نحوه نوشتن شرح شغل در آگهی استخدام

نحوه نوشتن شرح شغل در آگهی استخدام

یکی از مهم ترین عوامل جذب افراد مستعد و متخصص به بازار کار، ایجاد شرح شغلی قانع کننده و جامع است. با وجود بیش از هزاران آگهی شغلی در وب‌سایت‌های کاریابی مانند ایران تلنت، شرح شغل مناسب می‌تواند به شرکت‌ها کمک کند تا از سایرین متمایز شوند. در واقع شرح شغل ابزاری است که از طریق آن می توانید شرکت، مشاغل و البته برند کارفرمای خود را تبلیغ کنید و فرآیند استخدام در شرکت خود را به صورت اساسی پیش ببرید.

کلید نوشتن شرح شغل ارائه جزئیات کافی است تا جویندگان کار بتوانند به راحتی عنوان شغل و آنچه شرکت شما انجام می دهد را درک کنند. برای اینکه بتوانید شرح شغلی قانع کننده بنویسید و افراد را به سمت موقعیت های شغلی خود جذب کنید، نکات این مقاله را دنبال کنید.

شرح شغل چیست؟

شرح شغل محتوایی است که در آگهی‌های شغلی مشاهده می‌کنید که شامل مسئولیت‌ها، الزامات و مهارت‌های ضروری موقعیت شغلی است. شرکت ها از این محتوا برای تعیین نوع کاری که کارجو انجام خواهد داد استفاده می کنند.

شرح شغل همچنین باید شامل جزئیات مهم در مورد شرکت، مانند ماموریت شرکت، فرهنگ، و هرگونه مزایای کارکنان باشد. به‌علاوه، برخی از شرح‌های شغلی محدوده حقوق و مزایا، و همچنین موقعیت‌های نیمه‌وقت و تمام‌وقت را فهرست می‌کنند.

شرح شغل مؤثر حاوی اطلاعات کافی برای جویندگان کار است تا به آنها کمک کند تا در مورد اینکه آیا برای این موقعیت واجد شرایط هستند یا خیر. طبق نظرسنجی وب سایت Indeed، 52 درصد از جویندگان کار گفتند که کیفیت شرح شغل در تصمیم آنها برای درخواست شغل بسیار یا بسیار تأثیرگذار بوده است.

موقعیت

برای نوشتن شرح شغل، اولین کاری که باید انجام دهید این است که عنوان شغل را مشخص کنید. پست های هدفمند موثرتر از پست های عمومی هستند. بنابراین سعی کنید با درج عبارات کلیدی که عنوان شغل را به طور دقیق توصیف می کنند، دقت شغل خود را افزایش دهید. یک نظرسنجی در سال 2020 توسط وب سایت Indeed نشان داد که 36 درصد از جویندگان کار از سایت های کاریابی برای جستجوی شغل بر اساس موقعیتی که می خواهند استفاده می کنند.

هنگام تهیه عنوان شغلی از کلمات خارجی که ممکن است کارجو را گمراه کند استفاده نکنید. به عنوان مثال، از کلمه ” ارشد” استفاده نکنید و در عوض از کلماتی مانند “کارشناس” یا “کارشناس ارشد” استفاده کنید. در مورد شرح وظایف، سعی کنید آن را به طور کامل و جامع تهیه کنید. پس از نوشتن شرح شغل، باید آن را مرور کنید و در صورت وجود عبارات و جملات نامشخص یا مبهم، آن را بازنویسی کنید تا محتوای شما برای همه جویندگان کار قابل درک باشد.

خلاصه شرح شغل

بخش خلاصه شرح شغل شما باید جذاب و در عین حال جذاب باشد. خلاصه شرح شغل شما باید یک نمای کلی از شرکت و انتظارات شما برای این موقعیت ارائه دهد.

در این بخش، می توانید با ارائه جزئیات در مورد آنچه که شرکت شما را منحصر به فرد می کند، خواننده را درگیر کنید. خلاصه شرح شغل شما باید مقدمه ای برای معرفی شرکت و برند کارفرمای شما باشد. در این بخش جزئیاتی در مورد فرهنگ شرکت خود وارد کنید که جویندگان کار را وادار می کند شرکت شما را برای کار انتخاب کنند. یک نظرسنجی Indeed نشان داد که 72٪ از جویندگان کار می گویند که دیدن جزئیات فرهنگ سازمانی در شرح شغل برای آنها بسیار مهم است.

در شرح شغل، موقعیت جغرافیایی را حتما ذکر کنید. با این کار، جستجوی جویندگان کار هدفمند می شود و آنها می توانند به راحتی به پست شغلی شما در وب سایت های کاریابی یا حتی موتورهای جستجو برسند.

مسئولیت ها و تعهدات

در این قسمت از شرح شغل، باید تمامی وظایف و مسئولیت های ضروری این موقعیت را فهرست کنید. فهرست وظایف و مسئولیت ها را با جزئیات، اما مفید و مختصر نگه دارید. وظایف خاص انجام شده در سازمان خود را ذکر کنید. برای مثال، اگر برای یک موقعیت مدیریت رویداد استخدام می‌کنید و استخدام‌کننده برای تبلیغ رویدادها به تخصص رسانه‌های اجتماعی نیاز دارد، این جزئیات را در این بخش لحاظ کنید تا به جویندگان کار کمک کنید موقعیت را با توانایی‌ها مطابقت دهند. و مهارت های آنها را بسنجید و ببینید آیا برای این موقعیت مناسب هستند یا نه.

فعالیت های روزانه این موقعیت شغلی را شرح دهید. این به جویندگان کار کمک می کند تا محیط کار و فعالیت هایی را که روزانه باید انجام دهند را درک کنند. این سطح از جزئیات به کارجو کمک می کند تا تشخیص دهد که آیا نقش و شرکت برای او مناسب است یا خیر و به شما کمک می کند تا فرد مناسب را برای این موقعیت پیدا کنید.

جایگاه این شغل در سازمان را توضیح دهید. مشخص کنید که فرد استخدام شده در این موقعیت شغلی باید به چه کسی گزارش دهد و عملکرد این فرد در سازمان چگونه است. این به جویندگان کار کمک می کند تا درک بیشتری از سازمان شما و نحوه انجام کارها به دست آورند و بفهمند که این موقعیت چگونه بر تجارت تأثیر می گذارد.

الزامات و مهارت ها

لیستی از مهارت های سخت و نرم را برای این بخش در نظر بگیرید. شرح شغل باید شامل تحصیلات، تجربه کاری قبلی، گواهینامه ها و مهارت های فنی مورد نیاز برای این موقعیت باشد. همچنین باید مهارت های نرم مانند مهارت های ارتباطی و حل مسئله و همچنین ویژگی های شخصیتی فردی را که در نظر دارید برای این بخش در نظر بگیرید.

فهرست الزامات و مهارت ها را مفید و کوتاه نگه دارید. بسیاری دوست دارند تمام الزامات و مهارت هایی را که حتی با این موقعیت شغلی مرتبط نیستند فهرست کنند. حتما از این کار اجتناب کنید. بر اساس یک نظرسنجی در سال 2018، 63 درصد از جویندگان کار گفتند که از درخواست شغل خودداری می کنند زیرا ابزارها یا مهارت های ذکر شده در شرح شغل را نمی دانستند. 47 درصد دیگر گفتند که برای این آگهی‌ها درخواست نداده‌اند، زیرا تجربه کاری ذکر شده در آگهی را ندارند.

به همین دلیل مهم است که مهارت‌ها و الزاماتی را که جوینده کار باید داشته باشد در مقابل فهرست مهارت‌ها و الزاماتی قرار دهید که خوب است داشته باشید و مهارت‌ها را فقط به آن‌هایی که برای موقعیت مورد نیاز هستند محدود کنید تا بتوانید افراد بیشتری را جذب کنید. در نظرسنجی Indeed، 71 درصد از کارفرمایان گفتند که فهرست مهارت‌ها و الزامات خود را به فهرست‌های ضروری و فهرست‌های خوش دست تقسیم می‌کنند.

حقوق و مزایا

این قسمت از شرح شغل شامل محدوده حقوق و دستمزد می باشد. جویندگان کار به دنبال فرصت های شغلی هستند که نیازهای قانونی آنها را برآورده کند. با این حال، طبق یک نظرسنجی در سال 2019، نزدیک به 70 درصد از جویندگان کار گفتند که هرگز یا فقط گاهی اوقات شرح شغلی شامل اطلاعات حقوق و دستمزد را مشاهده نکرده‌اند. به عبارت دیگر، با افزودن بخش حقوق و دستمزد، می توانید توجه شرح شغل خود را افزایش دهید، افراد با استعداد را به سازمان خود جذب کنید و از سایر شرکت ها متمایز شوید.

همچنین امتیازات و مزایای منحصر به فرد سازمان خود را فهرست کنید. شرکت شما چه مزایایی برای جویندگان کار دارد؟ اکثر جویندگان کار (83٪) موافق هستند که مزایای شرکت تأثیر قابل توجهی بر تصمیم آنها برای پذیرش یا رد پیشنهاد شغلی دارد. برخی از این امتیازات عبارتند از:

 • مرخصی با حقوق نامحدود
 • ساعات های کاری قابل انعطاف
 • بیمه سلامت
 • غذا و تنقلات در حین کار
 • بازپرداخت شهریه

نمونه شرح وظایف

ما تمام نکات مربوط به نوشتن شرح شغل را یاد گرفته ایم. وقت آن است که یک نمونه شرح شغل را مرور کنید. در زیر شرح وظایف کارشناس بازاریابی دیجیتال را مشاهده می کنید:

شرح شغل کارشناس بازاریابی دیجیتال: وظایف و الزامات شغلی

متخصص دیجیتال مارکتینگ مسئول هماهنگی با سایر متخصصان بازاریابی و فروش برای اجرای کمپین های نوآورانه برندسازی یا عرضه محصول است. وظایف آنها شامل تحقیق در مورد مخاطبان هدف، ثبت داده ها از نتایج کمپین برای گزارش و نظارت بر تبلیغات شرکت و کانال های رسانه های اجتماعی برای اطمینان از توزیع مداوم محتوا در همه این کانال ها است.

وظایف و مسئولیت های یک کارشناس بازاریابی دیجیتال

یک متخصص بازاریابی دیجیتال باید بتواند وظایف و مسئولیت های مختلفی را انجام دهد. برخی از وظایف و مسئولیت هایی که یک متخصص بازاریابی باید بتواند انجام دهد به شرح زیر است:

 • تحقیقات بازار برای شناسایی روندهای بازار و تجزیه و تحلیل رقبا
 • با دیگران در تیم همکاری کنید تا در مورد برندینگ، طراحی گرافیک و کارهای تبلیغاتی ایده بگیرید
 • تحقیق در مورد کانال های بازاریابی و تبلیغات موثر
 • بررسی اثربخشی کمپین ها و استراتژی های بازاریابی
 • مدیریت کمپین های بازاریابی نوآورانه
 • ایجاد و حفظ روابط با مشتریان جدید و موجود از طریق شبکه سازی و جستجو
 • کمپین های بازاریابی ایمیلی انجام دهید
 • جلسات طوفان فکری را سازماندهی کنید
 • کمپین ها را برای به حداکثر رساندن ROI مقایسه کنید
 • در مورد قیمت ها و محصولات رقبا تحقیق کنید
 • تصمیم گیری در مورد بهترین رسانه برای تبلیغات
 • تعیین محتوایی که بیشترین تاثیر را بر روی مخاطب دارد
 • نظارت بر شبکه های اجتماعی و گوگل آنالیتیکس

الزامات و مهارت های یک کارشناس بازاریابی دیجیتال

یک متخصص بازاریابی دیجیتال باید مهارت ها و شرایط زیر را داشته باشد:

 • مهارت های تحلیلی بالا
 • مهارت های ارتباطی بالا
 • توجه به جزئیات برای تجزیه و تحلیل دقیق داده ها
 • تفکر انتقادی
 • مهارت های حل مسئله
 • توانایی کار تحت فشار و انگیزه بالا برای موفقیت در یک محیط رقابتی
 • توانایی کار تیمی و سایر همکاران
 • مهارت های مدیریتی بالا
 • مدیریت زمان و توانایی اولویت بندی وظایف

انتظارات حقوق کارشناس دیجیتال مارکتینگ

بر اساس داده های وب سایت ایرانسلری، میانگین حقوق هر کارشناس بازاریابی در سال گذشته 6 میلیون و 300 هزار میلیون تومان بوده است که بسته به موقعیت جغرافیایی، اندازه شرکت و تجربه داوطلب می تواند متغیر باشد.

مقاله نحوه نوشتن شرح شغل در آگهی استخدام اولین بار در وبلاگ ایران تلنت پدیدار شد. به نظر می رسد.