منو سایت

نظارت شغلی چیست و چه مزایایی دارد؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
نظارت شغلی چیست و چه مزایایی دارد؟

تماشای یک حرفه ای در انجام کار به شما نشان می دهد که از شغل آینده خود چه انتظاری دارید. Job shadowing راهی برای مرور آنچه باید در مورد یک شغل و وظایف و مسئولیت های آن بدانید است. وقتی می دانید شغل سرپرستی چیست و چگونه می توانید تجربه کاری مفیدی کسب کنید، می توانید تصمیم بگیرید که آیا برای شغل انتخابی مناسب هستید یا خیر.

در این مقاله به این سوال پاسخ خواهیم داد که Job shadowing چیست و چگونه کار می کند، چه کسانی از آن استفاده می کنند، چرا سایه کار مفید است و در نهایت در مورد مراحل Job shadowing صحبت خواهیم کرد.

Job Shadowing چیست؟

Job shadowing فرآیند پیروی از یک حرفه ای در فعالیت های روزانه است. فرآیند ردیابی شغل بسته به موقعیت شغلی ممکن است چند ساعت، چند روز یا حتی چند هفته طول بکشد. دانشجویان و افرادی که به دنبال فرصت های شغلی برای استخدام کارآموز هستند، اغلب به Job shadowing مراجعه می کنند. اما برخی از شرکت‌ها به کارمندان خود این فرصت را می‌دهند تا مشاغل دیگر را کشف کنند و بدانند که آیا شغل دیگری وجود دارد که با خوشحالی انجام دهند. برخی از شرکت ها حتی مشاهده شغل را بخش مهمی از فرآیند استخدام و آموزش خود می دانند.

چه کسی از Job shadowing استفاده می کند؟

صنایع مختلف از این روش برای آموزش کارکنان یا کارآموزان خود استفاده می کنند. این صنایع عبارتند از:

 • مراقبت های بهداشتی: نقش ها و مشاغل مختلف در صنعت مراقبت های بهداشتی وجود دارد، اما برخی از نقش های خاص نیاز به آموزش عملی و پیگیری شغل دارند. برخی از پرستاران و پزشکان با تخصص های مختلف ممکن است بخواهند مشاهده کنند که چگونه متخصصان در زمینه خود کار می کنند تا نحوه استفاده از تجهیزات و تعامل با بیماران را بیاموزند.
 • بازاریابی یا بازاریابی: سایه شغلی در بازاریابی همچنین به علاقه مندان به این صنعت کمک می کند تا در زمینه های مختلف بازاریابی و وظایفی که متخصصان در این زمینه انجام می دهند بینش پیدا کنند. سایه کار به کارشناسان رسانه های اجتماعی، طراحان گرافیک یا مشاوران برند نگاهی عمیق به صنعت بازاریابی گسترده تر می دهد.
 • بخش مالی: متخصصان مالی وظایف مختلفی مانند تجزیه و تحلیل داده ها، پیش بینی سود، حسابداری و ارزیابی حقوق و دستمزد را انجام می دهند. افرادی که به عنوان حسابداران سایه کار می کنند، تحلیلگران، سرمایه گذاران و حسابرسان می توانند ایده ای در مورد نیازهای هر موقعیت کسب کنند.
 • تحصیلات: اساتید دانشگاه و معلمان مدارس در طول تحصیل چیزهای زیادی یاد می گیرند، اما سایه کار به آنها کمک می کند تا تجربه واقعی کلاس درس را به دست آورند. هنگامی که یکی از اساتید و معلمان حرفه ای را برای مشاهده کار انتخاب می کنید، با موضوعاتی مانند مدیریت کلاس درس، نحوه تدریس موثر دروس و نحوه برخورد با تعارض آشنا می شوید.

مزایای ردیابی شغل

ردیابی شغل چیست؟

سایه کار مزایای مختلفی دارد که با گذراندن دوره آن می توانید تمام این مزایا را به دست آورید. این مزایا عبارتند از:

 • به شما توانایی شبکه سازی می دهد: Job shadowing به شما کمک می کند تا با افراد حرفه ای در زمینه مورد علاقه خود ملاقات کرده و با آنها ارتباط برقرار کنید. علاوه بر این، کارفرمایان زیادی را به شما معرفی می کند و به شما این امکان را می دهد که ارتباطات معنی دار و حرفه ای برقرار کنید و برای مشاوره شغلی به سراغ این افراد بروید.
 • این به شما کمک می کند در مورد انتخاب یک رشته خاص به نتیجه برسید: اگر هدف شما انتخاب دانشگاه، رشته یا شغل مناسب برای گرفتن مدرک است، Job shadowing در تمامی این موارد به شما کمک خواهد کرد. اهمیت ردیابی شغل در این مورد این است که شما محیط کار و مسئولیت های روزمره شغل انتخابی خود را می بینید.
 • به شما امکان می دهد درباره یک شرکت اطلاعات بیشتری کسب کنید: اگر می‌خواهید برای فرصت‌های شغلی خاصی در یک شرکت درخواست دهید، ردیابی شغل راهی عالی برای تعیین اینکه آیا فرهنگ و ارزش‌های آن شرکت خاص با نیازهای شما مطابقت دارد یا خیر.
 • این به شما این فرصت را می دهد که کار خود را در شرکت خود توسعه دهید و تغییر دهید: سایه کار راهی عالی برای کشف سایر علایق شغلی در شرکت فعلی شما است. با همکاری واحد منابع انسانی می توانید همکاران خود در سایر بخش ها را برای سایه کاری انتخاب کنید و پس از اتمام دوره تصمیم بگیرید که آیا می خواهید شغل خود را جابجا کنید یا تغییر دهید یا خیر.
 • به شما کمک می کند در مورد شغل خود تصمیم بگیرید: هنگامی که فرآیند ردیابی شغل را طی می کنید، می توانید تمام مهارت های نرم و سخت را برای شغل انتخابی خود ثبت کنید. این به شما کمک می کند تا در مورد مهارت های مورد نیاز برای کار بیشتر بدانید و برای کسب آن مهارت ها برنامه ریزی کنید.

چگونه برای کارهای سایه آماده شوید و تجربه حرفه ای خود را افزایش دهید؟

برای کسب تجربه ارزشمند از مشاهده کار، خود را برای مراحل زیر آماده کنید:

1. برای وقت آزاد خود ارزش قائل باشید

برای شروع، بسیار مهم است که زمان آزاد خود را بررسی کنید تا به سایه کاری اختصاص دهید. اگر دانشجو هستید، عصرها، تعطیلات آخر هفته یا تعطیلات را برای مشاهده کار در نظر بگیرید. اگر کارمند هستید یا در موقعیتی مشابه هستید، باید از اوقات فراغت خود اطمینان حاصل کنید و تصمیم بگیرید که آیا می توانید زمانی را صرف مشاهده کار کنید یا خیر. همچنین باید از فردی که فرآیند سایه کاری را با او سپری خواهید کرد بپرسید و در مورد اوقات فراغت او جویا شوید. این افراد ممکن است نیاز داشته باشند ساعات خاصی از روز را برنامه ریزی کنند تا نظارت بر کار در کار آنها اختلال ایجاد نکند.

2. درباره شرکت و موقعیت تحقیق کنید

ردیابی شغل چیست؟

قبل از شروع، زمانی را به تحقیق در مورد شرکتی که قصد دارید در آن سایه کار کنید اختصاص دهید. در تحقیقات خود، باید در مورد ماموریت و ارزش های شرکت بیاموزید. برای این کار می توانید به وب سایت شرکت مراجعه کرده و محصولات یا خدماتی را که شرکت ارائه می دهد بررسی کنید. با انجام این تحقیق می توانید گفتگوهای معناداری با آن فرد داشته باشید و نشان دهید که چقدر به شرکت او احترام می گذارید و برای مشاهده کار او ارزش قائل هستید.

علاوه بر تحقیق در مورد شرکت، همچنین ایده خوبی است که در مورد وظایف شغلی و الزامات آموزشی برای موقعیتی که در نظر دارید سایه بزنید نیز تحقیق کنید. با این کار می توانید موقعیت را بهتر درک کنید و در طول پیگیری کار سوالاتی برای پرسیدن داشته باشید.

3. فهرستی از سوالاتی که باید بپرسید تهیه کنید

برای بهینه سازی تجربه ردیابی شغل خود، باید سوالاتی را آماده کنید که مختص نقش، شرکت یا امکاناتی باشد که با آن کار خواهید کرد. افرادی که با آنها کار می کنید اغلب به شما نشان می دهند که یک روز معمولی برای آنها چگونه است. بنابراین بسته به صنعت و نقش، ممکن است نحوه کار با تجهیزات، زمان و چرایی ارسال ایمیل یا نحوه رسیدگی به تضادها را توضیح دهند. برخی از سوالات به شما کمک می کند تا دریابید که آیا نقش برای شما مناسب است یا خیر. در زیر چند سوال در مورد نقش، شغل و شرکتی که در آن مشغول به کار هستید وجود دارد:

 • بهترین چیز در مورد کار در این شرکت چیست؟
 • چگونه به این مقام رسیدید؟
 • افتخار آفرین ترین دستاورد شما چیست؟
 • بهترین توصیه شما به کسی که این حرفه را شروع می کند چیست؟
 • آیا مهارت یا فناوری خاصی وجود دارد که برای ورود به این حرفه باید یاد بگیرم؟
 • انتشار آگهی برای این موقعیت و محدوده حقوق چیست؟

4. در مورد زمان بازگشایی، لباس مناسب و سایر جزئیات مهم بپرسید

حتی اگر سایه کاری یک فرصت داوطلبانه باشد، باز هم مهم است که بتوانید تأثیر خوبی روی او بگذارید. مهمترین دلیل این امر این است که حداقل می توانید با کارفرمای شرکتی که در آن کار می کنید برای ردیابی شغل ارتباط برقرار کنید و این امر مسیر شغلی آینده شما را هموارتر می کند. برای ایجاد تاثیر خوب در ابتدای کار، اولین قدم این است که با فردی که تحت کار سایه کاری قرار می گیرد تماس بگیرید و از او سوالاتی در مورد کد لباس، محیط اداری، زمان شروع و انتظارات او از شما بپرسید.

5. در طول فرآیند پیگیری شغل یادداشت برداری کنید

یادداشت برداری تعامل شما با فرآیند ردیابی کار را بهبود می بخشد و به شما کمک می کند اطلاعات را ذخیره کرده و بعداً با آن مقابله کنید. همه این یادداشت‌ها به شما کمک می‌کنند هنگام شروع کارتان بهتر به نظر برسید. بنویسید که شخص چه کاری انجام می دهد، چگونه کار خود را انجام می دهد، چه توصیه هایی دارد و چرا این شغل برای او مهم است. نوشتن موضوعاتی که گیج کننده یا چالش برانگیز هستند به شما کمک می کند سوالات بیشتری بپرسید و در طول مسیر دانش بیشتری کسب کنید.

در حین پیگیری کار، به این نکات نیز توجه کنید: چه چیزی را دوست داشتید یا برایتان جالب بود و چه چیزی را برایتان جالب نبود. این نکات به شما کمک می کند تصمیم بگیرید که آیا این شغل برای شما مناسب است یا خیر.

6. تجربیات خود را ذکر کنید

ردیابی شغل چیست؟

در طول فرآیند مشاهده شغل، ممکن است از شما سؤالاتی در مورد آرزوهای شغلی شما و اینکه چرا انتخاب کرده اید در شرکت آنها سایه کار کنید، پرسیده شود. با استفاده از حافظه و تجربیات خود می توانید پاسخ های محکمی بدهید و حرفه ای بودن خود را به دیگران منتقل کنید. همچنین، در پایان Job shadowing، تمام یادداشت های خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که سوالی را از دست نداده اید.

7. ایمیل قبل و بعد از ردیابی کار

برای اینکه فرآیند ردیابی کار را به درستی پیش ببرید، بسیار مهم است که از قبل با فردی که سرپرستی آن را بر عهده دارید تماس بگیرید تا جزئیات را با هم مرور کنید. این اشتیاق شما را نشان می دهد و به شما کمک می کند از سردرگمی جلوگیری کنید. هنگامی که فرد مورد نظر خود را انتخاب کردید، می توانید ایمیل اولیه را ارسال کنید و پس از اتمام کار، می توانید یک ایمیل تشکر نیز ارسال کنید. سایه کار نوعی شبکه سازی است. بنابراین اگر تصمیم گرفتید بعداً در آن شرکت به دنبال کار بگردید، ایجاد این رابطه مثبت می تواند به شما در این راه کمک کند.

Job shadowing چیست و چه مزایایی دارد؟ اولین بار در وبلاگ ایران استعداد. به نظر می رسد.