منو سایت

همه چیز درباره اتوماسیون بازاریابی

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
همه چیز درباره اتوماسیون بازاریابی

اتوماسیون بازاریابی به شما امکان می دهد وظایف خسته کننده و تکراری بازاریابی دیجیتال را خودکار کنید. اتوماسیون بازاریابی از نرم افزاری برای خودکارسازی کارهای مرتبط با بازاریابی مانند بازاریابی ایمیلی، بازاریابی پیامکی و حتی برخی کمپین های تبلیغاتی استفاده می کند. ایجاد سرنخ و درگیر نگه داشتن مشتریان در طول سفر خود یکی از چالش های اصلی تجارت است. از سوی دیگر، بسیاری از کسب و کارها با انفجار داده های جمع آوری شده مواجه هستند و سعی می کنند از این داده ها برای بهبود روند و فروش استفاده کنند. اتوماسیون بازاریابی می تواند با استفاده صحیح از داده ها و همچنین ساده سازی فرآیندهای کاری به غلبه بر این چالش ها کمک کند.

امروزه استفاده از اتوماسیون بازاریابی به یکی از روندهای کاری در دنیای تجارت تبدیل شده است و شرکت ها تسلط بر این ابزار مدرن بازاریابی را پیش نیاز استخدام کارشناس بازاریابی و بازاریابی می دانند. این مقاله شما را با اتوماسیون بازاریابی آشنا می کند:

اتوماسیون بازاریابی چیست؟

اتوماسیون بازاریابی فرآیند استفاده از فناوری برای خودکارسازی فعالیت های بازاریابی، به ویژه کارهای تکراری مانند بارگذاری پست های رسانه های اجتماعی، بازاریابی ایمیلی یا کمپین های تبلیغاتی است. با اتوماسیون بازاریابی، پیام ها می توانند به صورت خودکار و طبق دستورالعمل های شخصی ارسال شوند. استفاده از اتوماسیون بازاریابی می تواند در زمان و هزینه شما صرفه جویی کند و کارایی تمام فرآیندهای بازاریابی شما را بهبود بخشد.

اتوماسیون بازاریابی چگونه کار می کند؟

اتوماسیون بازاریابی

راه های مختلفی وجود دارد که بازاریابان از اتوماسیون بازاریابی برای اجرای استراتژی ها استفاده می کنند:

استفاده از کوکی ها

کوکی ها قطعات کوچکی از داده های ذخیره شده در رایانه کاربر هستند. هدف کوکی ردیابی تاریخچه مرور شما یا ذخیره اطلاعات ورود به سیستم است. شرکت‌ها ممکن است از کوکی‌ها برای بازاریابی خودکار، ردیابی بازدیدکنندگان از طریق صفحات وب‌سایت خود، امتیازدهی به سرنخ‌ها و اجرای کمپین‌های تبلیغاتی بر اساس فعالیت بازدیدکنندگان استفاده کنند.

بازاریابی شخصی

هر اقدامی که مشتریان بالقوه شما انجام می دهند یک نقطه داده اضافی برای استراتژی بازاریابی شما است که به شما می گوید مشتریان در حال حاضر به دنبال چه چیزی هستند. این اطلاعات بسیار مفید است، اما ردیابی این رفتارها به صورت دستی غیرممکن است. با اتوماسیون بازاریابی، کسب و کارها می توانند از این ورودی ها در چندین کانال برای درک عمیق نیازهای مشتریان خود و ارائه محتوای مناسب در زمان مناسب استفاده کنند.

استفاده از فرم های تماس

بازاریابان از فرم های تماس برای جمع آوری اطلاعات از مشتریان بالقوه استفاده می کنند و سپس از اتوماسیون برای برقراری ارتباط با آنها بر اساس اطلاعاتی که جمع آوری کرده اند استفاده می کنند.

چند نکته مهم برای استفاده از اتوماسیون بازاریابی

اتوماسیون بازاریابی

اتوماسیون بازاریابی به شما کمک می کند فرآیندهای مورد نیاز برای افزایش نرخ تبدیل، افزایش بهره وری، ساده سازی گردش کار و بهبود روابط با مشتری را خودکار کنید. برای استفاده از اتوماسیون بازاریابی، نکات زیر را به خاطر بسپارید:

  • کارهای تکراری را خودکار کنید
  • امتیاز دهی خودکار به سرنخ ها و پیگیری عملکرد فروش
  • سرنخ های بخش
  • ارسال پیام های شخصی
  • ساده شروع کنید و به تدریج افزایش دهید
  • محتوای با کیفیت ایجاد کنید

کارهای تکراری را خودکار کنید

همانطور که نحوه خودکارسازی بخش های مختلف بازاریابی خود را ارزیابی می کنید، به دنبال کارهای تکراری باشید که ممکن است برای تیم شما وقت گیر باشد. مانند نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری و رهگیری دستی سنتی. خودکار کردن این وظایف باعث صرفه جویی در وقت شما می شود، به شما امکان می دهد آنها را بهتر از یک انسان انجام دهید و خطر اشتباهات پرهزینه را از بین می برد.

نتیجه به طور خودکار منجر می شود

امتیازدهی سرنخ بخشی از مدیریت سرنخ است که به شما امکان می دهد معیارهایی را برای مشتریان بر اساس علاقه آنها به محصولات یا خدمات تعیین کنید. امتیازدهی سرب به‌ویژه برای کسب‌وکارهای تجاری (B2B) به دلیل چرخه‌های فروش طولانی‌ترشان مفید است. به عنوان مثال، با اتوماسیون بازاریابی، می توانید تعامل مشتریان بالقوه خود را با پیام ها ردیابی کنید، رفتار کاربر را در وب سایت خود نظارت کنید، و نقاط تماس را در چندین پلت فرم، از رسانه های اجتماعی گرفته تا بازاریابی ایمیلی ایجاد کنید. سپس نرم افزار اتوماسیون بازاریابی می تواند سرنخ را علامت گذاری کند و به تیم فروش اطلاع دهد تا سرنخ را پیگیری کند.

سرنخ های بخش

یکی از مهم‌ترین استراتژی‌ها برای خودکارسازی موفقیت‌آمیز بازاریابی، تقسیم‌بندی سرنخ‌ها به محض ورود آنهاست. ثابت شده است که ایمیل های بخش بندی شده دارای نرخ باز شدن بالاتر، نرخ تعامل بالاتر و فروش بیشتر هستند. مخاطبین جدید را بر اساس علایق و تعامل آنها تقسیم بندی کنید. یک راه عالی برای شروع این است که از نرم افزار اتوماسیون بازاریابی خود بخواهید آنها را بر اساس نحوه دریافت سرنخ ها برچسب گذاری کند. به عنوان مثال، اگر آنها به دلیل خرید محصول خاصی اضافه شوند، ممکن است به محصولات دیگری در آن دسته یا دسته های مشابه علاقه مند شوند. به همین ترتیب، اگر آنها برای چیزی رایگان ثبت نام کنند، ممکن است به محصولات یا خدمات مرتبط با آن کالای رایگان علاقه مند شوند.

ارسال پیام های شخصی

یادتان باشد وقتی پیام می دهید، با مردم صحبت می کنید! پیام‌رسانی B2B ممکن است کمی رسمی‌تر باشد، اما شما همچنان با مردم در ارتباط هستید. از اتوماسیون برای شخصی سازی پیام ها بر اساس اطلاعاتی که در مورد مخاطبین خود جمع آوری کرده اید استفاده کنید.

ساده شروع کنید و به تدریج افزایش دهید

وقتی در زمینه اتوماسیون بازاریابی تازه کار هستید، با خودکارسازی کارهای کوچک و ساده شروع کنید، به خصوص کارهایی که تیم بازاریابی شما قبلاً آنها را خسته کننده می دانست. هنگامی که نحوه استفاده از نرم افزار اتوماسیون خود را فهمیدید، می توانید اتوماسیون بازاریابی خود را گسترش دهید و نتایج را بهبود بخشید.

محتوای با کیفیت ایجاد کنید

نرم‌افزار اتوماسیون بازاریابی به شما کمک می‌کند تا شناسایی کنید که چه مشتریانی باید دسترسی داشته باشید، بهترین زمان دسترسی به آنها را تعیین کنید و پیام ارسال کنید. با این حال، یکی از مهم ترین مؤلفه ها برای اطمینان از موفقیت آمیز بودن این فرآیند، اطمینان از ایجاد محتوای با کیفیت است. اطمینان حاصل کنید که فقط از محتوای با کیفیت برای ارتباط با مخاطبان خود استفاده می کنید.

نمونه های اتوماسیون بازاریابی

اتوماسیون بازاریابی

در زیر، برای درک بهتر، به چند نمونه از کاربردهای اتوماسیون بازاریابی نگاه کرده ایم:

خوش آمدی: بعد از اینکه مشتریان در وب سایت شما ثبت نام کردند، می توانید یک ایمیل خوش آمدگویی برای آنها ارسال کنید تا درباره شما، کسب و کارتان اطلاعات بیشتری به آنها بدهید یا آنها را تشویق به شروع خرید کنید. همچنین می توانید یک سری ایمیل برای آنها ارسال کنید که به سرعت مشتریان را از طریق قیف فروش منتقل می کند.

ردیابی شخصی: بر اساس آنچه مشتریان خریداری کرده‌اند، می‌توانید یک کمپین پیگیری برای آنها ارسال کنید، توصیه‌های خرید را بر اساس سفارش قبلی‌شان ارائه دهید، از آنها بخواهید نظرات خود را بنویسند یا عکس‌ها را در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند.

ایمیل های یادآور: می‌توانید ایمیل‌هایی ارسال کنید و به افراد درباره مواردی که به سبد خرید اضافه کرده‌اند اما هنوز خرید را تکمیل نکرده‌اند، یادآوری کنید.

کمپین های بازگشت: شما می توانید مشتریانی را که در یک بازه زمانی مشخص از مجموعه شما خرید نکرده اند را هدف قرار دهید. می توانید توصیه های محصول را بر اساس خریدهای قبلی یا کدهای تخفیف برای آنها ارسال کنید تا آنها را تشویق به خرید از شما کنید.

نقطه پایان

اتوماسیون بازاریابی برای افزایش اثربخشی تلاش های بازاریابی شما و در عین حال موثرتر کردن آنها طراحی شده است. با استفاده از داده‌های مناسب و ارسال پیام‌های مناسب، می‌توانید به طور مؤثر معامله کنید و زمان بیشتری را برای تمرکز بر دیگر تلاش‌های توسعه کسب‌وکار آزاد کنید.

همه چیز درباره اتوماسیون بازاریابی اولین بار در وبلاگ ایران تلنت نوشته شد. به نظر می رسد.