منو سایت

هزینه بیمه بیکاری چقدر است؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
هزینه بیمه بیکاری چقدر است؟

بیمه بیکاری یکی از مهمترین مزایای کارمندان برای افرادی است که به ناچار از کار بیکار شده اند و به عنوان بیکار موقت شناخته می شوند. افرادی که به‌عنوان بیکار موقت معرفی می‌شوند ممکن است به دلیل بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله شغل خود را از دست داده باشند و این افراد مشمول بیمه بیکاری هستند. در هر مورد، تیمی متشکل از نمایندگانی از اداره کار و سازمان تامین اجتماعی مسئول بررسی صلاحیت افراد برای دریافت مقرری بیکاری هستند.

اما برای بسیاری از کارمندان و افراد مشمول این قانون این سوال پیش می آید که بیمه بیکاری چقدر است و برای دریافت این مبلغ چه شرایطی لازم است؟ در این مقاله به بررسی میزان مقرری بیکاری و شرایط دریافت آن می پردازیم.

مبلغ بیمه بیکاری

برای محاسبه میزان مقرری بیکاری کافی است 55 درصد از میانگین حقوق خود را به عنوان بیمه شده دریافت کنید. البته محاسبه این مبلغ تبصره هم دارد. این یادداشت ها عبارتند از:

 • میزان مقرری بیکاری اعضای خانواده و سرپرست خانواده برای حداکثر 4 نفر 10 درصد قابل افزایش است.
 • میزان مقرری بیکاری نباید کمتر از حداقل دستمزد همان سال تعیین شده توسط شورای عالی کار باشد.
 • مبلغ بیمه بیکاری نباید بیش از 80 درصد حقوق بیمه باشد.

بنابراین با علم به اینکه حداقل دستمزد سال 1401 مبلغ 4 میلیون و 179 هزار و 750 تومان است باید مبلغ بیمه بیکاری در نظر گرفته شود و در صورت متاهل بودن فرد به ازای هر نفر ده درصد به مبلغ اضافه می شود. افراد تحت تکفل مشمول این قانون عبارتند از:

 1. شوهر
 2. فرزندان اناث تا زمانی که ازدواج نکرده و شغلی نداشته باشند.
 3. فرزندان ذکور زیر 18 سال یا پسران شاغل به تحصیل یا از کارافتادگی با تایید پزشک مجاز سازمان تامین اجتماعی.
 4. پدر و مادر بیمه شده که بالای 60 سال سن دارند و یا بنا به تشخیص پزشک معتمد سازمان تامین اجتماعی دارای معلولیت می باشند و هزینه های نگهداری آنها به عهده بیمه شده می باشد.
 5. خواهر و برادر تحت تکفل بیمه شده در صورت داشتن شرایط مربوط به فرزندان بیمه شده.

آیا مقرری بیکاری و مقرری بیمه بیکاری پرداخت می شود؟

هزینه بیمه بیکاری چقدر است؟

یکی از پیامدهای بیمه کار این است که با دریافت بیمه بیکاری هیچ مبلغی به عنوان استراحت به فرد تعلق نمی گیرد و سازمان ها ملزم به پرداخت این مبلغ نیستند. در واقع ارائه بیمه بیکاری مبلغی است که سازمان تامین اجتماعی به فرد بیکار می دهد و مزایای کارمندی مانند عیدی توسط کارفرما به کارمند تعلق می گیرد.

شرایط دریافت مقرری بیکاری

طبق قانون، کلیه افرادی که بیکار موقت شناخته شده و برخلاف میل خود اخراج یا از کار خارج شده اند، مشمول دریافت بیمه بیکاری هستند. با این حال، دسته بندی افراد مشمول بیمه بیکاری گسترده است. اگر در دسته های زیر قرار می گیرید و شرایط زیر را دارید می توانید برای بیمه بیکاری اقدام کنید:

 • مشمول قانون کار و بیمه باشد.
 • شهروند کشورهای دیگر نباشید.
 • شما به دلیل حوادثی مانند جنگ، زلزله، آتش سوزی و سیل شغل خود را از دست داده اید.
 • شما برخلاف میل خود بیکار شده اید.
 • مستمری بگیر، بازنشسته یا از کارافتاده نباش.
 • حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه دارید.
 • شما بیمه خوداشتغالی یا بیمه اختیاری ندارید. شما هم کارفرما نباشید
 • کارگران فصلی که قبل از یک سال از کار اخراج می شوند و بیکاری آنها غیر ارادی است.
 • سربازی که بعد از 2 ماه خدمت سربازی به محل کارش برمی گردد اما کارفرما او را استخدام نمی کند.
 • بیکاری خود را ظرف 30 روز پس از اخراج به وزارت کار گزارش دهید.

برای دریافت بیمه بیکاری حداکثر 30 روز از تاریخ بیکاری فرصت دارید تا بیکاری خود را به تعاونی، اداره کار و رفاه اجتماعی اطلاع دهید. در این صورت شما اعلام می کنید که آماده فعالیت در تخصص یا سایر زمینه ها هستید. در صورتی که متقاضی پس از 30 روز نتواند با تعاونی کار و رفاه تماس بگیرد و بیکاری خود را اعلام کند، ظرف سه ماه فرصت دارد با تایید هیات حل اختلاف تعاون، کار و رفاه اجتماعی معاونت اجتماعی، عذر موجه ارائه دهد. ، در مورد بیمه بیکاری خود اقدام کنید.

هزینه بیمه بیکاری چقدر است؟ اولین بار در وبلاگ ایران استعداد. به نظر می رسد.