منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • میزان افزایش حقوق کارکنان در سال 1402; حقوق چقدر افزایش می یابد؟

میزان افزایش حقوق کارکنان در سال 1402; حقوق چقدر افزایش می یابد؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
میزان افزایش حقوق کارکنان در سال 1402; حقوق چقدر افزایش می یابد؟

با نزدیک شدن به روزها و ماه های پایانی سال، صحبت ها و گمانه زنی های زیادی در مورد افزایش میزان دستمزد کارکنان به گوش می رسد. قبل از صحبت از صحبت ها و گمانه زنی ها درباره میزان افزایش حقوق کارمندان باید به این نکته اشاره کنیم که در سال گذشته دولت افزایش 10 درصدی حقوق کارمندان را در نظر گرفت و حداقل حقوق کارمندان و مستمری بگیران به 5 میلیون و 600 هزار تومان رسید. از این نظر مستمری بگیران و کارمندان نباید کمتر از این رقم دریافت کنند. این تا زمانی بود که تورم بالا در کشور باعث شد تا دولت و مجلس طرحی برای افزایش دستمزد کارکنان در اواسط سال بیندیشند و سپس دستمزدها افزایش یافت.

بر اساس مصوبه مجلس در خصوص افزایش حقوق مقرر شد تمامی مستمری بگیران کشوری و لشکری ​​از 900 هزار تومان تا دو میلیون تومان و حقوق کارکنان دولت نیز بین 2.5 تا 3 میلیون تومان افزایش حقوق داشته باشند.

با وجود اینکه صحبت از میزان افزایش حقوق در سال 1402 شده است، اما هنوز در لایحه بودجه سال آینده افزایش حقوق کارکنان و مستمری بگیران مشخص نشده و فرمول دقیقی برای محاسبه آن ارائه نشده است.

دستمزد کارکنان در سال 1402 چقدر افزایش می یابد؟

در هفته‌های اخیر که لایحه بودجه در حال بررسی بود، گفته شد که دولت در این لایحه اعلام کرده است که حقوق کارمندان در سال 1402 بیست درصد افزایش می‌یابد که این رقم در لایحه بودجه سال 1402 نیز درج شده است. اما در آخرین جلسه شورای دولت برای جمع بندی لایحه بودجه که در هفته سوم آذرماه برگزار شد، رقم 20 درصد از لایحه بودجه حذف شد و به همین دلیل میزان افزایش حقوق کارمندان باقی ماند. در هاله ای از عدم قطعیت رئیس جمهور در جلسه هیات دولت این وظیفه را به یک تیم دولتی واگذار کرد تا فرمولی برای افزایش حقوق کارمندان با توجه به «بهره وری و کیفیت کار و خدمات» ارائه کند.

پس از اعلام رئیس جمهور برای دستیابی به فرمول افزایش حقوق، بسیاری از مدیران این شیوه افزایش حقوق را نادرست و ناعادلانه عنوان کردند. لطیفی رئیس سازمان امور اداری و کار کشور در این خصوص گفت:

به گفته آنها کدام دستگاه بازدهی بیشتری دارد یا کدام کارمند با کدام هماهنگ کننده کیفیت و بهره وری بالاتری دارد. چه اتفاقی برای بازنشستگان می افتد؟ مواردی که دیگر در فرمول عملکرد گنجانده نشده اند. اینها سوالاتی است که باید به آنها پاسخ داده شود. استخراج فرمول های جدید برای افزایش دستمزد بدون مشارکت نمایندگان واقعی جامعه هدف غیرمنصفانه و هشدار دهنده است.

او همچنین گفت:

طبق قانون مدیریت خدمات کشوری که شامل کلیه کارکنان شاغل و بازنشسته می شود، افزایش حقوق سالانه باید متناسب با تورم باشد. اکنون مشخص نیست که این بهره وری از کجا آمده است و چقدر تبعیض دستمزدی را دوباره افزایش می دهد. احتمالا کسانی که استقلال بیشتری دارند بازدهی بیشتری دارند!

اگرچه افزایش 20 درصدی دستمزد از لایحه بودجه حذف شده و درصد افزایش دستمزد کارکنان هنوز اعلام نشده است، اما همچنان در حال آماده سازی مبنای محاسبه این 20 درصد هستیم تا به حداقل دستمزد کارکنان دولت برسیم.

اگر حقوق سال گذشته کارمندان را با افزایش مصوب مجلس و در نیمه دوم سال اضافه کنیم، حداقل حقوق کارمندان باید حدود 8 میلیون تومان باشد. اگر برای این رقم 20 درصد افزایش دستمزد کارکنان دولت را در نظر بگیریم، حداقل دستمزد کارمندان باید در سال 1402 حدود یک میلیون و نیم تومان افزایش یابد و به رقمی نزدیک به 10 میلیون تومان رسیده است

آخرین کلمه

افزایش نهایی حقوق کارمندان و مستمری بگیران هنوز اعلام نشده است اما صحبت از افزایش 20 درصدی بود که خیلی ها با آن مخالف بودند و البته آن رقم از لایحه بودجه پیشنهادی دولت نیز حذف شد. با توجه به تورم ماهانه 42.3 درصدی در کشور، بسیاری معتقدند افزایش 20 درصدی حقوق تضمین کننده زندگی کارمند نیست و میزان افزایش حقوق باید بیش از 20 درصد باشد.

گذراندن زندگی برای تازه ترین ها در فهرست تهران که در کلانشهر گران قیمت زندگی می کنند به طور فزاینده ای دشوار می شود. به نظر شما این افزایش حقوق منصفانه است؟

نوشتن میزان افزایش حقوق کارکنان در سال 1402; حقوق چقدر افزایش می یابد؟ اولین بار در وبلاگ ایران استعداد. به نظر می رسد.