منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • نکاتی که خلاقیت تیمی و فردی را تشویق می کند

نکاتی که خلاقیت تیمی و فردی را تشویق می کند

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
نکاتی که خلاقیت تیمی و فردی را تشویق می کند

ارائه راه حل های نوآورانه و خلاقانه برای موفقیت آخرین محصول یا خدمات هر شرکتی کار ساده ای نیست و نمی توان آن را انکار کرد. به خصوص زمانی که محصول یا خدمات شما مورد استقبال مشتریان قرار نگیرد و احتمال شکست بازار وجود داشته باشد.

برای تشویق خلاقیت در تیم و کارکنان فردی شرکت، مدیران باید خارج از چارچوب فکر کنند و کارکنان را تشویق کنند تا ایده های خود را آزادانه و بدون ترس از قضاوت به اشتراک بگذارند. به یاد داشته باشید که وقتی هر گونه محدودیت ذهنی را از فرآیند طوفان فکری کارکنان حذف می کنید، با طوفانی از ایده ها و راه حل های خلاقانه مواجه می شوید که ممکن است برای شما مفید باشد.

در این مقاله با ما همراه باشید تا نکاتی را بررسی کنیم که به شما در افزایش خلاقیت در خود و تیمتان کمک می کند.

1 طوفان فکری بسازید

یک ابزار عالی برای تشویق خلاقیت طوفان فکری است که در آن هر یک از اعضای تیم ایده هایی را ارائه می دهند که می توانند کاملا خلاقانه باشند. به این ترتیب همه دیدگاه ها و ایده ها شنیده می شود. با این کار مدیران می توانند از داشتن کارکنان خلاق بهره ببرند، ایده های خوبی ارائه دهند و از همه مهمتر خلاقیت کارکنان را ارتقا دهند.

2. موفقیت ها و شکست ها را جشن بگیرید

تقویت خلاقیت تیمی و فردی در سازمان

بررسی ها نشان می دهد که اگر جشن شکست و پیروزی پشت سر هم انجام شود، خلاقیت تا حد زیادی افزایش می یابد. برای انجام این کار، از کارکنان بپرسید و ایده های آنها را جویا شوید. شاید عجیب به نظر برسد، اما باید فرهنگ «پذیرش سریع شکست» را در شرکت خود بپذیرید تا بتوانید بلافاصله پس از شکست، موفقیت را جشن بگیرید. انجام هر دو با هم به کارکنان همه بخش‌ها جرأت می‌دهد تا بالاترین سطح خلاقیت خود را ابراز کنند.

3. کاری را انجام دهید که در حالت عادی انجام نمی دهید

اگر معمولا به صورت انفرادی اما به صورت تیمی کار می کنید، یک پیاده روی گروهی را برنامه ریزی کنید. اگر از راه دور کار می کنید، Zoom Charades را بازی کنید یا مسابقاتی را برای بازی با هم ترتیب دهید. تیم خود را به روش های جدید برای دیدن نتیجه عادت دهید، یعنی تزریق انرژی به تیم و برانگیختن خلاقیت.

4. محدودیت های ذهنی را از بین ببرید

از همه بخواهید بدون توجه به موقعیتی که در سازمان دارند، ایده های خود را به اشتراک بگذارند. از آنها بخواهید ایده هایشان را به اتاقشان و روی کاغذ منتقل کنند تا تحت تاثیر جو منفی دیگران قرار نگیرند. سپس به این فکر کنید که چه چیزی می تواند ایده های شما را ده برابر و حتی ده برابر بهتر کند. از بین بردن محدودیت های ذهنی چیزی است که ایده های خلاقانه ایجاد می کند، بنابراین به کارمندان خود فرصت دهید تا فکر کنند. وقتی مدام با دوچرخه می دوید و نقطه پایانی وجود ندارد، خلاقیت از بین می رود.

5. از فرصت های جدید استقبال کنید

تقویت خلاقیت تیمی و فردی در سازمان

خلاقیت را می توان با برانگیختن کنجکاوی در مورد احتمالات جدید پرورش داد. ترس از شکست یا قضاوت می تواند افراد خاصی را از ریسک کردن در هنگام پیگیری ایده های خلاقانه و جدید باز دارد. بنابراین، خلاقیت باید با آموزش به تیم ها شروع شود که چگونه یک جلسه طوفان فکری مؤثر، نحوه انتخاب بهترین ایده ها و نحوه انتقال آنها در مرحله اجرا را آموزش دهند.

6. کاری کنید اعضای تیم احساس کنند دیده شده و شنیده می شوند

به طور مداوم پروژه های نوآورانه را در سازمان تعریف کنید و کارکنان را در مورد کار روی پروژه آگاه کنید. توانمندسازی کارکنان و مدیریت برای رویارویی با چالش های جدید و سرگرم کردن آنها راهی برای زنده نگه داشتن خلاقیت است. وقتی خلاقیت در سازمان تقویت شود، در هر کارمند و تیمی زنده می ماند! به تیم خود نشان دهید که ارزش ایده های آنها را می دانید تا بتوانند احساس کنند، دیده شوند و شنیده شوند.

7. ایده بکشید

توصیه ما به شما این است که روش ترسیم را در سازمان خود امتحان کنید. انقلاب دودل اثر سانی براون را بخوانید. از این کتاب خواهید آموخت که خراشیدن یک عمل خلاقانه است. می توانید این کار را با تیم خود انجام دهید تا مفاهیم انتزاعی را به نقاشی های واضح تبدیل کنید. این کار پاسخگویی به مشکلات دشوار را برای شما آسان‌تر می‌کند و به تیم شما کمک می‌کند این کار را به روشی سرگرم‌کننده انجام دهد.

تقویت خلاقیت تیمی و فردی در سازمان

8. محیط کاری مثبت و باز ایجاد کنید

یک محیط کاری مثبت و باز ایجاد کنید که همکاری بین بخش های مختلف را تسهیل می کند. تشویق کارمندان به همکاری با یکدیگر، صرف نظر از دپارتمانی که در آن کار می کنند یا موقعیت شغلی، به آنها اجازه می دهد تا ایده های نوآورانه جدیدی ارائه دهند.

9. حمایت خود را از چالش های کارکنان نشان دهید

اعضای تیم اغلب چالش‌های جانبی دارند، و ما چیزی را ارائه می‌دهیم که واقعاً در این شرایط کار می‌کند: دوره‌های آنلاین را برای آنها بخرید درباره موضوعاتی که می‌توانند هم برای کار و هم برای کارهای اضافی استفاده کنند. سپس از آنها بخواهید آنچه را که آموخته اند به اشتراک بگذارند. ارائه محتوایی که کارمندان از آن لذت می برند و نشان دادن علاقه سایر کارکنان به این موضوع باعث خلاقیت بیشتر آنها می شود و به همه ما کمک می کند تا مفاهیم را در محیط کار بهتر بشناسیم.

  • بیشتر بخوانید: چرا باید به دنبال کارمندان مبتکر باشیم؟

نوشتن نکات تشویق کننده خلاقیت تیمی و فردی برای اولین بار در وبلاگ ایران استعداد. به نظر می رسد.