منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • هفته های ویژه Codelearn: ریشه های علوم کامپیوتر

هفته های ویژه Codelearn: ریشه های علوم کامپیوتر

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

مراکز ما سومین و آخرین هفته موضوعی سال تحصیلی امسال را برگزار می کنند که به این هفته اختصاص دارد ریشه های علم کامپیوتر. کلمه “informatics” (از کلمه فرانسوی “informatique”) از ترکیب دو کلمه “inform” و “automatically” ابداع شد. به این ترتیب می توان آن را به عنوان علمی که مطالعه می کند تعریف کرد پردازش خودکار اطلاعات یا به طور خاص به عنوان مجموعه ای از دانش، روش ها، فرآیندها و تکنیک هایی که امکان پردازش خودکار اطلاعات (داده ها) توسط رایانه ها را فراهم می کند.

علوم کامپیوتر ترکیبی از مبانی محاسبات، معماری کامپیوتر، برنامه نویسی و توسعه نرم افزار و بخشی از الکترونیک است. ترکیب همه این رشته ها امکان پردازش خودکار اطلاعات را با استفاده از آن فراهم می کند دستگاه های الکترونیکی و سیستم های کامپیوتری. علوم کامپیوتر این سیستم ها را در خدمت ما قرار می دهد و به ما امکان می دهد از آنها به روش های مختلف از تماشای فیلم گرفته تا انجام تحقیقات در آزمایشگاه ها استفاده کنیم. بسیاری از فرآیندها را سرعت می بخشد و به طور کلی زندگی ما را آسان می کند.

قدم زدن در تاریخ

گذشته از ریشه ریشه‌شناختی این کلمه، اعتقاد بر این است که قدمت این علم به چندین قرن پیش می‌رسد. در واقع لحظات مختلفی در تاریخ وجود دارد که می توان آنها را خاستگاه علم کامپیوتر دانست. یکی از آن لحظات است ایجاد چرتکه چینیدر حدود 500 سال قبل از میلاد، زیرا از این ابزار برای تسهیل محاسبات استفاده می شد – اما اختراع یک ماشین محاسباتی که جمع و تفریق می کرد و توسط دانشمند فرانسوی بلز پاسکال در قرن هفدهم ایجاد شد، نیز بخشی از خاستگاه علوم کامپیوتر در نظر گرفته می شود.

در طول دو قرن بعد، چندین دانشمند این اولین ماشین حساب را بهبود بخشیدند که می‌توان آن را پیش درآمدی برای کامپیوترها و توانایی آن در ذخیره اطلاعات و انجام محاسبات در نظر گرفت. با این حال، انقلاب واقعی کامپیوتر تا قرن بیستم رخ نداد، زیرا اولین کامپیوتر در تاریخ بلافاصله پس از آن ساخته شد جنگ جهانی دوم. با اینکه ماشین بزرگی بود، انیاک نقطه شروعی برای ظهور بعدی کامپیوترهایی بود که امروزه آنها را می شناسیم: قابل برنامه ریزی، الکترونیکی، کاملا دیجیتالی و برای استفاده عمومی طراحی شده بود.

مانند بسیاری از پیشرفت های تکنولوژیکی در تاریخ، ایجاد انیاک نیز به این زمان باز می گردد حوزه نظامی. ساخت آن، که سه سال به طول انجامید، توسط ارتش ایالات متحده در طول جنگ تامین شد، اما زمانی که ماشین تکمیل شد، جنگ تمام شده بود. ENIAC از سال 1947 تا 1955 فعالیت می کرد، زمانی که برای همیشه تعطیل شد. از این نظر، باید توجه داشت که قبل از اختراع انیاک، رایانه های قابل برنامه ریزی دیگری نیز ساخته شده بودند، اما کاربرد محدودی داشتند. غول پیکر مجموعه ای از کامپیوترها است که توسط رمزنگاران بریتانیایی بین سال های 1943 و 1946 برای رمزگشایی کدها در طول جنگ جهانی دوم توسعه یافت. پس از استفاده انحصاری، آنها را نابود کردند تا هیچ مدرکی باقی نماند.

آلن تورینگ و ماشین انیگما

نمی توانیم در مورد آلن تورینگ که مورد توجه است صحبت نکنیم پدر کامپیوترهای مدرن. این ریاضیدان و رمزنگار بریتانیایی به لطف کارش در پارک بلچلی، جایی که برای رمزگشایی کدهای رمزگذاری شده آلمانی کار می کرد، یکی از بازیگران کلیدی در طول جنگ جهانی دوم بود. در طول این جنگ، آلمان نازی استفاده کرد دستگاه انیگما، در آخرین ماه های جنگ جهانی اول برای رمزگذاری و رمزگشایی پیام ها ایجاد شد. کار آلن تورینگ برای رمزگشایی این اطلاعات به پیشبرد پایان جنگ کمک کرد.

تورینگ بعداً ماشین‌های مختلفی ساخت و همچنین به هوش مصنوعی کمک کرد، اما به دلیل همجنس‌گرا بودن به طرز وحشیانه‌ای مورد آزار و اذیت قرار گرفت، بنابراین در سال 1954 تصمیم گرفت به زندگی خود پایان دهد.