منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • مهارت های خود مدیریتی چیست و چرا برای موفقیت ضروری است؟

مهارت های خود مدیریتی چیست و چرا برای موفقیت ضروری است؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
مهارت های خود مدیریتی چیست و چرا برای موفقیت ضروری است؟

قدرت تصمیم گیری از دوران کودکی با ما بوده است و مطمئناً فکر می کنیم که دوست دارم در مورد کتاب راهنما همراه ما باشد تا بتوانیم با کمک آن تصمیمات مهم زندگی را بگیریم. اگر این راهنما همراه ما بود، گرفتن تصمیمات مهم زندگی، کاهش اشتباهات، صادق بودن با خود و دیگران و در نهایت نشان دادن کپی های عالی از خود بسیار آسان تر و بهتر بود. همه اینها یک هدف دارند و آن رسیدن به موفقیت در کار و زندگی است. نکته جالب در مورد موفقیت این است که ما تلاش می کنیم تا بهترین باشیم و در عین حال امیدواریم دیگران را به سمت موفقیت هدایت کنیم. اما موفقیت در کسب و کار و زندگی شخصی ما بیش از هر چیز به داشتن مهارت های رهبری و هدایت خوب در وهله اول بستگی دارد.

خود رهبری چیست؟

خود رهبری توانایی هدایت شدن بر اساس اهداف شخصی و حرفه ای است و در عین حال به شما کمک می کند تا در شرکت موفق شوید و به موفقیت سازمان کمک کنید. این شامل درک خوبی از اینکه چه کسی هستید، به کجا می خواهید بروید و چه کاری می توانید انجام دهید، می شود. توانایی کنترل احساسات و رفتار خود در مهارت های رهبری چیزی است که شما را به موفقیت سوق می دهد.

رهبر بودن به این معناست که بتوانیم خود واقعی خود را نشان دهیم و بر آنچه هستیم تمرکز کنیم. در دنیای امروز، تهیه یک کپی که صحیح نیست بسیار آسان است. ما می توانیم فردی را که واقعی نیست نشان دهیم و این کار را انجام دهیم تا تصویر مثبتی از خود ایجاد کنیم، اما اگر واقعاً این فرد نباشیم، این درگیری ما را نابود می کند و به کار، تجارت و روابط ما آسیب می رساند. راه حل، خودآگاهی است که در اصل خود رهبری است. اینکه چگونه آگاهانه انتخاب کنیم که چگونه مشهور شویم یا بازخورد بدهیم و بازخورد بگیریم، اولین قدم برای تعالی در رهبری و در نهایت موفقیت است.

چرا رهبری مهم است؟

خود رهبری

وقتی سنجیده عمل کنیم، سمی که می تواند روابط را خراب کند، کار تیمی را تضعیف کند و به فرهنگ سازمانی آسیب برساند از بین می رود. الگوبرداری از ارتباطات مؤثر که با تأمل در اهداف تجاری، خواسته‌های سایر افراد و شکست‌ها و موفقیت‌های گذشته آغاز می‌شود، منجر به شکل‌گیری فرهنگی در سازمان می‌شود که ابتکار و تفکر برای حل مشکلات را تقویت می‌کند. این مهارت ها به خوبی در رشد هر کسب و کاری ادغام می شوند.

همانطور که بارها شنیده اید که می گویند اگر نمی توانید خودتان را به خوبی به موفقیت هدایت کنید، نمی توانید دیگران را رهبری کنید، رهبران شرکت ها، اگر می خواهند تیم خود را به سمت موفقیت هدایت کنند، باید به همان اندازه در رهبری قوی باشند و خودتان هم موفق باشند. به راحتی می توان فهمید که چگونه رهبری خود بخش جدایی ناپذیر موفقیت یک سازمان است و بدون آن نمی توان انتظار داشت که کارها به خوبی پیش برود. مهارت های خود رهبری هم در بچه های باتجربه و هم در بچه های پنج ساله باید وجود داشته باشد و همین مهارت است که به آنها اجازه می دهد تا دیگر مهارت ها و پتانسیل واقعی خود را بشناسند و در نهایت مسیر موفقیت را طی کنند.

  • بیشتر بخوانید: چگونه یک فرهنگ سازمانی قوی ایجاد کنیم؟

راه های پرورش خود رهبری

آگاه، متواضع و فداکار باشید. خود اندیشی را تمرین کنید تا بتوانید ارزیابی کنید که در کدام کار بیشترین تأثیر را داشته اید و در کدام کار چندان مؤثر نبوده اید. همچنین، متعهد شوید که در هر کاری که انجام می دهید بهترین کار را انجام دهید. به دنبال راه هایی باشید که بتوانید روی افراد دیگر تأثیر بگذارید و تأثیر مثبت بیشتری بر کار گروهی داشته باشید. در رهبری، نگرش و تلاش شما بسیار مهم است.

فهمیدن. هر یک از اعضای تیم باید بدانند که چگونه از اهداف شرکت حمایت کنند، بنابراین شما باید مسئولیت کار خود را در یک تیم به عهده بگیرید و به آن پایبند باشید. کنجکاو باشید و سوال بپرسید، زیرا این به شما کمک می کند کارها را درست انجام دهید و خلاقیت خود را تقویت کنید.

ابتکار عمل را به دست بگیرید. منتظر نباشید که به شما گفته شود چه کاری انجام دهید یا انتظار داشته باشید که دیگران مشکلات را برای شما حل کنند. دست خود را بالا ببرید و روی بیشتر کار تمرکز کنید. پیشنهادهایی برای بهبود وظایف و روندها ارائه دهید و هرگز به یک موقعیت متوسط ​​بسنده نکنید.

خود رهبری

عهده دار شدن. مسئول نگرش ها، تلاش ها و اشتباهات خود باشید. کار خود را به گونه ای انجام دهید که از شکایت و سرزنش خود بپرهیزید و مدام دیگران را سرزنش نکنید. در عوض، به اینها به عنوان اقداماتی فکر کنید که باید به طور منظم انجام دهید.

حقایق را بیان کنید. بازخورد مستقیم، به موقع و دلسوزانه ارائه دهید تا به دیگران کمک کنید بهترین باشند. از دیگران بخواهید که به شما لطفی کنند.

شجاع باش. ایده های خود را به اشتراک بگذارید، از یکدیگر حمایت کنید و در صورت نیاز کمک بخواهید. با شکست مشکلی نداشته باشید و بدانید که همه ما بیشتر و بیشتر در مورد چگونگی موفقیت یاد می گیریم.

برحذر بودن. هیچ کس شما را بهتر از خودتان نمی شناسد. شما مسئول سلامتی، شادی و نگرش مثبت خود هستید. در شرکت، صادقانه در مورد رفاه خود صحبت کنید و از کسی در مورد این مسائل تعریف نکنید. به یاد داشته باشید که مراقبت از خود یک امر تجملی نیست، فقط یک چیز معمولی و معمولی است.

بهترین رهبران الگو هستند. بهترین رهبران و مدیران می دانند که مهارت های خود رهبری برای همه بسیار مهم است. وقتی می دانید چه کسی هستید و مسئولیت ظاهر خود را بر عهده می گیرید، تصمیمات بهتری می گیرید و روابط قوی تری ایجاد می کنید. مردم بیشتر به شما احترام می گذارند، به شما اعتماد می کنند، به شما الهام می بخشند و در نهایت از شما الگو می شوند.

مزایای خود رهبری

رهبری علاوه بر کمک به موفقیت در زندگی شخصی و حرفه ای، مزایای دیگری نیز دارد، از جمله:

کارایی شما را بیشتر می کند

خود رهبری

کارفرمایان اغلب به دنبال افرادی می گردند که مهارت های رهبری خود را داشته باشند زیرا می دانند که این مهارت به شرکت کمک می کند تا به طور موثرتر و کارآمدتر به اهداف خود دست یابد. کارمندانی که مهارت های خود رهبری دارند نیز می توانند زمان خود را به طور موثر مدیریت کنند و کار خود را به خوبی سازماندهی کنند. داشتن این مهارت اغلب منجر به افزایش سود شرکت و افزایش بهره وری کارکنان می شود.

شما را با انگیزه و مسئولیت پذیر نگه می دارد

یکی از بزرگترین مزایای شخصی رهبری این است که شما را ملزم به داشتن انگیزه و مسئولیت در قبال اعمال خود می کند. یک حس قوی از انگیزه به شما کمک می کند تا در صورت امکان بر چالش ها غلبه کنید، که می تواند بسیار فراتر از آنچه انتظار می رود پیش رود. مسئولیت وظایف خود مستلزم آن است که هنگام تهیه لیست کارهایتان صادق باشید تا بتوانید برای آنها برنامه ریزی کنید و بر روی آن وظایف بسازید.

روابط قوی تری با همکاران ایجاد کنید

داشتن مهارت های خود رهبری به شما کمک می کند تا روابط قوی با همکاران، سرپرستان و مدیران خود ایجاد کنید، زیرا آنها به تعهد شما نسبت به نقش و اخلاق کاری شما احترام می گذارند. با این مهارت، همکاران شما می بینند که چگونه وظایف خود را به درستی انجام می دهید و برای شما الگو قرار می دهند، در حالی که سرپرستان و مدیران از توانایی های شما و عدم نیاز به مدیریت شما راضی خواهند بود.

دیگران را تشویق کنید که شما را دنبال کنند

رهبران باید بتوانند تیم ها را مدیریت کنند. این بدان معناست که رهبری موثر تیم توسط مهارت های رهبری شما شکل می گیرد. از آنجایی که سرپرستان و مدیران وقت کمی برای نظارت دارند که شما یک رهبر هستید، مهم است که بتوانید وظایف خود را برنامه ریزی و اولویت بندی کنید و متعهد بمانید. حتی اگر یک رهبر نیستید، نشان دادن مهارت های رهبری خود می تواند تأثیر مثبتی بر تشویق همکارانتان به فعال تر و سازنده تر داشته باشد.

مهارت های خود مدیریتی

خود رهبری

در اینجا برخی از مهم ترین مهارت های رهبری که می توانید توسعه دهید آورده شده است:

خودآگاهی

مهمترین مهارت برای خود رهبری، خودآگاهی کامل است. این خودآگاهی به درک اینکه شما کی هستید، اهدافتان، نقاط قوت و زمینه هایی که می توانید در آن پیشرفت کنید اشاره دارد. افراد دارای مهارت های خود رهبری درک کاملی از شخصیت خود دارند و می توانند تشخیص دهند که چه کاری می خواهند انجام دهند. خودآگاهی شامل خودآگاهی عاطفی نیز می شود که شامل توانایی درک حالات، عواطف و انگیزه های شخصی و چگونگی تأثیر آنها بر خود است. افرادی که خودآگاه هستند نیز می توانند ارزیابی های دقیق و عینی از خود انجام دهند که منجر به افزایش عزت نفس و رشد و توسعه شخصی می شود.

انگیزه

یکی دیگر از ویژگی های تعیین کننده خود رهبری، انگیزه بالا است. انگیزه هدفی است که انرژی را برای غلبه بر محدودیت های شخصی و ادامه کار در هنگام بروز چالش ها افزایش می دهد. افرادی که خود را رهبری می کنند، اشتیاق دارند که بتوانند بر موانع غلبه کنند و خود را به موفقیت برسانند.

تصمیم گیری

اگر می خواهید یک رهبر باشید، ابتدا باید توانایی تصمیم گیری را داشته باشید. شما باید بتوانید نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کنید، مشخص کنید که چه کاری می خواهید انجام دهید و برای موفقیت برنامه ریزی کنید. علاوه بر این، باید بتوانید نیازها و چالش ها را شناسایی کرده و برای رفع آنها تلاش کنید.

قربانی

خود رهبری

فداکاری تعهد به یک کار یا هدف خاص است. فداکاری برای توسعه مهارت های رهبری شما مهم است، زیرا به شما کمک می کند تا برای تکمیل وظایف و مقابله با چالش ها انگیزه داشته باشید.

نفوذ کند

نفوذ یکی دیگر از ویژگی های کلیدی خود رهبری است که به شما امکان می دهد بر دیگران تأثیر بگذارید زیرا اعتقادات و اعمال شما آنها را تشویق می کند تا برای دستیابی به همان موفقیتی که داشته اید بیشتر تلاش کنند. تأثیری که بر دیگران می گذارید آنها را تشویق می کند که از رفتار سازنده و مفید تقلید کنند. اگر بتوانید احساسات، افکار و رفتارهای خود را برای رسیدن به اهداف شخصی کنترل کنید، به معنای تأثیر مثبت بر افراد اطرافتان است.

رحم و شفقت – دلسوزی

همدلی توانایی درک احساسات و عواطف دیگران و پاسخ به آنها به گونه ای است که نشان می دهد شما دیدگاه آنها را درک می کنید و به آنها احترام می گذارید. همدلی مستلزم درک عمیق عواطف و احساسات شماست که به شما امکان می دهد با احساسات دیگران ارتباط نزدیک داشته باشید و به آنها پاسخ مناسبی بدهید. همدلی اغلب مهارتی است که رهبران به آن نیاز دارند زیرا به آنها اجازه می دهد با مردم ارتباط بهتری برقرار کنند.

مهارتهای اجتماعی

مهارت های اجتماعی توانایی ایجاد روابط قوی با دیگران و حفظ آن روابط است. داشتن مهارت های اجتماعی به شما این امکان را می دهد که روابطی با اعتماد و احترام ایجاد کنید. هر رهبر به مهارت‌های اجتماعی نیاز دارد تا به تشویق تیم برای انجام کارها کمک کند و مردم را وادار کند که آن را در عمل دنبال کنند. داشتن مهارت های اجتماعی عامل اصلی در تیم سازی است.

خود تنظیمی

خود رهبری

خودتنظیمی توانایی تنظیم عواطف، افکار و رفتار خود، بدون دخالت خارجی، به روشی است که از نظر اجتماعی قابل قبول باشد. مهارت های خود مدیریتی به شما کمک می کند تا به خوبی با چالش ها کنار بیایید. در مواجهه با چالش ها مراقب و منطقی باشید و توانایی مقابله با مشکلات را به تنهایی داشته باشید. واکنش افراد در این موقعیت‌ها معمولاً ناشی از احساسات است، اما با مهارت‌های رهبری خود، رفتار خود را معنا می‌کنید. تقویت مهارت های خود مدیریتی به شما کمک می کند تا مطمئن شوید که با چالش ها به شیوه ای مثبت و موثر روبرو می شوید.

مسئولیت

مسئولیت پذیری در قبال افکار، تصمیمات، احساسات و اعمال یکی از مهم ترین مهارت های رهبری است. مسئولیت پذیری با بسیاری از مهارت های رهبری دیگر ارتباط مستقیم دارد. مسئولیت پذیری به معنای سرزنش نکردن شخص دیگری در هنگام بروز مشکل و انجام اقداماتی برای اصلاح آن است. هرکسی مسئول پذیرش اعمال و رفتار خود و تیمش است. یک رهبر بسیار مسئولیت پذیر می تواند تیم های کارآمدتر و سازنده تری بسازد.

  • بیشتر بخوانید: هفت ویژگی مهم یک تیم موفق

مهارت های خود مدیریتی چیست و چرا برای موفقیت ضروری است؟ برای اولین بار در ایران وبلاگ استعدادیابی. به نظر می رسد.