منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • هرم مزلو؛ آگاهی از 5 سطح سلسله مراتب نیازهای انسان از دیدگاه مزلو

هرم مزلو؛ آگاهی از 5 سطح سلسله مراتب نیازهای انسان از دیدگاه مزلو

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
هرم مزلو؛ آگاهی از 5 سطح سلسله مراتب نیازهای انسان از دیدگاه مزلو

آیا می دانید چه چیزی به همه انگیزه می دهد؟ سلسله مراتب نیازهای انسان بر اساس نظریه مزلو، یکی از مشهورترین نظریه های انگیزش است که گویای این موضوع است. به گفته آبراهام مزلو روانشناس معروف، هر اقدامی که انجام می دهیم انگیزه خاصی دارد که هدف نهایی آن ارضای نیازهای فردی است.

سلسله مراتب نیازهای انسان مزلو

مزلو اولین بار مفهوم خود از سلسله مراتب نیازهای انسانی را در مقاله خود در سال 1943 با عنوان نظریه انگیزش انسان و کتاب بعدی خود با عنوان انگیزه و شخصیت شرح داد. این سلسله مراتب نشان می دهد که افراد قبل از رسیدن به نیازهای بزرگ تر، انگیزه دارند تا نیازهای اساسی خود را برآورده کنند.

در حالی که برخی از مکاتب فکری در آن زمان تمایل داشتند بر حل مشکلات رفتاری انسان تمرکز کنند، مزلو بیشتر علاقه مند بود در مورد چیزهایی که مردم را خوشحال می کند و کارهایی که برای رسیدن به آن هدف انجام می دهند بیاموزد.

مازلو به عنوان یک انسان گرا معتقد است که افراد تمایل ذاتی به خودشکوفایی دارند، به این معنا که می خواهند به بهترین های خود دست یابند. اما برای رسیدن به این هدف باید تعدادی از نیازهای اساسی مانند نیاز به غذا، امنیت، عشق و اعتماد به نفس برآورده شود.

در نتیجه، پنج سطح مختلف از نیازهای مزلو ایجاد شد. بیایید نگاهی دقیق تر به نیازهای مازلو بیندازیم که از پایین ترین سطحی که به عنوان نیازهای فیزیولوژیکی شناخته می شود شروع می شود.

نیاز به مرور کلی دارد

هرم مزلو

سلسله مراتب مزلو اغلب به صورت یک هرم ارائه می شود. پایین ترین سطح هرم شامل اساسی ترین نیازها است، در حالی که پیچیده ترین نیازها در رأس هرم قرار دارند.

نیازهای پایین هرم نیازهای فیزیکی اولیه از جمله نیاز به غذا، آب، خواب و گرما است. هنگامی که این نیازها در پایین ترین سطح هرم برآورده شد، افراد می توانند به سطح بعدی نیازها یعنی ایمنی و امنیت بروند.

با پیشرفت افراد در هرم، نیازها شکل معنوی و اجتماعی به خود می گیرند. با پیشرفت در هرم، نیاز به عشق، دوستی و صمیمیت مهم می شود.

در راس هرم نیاز به احترام شخصی و احساس موفقیت است. مازلو مانند کارل راجرز بر اهمیت خودشکوفایی تاکید می کند که شرایطی را برای رشد و توسعه شخصی فراهم می کند.

نیاز به کسری در مقایسه با نیازهای رشد فردی

مزلو معتقد بود که این نیازها شبیه غرایز هستند و نقش عمده ای در رفتار انسان دارند. نیازهای فیزیولوژیکی، امنیتی، اجتماعی و احترامی نیازهای کمیابی هستند که از محرومیت ناشی می شوند. ارضای این نیازها برای جلوگیری از درگیر شدن در احساسات منفی یا پیامدهای ناخوشایند بسیار مهم است.

مزلو بالاترین سطح هرم را نیازهای رشد فردی نامید. این نیازها ناشی از کمبود نیستند، بلکه بیشتر از میل به رشد فردی ناشی می شوند.

در حالی که این نظریه معمولاً به عنوان یک سلسله مراتب نسبتاً سفت و سخت ارائه می شود، مزلو خاطرنشان می کند که نظم در دستیابی به این نیازها موفقیت و رشد فردی را تضمین نمی کند. به عنوان مثال، وی خاطرنشان کرد که برای برخی افراد نیاز به اعتماد به نفس مهمتر از نیاز به عشق است. برای دیگران، خودشکوفایی ممکن است مهمتر از نیازهای فیزیولوژیکی باشد.

نیازهای فیزیولوژیکی

هرم مزلو

نیازهای فیزیولوژیکی تقریباً مانند نیازهای همه افراد است و در واقع این نیازها برای بقای ما حیاتی هستند. چند نمونه از نیازهای فیزیولوژیکی عبارتند از:

 • غذا
 • اب
 • نفس كشيدن
 • حفظ تعادل

علاوه بر نیازهای اولیه مانند تغذیه، هوا و دما، نیازهای فیزیولوژیکی شامل مواردی مانند سرپناه و لباس می شود. مزلو همچنین تولید مثل جنسی را در این سطح از سلسله مراتب نیازها قرار می دهد. زیرا برای زنده ماندن، تولید مثل حیاتی است.

نیاز به امنیت و ایمنی

در سطح دوم سلسله مراتب نیازهای مزلو، نیازها کمی پیچیده تر می شوند. در این سطح، نیاز به امنیت و ایمنی اولویت اصلی انسان است.

مردم خواهان کنترل و نظم در زندگی خود هستند. بنابراین، نیاز به ایمنی و امنیت کمک قابل توجهی به رفتار در این سطح می کند. برخی از الزامات اساسی ایمنی و ایمنی عبارتند از:

 • امنیت مالی
 • سلامتی و تندرستی
 • ایمنی در برابر حوادث و صدمات

یافتن شغل، دریافت بیمه درمانی و مراقبت های بهداشتی، پس انداز مالی و نقل مکان به محله ای امن تر نمونه هایی از اقداماتی است که با انگیزه نیازهای امنیتی و ایمنی انجام می شود.

دو سطح نیازهای فیزیولوژیکی و نیازهای امنیتی با هم چیزی را تشکیل می دهند که اغلب نیازهای اساسی انسان نامیده می شود.

نیازهای اجتماعی

هرم مزلو

نیازهای اجتماعی در سلسله مراتب مزلو شامل مواردی مانند عشق، پذیرش و تعلق است. در این سطح، رفتار انسان بر اساس نیاز به روابط عاطفی است. برخی از مواردی که این نیاز را برآورده می کند عبارتند از:

 • دوستی ها
 • روابط عاشقانه
 • خانواده
 • گروه های اجتماعی
 • انجمن ها
 • سازمان ها و مکان های مذهبی

برای جلوگیری از مشکلاتی مانند تنهایی، افسردگی و اضطراب، مهم است که افراد احساس کنند که دیگران آنها را دوست دارند و پذیرفته شده اند. روابط شخصی با دوستان، خانواده و دیگران نقش مهمی در احساس پذیرش دارد. این احساس را می توان با شرکت در گروه هایی که ممکن است شامل گروه های مذهبی، تیم های ورزشی، کتابخانه ها و سایر فعالیت های گروهی باشد، به دست آورد.

رفاه و احترام

در سطح چهارم سلسله مراتب مزلو، نیاز به احترام و اعتماد به نفس است. پس از برآورده شدن نیازهای سه سطح قبلی، نیاز به احترام به انگیزه بسیاری از رفتارهای انسانی برآورده خواهد شد.

در این مرحله جلب احترام و قدردانی از سوی دیگران بسیار مهم است. مردم کارهایی را انجام می دهند که مورد قدردانی و تشویق مردم قرار گیرند. این احترام و تشکر علاوه بر ایجاد حس خوب در این افراد باعث افزایش اعتماد به نفس آنها نیز می شود.

مردم باید احساس کنند که برای آنها ارزش قائل هستند و احساس کنند که به دنیا کمک می کنند.

مشارکت در فعالیت های شغلی، پیشرفت تحصیلی، شرکت در فعالیت های ورزشی یا تیمی و سرگرمی های شخصی می تواند نقش مهمی در رفع این نیاز داشته باشد. افرادی که به خود احترام می گذارند و عزت نفسشان افزایش می یابد، به تدریج از توانایی های خود آگاه می شوند و به آنها اعتماد می کنند.

کسانی که اعتماد به نفس ندارند و به دیگران بی احترامی می کنند ممکن است در نهایت احساس حقارت کنند. احترام و تحسین در جامعه دو مقوله است که در کنار هم به عنوان نیازهای روانی سلسله مراتبی شناخته می شوند.

پیشگویی های خودساز

هرم مزلو

در بالاترین نقطه سلسله مراتب مزلو، نیاز به خودشکوفایی است. مزلو با قرار دادن این نیاز در بالاترین نقطه هرم، می خواست نشان دهد که این نیاز می تواند مردم را به بهترین ها برساند و توضیح داد:

“آنچه که یک مرد می تواند باشد، باید باشد.”

با توجه به تعریف مزلو از خودشکوفایی، این نیاز را می توان به گونه ای تعریف کرد که استفاده کامل از استعدادها، توانایی ها، توانایی ها و غیره. منجر به خودشکوفایی شود. با رفع این نیاز، افراد بهترین های خود را نشان می دهند و در واقع آنچه را که می توانستند و باید انجام می دادند، انجام داده اند. آنها افرادی هستند که به بهترین شکل ممکن رشد کرده اند یا در حال رشد هستند.

نقد نظریه مزلو

نظریه مزلو هم در روانشناسی و هم در زمینه های دیگر بسیار محبوب شد. این نظریه به طور گسترده در آموزش و حتی در تجارت استفاده می شود. نظریه مزلو در عین محبوبیت، خالی از انتقاد نیست. از جمله انتقادات وارده به این نظریه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نیازها از سلسله مراتب پیروی نمی کنند: در حالی که برخی از مطالعات از نظریه مزلو حمایت می کنند، اکثر مطالعات نتوانسته اند ایده نیازهای سلسله مراتبی را اثبات کنند. وهبا و بریدول گزارش می دهند که شواهد کمی برای طبقه بندی این نیازها در نظریه مازلو وجود دارد و حتی شواهد کمتری مبنی بر سلسله مراتبی بودن این نیازها وجود دارد.
 • آزمایش این نظریه دشوار است: منتقدان دیگر به نظریه مزلو اشاره می کنند که آزمایش های علمی با آنچه او به عنوان خودشکوفایی توصیف می کند دشوار است. تحقیقات او در مورد خودشکوفایی نیز بر اساس نمونه بسیار محدودی از افراد است.

چرا سلسله مراتب مزلو تأثیرگذار است؟

هرم مزلو

با وجود این انتقادات، سلسله مراتب نیازهای مزلو بخشی از یک تغییر مهم در روانشناسی است. روانشناسی انسان گرای مزلو به جای تمرکز بر رفتار و رشد غیرعادی، بر تربیت افراد سالم تمرکز می کند.

اگرچه تحقیقات نسبتا کمی برای حمایت از این نظریه انجام شده است، سلسله مراتب نیازها هم در روانشناسی و هم فراتر از آن رایج شده است و البته محبوبیت پیدا کرده است. در مطالعه ای که در سال 2011 منتشر شد، محققان دانشگاه ایلینوی در Urbana-Champaign تصمیم گرفتند سلسله مراتب را آزمایش کنند.

آنچه آنها دریافتند این بود که در حالی که برآورده کردن نیازها به شدت با شادی مرتبط است، مردم از سراسر جهان و از فرهنگ های مختلف گزارش می دهند که خودشکوفایی و نیازهای اجتماعی مهم هستند، حتی زمانی که بسیاری از اساسی ترین نیازها ارضا نمی شوند. خیلی بیشتر.

چنین نتایجی نشان می‌دهد که اگرچه این نیازها می‌توانند محرک‌های قدرتمندی برای رفتار انسان باشند، اما لزوماً شکل سلسله مراتبی توصیف شده توسط مازلو را ندارند.

بکارگیری سلسله مراتب نیازهای کاری مزلو

همانطور که می توانید از سلسله مراتب نیازهای مزلو در زندگی شخصی خود بهره ببرید و به رفاه برسید، امکان استفاده از آن در زندگی حرفه ای نیز وجود دارد. یک کارفرما می تواند راه هایی را برای برآوردن بسیاری از این نیازها ارائه دهد، اما شما همچنین باید بدانید که چگونه این نیازها می توانند بر موفقیت شما تأثیر بگذارند. برای مثال، اگر از جمعیت احساس ناامیدی می کنید و در واقع آن حس پذیرش را ندارید، یک موقعیت فروش در بخش فروش ممکن است به این نیاز پاسخ دهد و شما را به چالش بکشد.

برای رسیدن به بالاترین سطح هرم، یعنی. تزکیه، شما باید از مهارت ها، توانایی ها و دانش خود استفاده کنید. معمولاً کارکنان حرفه ای و موفق در سازمان ها کسانی هستند که توانسته اند به خودسازی دست یابند.

توانایی شناسایی نیازهای خود و اطمینان از برآورده شدن آنها می تواند به شما کمک کند شانس موفقیت خود را افزایش دهید. زمانی که احساس امنیت، حمایت، تعلق و رضایت از خود می کنید، نگرش شما می تواند بر افراد اطرافتان در محل کار نیز تأثیر بگذارد. زمانی که کل تیم این احساس را داشته باشند، می توانند تأثیر مثبتی روی یکدیگر بگذارند و در نتیجه بهره وری را در محل کار به میزان قابل توجهی افزایش دهند.

بسیاری از کارفرمایان از انگیزه پایین کارکنان خود شکایت دارند. با سرمایه گذاری مناسب در شاد کردن کارکنان و تزریق انرژی مثبت به محیط کار می توان انگیزه و بهره وری را در محیط کار افزایش داد و در نهایت شاهد موفقیت در کار بود.

از هرم مزلو؛ آشنایی با 5 سطح سلسله مراتب نیازهای انسان از دیدگاه مزلو برای اولین بار در وبلاگ ایران تلنت. به نظر می رسد.