مشغول به کار هستید حذف کنید. این همچنین می تواند یک راه مفید برای نظارت بر پیشرفت شما باشد.

از نمونه کارها به عنوان یک ابزار آماده سازی برای فرآیند مصاحبه استفاده کنید. می توانید نمونه کارهای خود را قبل از مصاحبه مرور کنید تا بتوانید در مورد برخی از مهمترین وظایف خود در مصاحبه صحبت کنید. همراه داشتن یک نمونه کار در طول مصاحبه نیز مفید است، زیرا می توانید در حین پاسخ دادن به سوالات و ارائه شواهد مستقیم از مهارت های خود به کارفرمایان، به آن مراجعه کنید.

پورتفولیو نویسی چیست؟ برای اولین بار در ایران وبلاگ استعدادیابی. به نظر می رسد.