منو سایت

مهارت های مدیریت ریسک چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
مهارت های مدیریت ریسک چیست؟

بسیاری از سازمان ها نقشی به نام مدیریت ریسک برای مدیریت ریسک و کاهش اثرات آن بر عهده دارند. فردی که به عنوان مدیر ریسک استخدام می شود باید مجموعه ای از مهارت ها را داشته باشد که به آنها در شناسایی مشکلات، ارزیابی راه حل ها و انجام اقدامات مناسب کمک کند. اگر بدانید مدیریت ریسک به چه مهارت هایی نیاز دارد، می توانید در این نقش موفق تر باشید. در این مقاله در مورد مهارت های مدیریت ریسک و نحوه ارتقای این مهارت ها صحبت می کنیم و در نهایت در مورد نحوه استفاده از این مهارت ها در محیط کار و گنجاندن آنها در رزومه صحبت خواهیم کرد.

مهارت های مدیریت ریسک

مهارت‌های مدیریت ریسک مجموعه‌ای از توانایی‌ها هستند که مدیران ریسک را برای انجام وظایف خود آماده می‌کنند. مدیران ریسک از مهارت های تحلیلی برای کشف ریسک های بالقوه و مهارت های ارتباطی برای توضیح ریسک ها و مسائل به مدیریت ارشد و ذینفعان استفاده می کنند. مهارت های مالی همچنین به آنها کمک می کند تا ریسک را محاسبه کنند و مهارت های حل مسئله به آنها کمک می کند تا به دنبال راه هایی برای کاهش خطرات و محدود کردن احتمال وقوع آنها باشند. مدیر ریسک باید از مهارت های خود برای شناسایی ریسک های بیرونی و داخلی در سازمان استفاده کند.

نمونه هایی از مهارت های مورد نیاز برای مدیریت ریسک

برخی از مهم ترین مهارت های مورد نیاز برای مدیریت ریسک عبارتند از:

دانستن و درک قوانین

مهم ترین وظیفه هر مدیر ریسک این است که اطمینان حاصل کند که فعالیت های هر سازمان به صورت قانونی انجام می شود تا بتواند از بروز مشکلات جلوگیری کند. اطمینان از اینکه شرکت و کالاها یا خدمات آن با تمام استانداردهای صنعت مطابقت دارند برای بسیاری از صنایع بسیار مهم است، زیرا عدم انطباق می تواند منجر به رد محصول و جریمه های قابل توجهی شود. رعایت قوانین و مقررات یکی از مهم ترین مهارت ها برای هر مدیر ریسک است.

مهارت های تحلیلی

مهارت های مدیریت ریسک

توانایی پیش‌بینی و ارزیابی ریسک نیازمند مهارت‌های تحلیلی و اکتشاف داده است. با کمک این مهارت، مدیران ریسک می‌توانند در نتیجه‌گیری و تصمیم‌گیری استراتژیک موفق باشند و علاوه بر آن بهتر بتوانند شکاف‌های داده‌ها و حوزه‌هایی را که نیاز به تحقیقات بیشتر دارند شناسایی کنند. تجزیه و تحلیل صحیح داده ها معمولاً منجر به تصمیم گیری ریسک بهتر می شود.

تفکر استراتژیک

علاوه بر شناسایی ریسک‌های موجود و بالقوه، مدیران ریسک باید با مدیریت شرکت برای تدوین استراتژی‌های کاهش ریسک همکاری کنند. این استراتژی ها اغلب مستلزم اقداماتی هستند که در بلندمدت بر سازمان تأثیر می گذارد، به این معنی که مدیران ریسک باید راه حل هایی را پیشنهاد دهند که آینده شرکت را در نظر بگیرد. مدیران ریسک نیز باید فرصت های مختلف مرتبط با ریسک را شناسایی کنند.

دانش مالی

ریسک مالی در همه کسب و کارها وجود دارد، بنابراین مدیران ریسک باید مهارت هایی در زمینه مالی برای شناسایی و کاهش ریسک داشته باشند. آنها باید بین ریسک های قابل مدیریت و ریسک هایی که خارج از کنترل سازمان هستند تمایز قائل شوند. اکثر کارفرمایان به دنبال مدیرانی با دانش مالی خوب برای موقعیت های مدیریت ریسک هستند.

مهارت های ارتباطی

مدیران ریسک مسئول انتقال ریسک ها و استراتژی هایی هستند که برای کاهش ریسک برای سایرین در سازمان طراحی شده اند. آنها باید مهارت های ارتباطی نوشتاری و شفاهی عالی برای برقراری ارتباط با طیف وسیعی از کارمندان، از مدیریت ارشد گرفته تا کارمندان سطح پایه داشته باشند. آنها اغلب از ابزارهای مختلفی برای برقراری ارتباط با مدیریت ریسک و سایر بخش ها استفاده می کنند. بنابراین، آنها نیز برای استفاده از این ابزار نیاز به مهارت دارند.

مهارت های حل مسئله

زمانی که مدیر ریسک ریسکی را شناسایی می کند، به دنبال راه حل های متفاوت و موثر برای به حداقل رساندن عواقب آن می گردد. این مهارت مدیران ریسک شامل تجزیه و تحلیل ماهیت و علل ریسک، تدوین استراتژی برای حذف یا کاهش آن و سپس اجرای آن استراتژی است. افراد دارای مهارت حل مسئله اغلب به مهارت های دیگری مانند تفکر انتقادی، تمرکز و میل طبیعی برای حل مشکلات نیاز دارند.

توانایی کار تحت فشار

مدیریت ریسک اغلب یک شغل استرس زا است، زیرا هر اشتباهی در سازمان می تواند عواقب جبران ناپذیری داشته باشد. مدیران ریسک باید با استفاده از توانایی های خود و بدون توجه به فشار کاری وظایف خود را انجام دهند. بهتر است برای هر مشکلی در سازمان چندین راه حل طراحی کنید تا بتوانید همه آنها را امتحان کنید.

چگونه می توان مهارت های مدیریت ریسک را بهبود بخشید؟

مهارت های مدیریت ریسک

در اینجا چند نکته برای بهبود مهارت های مدیریت ریسک آورده شده است:

1. به دنبال ارتباط موثر باشید

مهارت های ارتباطی یکی از مهم ترین مهارت ها در مدیریت ریسک است زیرا مدیران ریسک برای حل مشکلات و پیشگیری از خطرات نیاز به برقراری ارتباط با سایر بخش ها دارند. زمانی که مدیر ریسک به دنبال راه‌های ارتباطی موثر مانند استفاده از ایمیل یا بستر ارتباطی در شرکت می‌گردد، می‌تواند کارمندان را از خطرات کشف‌شده آگاه کند و با کمک آنها این خطرات را برطرف کند. از طریق ارتباطات، کارکنان نیز می توانند بازخورد خود را ارائه دهند که مدیر ریسک از آنها برای کاهش ریسک در سازمان استفاده خواهد کرد.

2. به تحصیلات خود ادامه دهید

آموزش یک مدیر ریسک باید در طول دوران حرفه ای او ادامه یابد. برای هر مدیر ریسک مفید است که به مطالعه و تحقیق در عناصری مانند مقررات صنعت، شرایط اقتصادی، تغییر ترجیحات مصرف کننده و ویژگی های محصول ادامه دهد. یادگیری به مدیران کمک می کند تا استراتژی های موثرتری برای کاهش ریسک ها تدوین کنند.

3. درک خود را از سازمان بهبود بخشید

مدیریت ریسک معمولاً در تمامی بخش های یک سازمان ایفای نقش می کند، بنابراین فردی که در این شغل فعالیت می کند باید از تمامی رویه ها و مقررات سازمان آگاه باشد تا در جهت کاهش ریسک گام بردارد. با این کار می توانید هرگونه خطر خارجی مانند عدم رعایت مقررات و تغییر شرایط اقتصادی را شناسایی کنید. همچنین شناسایی ریسک های داخلی مانند کاهش روحیه کارکنان و یا کمبود ابزار مناسب با شناخت کامل سازمان انجام می شود. شناخت کامل ساختار سازمانی به شما کمک می کند تا نقاط ضعف را پیش بینی کنید.

4. از اشتباهات گذشته درس بگیرید

تعیین هدف در مدیریت ریسک برای از بین بردن تمام اشتباهات و خطاها غیر واقعی است. در عوض، روی استراتژی‌های SMART تمرکز کنید که خاص، قابل اندازه‌گیری، قابل دستیابی، مرتبط و محدود به زمان هستند. نتایجی را که در هر یک از فعالیت های مدیریتی به دست می آورید تجزیه و تحلیل کنید و اشتباهات خود را ارزیابی کنید تا از تکرار اشتباه جلوگیری کنید.

چگونه مهارت های مدیریت ریسک خود را در رزومه و مصاحبه برجسته کنیم؟

مهارت های مدیریت ریسک

هنگام درخواست برای نقشی در مدیریت ریسک، مهم است که این مهارت ها را در CV خود ذکر و برجسته کنید. بسته به شرکتی که برای آن درخواست می دهید، می توانید از نکات زیر برای برجسته کردن مهارت های خود استفاده کنید:

مهارت های مدیریت ریسک برای رزومه و نامه پوششی

می توانید مهارت های مدیریت ریسک را در یک بخش جداگانه بین سابقه کاری و تحصیلات خود به رزومه خود اضافه کنید. قبل از ایجاد بخشی برای همه این مهارت ها، شرح شغل را دوباره بخوانید تا ببینید چه مهارت هایی برای کارفرما مهم هستند. با سفارشی کردن رزومه خود برای برآورده کردن انتظارات کارفرما، می توانید شانس خود را برای دیده شدن و دعوت به مصاحبه افزایش دهید.

نامه های پوششی مدیریت ریسک معمولا زمانی موثرتر هستند که بر تجربه، دستاوردها و نکات برجسته شغلی تمرکز کنند. با این حال، با استفاده از کلمات کلیدی شرح شغل در نامه پوششی خود، می توانید به مدیر استخدام کمک کنید تا بر توانایی ها و مهارت های شما تمرکز بیشتری داشته باشد.

مهارت های مدیریت ریسک برای مصاحبه های شغلی

برای پاسخ به سوالات مدیریت ریسک در طول مصاحبه آماده باشید. در پاسخ های خود، در مورد اینکه چگونه این مهارت ها به شما در مدیریت ریسک ها و مخاطرات کمک کرده اند، بحث کنید. پاسخ های خود را با تجربه ای که در شرکت های گذشته به دست آورده اید، مرتبط کنید. پاسخ های خود را با استفاده از تکنیک پاسخ STAR ارسال کنید که شامل:

  • شرح وضعیت
  • وظایف شما برای انجام این کار
  • اقدامات انجام شده توسط شما
  • نتایج مثبت اقدامات انجام شده را نشان دهید

به طور کلی، می‌توانید از مصاحبه و رزومه برای نشان دادن مهارت‌های مدیریت ریسک خود استفاده کنید و بنابراین یک قدم به استخدام در شرکت‌های هوشمند نزدک نزدک نزدیک‌تر شوید.

مهارت های مدیریت ریسک مکتوب چیست؟ اولین بار در وبلاگ ایران استعداد. به نظر می رسد.