منو سایت

پردرآمدترین رشته مهندسی صنایع

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
پردرآمدترین رشته مهندسی صنایع

مهندسان صنایع افرادی در سازمان ها و شرکت ها هستند که به جلوگیری از اتلاف انرژی و زمان در فرآیند تولید کمک می کنند. آنها راه های کارآمدی را برای استفاده از کارگران، ماشین آلات، مواد، اطلاعات و انرژی برای ساخت یک محصول یا ارائه خدمات و تحویل آنها به مدیران شرکت ایجاد می کنند. مهندسان صنایع اغلب باید به صورت تیمی کار کنند و با سایر متخصصان، تکنسین های مهندسی صنایع و کارگران تولید در کار و تیم خود همکاری کنند. اما این شغل و حرفه دارای شاخه ها و جریان های مختلفی است که افراد با توجه به توانایی ها و دانش خود می توانند آن ها را انتخاب کنند. در زیر قصد داریم بگوییم مهندسی صنایع چیست؟ و همچنین در مورد سودآورترین رشته مهندسی صنایع صحبت کنید.

مهندس صنایع چه می کند؟

مهندسان صنایع معمولاً در فرآیند تولید نقش دارند و حضور آنها در بخش‌های مربوط به تولید و تولید کالا و دستگاه‌ها پررنگ‌تر است. اما معمولا وظایف آنها به شرح زیر است:

 • آنها برنامه های تولید، فعالیت های مهندسی، روندهای شرکت و سایر موارد مرتبط را بررسی و بررسی می کنند تا بهترین شیوه ها را برای فعالیت های تولیدی و خدماتی به دست آورند.
 • نحوه تولید قطعات یا محصولات را ارائه می دهند و در مورد خدمات نیز روشی را تعیین می کنند که حداکثر بازدهی را داشته باشد.
 • توسعه سیستم های مدیریتی برای موثرتر کردن برنامه ریزی مالی و تجزیه و تحلیل هزینه ها.
 • آنها از روش های کنترل کیفیت برای حل مشکلات تولید یا به حداقل رساندن هزینه ها استفاده می کنند.
 • آنها برای تدوین استانداردهای طراحی و ساخت با مشتریان و مدیریت همکاری نزدیک دارند.
 • آنها سیستم های کنترلی را برای هماهنگ کردن فعالیت ها و برنامه ریزی تولید و اطمینان از مطابقت محصولات با استانداردهای کیفیت طراحی می کنند.
 • وقتی صحبت از مشخصات محصول می شود، فروشندگان، کارکنان مدیریت و کارمندان با مشتریان صحبت می کنند.

مهندسان صنایع مهارت های خود را در موقعیت های مختلف، از تولید تا مدیریت کسب و کار، به کار می گیرند. به عنوان مثال، آنها:

 • آنها سیستم هایی را برای جابجایی قطعات سنگین در کارخانه های تولیدی تولید می کنند.
 • آنها سیستم هایی را برای دریافت و ارسال کالا از یک شرکت به مشتریان، از جمله یافتن سودآورترین مکان ها برای ساخت کارخانه های تولید یا فرآوری، ارائه می دهند.
 • آنها سیستم هایی را برای ارزیابی رضایت مردم از محصولات و کالاها ارائه می دهند.
 • آنها سیستم هایی برای حقوق کارگران تولید می کنند.

در تمام این پروژه‌های مختلف، مهندسان صنایع بر این موضوع تمرکز می‌کنند که چگونه کارها را کارآمدتر انجام دهند. آنها مسئول تعادل بسیاری از عوامل مانند زمان، تعداد کارگران مورد نیاز، اقداماتی که کارگران باید انجام دهند، رسیدن به اهداف بدون خطا، استفاده از فناوری موجود، ایمنی کارگران، حفاظت از محیط زیست، و نظارت بر بودجه و هزینه ها هستند.

آنها ابتدا الزامات محصول را به دقت مطالعه می کنند تا راه هایی برای کاهش زمان و هزینه های تلف شده و بهبود بهره وری بیابند. سپس از روش ها و مدل های ریاضی برای طراحی سیستم های تولیدی و اطلاعاتی برای رفع نیازهای مشتری استفاده می کنند.

شغل مهندس صنایع چیست؟

پردرآمدترین رشته مهندسی صنایع

مهندسان صنایع بسته به وظایف خود می توانند در شرکت ها و صنایع مختلف مشغول به کار شوند. به عنوان مثال ممکن است از مهندسان صنایع در شرکت های تولیدی استفاده شود و از طرف دیگر ممکن است در آگهی های استخدامی بیمارستان ها مشاهده کنید. آگهی استخدام مهندس صنایع همچنین برخی از مهندسان صنایع ممکن است پشت میز خود در ادارات کار کنند و کار با نرم افزار و ابزار کار اصلی آنها باشد، در حالی که برخی دیگر ممکن است به طور مداوم به صورت حضوری در محل های تولید حضور داشته باشند تا از نزدیک به همه امور رسیدگی کنند.

یکی از نکات اصلی در مورد کار مهندسان صنایع این است که آنها باید با سایر تیم ها و متخصصان در شرکت ها و سازمان ها همکاری نزدیک داشته باشند. آنها همچنین ممکن است برای مشاهده فرآیندها و ارزیابی محیط های کاری مختلف سفر کنند. روش کار مهندسان صنایع به این صورت است که در همه شرکت ها معمولا می بینیم که قرارداد تمام وقت دارند.

بازار کار مهندسین صنایع

مطمئناً تعداد افرادی که از دانشگاه های دارای مدرک صنعتی فارغ التحصیل می شوند بیشتر از مشاغلی هستند که در انتظار آنها هستند. این امر نه تنها در ایران بلکه در کشورهای بزرگی مانند آمریکا نیز وجود دارد و معمولاً مناطقی که بیشترین تقاضا را دارند در بازار کار با مشکل مواجه خواهند شد.

آیا مهندسان صنایع در بازار کار تقاضا دارند؟

در صورت صعودی شدن روند صنایع تولیدی، باید انتظار داشت که اشتغال مهندسان صنایع نیز افزایش یابد، اما اگر روند نزولی بنگاه های تولیدی و مشاغل مواد اولیه ادامه یابد، باید شاهد رکود بازار نیز باشیم. و همچنین روند نزولی استخدام مهندسان صنایع اما از آنجایی که مهندسان صنایع محدود به مهارت خاصی نیستند و به عنوان مثال مهندسین عمران که فقط با روش های ساخت و ساز آشنا نیستند، می توانند از مهارت های مختلف خود برای افزایش بهره وری در شرکت ها استفاده کنند. و کاهش هزینه ها.

انعطاف پذیری آنها با انواع مختلف کار می تواند تضمین کند که آنها می توانند فرصت های شغلی خارج از صنایع تولیدی و در خدمات مشاوره و مهندسی پیدا کنند. مهندسان صنایع می توانند بهترین مشاغل را در شرکت های تحقیق و توسعه، عمده فروشان، شرکت های دولتی و غیردولتی بیابند. از آنجایی که کار آنها مشابه بسیاری از پست های مدیریتی است، برای مهندسان صنایع غیرمعمول نیست که شغل خود را برای سمت های مدیریتی ترک کنند.

شرکت ها برای همگام شدن با آخرین فناوری به آنها متکی هستند تا بهترین راه حل ها و بیشترین ارزش را به آنها ارائه دهند. جویندگان کار که نتوانند با علم و فناوری همگام شوند در مضیقه خواهند بود و همیشه در مقایسه با سایر متقاضیان در مضیقه خواهند بود. برخی از مهندسان با تجربه معمولاً گرایش و تخصص خاصی را انتخاب می کنند که برای آنها پول بیشتری به همراه دارد.

درآمد یک مهندس صنایع چقدر است؟

پردرآمدترین رشته مهندسی صنایع

حقوق مهندسان صنایع می تواند بر اساس تحصیلات، تجربه، صنعت و وضعیت شغلی متفاوت باشد. اما معمولاً گرایش ها و صنایعی وجود دارند که بیشترین حقوق را برای مهندسان صنایع دارند:

 • تولید نفت و گاز
 • حمل و نقل خط لوله نفت خام
 • سایر حمل و نقل خط لوله
 • عمده فروشان و فرآورده های نفتی
 • ساخت قطعات و ابزار هوافضا
 • خدمات معماری و مهندسی
 • تولید قطعات خودرو
 • مدیریت شرکت و سازمان

همانطور که از موارد ذکر شده می توان حدس زد، روند نفت و گاز و همچنین فضا می تواند بهترین انتخاب برای مهندسان صنایع باشد تا بیشترین درآمد را از کار و کار خود داشته باشند. برای دستیابی به بالاترین میزان درآمد، علاوه بر انتخاب مسیر و صنعت مناسب، باید از مهارت و دانش بالایی برخوردار بود. به همین دلیل به شما توصیه می کنیم در مسیر درستی قرار بگیرید تا در صورت کاهش سرعت بازار کار، بتوانید به سایر مهارت های خود روی آورده و از آنها برای کار در شرکت ها و صنایع دیگر استفاده کنید.

مقاله پردرآمدترین رشته مهندسی صنایع اولین بار در وبلاگ ایران تلنت منتشر شد. به نظر می رسد.