منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • هزینه های استخدام و محاسبه آنها برای انواع سازمان ها

هزینه های استخدام و محاسبه آنها برای انواع سازمان ها

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
هزینه های استخدام و محاسبه آنها برای انواع سازمان ها

هزینه استخدام هر کارمند یکی از پرکاربردترین معیارهای HR و KPI در تیم استخدام است. درک هزینه هر اجاره به شما امکان می دهد هنگام سرمایه گذاری در این زمینه تصمیمات استراتژیک بیشتری بگیرید. به عبارت دیگر، به شما کمک می کند تا تصمیمات آگاهانه تری در مورد هزینه های فرآیند و همچنین برآورد هزینه ها برای هر یک از برنامه های تعریف شده سازمان خود بگیرید.

هزینه های زیادی در رابطه با استخدام کارمند جدید وجود دارد که برخی از آنها واضح و برخی از آنها چندان واضح نیستند. به عنوان مثال، برای ارسال آگهی های شغلی خود چقدر پول می دهید؟ یا چگونه هزینه فرآیند مصاحبه را محاسبه می کنید؟ این امر باعث می شود که هزینه هر استخدام یکی از مهم ترین و در عین حال پیچیده ترین معیارها برای استخدام و جذب استعدادها باشد. در این مقاله به تعریف قیمت هر اجاره، فرمول و نحوه محاسبه آن می پردازیم.

هزینه های استخدام

هزینه استخدام معیاری از هزینه های مرتبط با فرآیند استخدام کارکنان جدید است. این هزینه ها شامل هزینه هایی مانند منابع تبلیغاتی، هزینه های مربوط به حقوق و پاداش، ثبت آگهی های استخدامی و … می باشد. به عنوان مثال، اگر شما 50 نفر را در سال استخدام می کنید و حدود 50 میلیون تن در سال برای فرآیند استخدام هزینه می کنید، به این معنی است که هزینه های شما به 50 نفر تقسیم می شود. به این ترتیب هر اثر یک میلیون تن هزینه دارد. این یک راه عالی برای ارزیابی اینکه آیا فرآیند استخدام شما برای صنعت و موقعیت شما بهینه شده است یا خیر است.

همچنین مقایسه بخش ها به صورت سالانه یا حتی فصلی مفید است و به شما ایده خوبی از هزینه استخدام در هر بخش می دهد. عوامل متعددی بر هزینه جذب نیرو در سازمان شما تأثیر می گذارد که مهمترین آنها را در تصویر مشاهده می کنید.

هزینه های اجاره

نحوه محاسبه هزینه استخدام

نحوه محاسبه هزینه استخدام از یک سازمان به سازمان دیگر و همچنین قسمت به قسمت متفاوت است. اما فرمول استاندارد برای محاسبه قیمت هر اجاره به صورت زیر است:

هزینه های اجاره

هزینه های داخلی و خارجی دقیقا شامل چه مواردی می شود؟ بیایید به چند نمونه نگاه کنیم. توجه داشته باشید که این یک لیست ناقص است.

هزینه های داخلی اجاره

هزینه های داخلیتعریف
هزینه های نظارتیهزینه های مربوط به نظارت و پردازش اسنادی که باید مطابقت داشته باشند (مانند اسناد قانونی، اسناد رویه ای و غیره)
هزینه های اداریهزینه های مربوط به پشتیبانی اجاره شامل مواردی مانند تجهیزات اداری، اجاره فضا، پذیرایی، هزینه ماموریت و غیره. اگر امکان تخصیص دقیق هزینه های استخدام اداری وجود نداشته باشد، درصدی از کل هزینه های مدیریت بر اساس تعداد کارکنان ممکن است استفاده شود.
هزینه های آموزش و توسعههزینه برای آموزش و ارتقای مهارت های کارکنان برای افزایش مهارت های آنها. دوره های آنلاین و هزینه های مربوطه در این دسته قرار می گیرند.
هزینه های استخدام و پرسنلاین هزینه ها شامل حقوق، پاداش و مزایا می شود.
هزینه استخدام مدیرمدیر استخدام معمولاً مسئول بخش های استخدام است. بنابراین، هر بار که مصاحبه کاری انجام می دهد، برای شرکت هزینه دارد.

 

هزینه های استخدام خارجی

هزینه های داخلیتعریف
بررسی سابقهاین هزینه ها به حصول اطمینان از مناسب بودن متقاضی برای کار مربوط می شود. این شامل بررسی سوابق جنایی و تحصیلی، مراجعه به مراجع معتبر و تایید اعتبار فرد، واجد شرایط بودن برای کار، وضعیت مهاجرت و غیره است.
هزینه های اولیههزینه های مربوط به حصول اطمینان از اینکه متقاضی معیارهای شغلی اولیه (مثلا شرکت در آزمون ها، آزمون ها، مصاحبه ها) را برآورده می کند.
هزینه های تحویل منابعهزینه های تامین منابع، خرید بانک های اطلاعاتی، عضویت در انجمن های حرفه ای در این دسته قرار می گیرند.
هزینه های مرتبط با فناوریهزینه های مربوط به فناوری استخدام (شامل سیستم ردیابی نامزدها، زیرساخت پردازش برنامه، نگهداری سیستم و غیره) در این دسته قرار می گیرند.
هزینه های بازاریابیتمام هزینه‌های مرتبط با استخدام فعالیت‌های بازاریابی، از جمله رسانه‌های اجتماعی، سئو، به‌روزرسانی وب‌سایت و آگهی‌های شغلی، در این دسته قرار می‌گیرند.
هزینه های تشویق کارکنان به معرفیاگر یک برنامه تشویقی برای تشویق کارمندان خود به نمایندگی از افراد واجد شرایط دارید، هزینه گزافی برای شما خواهد داشت.
هزینه های نمایشگاههزینه های نمایشگاه شامل اجاره تجهیزات، حمل و نقل، طراحی، هزینه غرفه، نیروی کار و هزینه های اجاره می باشد.

سایر هزینه هایی که باید در نظر بگیرید شامل هزینه جابجایی افراد در سازمان، آزمایش مواد مخدر یا هزینه استخدام در کالج است.

برای هزینه های داخلی و خارجی، باید هر بخش از فرآیند استخدام را برای شرکت خود تجزیه و تحلیل کنید تا تمام هزینه ها را شناسایی کنید. برخی از هزینه هایی که در مورد آنها صحبت کردیم ممکن است جایی در روند شما داشته باشند و اعمال شوند و برخی حتی ممکن است در بالا ذکر نشده باشند.

قیمت کل اجاره

تعیین کل هزینه اجاره بستگی به نتیجه ای دارد که می خواهید هنگام محاسبه قیمت اجاره به دست آورید. کل هزینه اجاره شما می تواند شامل اجاره داخلی و خارجی باشد. همچنین ممکن است شامل کارکنان موقت، فریلنسرها و کارمندان پاره وقت باشد.

علاوه بر این، کل قیمت اجاره به دوره ای که قصد محاسبه آن را دارید بستگی دارد. می توانید تعداد کل کارمندان جدید را در یک سه ماهه معین یا مثلاً برای یک سال تقویمی مشاهده کنید.

قیمت هر اجاره چگونه محاسبه می شود؟

برای محاسبه هزینه هر اجاره، باید تمام داده های هزینه داخلی و خارجی خود را جمع آوری کنید. همچنین باید دوره زمانی را که در حال محاسبه هستید (ماهانه، سالانه، دوسالانه، سه ماهه) درج کنید. همچنین می توانید میانگین هزینه هر استخدام در هر بخش یا حتی برای هر نقش را محاسبه کنید. چهار مرحله برای محاسبه هزینه هر اجاره وجود دارد که ما یک مثال را به شما نشان خواهیم داد.

مرحله № 1 – داده های هزینه خود را کشف کنید

اولین چیزی که باید پیدا کنید این است که هزینه های خود را در یک دوره زمانی مشخص پیگیری کنید. سعی کنید این را از تیم مالی دریافت کنید و تا حد امکان هزینه را برای تیم استخدامی کنار بگذارید.

مرحله 2 – هزینه های داخلی خود را شناسایی کنید

تمام هزینه های استخدام داخلی را در اکسل ثبت کنید. برای مثال هزینه های داخلی یک شرکت بیمه را محاسبه کنیم.

شهریور

هزینه های داخلیهزینه ها به تومان
هزینه های تحویل5 میلیون
هزینه های استخدام تیم10 میلیون
هزینه های نظارتی10 میلیون
تجهیزات اداری15 میلیون
قیمت نهایی40 میلیون
  • این هزینه ها کاملاً فرضی هستند و نمی توان آنها را برای شرکت ها خلاصه کرد.

مرحله 3 – هزینه های خارجی خود را شناسایی کنید

تمام هزینه های خارجی شرکت استخدام کننده خود را در یک ستون قرار دهید:

شهریور

هزینه های خارجیهزینه ها به تومان
هزینه بررسی تاریخچه5 میلیون
هزینه های اولیه20 میلیون
هزینه منابع10 میلیون
هزینه های فنی50 میلیون
هزینه های نمایندگی30 میلیون
هزینه های بازاریابی25 میلیون
قیمت نهایی140 میلیون
  • این هزینه ها کاملاً فرضی هستند و نمی توان آنها را برای شرکت ها خلاصه کرد.

مرحله 4 – محاسبه را کامل کنید

فرض کنید پنج نفر را در ماه سپتامبر استخدام کرده اید. اگر از اکسل یا کاربرگ استفاده می کنید، محاسبه نهایی شما به این صورت خواهد بود:

هزینه های داخلی40 میلیون
هزینه های خارجی140 میلیون
تعداد کارکنان5
قیمت هر اجاره36 میلیون

فرمول هزینه جذب هر نیرو به شرح زیر است:

هزینه های استخدام = (40 + 140) تقسیم بر 5

در این تحقیق میانگین هزینه هر شغل 36 میلیون تن است. آیا این بد است؟ این خوبه؟ با توجه به میانگین صنعت بیمه، باید این را بررسی کنید. می توانید با مراجعه به سایت ایران کرفس، حقوق مرجع در ایران، از میانگین دستمزد در هر صنعت مطلع شوید. گالری ایران هر سال یک گزارش جامع حقوق و دستمزد منتشر می کند که میانگین دستمزد هر صنعت را نشان می دهد.

چرا باید محاسبه هزینه های استخدام را در اولویت قرار دهیم؟

اندازه گیری قیمت اجاره به شما کمک می کند تا روند اجاره را بهینه کنید. این مزایای زیر را برای شما و سازمان شما دارد:

  • تعیین بودجه برای اشتغال و نیروی انسانی – ردیابی داده های استخدام هر نیروی کار به شما کمک می کند تا درک کنید که برای کار در دوره بعدی به چه منابع مالی نیاز دارید. این به پیش بینی هزینه های سال کمک می کند و همچنین سهم اشتغال در هزینه های هر کسب و کار را نشان می دهد. به عنوان مثال، اریکسون توانسته است هزینه هر استخدام را تا 70 درصد از طریق استفاده از شبکه های اجتماعی و طرح های پشتیبانی کارمندان کاهش دهد. این امر نه تنها هزینه ها را کاهش داد، بلکه هزینه های حفظ کارکنان در شرکت را نیز کاهش داد. این تأثیر مثبت قابل توجهی بر منابع انسانی و بودجه اشتغال شما دارد زیرا فعالیت های استخدام شما را کاهش می دهد.
  • مدیریت هزینه همیشه لازم نیست هزینه استخدام هر شغل را کاهش دهید. البته، برخی از مشاغل که به سختی پیدا می شوند، هزینه بیشتری برای استخدام در مقایسه با سایر مشاغل دارند. با این حال، قصد شما از استخدام یافتن بهترین افراد برای موقعیت خود است. به عنوان مثال، نوکیا از Indeed به عنوان مرجعی برای کارشناسان استفاده می کند. برنامه های ارسال شده از طریق Indeed مستقیماً به سیستم ردیابی نامزدهای نوکیا ارسال می شوند. در نتیجه این تصمیم استراتژیک، هزینه هر کارمند نوکیا را تا ۷۴ درصد در مقایسه با میانگین این شرکت (در سایر پلتفرم‌ها) کاهش داد.
  • اندازه گیری عملکرد کارکنان بررسی هزینه های استخدام همچنین به شما نشان می دهد که کارکنان شما چگونه منابع خود را مدیریت می کنند. برای مثال Nature’s Pride شاهد رشد کسب و کار او در مقطعی بود. در نتیجه، نیازهای استخدامی آنها افزایش یافت و شرکت به این نتیجه رسید که آنها از آژانس های استخدام خارجی برای متوقف کردن رشد تیم استخدامی خود استفاده می کنند. آنها تصمیم گرفتند که کنترل کاملی بر فرآیند استخدام داشته باشند و این تصمیم به آنها اجازه داد تا عملکرد و نتایج تیم استخدام خود را اندازه گیری کنند. این در نهایت منجر به کاهش تقریبی هزینه هر استفاده شد.

هزینه های اجاره

نتیجه

محاسبه هزینه هر اجاره و استخدام به شما کمک می کند تا بودجه اجاره خود و فرآیند اجاره را به طور کلی بهینه کنید. به یاد داشته باشید که هزینه های داخلی و خارجی خود را پیگیری کنید تا یک نمای کلی از هزینه هر استخدام در سازمان خود داشته باشید. یک رویکرد ثابت مسئول محاسبه هزینه های استخدام هر یک از کارکنان در سازمان نیست، زیرا در نظر گرفتن بسیاری از متغیرها، از جمله نقشی که استخدام می کنید، تقاضا برای جذب افراد با استعداد، و اندازه سازمان بر روش اندازه گیری شما تأثیر می گذارد.

نوشتن هزینه های استخدام و محاسبه آن برای سازمان های مختلف برای اولین بار در وبلاگ ایران تلنت. به نظر می رسد.