منو سایت

هفته های ویژه Codelearn: ارتباطات موبایلی

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

یک ماه پس از جشن هفته ویژه ابر رایانه ها، امروز دومین هفته موضوعی سال آغاز می شود. این روزها مراکز ما روی یک موضوع خاص جدید کار خواهند کرد و به همین مناسبت دانش آموزان می توانند در مورد آن اطلاعات بیشتری کسب کنند ارتباطات سیار و تکامل آن از مبدأ تا کنون.

ارتباطات سیار چیست؟

ارتباطات سیار زمانی اتفاق می افتد که فرستنده و گیرنده هر دو حرکت کنند (یا ممکن است حرکت کنند)، چیزی که استفاده از کابل ها را برای برقراری هر نوع ارتباطی بین آنها غیرممکن می کند. به آن دلیل، ارتباط رادیویی عمدتا در این مورد استفاده می شود. بنابراین، به لطف ارتباطات سیار، فناوری هایی مانند ارتباطات سیار زمینی، ارتباطات سیار ماهواره ای، شبکه های تلفن همراه خصوصی، ارتباطات رادیویی، ارتباطات بی سیم، رادار GPS، اینترنت موبایل و غیره را داریم.

قدم زدن در تاریخ

که در اولین تماس از تلفن همراه در 3 آوریل 1973 اتفاق افتاد. این توسط مارتین کوپر، مدیر شرکت موتورولا، از خیابانی در نیویورک ساخته شد. او با بزرگترین رقیب خود، جوئل انگل از AT&T Bell Labs تماس گرفت و تلفنی که استفاده می کرد بسیار بزرگ بود و طراحی بسیار متفاوتی با مدل های موجود در بازار داشت.

با توجه به اولین شبکه ارتباطی سیار، در ژاپن در سال 1979 راه اندازی شد. دو سال بعد، در سال 1981، شبکه تلفن همراه شمالی (NMT) در دانمارک، فنلاند، نروژ و سوئد راه اندازی شد. این سیستم فقط برای ارتباط صوتی قابل استفاده بود، آنالوگ بود و بخشی از به اصطلاح بود نسل اول. درست است که قبل از این نسل ایستگاه‌های رادیویی برای گوش دادن به موسیقی و تلفن ثابت وجود داشت، اما ارتباطات سیار کمی بیشتر طول کشید تا برای همه قابل دسترسی باشد: اگرچه سال‌ها پیش ایستگاه‌های رادیویی، ماهواره‌ها، GPS و حتی تلفن‌های همراه وجود داشتند، اما بیشتر آنها بودند. استفاده نظامی یا علمی

5G

از نسل اول تغییرات بسیاری، لحظات کلیدی و بازیگران مختلفی وجود داشت که بازار را متحول کرد، مانند. شرکت فنلاندی نوکیاکه اولین تلفن های همراه NMT را ایجاد کرد و دستگاه های معروف به نوکیا 3310 را روانه بازار کرد، تلفن همراهی که در آن زمان به دلیل اندازه، عملکرد و مقاومت در برابر ضربه و افتادن شگفتی واقعی بود.

در حال حاضر داریم نسل پنجم از فناوری‌ها و استانداردهای ارتباطی بی‌سیم (5G)، اینترنت مورد استفاده دستگاه‌هایی مانند تلفن‌های همراه برای امکان اتصال به شبکه در هر نقطه، که تکامل 4G/LTE است. ایده پشت این فناوری این است که به ما امکان برقراری تماس تلفنی، نوشتن پیام را می دهد، همانطور که تاکنون و مهمتر از همه انجام داده ایم. با سرعت بسیار بالاتری در اینترنت گشت و گذار کنید; همه اینها با اجازه دادن به چندین دستگاه برای اتصال همزمان. همان‌طور که سال‌ها پیش در خانه‌های ما جهشی در سرعت اتصال مشاهده شد، زمانی که ما از ADSL به فیبر نوری تغییر مکان دادیم، جهش از 4G به 5G به طور قابل توجهی سرعت اتصالات تلفن همراه را بهبود می‌بخشد.