منو سایت

نحوه قرار دادن دوره کارآموزی در رزومه

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
نحوه قرار دادن دوره کارآموزی در رزومه

تجربه کارآموزی می تواند بخش ارزشمندی از هر رزومه باشد. در بسیاری از شرکت ها، تنها تفاوت بین استخدام کارآموز و کارمند، میزان دستمزد و حقوق در دوره کارآموزی است. بسیاری از کارفرمایان می دانند که یک کارآموز بدون حقوق چقدر برای کسب مهارت و تجربه تلاش کرده است و این می تواند نقطه عطفی برای افرادی باشد که به دنبال استخدام شرکت ها هستند. زمانی که به دنبال کار هستید و رزومه خود را برای شرکت ها ارسال می کنید، باید بدانید که چگونه دوره کارآموزی خود را در رزومه خود بگنجانید تا این بخش تا حد امکان برای کارفرمایان خوب باشد.

خلاصه کارآموزی

هرگز قدرت یک کارآموزی موفق را دست کم نگیرید. بسیاری از کارفرمایان می‌دانند که یک کارآموزی موفق می‌تواند ارزشمندتر و با ارزش‌تر از کسب ده‌ها مدرک باشد. دوره های کارآموزی خود را با افتخار در رزومه خود قرار دهید و هرگز آنها را به عناصر بی اهمیت رزومه منتقل نکنید.

قرار دادن دوره کارآموزی در رزومه

بسیاری از افراد دوره کارآموزی خود را در انتهای رزومه خود در قسمت آموزش قرار می دهند. باید بگوییم که این اشتباه است. شما دو گزینه برای گنجاندن تجربه کارآموزی در رزومه خود دارید. برای این کار می توانید به دو روش زیر عمل کنید و دوره های کارآموزی خود را در رزومه خود ذکر کنید:

 • بعد از قسمت سابقه کار و به همراه سایر سوابق کاری مرتبط
 • بعد از عنوان کارآموزی اگر دوره های کارآموزی شما بیش از یک باشد

اگر یک یا چند دوره کارآموزی را در حرفه خود گذرانده اید، می توانید هنگام نوشتن رزومه، آنها را در بالای سوابق کاری خود و زیر عنوان کارآموزی ذکر کنید. اما اگر سابقه کاری شما چشمگیرتر از دوره های کارآموزی است، ابتدا سوابق کاری خود را ذکر کنید و سپس به دوره کارآموزی بروید. بنابراین ابتدا باید وارد قسمت سابقه کار و سپس قسمت تجربه و سپس مدارک تحصیلی خود شوید.

چگونه در مورد تجربه کارآموزی بنویسم؟

از سرگیری دوره کارآموزی

البته، هیچ کارفرما یا متخصصی نمی خواهد بداند که در اولین ساعت کار خود در دوره کارآموزی قهوه یا صبحانه خورده اید یا خیر. برای نوشتن در مورد دوره های کارآموزی ابتدا به سراغ مهم ترین و تاثیرگذارترین کارهایی که در آن دوره انجام داده اید بروید، حتی اگر این کارها زمان زیادی از شما نگرفته و زمان زیادی را صرف آن نکرده اید.

اگر حتی چند دقیقه در روز را صرف ویرایش مقاله یا نوشتن فیلمنامه برای فیلم های کوتاه می کنید، اینها مسئولیت هایی هستند که باید در رزومه کارآموزی خود بگنجانید. برای نوشتن محتوای این قسمت از رزومه می توانید در طول دوره کارآموزی به سرپرست خود مراجعه کرده و از او راهنمایی بخواهید تا نکاتی را ذکر کنید که توجه کارفرمایان را به خود جلب کند.

 • بیشتر بخوانید: کارآموزی چیست؟

نحوه صحیح قرار دادن کارآموزی در رزومه

برای گنجاندن دوره های کارآموزی در رزومه خود، باید همان کاری را که برای بخش سابقه کاری انجام می دهید، انجام دهید. یعنی ابتدا دوره کارآموزی را ذکر کنید و سپس مهمترین مسئولیت ها و دستاوردهای خود را ذکر کنید. این موضوع حتی زمانی که قرار است رزومه و بخش کارآموزی را تدوین کنید بسیار مهم می شود. نوشتن رزومه کارآموزی باید شامل موارد زیر باشد:

 • نام سازمان
 • مدت دوره کارآموزی
 • موقعیت جغرافیایی
 • جایگاه شغلی
 • لیست وظایف

رزومه ها فرمت های مختلفی دارند و شما باید بهترین فرمت را برای تهیه رزومه ای که با محتوای شما سازگار باشد انتخاب کنید. فرمت رزومه خود را برای دوره های کارآموزی تغییر ندهید، زیرا این می تواند این تصور را در کارفرمایان ایجاد کند که ارزش دوره های کارآموزی شما نسبت به سایر بخش های رزومه در زمانی که باید باشد، کمتر است.

نمونه کارآموزی در رزومه

مثال زیر برگرفته از تجربه فردی با سمت کارشناس شبکه های اجتماعی است که همانطور که مشاهده می کنید مسئولیت های مهم خود را در این دوره به شرح زیر در رزومه خود ذکر کرده است:

 • من روزانه برای پنج پست رسانه های اجتماعی در پلتفرم هایی از جمله فیس بوک، اینستاگرام و توییتر محتوا نوشتم و منتشر کردم. در عرض سه ماه از دوره کارآموزی، تعداد فالوورهای فیس بوک 15 درصد افزایش یافت.
 • من از Hootsuite برای نظارت بر کمپین های در حال انجام و گزارش تجزیه و تحلیل هفتگی به مدیر استفاده کردم. معیارها شامل تعامل، نمایش و ارجاع است.
 • من با مدیر رسانه های اجتماعی برای کمپین آینده سازمان برای بازگشت به مدرسه همکاری کردم و سه پست مهمان از طریق تأثیرگذاران خارجی مذاکره کردم.
 • نرخ پاسخ دهی به شبکه های اجتماعی را از 50 درصد به 80 درصد افزایش دادم.

از سرگیری دوره کارآموزی

رزومه خود را مرور کنید و برای مراحل بعدی در جستجوی شغل خود آماده شوید

اکنون که می دانید چگونه یک دوره کارآموزی را در رزومه خود بگنجانید، باید روی پیشرفت جستجوی شغل خود تمرکز کنید. اگر برای سایر مراحل جستجوی کار به کمک نیاز دارید، می توانید از دیگر مقالات وبلاگ ما دیدن کنید و در مورد نکات مصاحبه، پیشنهادات شغلی و موارد دیگر اطلاعات کسب کنید. حتی می توانید به صفحه فرصت های شغلی بروید و رزومه آماده شده خود را برای آگهی های استخدامی ارسال کنید.

نحوه گنجاندن دوره کارآموزی در رزومه اولین بار در وبلاگ استعدادهای درخشان ایران نوشته شد. به نظر می رسد.