منو سایت

وقتی نظارت کارمند نتیجه معکوس می دهد!

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
وقتی نظارت کارمند نتیجه معکوس می دهد!

پس از دوران کرونا، زمانی که روش کار از راه دور توسط شرکت‌ها سفارش داده شد، بسیاری از شرکت‌ها شروع به ردیابی کارمندان از طریق مانیتورینگ دسکتاپ، نظارت تصویری و سایر ابزارهای دیجیتال کردند. این سیستم ها برای کاهش رفتار نادرست کارکنان طراحی شده اند، اما تحقیقات جدید نشان می دهد که در برخی موارد، نظارت بر کارمندان می تواند به طور جدی نتیجه معکوس داشته باشد.

اخیراً نتایج تحقیقات نشان می دهد که کارکنان تحت نظارت به طور قابل توجهی بیشتر احتمال دارد که قوانین را زیر پا بگذارند. محققان همچنین دریافتند که این تأثیر به دلیل تغییر در احساس عاملیت و مسئولیت شخصی کارکنان است: یعنی مشاهده ناخودآگاه کارمندان باعث می‌شود که آنها نسبت به رفتار خود کمتر احساس مسئولیت کنند.

ابزارهای نظارت بر کارکنان

در آوریل 2020، تقاضای جهانی برای نرم افزار نظارت بر کارکنان بیش از دو برابر شد. جستجوهای آنلاین برای “نحوه نظارت بر کارمندانی که از خانه کار می کنند” 1705 درصد افزایش یافته است و فروش سیستم هایی که فعالیت های کارکنان را از طریق نظارت بر دسکتاپ، ردیابی ضربه زدن به کلید، نظارت تصویری، ردیابی موقعیت مکانی GPS و ابزارهای دیجیتال بیشتر ردیابی می کنند، افزایش یافته است. البته، برخی از این سیستم ها ادعا می کنند که از داده های کارکنان برای بهبود رفاه خود استفاده می کنند. به عنوان مثال، مایکروسافت در حال توسعه سیستمی است که از ساعت‌های هوشمند برای جمع‌آوری داده‌های مربوط به فشار خون و ضربان قلب کارکنان استفاده می‌کند و «نمرات اضطراب» شخصی‌سازی شده را برای اطلاع‌رسانی به توصیه‌های سلامتی ارائه می‌دهد.

اما اکثر ابزارهای نظارت بر کارمندان بر ردیابی عملکرد، افزایش بهره وری و جلوگیری از سوء استفاده و تنبلی تمرکز دارند. به عنوان مثال، یک شرکت بازاریابی شبکه های اجتماعی در فلوریدا نرم افزاری را بر روی رایانه کارمندان نصب کرد که هر 10 دقیقه از دسکتاپ آنها اسکرین شات می گرفت و زمان صرف شده برای فعالیت های مختلف را ثبت می کرد. سپس شرکت از این داده ها برای تعیین سطوح عملکرد و شناسایی متخلفان استفاده می کند. یا به طور مشابه، آمازون داده های گوشی های هوشمند را در درایورهای تحویل خود ردیابی می کند تا عملکرد آنها را نظارت کند و شیوه های رانندگی ناایمن را شناسایی کند.

قانون شکنی در هنگام نظارت بر کارمندان!

نتیجه مخالف نظارت کارکنان

با گسترش سیستم های نظارت هوشمند، می توان انتظار داشت که این نوع سیستم ها در کاهش رفتارهای مضر در محیط کار موثر باشند. و در واقع، مطالعات نشان می دهد که در برخی زمینه ها، نظارت می تواند از رفتارهای خاصی مانند سرقت توسط کارگران رستوران جلوگیری کند. با این حال، تحقیقات اخیر دانشکده بازرگانی هاروارد نشان می دهد که در بسیاری از موارد، نظارت بر کارمندان می تواند به طور جدی نتیجه معکوس داشته باشد.

در این مطالعه بیش از 100 کارمند در ایالات متحده مورد بررسی قرار گرفتند که برخی از آنها در محل کار و برخی از آنها مشاهده نشدند. پس از انجام این تحقیق، مشخص شد که کارکنان تحت نظارت به طور قابل توجهی بیشتر احتمال دارد که استراحت های غیرمجاز انجام دهند، دستورالعمل ها را نادیده بگیرند، به اموال محل کار آسیب بزنند، تجهیزات اداری را سرقت کنند و با سرعت عمدی آهسته کار کنند.

سپس محققان از 200 کارمند دیگر مستقر در ایالات متحده خواستند تا یک سری وظایف را در حالی که توسط یک ساعت هوشمند نظارت می‌شوند، انجام دهند. سپس به آنها فرصت تقلب داده شد. جالب اینجاست که افرادی که به آنها گفته شده بود که تماشا می شوند، بیشتر از کسانی که فکر نمی کردند آنها را تماشا می کردند، تقلب کردند.

چرا سیاست هویج و چوب کار نمی کند؟

اما چه چیزی باعث این اثر می شود؟ به طور کلی، افراد با ترکیبی از عوامل بیرونی (مانند تهدید به تنبیه یا وعده پاداش) و قطب‌نمای اخلاقی درونی‌شان انگیزه انجام کار درست را دارند. نظارت کارکنان معمولاً بر اولی تمرکز دارد: به عنوان مثال. موقعیت‌هایی که نظارت هدفمند نشان‌دهنده واکنش فوری به شکل خاصی از سوء رفتار است. برای مثال، کارگران خرده‌فروشی می‌دانند که اگر دوربین‌ها فیلمی از یک سرقت را ضبط کنند، بلافاصله اخراج خواهند شد. اما در بسیاری از محیط های کاری، کارفرمایان نمی توانند به سادگی از سیاست هویج و چوب استفاده کنند. مطالعات نشان می دهد که نظارت بر کارمندان به طور ناخودآگاه باعث می شود که آنها نسبت به رفتار خود کمتر احساس مسئولیت کنند و در نتیجه احتمال رفتار غیراخلاقی را افزایش می دهد.

اهمیت رفتار منصفانه با کارکنان

محققان همچنین دریافتند که افراد تحت نظارت بیشتر گزارش دادند که شخصی که آنها را نظارت می کند مسئول رفتار آنها است. با این حال، کارکنانی که تحت نظارت نبودند، بیشتر مسئولیت کار خود را بر عهده می گرفتند. واضح است که نظارت می تواند عوارض جانبی منفی زیادی داشته باشد. اما آیا می توان از نظارت کارکنان بدون واداشتن نیرو به قانون شکنی بهره برد؟ تحت نظر قرار گرفتن احتمالاً همیشه تأثیر منفی بر احساس عاملیت و مسئولیت اخلاقی افراد دارد، اما تحقیقات هاروارد مکانیسمی را شناسایی کرده است که می تواند این تأثیر را کاهش دهد: وقتی کارکنان احساس می کنند که با آنها منصفانه و عادلانه رفتار می شود، رفتار مخرب کمتری انجام می دهند. . محققان هاروارد دریافتند که رفتار منفی کارکنان را می توان با «تغییر رفتار محترمانه مدیر» و «افزایش پاداش ها» به میزان قابل توجهی کاهش داد.

بنابراین این برای کارفرمایان چه معنایی دارد؟ راه‌های بی‌شماری وجود دارد که مدیران و رهبران می‌توانند حس انصاف را در میان کارکنان خود ترویج کنند. برای شروع، رهبران به جای اجرای یکجانبه یک سیستم نظارت، باید با کارکنان در مورد اینکه چه زمانی نظارت مناسب است و چه زمانی می‌توان آن را ممنوع کرد، به اجماع برسند.

شفافیت با کارکنان؛ کلید بهره وری

داده‌های جمع‌آوری‌شده در طول نظارت نیز می‌تواند به نفع کارمندان مورد استفاده قرار گیرد (به عنوان مثال، برای ارائه توصیه‌های مرتبط با سلامت یا فرصت‌های توسعه شغلی). مدیران و رهبران باید تمام تلاش خود را برای برقراری ارتباط آشکار و شفاف با کارکنان در مورد اینکه چه داده‌هایی جمع‌آوری می‌شوند و چگونه استفاده می‌کنند، به کار گیرند. در واقع، یک مطالعه نشان داد که حتی توضیح دامنه و هدف نظارت می تواند پذیرش کارکنان را افزایش دهد.

در صورت استفاده صحیح، نظارت کارکنان می تواند از حوادث جلوگیری کند، بهره وری را افزایش دهد و رفاه کلی را بهبود بخشد. اما تحقیقات هاروارد نشان می دهد که نظارت می تواند احساس عاملیت و مسئولیت شخصی کارکنان را کاهش دهد و به طور بالقوه رفتارهایی را که این سیستم ها برای جلوگیری از آن طراحی شده اند افزایش دهد. برای کاهش این خطر، مدیران باید اطمینان حاصل کنند که رفتار منصفانه و عادلانه با کارکنان دارند، حس مسئولیت پذیری را در خود پرورش می دهند و از نظارت به عنوان ابزاری برای توانمندسازی به جای تنبیه کارکنان استفاده می کنند.

وقتی نظارت کارمند نتیجه معکوس می دهد! اولین بار در وبلاگ ایران استعداد. به نظر می رسد.