منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • مهمترین قوانین تامین اجتماعی برای کارکنان چیست؟

مهمترین قوانین تامین اجتماعی برای کارکنان چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
مهمترین قوانین تامین اجتماعی برای کارکنان چیست؟

تامین اجتماعی وظیفه کمک به کارکنان سازمان ها، ادارات و کارخانجات را برای تامین رفاه و حقوق شهروندی مردم کشورهای مختلف بر عهده دارد. در حال حاضر صدور بیمه نامه برای تمامی شاغلین کشور الزامی است و سازمان بیمه های اجتماعی یکی از مهم ترین بخش های صنعت بیمه جهانی محسوب می شود. قوانین تامین اجتماعی برای کارمندان و کارفرمایان بخش های مختلفی دارد. در این مقاله به مهم ترین این قوانین می پردازیم.

تامین اجتماعی چیست و حق بیمه به چه معناست؟

تامین اجتماعی یک برنامه حمایت اجتماعی است که اجرای آن توسط قانون و موافقت نامه های الزام آور تضمین شده است. هدف این سازمان تامین مالی افراد در دوران سالمندی، بازنشستگی و در صورت بروز مشکلات جسمی پیش بینی نشده مانند ازکارافتادگی و از کار افتادگی می باشد.

در ایران خدمات درمانی و پیشگیری بیمه های اجتماعی بیش از سایر قابلیت ها و وظایف این سازمان شناخته شده است. بیمه های اجباری شامل بیمه های بیکاری، حادثه، مستمری، حوادث و خدمات درمانی است. بنابراین طبق قانون کلیه افراد شاغل و شاغل باید هر ماه بخشی از درآمد خود را به سیستم بیمه پرداخت کنند که به آن حق بیمه می گویند.

تامین اجتماعی دارای دو نوع بیمه اجباری و غیر اجباری است که برای کارکنان و کارکنان شرکت اجباری است. پرداخت حق بیمه الزامی است و میزان آن هر ساله توسط وزارت کار تعیین می شود. در حال حاضر پرداخت 26 درصد دستمزد کارکنان به عنوان حق بیمه مصوب قانون، 23 درصد این حق بیمه توسط کارفرما و 3 درصد توسط کارکنان پرداخت می شود. در مقابل پرداخت این مبلغ، شرکت بیمه متعهد می شود پس از بازنشستگی تا پایان عمر به فرد دستمزد ماهانه پرداخت کند و در صورت بیکاری و ازکارافتادگی برای مدت معینی به وی کمک می شود. خود بیمه بیکاری قوانین خاصی دارد که هر شاغلی باید از آن آگاه باشد.

مزایای تامین اجتماعی برای کارکنان چیست؟

قوانین تامین اجتماعی کارکنان

تامین اجتماعی دارای مزایای مختلفی است که باعث شده همه کارکنان به دنبال بیمه باشند و سنوات بیمه خود را با دقت ثبت و نگهداری کنند. در اینجا به برخی از مهمترین این مزایا اشاره می کنیم.

1. استفاده از خدمات پزشکی رایگان

تامین اجتماعی دارای تعداد معینی مرکز درمانی است که در سراسر کشور فعالیت می کنند و به کارکنان و بیمه شدگان این سازمان خدمات رایگان ارائه می دهند. این خدمات در بیمارستان ها، درمانگاه ها و مراکز خدمات درمانی تامین اجتماعی ارائه می شود.

2. صدور کارت بیمه

خدمات تامین اجتماعی به دو صورت مستقیم و غیر مستقیم ارائه می شود. خدمات مستقیم در مراکز درمانی تامین اجتماعی و خدمات غیرمستقیم در مراکز درمانی قراردادی ارائه می شود. افراد هنگام مراجعه به مراکز درمانی ویژه بیمه های اجتماعی یا درمانگاه ها و بیمارستان هایی که با این گروه قرارداد دارند برای استفاده از خدمات باید کارت بیمه خود را همراه داشته باشند. در سال های اخیر و در مسیر تحقق هدف دولت الکترونیک، نقش کارت بیمه کاهش یافته و افراد دارای شماره ملی و اطلاعات شخصی می توانند بدون نیاز به کارت خدمات لازم را دریافت کنند.

3. پس از بازنشستگی مستمری دریافت کنید

بازنشستگی در قانون تامین اجتماعی شرایط خاص خود را دارد و افرادی که مشمول این قوانین می شوند تا پایان عمر مستمری دریافت می کنند و پس از فوت نیز همسر و افراد تحت تکفل در صورت داشتن شرایط می توانند از مستمری خود استفاده کنند.

4. پرداخت مزایای پزشکی

پرداخت کمک های درمانی مورد نیاز بیمه شدگان از قبیل عینک، لنز و پروتز از دیگر خدمات ارائه شده به دارندگان این تامین اجتماعی است.

5. دریافت مزایای بیکاری

در صورتی که کارفرما به هر دلیلی کارمند بیمه شده را اخراج یا اخراج کند، شرکت بیمه موظف است ظرف مدت معینی به وی غرامت بیکاری پرداخت کند.

سازمان تامین اجتماعی به بازنشستگان وام می دهد و با تشکیل صندوق بازنشستگی از آنها حمایت می کند و مشمولان تامین اجتماعی نیز می توانند در موارد خاص مانند ازدواج از برخی خدمات رایگان بهره مند شوند.

قوانین تامین اجتماعی کارکنان

قوانین تامین اجتماعی کارکنان

کارفرمایان و کارمندان دو دسته اصلی سازمان های تامین اجتماعی هستند که قوانین خاصی برای آنها وضع و اعمال می شود. کلیه افرادی که شماره بیمه معتبر دریافت کرده اند از جمله کارکنان کارگاه ها و ادارات مشمول بیمه کار و اجباری می توانند از خدمات بیمه ای استفاده کنند. ضمناً اعضای خانواده بیمه شده اعم از همسر، والدین وی مشمول این خدمت می باشند. همچنین فرزندان بیمه شده نیز تحت شرایطی مشمول این خدمات می شوند. پسران تا سن 19 سالگی و دختران – قبل از ازدواج می توانند از خدمات تامین اجتماعی استفاده کنند.

سازمان تامین اجتماعی هر از چند گاهی قوانین مربوط به بازنشستگان و کارمندان را اصلاح و منتشر می کند. ضوابط پایه جاری سازمان تامین اجتماعی در رابطه با کارکنان شامل موارد زیر می باشد.

الف) پرداخت حق بیمه

کلیه کارکنان، کارگران و فعالان کارگاه های تولیدی موظفند به صورت ماهانه سهم خود را از حق بیمه پرداخت کنند. این مبلغ معمولا از دستمزد آنها کسر و توسط کارفرما به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز می شود. کارفرما موظف است میزان دقیق این مبلغ را در فیش حقوقی کارمند قید و به کارکنان خود اطلاع دهد. سازمان تامین اجتماعی سامانه های آنلاین مختلفی را طراحی کرده است که از طریق آن افراد می توانند با مراجعه به صورت آنلاین سابقه بیمه خود را مشاهده کنند.

ب) موضوع خدمات تامین اجتماعی برای کارکنان

طبق قوانین تامین اجتماعی، خدمات کارکنان این سازمان شامل موارد زیر است:

 • غرامت دستمزد
 • بارداری
 • حوادث و بیماری ها
 • معلولیت ها
 • غرامت دستمزد
 • بازنشستگی
 • مرگ
 • ارائه مقرری بیکاری

ج) شرایط استفاده از خدمات تامین اجتماعی

بیمه شده و کلیه افراد تحت تکفل وی مشمول قانون تامین اجتماعی می توانند در صورت آسیب دیدگی، بیماری و نیاز به دریافت کمک پزشکی از خدمات تامین اجتماعی استفاده کنند. در صورت از کارافتادگی یا جراحت ناشی از حادثه شغلی به بیمه شده مستمری تعلق می گیرد که میزان این مستمری بر اساس 100 درصد حقوق بیمه شده یا میانگین حقوق ضرب در سنوات تعیین می شود. پرداخت حق بیمه

حتما برای شما هم این سوال پیش آمده که سال ها چیست و می توانید برای دریافت پاسخ به مقالات قبلی ما مراجعه کنید.

قوانین تامین اجتماعی کارکنان

د) قوانین مربوط به پرداخت حق بیمه

برای بیمه شدگانی که کارمزد دریافت می کنند، حق بیمه آنها بر اساس درآمد ماهانه محاسبه و پرداخت می شود. حق بیمه این افراد نباید کمتر از مبلغ پرداختی حداقل حقوق بگیران باشد.

قانون تامین اجتماعی سازمان ها را موظف می کند ارزش مزایای مستمر غیرنقدی مانند پوشاک و مواد غذایی را به طور دقیق تعیین و میزان حق بیمه را دریافت کنند.

قوانین سازمان تامین اجتماعی بسیار پیچیده و حاوی بندهای مختلفی است که تمامی کارخانه ها، کارفرمایان و بیمه شدگان موظف به رعایت آن هستند. از سوی دیگر این سازمان به منظور تامین آسایش مالی و امنیت کارکنان موظف است طبق قوانین مصوب به بیمه شدگان و افراد تحت تکفل آنها از قبیل پدر، مادر، همسر و فرزندان دارای شرایط خدمات ارائه دهد. قوانین تامین اجتماعی کارکنان بسیار واضح است و هر کارمند موظف است آن را بخواند و بداند.

همچنین آگاهی کافی از حقوق و تعهدات کارکنان به آنها کمک می کند تا دقیقاً از چه حقوقی برخوردار باشند و در صورت نیاز به دریافت خدمات از سازمان تامین اجتماعی نسبت به اخذ آن اقدام کنند.

مهمترین قوانین تامین اجتماعی برای کارکنان چیست؟ اولین بار در وبلاگ ایران استعداد. به نظر می رسد.