منو سایت

مهندسی صنایع چیست و بازار کار آن چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
مهندسی صنایع چیست و بازار کار آن چیست؟

رشته مهندسی یکی از رشته های با تنوع زیاد در ایران و جهان است که می تواند انتخاب خوبی برای افراد با علایق مختلف باشد. یکی از شاخه های مهندسی، مهندسی صنایع است. مهندسان صنایع مسئول بهینه‌سازی فرآیندها و عملیات درون یک شرکت برای افزایش بهره‌وری، کاهش هزینه‌ها در بخش تولید و در نهایت بهبود کیفیت محصول هستند و در عین حال از رعایت استانداردهای مختلف محل کار مانند ایمنی کارکنان، استانداردهای زیست‌محیطی و مقررات دولتی اطمینان حاصل می‌کنند. یکی از بزرگترین مسئولیت های آنها که در اکثر آگهی های استخدام مهندس صنایع دیده می شود، ارائه راه های جدیدتر، سریع تر و ارزان تر برای تولید کالا است تا بتوانند به شرکت ها در صرفه جویی در سرمایه کمک کنند.

در این مقاله در مورد این رشته و شغل صحبت خواهیم کرد و در مورد کارهایی که مهندسان صنایع انجام می دهند و همچنین شغل آنها بیشتر صحبت خواهیم کرد. در نهایت به بازار کار مهندسی صنایع خواهیم پرداخت.

مهندسی صنایع چیست؟

مهندسی صنایع نوعی مهندسی است که فرآیندهای مختلف تولید را در صنایع مختلف بهینه می کند. این حوزه در طول انقلاب صنعتی پدید آمد، با تکنیک مدیریت کیفیت جامع (TQM) متحول شد و در نهایت به ساختار فعلی خود رسید که هدف آن بهبود کیفیت محصولات و کارایی فرآیند تولید است.

افزایش کارایی فرآیند تولید، بهبود کیفیت محصول و کاهش هزینه های تولید از اهداف مهم مهندسی صنایع و گرایش های مهندسی صنایع می باشد. به دلیل تمرکز این رشته مهندسی بر بهبود کار و فرآیند، تأثیر آن در صنایع مختلفی مانند حمل و نقل، ارتباطات، انرژی، مراقبت های بهداشتی، بانکداری و خرده فروشی قابل مشاهده است.

مهندس صنایع چه می کند؟

برای یافتن راه‌هایی برای کاهش ضایعات و بهبود بهره‌وری، مهندسان صنایع باید ابتدا تمامی الزامات مربوط به تولید محصول را بررسی و ارزیابی کنند. سپس از روش ها و مدل های ریاضی برای طراحی سیستم های تولیدی و اطلاعاتی استفاده کنید تا بتوانند نیازها را به بهترین نحو برآورده سازند.

مهندسان صنایع، مانند سایر افراد در موقعیت‌های مختلف، باید مجموعه مهارت‌های متفاوتی داشته باشند تا بتوانند از آن‌ها در کار خود استفاده کنند. مهارت های آنها شامل مهارت های سخت و نرم است و همه آنها در این زمینه ضروری است. مهندسان صنایع از این مهارت ها برای طراحی سیستم های زیر استفاده می کنند:

 • سیستم های جابجایی قطعات سنگین در کارخانه های تولیدی
 • سیستم های ارسال کالا از شرکت به مشتریان
 • سیستم هایی برای ارزیابی اینکه افراد چقدر وظایف خود را به خوبی انجام می دهند
 • سیستم های جبران خسارت کارگران

تمرکز اصلی مهندسان صنایع در تمامی پروژه ها این است که چگونه کار را به بهترین نحو انجام دهند. کار آنها شامل موارد مختلفی مانند برنامه ریزی، برآورد تعداد کارگران مورد نیاز، برآورد اقداماتی که کارگران باید انجام دهند، انجام کار بدون خطا، بررسی فناوری موجود، نظارت بر کارگران و غیره است. توجه به ایمنی، نگرانی های زیست محیطی و هزینه نیز از دیگر دغدغه های مهندسان صنایع است.

مهندسی صنایع چیست؟

اگر به آگهی استخدام در این زمینه دقت کرده باشید، متوجه می شوید که مهندسان صنایع دارای وظایف زیر هستند:

 • برنامه های تولید را مرور کنید، ویژگی های هر محصول را بررسی کنید، تمام فرآیندها و سایر اطلاعات را برای درک بهتر همه روش ها و فعالیت های تولید و خدمات ارزیابی کنید.
 • یافتن بهترین راه برای ساخت قطعات یا محصولات یا ارائه خدمات با حداکثر کارایی
 • توسعه سیستم های کنترل مدیریت برای موثرتر کردن برنامه ریزی مالی و تحلیل هزینه ها
 • از روش های کنترل کیفیت برای حل مشکلات تولید یا به حداقل رساندن هزینه ها استفاده کنید
 • همکاری با سایر همکاران، مدیران و برقراری ارتباط با مشتریان برای توسعه استانداردهای طراحی و تولید
 • طراحی سیستم های کنترلی برای هماهنگ کردن فعالیت ها و برنامه ریزی تولید برای اطمینان از مطابقت محصولات با استانداردهای کیفیت
 • با مشتریان در مورد مشخصات محصول، تامین کنندگان در مورد خرید، کارکنان مدیریت در مورد قابلیت های تولید و کارکنان در مورد وضعیت پروژه مشورت کنید.
 • شبیه سازی زنجیره تامین و فرآیند با استفاده از ابزارهای مهندسی مانند (CAE) و (CAD)

شغل مهندس صنایع چیست؟

مهندسان صنایع بسته به وظایف خود می توانند در دفتر شرکت و محل تولید محصول به فعالیت خود ادامه دهند. به عنوان مثال می توانند در صورت بروز مشکل در خط تولید به کارخانه مراجعه کنند و کار را مشاهده کنند. هنگامی که آنها مشکلات را حل می کنند، می توانند به شرکت برگردند، پشت میزهای خود بنشینند و بر اساس اطلاعاتی که از کارخانه دریافت کردند، مشکل را تجزیه و تحلیل کنند و از تکرار آن جلوگیری کنند.

مهندسان صنایع اغلب در تیم هایی با دیگر متخصصان و پرسنل تولید کار می کنند. گاهی لازم است برای ارزیابی فرآیندها در محیط های کاری مختلف به ماموریت ها و سفرهای کاری رفت. اما در پایان روز به این صورت تمام وقت کار می کنند.

چگونه مهندس صنایع می شوید؟

اگر به مجموعه مسئولیت های مهندسین صنایع علاقه مند هستید و دوست دارید در این زمینه فعالیت کنید، می توانید در ادامه با ما همراه باشید تا از مسیر شغلی آن مطلع شوید. اما قبل از هر چیز بهتر است تست شخصیت MBTI را انجام دهید تا مطمئن شوید که برای این کار مناسب هستید. از طریق این تست متوجه خواهید شد که آیا این شغل برای شما مناسب است یا باید به دنبال شغل دیگری باشید.

مهندسی صنایع چیست؟

1. مدرک لیسانس یا بالاتر کسب کنید

بدیهی است که شروع کار هر مهندس صنایع، اخذ مدرک کارشناسی است. آنها دوره های اصول مهندسی، مکانیک، ریاضیات و محاسبات آماری را در دوره کارشناسی مهندسی صنایع می گذرانند. برخی نیز برای افزایش شانس اشتغال به تحصیل در مقاطع بالاتر مانند کارشناسی ارشد و دکتری در صنایع می پردازند. اما قبل از این اقدام باید آگهی های استخدامی شرکت ها را ارزیابی کنند تا نیازهای آموزشی آن ها را درک کنند. به طور کلی اخذ مدرک کارشناسی ارشد می تواند یک مزیت رقابتی برای جویندگان کار در کسب موقعیت های بالاتر تلقی شود.

2. مهارت های خود را توسعه دهید

برای موفقیت در مهندسی صنایع، به مجموعه ای از مهارت ها نیاز دارید. بهترین راه برای یافتن تمام مهارت هایی که هر مهندس صنایع نیاز دارد، مشاهده آگهی های شغلی و ارزیابی شرح وظایف آنهاست. علاوه بر این، می توانید نمونه رزومه های موفق مهندسین صنایع را بررسی کنید و از آنها ایده های مهارت آموزی بگیرید. مهارت‌های نرم، مانند ارتباطات و مدیریت زمان، و مهارت‌های سخت، مانند توانایی ارزیابی سیستم‌ها و استفاده از CAE، عموماً از مهمترین مهارت‌های مهندسین صنایع محسوب می‌شوند. فراموش نکنید که برای توسعه مهارت های خود کاوش کنید.

3. گواهینامه بگیرید

بسیاری از فرصت های شغلی بر اخذ گواهینامه های مهندسی صنایع تمرکز دارند. با اخذ مدرک در این زمینه می توانید توانایی و شایستگی خود را ثابت کنید. بسیاری از کارفرمایان به گواهینامه های معتبر و بین المللی به عنوان برگ برنده کارجویان توجه می کنند.

4. کسب تجربه در مهندسی صنایع

برای موفقیت در کاریابی خوب است به فکر کسب تجربه باشید. برای کسب تجربه می توانید با یک دوره کارآموزی شروع کنید و سپس به دنبال فرصت های شغلی دیگر باشید. در صورت گذراندن دوره کارآموزی، فرصت کار در همان شرکت را خواهید داشت.

5. رزومه خود را بهبود بخشید

داشتن یک رزومه قوی و موثر می تواند یک مزیت رقابتی در هنگام جستجوی کار باشد. هنگام نوشتن رزومه، از مثال های تعبیه شده استفاده کنید و حتما عبارات کلیدی را در آن گنجانده باشید. برای افزایش شانس خود، باید رزومه خود را با توجه به شرح شغل هر فرصت شغلی تهیه کنید. نکات مهم رزومه نویسی را دنبال کنید تا بتوانید قالب مناسب برای رزومه خود را پیدا کنید. نکاتی را برای تهیه رزومه حرفه ای، از جمله شرح جزئیات سابقه کاری، فهرست کردن مهارت های مورد نیاز و ذکر مدارک تحصیلی بیاموزید.

نکاتی برای موفقیت در مهندسی صنایع

مهندسی صنایع چیست؟

البته همه به دنبال موفقیت در حرفه ها و مسیرهای شغلی مختلف هستند و این برای مهندسان صنایع نیز صدق می کند. برای رسیدن به موفقیت در این زمینه خوب است به نکات زیر توجه کنید:

 • در حین تحصیل در مقطع لیسانس، به دنبال کسب تجربه و تجربه کاری از طریق کارآموزی باشید. می توانید طرح خود را با مهندسین صنایع مجرب به اشتراک بگذارید و از آنها بازخورد بگیرید. در حرفه خود، هدف خود را بهبود طراحی و به نمایش گذاشتن تخصص خود در این نمونه کار کنید تا بتوانید خود را از دیگران متمایز کنید.
 • در محل کار، به یادگیری ادامه دهید و به دنبال روندهای جدید باشید تا بتوانید در محل کار ارتقا پیدا کنید.
 • نمرات خوبی در دوره کارشناسی خود بگیرید تا شانس خود را برای ورود به آموزش عالی افزایش دهید. سوابق تحصیلی بهتر به شما کمک می کند شغل بهتری پیدا کنید.
 • مهندسی صنایع یک رشته پویا است که با پیشرفت تکنولوژی مهندسی مانند فناوری مهندسی کامپیوتر و فناوری مهندسی برق تغییر می کند. یادگیری این نوآوری ها و استفاده از آنها می تواند به شما در حرفه خود کمک کند و مهارت های خود را به کارفرمایان ثابت کنید.

بازار کار مهندسی صنایع

بر اساس آمارهای به دست آمده، پیش بینی می شود مشاغل مهندسی بین سال های 2019 تا 2029 رشد 3 درصدی داشته باشند. مهندسان صنایع نیز امکان فعالیت در صنایع مختلف را دارند و تا زمانی که تولید در کشورها مستقر است، فرصت اشتغال نیز برای آنها فراهم است. آنها. .

حقوق مهندسان صنایع مانند سایر مشاغل به عواملی مانند موقعیت جغرافیایی، مهارت ها، عنوان شغلی، کارفرما و شرایط فردی بستگی دارد. هرچه تجربه بیشتری در این زمینه کسب کنید، بیشتر می توانید در بین سایر جویندگان کار متمایز شوید، زیرا شرکت ها و سازمان ها به افراد با تجربه زیادی در این زمینه نیاز دارند.

آخرین کلمه

مهندسی صنایع رشته ای جذاب و در عین حال با گرایش های متنوع است که امکان بکارگیری افراد این رشته را در صنایع مختلف از جمله بهداشت و درمان، حمل و نقل، خدمات مالی و همچنین تخصص هایی مانند طراحی هواپیما، رباتیک، سیستم های کامپیوتری فراهم می کند. طراحی و تکنولوژی خودرو .

اگر شما یک مهندس صنایع هستید و احساس می کنید که موضوعی را در این مقاله از دست داده ایم، ممنون می شویم اگر آن را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

نویسندگی مهندسی صنایع چیست و بازار کار آن چگونه است؟ اولین بار در وبلاگ ایران استعداد. به نظر می رسد.